Hostina pro vrány

Hostina pro vrány https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122031/bmid_hostina-pro-vrany-vX3-122031.jpeg 4 2746 235

Po staletích krutých zápasů a osudových zrad se sedm mocností vládnoucích jedné říši navzájem zdecimovalo natolik, že jim nezbývá než nyní žít v tísnivém příměří. Nebo to tak alespoň vypadá… Pár jedinců si stále ještě dělá nárok na kdysi zoufale žádaný „Železný trůn“, ale jsou příliš slabí nebo vzdálení, než aby se jim to mohlo podařit. Válka, která zuřila tak dlouho, strávila sama sebe… Avšak jako v dohře jakéhokoli vrcholného zápasu netrvá dlouho, a začnou shromažďovat zrádci, psanci, odpadlíci a mrchožrouti, hašteřící se nad kostmi mrtvých a nad kořistí přeživších. S tím, jak se lidské vrány slétají ke své hostině z popele, se v Sedmi královstvích rodí nové intriky a vznikají nebezpečné aliance, zatímco ze zlověstného soumraku minulých zápasů a chaosu se vynořují překvapivé postavy. Je to čas, kdy se moudří a ctižádostiví, ale i zrádní a silní snaží pomocí svých schopností, moci a magie přežít kruté a strašlivé časy, jež nastaly. Je to čas, kdy se lidé prostí i urození, bojovníci i čarodějové, úkladní vrazi i mudrcové dávají dohromady a snaží se bojovat o své místo na zemi a své životy. Protože na hostině pro vrány je mnoho hostí – ale jen pár jich nakonec přežije.... celý text

Literatura světová Fantasy
Vydáno: , Talpress

A Feast for Crows , 2005

Exit-50
11.05.2016 5 z 5

Opět skvělé...trochu jsem se ztrácel v přeskocích, ale vše má svůj smysl

Luvák
29.03.2016 2 z 5

Nejlepší část této rozplizlé pseudo-středověké telenovely.

ppospisl
26.03.2016 5 z 5

Martin pojal Hostinu a Tanec jako paralelní knihy rozdělené geograficky a kupodivu se mi to jrozně líbilo! Bude to asi tím, že Tanec už mě v tu dobu čekal na poličce v knihovně, na rozdíl od Vás kteří četli po premiéře - přece jen čekat 10 let co se bude dít s Jonem, Daenerys a Tyrionem je o život :)
Překvapivě hodnotím pro mě Hostinu jako lepší knihu. (Tanec jsem však nečetl v klidu, což do roka určitě napravím :D). Mimo linky Brienne a trošku horší Alayne a Samwell mě zbytek knihy strašně moc bavil! Železné ostrovy a hlavně Dorne byly fantastické kapitoly, nejlepší však byl opět Jaime a částečně Cersei (hodně mě její myšlenky překvapili).Prolog je v této knize na vysoké úrovni, řekl bych že ta tajemnost je jedna z největších :). Moc se ti to povedlo Georgi!
Nejlepší kapitoly: Jaime, Arianne, Cersei, Victarion a Arys

natalie0385
17.03.2016 3 z 5

Bylo třeba si zvyknout na příběhy jiných postav, které zatím v sérii nefigurovaly, nicméně knihovna poídá hodně o příběhu Cercei Lanister, což oceňuji, když v seriálu je její role jen povrchová. Chyběla mi ale Daenerys, John Snow a Tyrion, tak už otevírám další díl.

Claudius
16.03.2016 5 z 5

Je bez pochyb, že Píseň ledu a ohně patří na vrchol současné literatury. Další z knih, od kterých jsem se nemohl odtrhnout a četl jsem ji doslova všude, kde jsem jen mohl. Každá chvíle strávená něčím jiným než čtením Hostiny pro vrány pro mě byla ztracenou. Netvrdím, že je to nejlepší kniha všech dob, pravděpodobně by se nevešla ani do mojí top 5, ale pohltí vás neskutečným způsobem.

miska98
11.03.2016 5 z 5

Souhlasím, že Hostina pro vrány je možná nudnější, než ostatní díly ságy. Na druhou stranu - množství postav je tak obrovské, že je nejspíš dobře, že se Martin rozhodl nakouskovat příběhy jednotlivých postav do Hostiny pro vrány i do Tance s draky. Pro větší přehlednost je to lepší. Rozhodně mi zde chyběl John nebo Tyrion, ale takového Davose nebo Daenerys (nekamenujte mě) jsem zase nepostrádala.

Kromě toho bitvy a rojení se x králů bylo dost v předchozích dílech. Takže příběh prostě vyžaduje nějaké to "období zdánlivého klidu". Chápu to, což ale neznamená, že se mi to zamlouvá.

Takže, protože tato sága stojí vysoko nad ostatním fantasy, a protože NA HOSTINĚ PRO VRÁNY JE MNOHO HOSTÍ - ALE JEN PÁR JICH NAKONEC PŘEŽIJE, dávám 5*

Týnušxxx
21.02.2016 3 z 5

George Martin dle mého názoru přidal zbytečně moc nových postav (nejspíš proto, aby měl pak koho zabíjet) a dějových linek, ale proč ne...
Pro mě sice zatím nejslabší díl, ale i tak je to naprosto skvělé dílo!

berry1009
10.02.2016 4 z 5

V tomto díle se mi potvrdilo mé heslo, které jsem si pro celou sérii vytvořil: existuje jenom jedna negativní a vyloženě záporná postava ( a k tomu ještě neuvěřitelně hloupá), a to je Cersei.

betys6914
29.01.2016

Upozorňuji, že Martin vás při čtení nejspíš odposlouchává. V momentě, kdy sem si řekla, YAY tahle postava je má druhá nejoblíbenější postava, byla za kapitolu mrtvá. Takže doporučuju u knihy nic neříkat a hlavně si nic nemyslet nebo skončíte jako já.

tondavon
22.01.2016 odpad!

Největší čtenářské zklamání všech dob, tak bych shrnul čtvrtou knihu Písně ledu a ohně. Pořád to nemohu pochopit, po třetím dílu, který je podle mého názoru ta nejlepší kniha, kterou jsem kdy četl, jsem nemohl dospat, až se začtu do čtvrtého dílu, a nakonec se mi dostala do rukou tato příšernost? Přiznám se, je to první kniha, kterou jsem nedočetl, a hodnotím ji. Skončil jsem na 509. stránce, takže cca po 13 hodinách čtení, kde jsem se NEDOZVĚDĚL vůbec NIC! Četl jsem o postavách, které NIKOHO nezajímají, a když se objeví na scéně postavy, o kterých číst chci, tak NIC nedělají! G. R. R. Martin jasně dokázal, že neměl v žádném případě připravený děj dopředu. Takže za mě: Nuda! Nuda! Nuda! S G. R. R. Martinem už nikdy nic, je to klasický spisovatelský lhář a podvodník!

LadyCharlene
13.01.2016 4 z 5

Upřímně Hostina pro vrány mi nepřijde jako nejnudnější díl. Největší chybou je ta, že se George až příliš věnuje Brienne, která ale svůj hon na "krásnou mladou pannu s kaštanovými vlasy" nedokáže posunout ani o píď za celých 500 stran... Ačkoli je Cercei pořádná (doplňte si sami) je její dějová linka, zdá se, nejlepší, nejzábavnější, nejdynamičtější. Líbí se mi děje ze Štítu a Dorne. A i když mě v předchozích knihách kapitoly ze Zdi spíše nudily, už pomalu začínám Jona postrádat. A co je to Píseň ledu a ohně bez Ohně?

Atuin
28.12.2015

Zklámání z toho, že jsem se rázem po takovém nervy stávajícím výstupu z předchozích dílů musela vyrovnat s vynecháním stěžějních postav. Proto ta hvězdička dolů. Možná od autora velice vychytralé. Děj zavání místy mělkkostí jak postav tak prostředí. Ale může to být jen nezvyk z nových dojmů. Ovšem funguje to jako celek stále dobře, ostatně kdo tomu jednou propadne sotva udělá krok zpátky, zvědavost je zvědavost, a to i v případě že to není stále dokončené.

Snofru
17.12.2015

Musím se na začátek přiznat,že Martin není mým nejoblíbenějším autorem.Tuto ságu jsem začala číst spíš ze zvědavosti,když přítel přišel se seriálem.Na ten sem nekoukala,seriálová nejsem a tak sem si řekla: Proč ne radši knihu.První kniha jakž takž, ale u druhé a třetí jsem měla při každé druhé kapitole chuť přestat číst.Martin boří veškeré hranice a musím souhlasit s jedním dřívějším komentářem-hlavně si neoblíbit žádnou postavu,jinak ji určitě odkrádluje.Teď čtu už jen ze setrvačnosti,páč má zvědavost mi nedá a chci vědět,co bude s Aryou (ma oblíbenkyně,ale pšt,ať to nikdo nezjistí :-)

Thekingofdisco
14.12.2015 5 z 5

Pro většinu lidí nejslabší díl, pro mě druhá nejlepší. Pravda, není akční, ani šokující, jako předchozí knihy ale nepochybně má své kouzlo.
Název knihu krásně vystihuje; po masakru v předchozí knize se zdá být Válka pěti králů dobojována a mrchožrouti se seběhli na krvácející Západozemí, aby si naplnili kapsy.
Konečně se podíváme do Dorne, (Arianne se stala okamžitou favoritkou), a do Bravosu, (Aryina dějová linka o tom, jak se přidává v podstatě ke kultu smrti je pro mě v současnosti jednou z nejlepších a nemůžu se dočkat, co Aryu čeká dál).
Spousta lidí považuje Briennino putování za zbytečné, protože ví, že jede špatným směrem, ale dle mého je záměrem jejich kapitol to, aby čtenář viděl, jak vypadá život mezi běžnými lidmi po válce, která proběhla v předchozích knihách.
Hodně se zaměříme i na Železné ostrovy a
Velkým šokem může být absence čtenářských miláčku, tedy Jona, Tyriona a Daenerys, mě však zamrzela pouze chybějící Dany.
Děj se prakticky nikam neposune, postavy často přešlapují na místě a někdy se může děj zdát rozvleklý a nikam nesměřující, ale to si jen G. R. R. Martin připravuje figurky na šachovnici, aby rozpoutal ještě větší masakr, než jaký jsme zažili v Bouři mečů.
Za Lady Stoneheart bych dal klidně i o hvězdičku navíc :D

Sorrow
26.11.2015 5 z 5

Ta série je prostě geniální! Martin úspěšně boří všechny hranice!!! Donutí vás všechny postavy v jednu chvíli milovat a v druhé nenávidět...po čase zjistíte, že snad ani nemáte oblíbence, ale ničí osud vám není lhostejný...800 stránek vám uteče jak voda a chcete víc...je to zkrátka mistr žánru...a tahleta není horší!

Kormorán
14.11.2015 4 z 5

Obrovská škoda roztahanosti první půlky knihy. Martin si zrelativizováním svého dosavadního konceptu a snahou výrazně rozšířit svůj už tak šíleně komplexní svět ukousl možná až příliš velké sousto, takže úvod se hodně motá v kruhu. Jakoby autor po masakru v předchozí knize tak nějak nevěděl, co dál vyprávět. Všechny linky ovšem na druhou stranu výborně gradují. A především poslední třetina knihy je Píseň ledu a ohně v celé své kráse, kterou bych se nebál postavil na úroveň tomu nejlepšímu z celé série. Jaimeho nejistota a morální dilemata, Aryino loučení se s Jehlou, Briennina deziluze, je toho tady nakonec spoustu a Hostina pro vrány je pro celou sérii velmi důležitým prvkem. Nezajímavost začátku z ní ovšem stále dělá zatím nejslabší knihu, byť oplývá fantastickými momenty.

Jaru66
12.11.2015 4 z 5

Stále je to výborná kniha, ale s ohledem na díly předcházející trochu slabší. To, že tam nebyly všechny postavy a autor se zaměřil jen na některé, mi až tak nevadilo, i když kapitoly železných mužů mě tak nebavily. Chvílemi mi ale přišlo, že to autor až příliš natahoval a komplikoval.

Zahonek
28.10.2015 5 z 5

Toto není ani tak hodnocení samotné Hostiny pro vrány, ale i všech tří předchozích dílů. Jedním slovem super. Je až s podivem, jaký rozsáhlý svět si dokázal pan George Martin vyfantazírovat, a přesto se v něm neztratit. První knihu Hry o trůny jsem dostal jako dárek a hned se do ní začetl. Byla to má první fantasy. Po přečtení prvního dílu jsem se hned vrhl na další. Začal jsem také souběžně se čtením sledovat seriál. Ten ale začal od druhé série děj oproti knihám značně zjednodušovat a překrucovat, tak jsem se na něj přestal dívat, aby mi nekazil suprový dojem z knih. Takže má rada: Buď sledujte seriál a nechte knihy zavřené, nebo čtěte knihy bez seriálu. Rozhodně to není žádná nuda, i přes značný stránkový rozsah se to čte samo a pěkně to odsejpá. Takže obsahová část plný počet bodů, kvalita vazby ale dost pokulhává, i když jsem knihu obalil a choval se k ní dobře, všechny hrany jsou odřené. Dnešní papírové vazby v porovnání s dřívějšími látkovými prostě nic nevydrží. Po dočtení Hostiny, jsem se hned vrhl na Draky..

Spark
19.10.2015 4 z 5

Tento díl mi přišel o něco slabší a vadilo mi, že se tam neobjevovaly všechny postavy....

Edona
17.10.2015 4 z 5

Ha, tak podle mnohých je to nejslabší kniha ze série? Hmm? Možná, že můžu souhlasit, nedokázala jsem se začíst asi dobrých tři sta stran, jenomže potom, dámy a pánové.. TO byla hostina.
Důvodem mých potíží se začtením, byla přemíra nových postav, které mě nezajímaly a dlouho mi trvalo vše pochopit a zapamatovat si. Ale nové zvraty a fakta mi vše vynahradily.