Hostina pro vrány

Hostina pro vrány https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122031/bmid_hostina-pro-vrany-vX3-122031.jpeg 4 2743 234

Po staletích krutých zápasů a osudových zrad se sedm mocností vládnoucích jedné říši navzájem zdecimovalo natolik, že jim nezbývá než nyní žít v tísnivém příměří. Nebo to tak alespoň vypadá… Pár jedinců si stále ještě dělá nárok na kdysi zoufale žádaný „Železný trůn“, ale jsou příliš slabí nebo vzdálení, než aby se jim to mohlo podařit. Válka, která zuřila tak dlouho, strávila sama sebe… Avšak jako v dohře jakéhokoli vrcholného zápasu netrvá dlouho, a začnou shromažďovat zrádci, psanci, odpadlíci a mrchožrouti, hašteřící se nad kostmi mrtvých a nad kořistí přeživších. S tím, jak se lidské vrány slétají ke své hostině z popele, se v Sedmi královstvích rodí nové intriky a vznikají nebezpečné aliance, zatímco ze zlověstného soumraku minulých zápasů a chaosu se vynořují překvapivé postavy. Je to čas, kdy se moudří a ctižádostiví, ale i zrádní a silní snaží pomocí svých schopností, moci a magie přežít kruté a strašlivé časy, jež nastaly. Je to čas, kdy se lidé prostí i urození, bojovníci i čarodějové, úkladní vrazi i mudrcové dávají dohromady a snaží se bojovat o své místo na zemi a své životy. Protože na hostině pro vrány je mnoho hostí – ale jen pár jich nakonec přežije.... celý text

Literatura světová Fantasy
Vydáno: , Talpress

A Feast for Crows , 2005

ksander33
09.12.2014 3 z 5

Jen těžko jsem nesla, že v knize chyběly postavy, o kterých jsem číst chtěla. Pro mě nejslabší díl knihy. Už se těším na další!

matesatan
09.12.2014 5 z 5

dobrá kniha moc mě baví celej ten svět ale škoda že byla tak tenká relativně

xzimal1
07.12.2014 3 z 5

Pro mě slabší díl. V některých kapitolách jsem se zastavoval a horko těžko se mi dostávalo dále. Ovšem v jiné jsem hltal. V rámci příběhu jsem spokojený. Za mě 3*

Baarbucha
21.11.2014 3 z 5

Díl, kterým jsem se nemohla prokousat na konec. Oproti předchozím dílům se nic moc neděje, hodně zbytečného popisu, nových postav. Pro mě nejslabší díl.

yank3e
30.10.2014 4 z 5

Kniha dobrá stejně jako předchozí díly, líbilo se mi rozvinutí některých dříve vedlejších postav. Jen za české překlady jmen a názvů (byť v novém vydání už ne tak časté) by někdo zasloužil zmrskat...

Markoman96
21.10.2014 4 z 5

Hostina pro vrány je takovou přechodovou knihou mezi vrcholem jedním (Bouře) a doufám vrcholy druhými (Vichry, Sen), která uklidňuje situaci po událostech v předchozí knize a načíná příběh další a přibírá dalších několik desítek nových postav, ve kterých se povětšinou nevyznáte (výjimka lady Taena Merryweather, laskavý muž a taky ta Greyjoyovic a Martellovic famílie). Kniha má jednou nudnou pasáž, cca 100 stránek uprostřed, ale přežil jsem to. A co se týče jednotlivě k dějovým linkám:

Sansa: Sansa mě nikdy nebude vadit a nudit. Nevím, proč ji tak mám rád. Jestli to je kvůli její představitelce :D nebo celkově charakterem. Asi z každého něco. Sansina, ups tedy Alaynina linka se sice moc neposunula, ale má to náběh k dalším událostem.

Arya: Přišel jsem na to, že Arya, kterou mám ze GoTu rád, v knížkách ani nemusím. Nezaujme ani nezklame. Arya se stává ''nikým'', i když pořád si na to nemůže zvyknout.

Greyjoyové: Je opravdu moc nemusím. Žádnou postavu jsem si neoblíbil, možná toho Eurona trošku, tím že procestoval polovinu světa.

Martellové: Konečně jsme se dostali do Dorne. Arianne mě uhranula :D stejně jako chudáka Aryse Oakhearta. Líbí se mi, že nové Martellové a Greyjoyové směřují k Daenerys :)

Samwell: Většinou nudnější, až na ten konec a Braavos. Sam potkal Aryu a ani o tom nevěděl :D Sam by si mohl vést deníček, kde by zaškrtával Starky, které potkal a ostatní svět si myslí, že jsou mrtví.

Brienne: Briennina linka směřuje celou knihu k jedné scéně, která se mi dost líbila. A navíc Šepoty, to se mi taky zamlouvalo :D

Jaime: Ze začátku pozvolnější, konec lepší. Ale byly lepší dějové linky.

Cersei: Tak to nejlepší na konec! I když vím, že je BITCH, tak prostě ji zbožňuju, Její linka úplně úžasná, mnoho jsme se o ní dověděli. Cersei si o sobě myslí, jak chytře vládne Západozemí, ale ve skutečnosti se ji všechno hroutí, ale ona to nechce vidět. Poslední kapitola byla pro mě jedna z nejlepších z celé knižní série. A ještě se s ní toho bude dít hodně. Boj Cersei vs. Margaery úchvatný. Chudák Tommen - neví, jestli má poslouchat matku či manželku :D

Nakonec Hostinu hodnotím jako fajn knížku, ale samozřejmě musím dát o jednu hvězdu míň než u předešlých knih.

margotkla19111
13.10.2014 4 z 5

Jako vždy perfektní, nemůžu se dočkat až se vrhnu na 5 díl ale......Začínám už být trochu unavená ze zbytečných kapitol a řečí které trvají přes deset stran. Asi už mě lehce začíná chytat ten KRIZOVÝ BOD který dopadne na každého čtenáře po přečtení 3 tisíců stránek a 50 milionů postav :-)

Greene
11.10.2014 3 z 5

OBSAHUJE SPOILERY:
Kniha jako taková, jako vždy, je výborná. (V Angličtině) se krásně čte a úžasně si odpočinete. Tahle kniha má však jednu velkou chybu; kapitoly, které jsou o ničem. Tohle se většinou v předchozích dílech nestávalo (aspoň ne v takové míře) a celou knihu bych tak označil jako zbytečnou. Rozpitvávat, jak Sansa jede dolů z hory Eyrie na asi patnáct stran bylo i na mě fakt moc. Občas i moje oblíbená Cersei měla kapitoly, bez kterých by se svět nezbořil. Kdo však byl naprosto zbytečný byla Brienne. Kapitola šestnáct stran o tom, jak si povídá s Podrickem a pak potká někoho, kdo potom stejně nebude pro knihu nijak užitečný mi prostě bralo dech. A hlavně, Brienne si pořád ale pořád na něco stěžovala. Doufal jsem, že když budu číst její kapitoly že se to pak zlepší, ale měl jsem dát na rady spolužáka, který Brienne s radostí přeskakoval. Jako další mínus beru, že v celé Hostině není ani jeden Tyrion, Jon ani Daenerys (ikdyž na konci si pak můžete vychutnat zbytečnou kapitolku) a taky Bran, ale ten mi nijak neučaroval ani když v knihách byl. Samozřejmě Daenerys pak bude mít téměř celou další knihu pro sebe a vím, že Hostina s Tancem byly rozdělený. Ale jinak to bylo opět úžasné, občas jsem tam chtěl být s nimi (ale fakt jenom občas :D ) a teď se s radostí vrhnu na Tanec s draky, na který se fakt těším jak malé dítě :)

Sadako
01.10.2014 odpad!

Celá Píseň ledu a ohně trpí haldami uhlí (uhlí = výplňkový materiál pramenící z autorova sklonu k nezřízenému rozkecávání se o nepodstatných blbostech), ovšem jen Hostina pro vrány je tvořena tařka a výhradně uhlím, jež GRR Martin nejdříve v záchvatu nezvyklého osvícení po zásluze vyházel z předchozích knih, aby je následně vydal jako samostanou publikaci.
Vlastně jen čekám, zda bude v závěreném díle překonán trolling level Sapkowski.

Martinka 135
29.09.2014 5 z 5

Musím říci, že ač jsem několikrát zaslechla, že jde o nejslabší knihu z celé ságy, začetla jsem se s chutí a tento předsudek mne brzy opustil. Asi jde jen o moment, kdy čtenář dospěje do jistého krizového bodu (jenž u mě nastal v knize předchozí).
Mne naopak zaujaly nové postavy a nová perspektiva.

Také považuji za kompozičně docela zajímavý tah ponechání některých postav stranou a opětovné navrácení se k nim v knize další. Člověk alespoň tolik "neskáče" z místa na místo.

Mínusem je pro mě opět velké množství chyb a překlepů, které pozoruji již od Bouře mečů. Chápu, že je na překladatele asi vyvíjen velký tlak, ale přesto - tohle by se stávat nemělo, ne v takovém množství. Také mě trochu začíná iritovat že se všechno děje "na polovinu zabušení srdce". To jsou ale při tak rozsáhlém díle samozřejmě jen detaily, které mne nepřesvědčily snížit celkové hodnocení.

sumcicka
25.09.2014 4 z 5

Hostinu pro vrány jsem začala číst hned po dočtení předchozího dílu - možná, že jsem byla příběhem už přesycená, možná měla kniha jenom pomalý rozjezd - ale po prvních 150 stranách jsem ji odložila, měsíc na ni nesáhla a souhlasila s názorem, že se jedná o nejslabší díl série. Pak však přišel zlom a já jsem ji dočetla na jeden zátah během několika dnů a považuji ji za jeden z nejlepších dílů série. Nejvíc mě bavila dějová linka Cersei, která se z prohnané hráčky o trůny pomalu ale jistě proměnila v ubohou a naivní hlupačku. Už se nemůžu dočkat, jak se bude vyvíjet jí rozpoutaná náboženská dimenze příběhu.

darthvader77
24.09.2014 5 z 5

"Ryby umí plavat. I ty černé."Ano v Sedmí královstvích i mimo ně umřelo již tolik mocných lidí, že vzniklo politické vakuum, kteří se přeživší a noví Hráči HRY O TRŮNY budou snažit zaplnit. V tomhle je tahle kniha unikát, málokterý autor dovede svůj fiktivní svět do takového stádia a mě prostě baví sledovat jak tenhle zápas o moc nakonec dopadne. V téhle knize jsem si z nových postav nejvíc oblíbil Victariona Greyoje.

jollie
22.09.2014 5 z 5

Ovlivněna názorem na Hostinu pro vrány, tedy tím, že je nejslabší knihou série, jsem měla strach, že se mi bude hůře číst.
Zbytečně........četla se mi stejně dobře jako předchozí díly. Sice jsem postavy, které tentokrát chyběly postrádala, ale brzy mě kniha strhla. Za mě plný počet * :)
Teď se těším na Tanec s draky a jen doufám, že tentokrát nebudou zabity moje oblíbené postavy ;)

Pawlisman
19.09.2014 4 z 5

Příběh už po vrcholu ve třetím díle trochu stagnuje a hledá nové opěrné body a tvoří novou výstavbu pro budoucí (a asi i závěrečné) zvraty a rozuzlení. Myslím, že v tomto díle zažijeme pouze 1-2 silné momenty a některé epizody a slepá ramena řeky jsou skutečně příliš zdlouhavá a zbytečná. I přesto - povinnost.

Aniga
13.09.2014 4 z 5

Uf, tento díl mi tedy dal zabrat. Ze začátku vzhledem k množství nových postav jsem se spíše těšila na kapitoly s našimi "starými známými". Nevím, čím to bylo, nejspíše asi tím, že jsem pak měla kratší "odstávku" a nemohla jsem s posledními cca 200 stránkami hnout. Asi jsem už přetrůnovaná :o) .... pustím se do jiné knížky, odpočinu si, ale pak každopádně hurá na Tanec s draky. Nemohu si přeci nechat ujít, jakým směrem se dál příběh bude vyvíjet.

Natique
02.09.2014 5 z 5

S Písní ledu a ohně žiji již tři čtvrtě roku. Všechny ostatní knihy, které jsem za tu dobu četla, jak s lusknutím prstů v příbězích přijdou a zas zmizí. Tento příběh ne. Ten zůstává.

Jordyz
31.08.2014 5 z 5

líbí se mi celá série čím dál víc a jen se děsím, že to jednou prostě skončit musí...

La Fiera
27.08.2014 5 z 5

Velmi dobré, jako ostatně všechny knihy z této série. Nicméně jsem to dost postrádala své oblíbené postavy, ačkoli se jich tu vyrojilo mnoho nových.

MissiPippi
27.08.2014 4 z 5

Na rozdíl od Babouše, úvahy Cersei pro mě byly nejnudnější částí této knihy. Uvítala bych spíše pohled na Cersei z jákekoliv jiné postavy v králově přístavišti jen ne číst ty její naivní myšlenky. Nemohu si pomoct, ale Cersei mi přijde díl od dílu hloupější. Je to celkem rapidní rozdíl od prohnanosti v prvním díle...

Je pravda, že tohle je o malinko slabší díl než ty ostatní, ale nejspíše je to důvodem toho, že se tam nepromíjejí všechny postavy této ságy a je tam spousta nových postav, které se nám ještě dobře "nezažily". Ano, člověk se chvílemi i ztrácí.

Ztráta času to rozhodně ale není ! A napnutá jsme pořád dále :)

Babouš
05.08.2014 4 z 5

Začal jsem ji číst hlavně proto, abych věděl, kam se dál bude ubírat seriál. Ačkoliv i v této knize najdeme mnoho hluchých míst, zbytečných kapitol a únavně dlouhých momentů (zápletka s Brienne mě nebavila vůbec, s Aryou a se Sansou jen trochu), obsahuje i některé zápletky, které jsou skvěle napsané, výborně odstupňované a které čtenáři vlijí do žil slastný pocit zadostiučinění (Cersei je asi nejlepší zápletka této knihy).