Hostina pre vrany

Hostina pre vrany https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294508/bmid_hostina-pre-vrany-xDM-294508.jpg 4 2743 234

Po stáročiach krutých zápasov a osudových zrád sa sedem mocností, ktoré vládli v jednej ríši, zdecimovalo natoľko, že im nezostalo nič iné ako uzatvoriť prímerie. Aspoň navonok sa to tak zdalo. Niekoľko jedincov si ešte stále robí nárok na Železný trón, ale sú priveľmi slabí alebo vzdialení, aby sa im to mohlo podariť. Vojna, ktorá trvala tak dlho, pohltila samu seba. Avšak zanedlho sa v krehkom prímerí zrodia zradcovia, vydedenci, mrchožrúti, ktorí sa snažia priživiť na mŕtvych i živých. Ľudské vrany sa zlietajú na opulentnú hostinu a v Siedmych kráľovstvách sa rodia nové intrigy a vznikajú nebezpečné aliancie, zatiaľ čo zo zlovestného súmraku minulých zápasov sa vynárajú prekvapivé postavy. Je to čas, keď múdri a ctižiadostiví, ale aj zradní a silní sa usilujú pomocou svojich schopností, moci a mágie prežiť kruté a strašné časy, ktoré nastali. Je to obdobie, kedy ľudia prostí aj urodzení, bojovníci I čarodejníci, úkladní vrahovia a mudrci spájajú dohromady a bojujú o svoje miesto na zemi a svoje životy. Na hostinu sa zletelo množstvo vrán – ale nasýti sa len niekoľko.... celý text

Literatura světová Fantasy
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

A Feast for Crows , 2005

Sakulnikov
30.07.2014 5 z 5

Politické drama jak má být zvláště, když ne každý je tak schopný onu hru hrát na úrovni, na jaké ji hraje. Náboženské války ještě budou velmi zajímavé a co teprv zima...

SONP
28.07.2014 3 z 5

Přiznám se bez mučení - napoprvé jsem tuhle knihu nedal. Vrátil jsem se k ní asi po třičvrtě roce a napodruhé už jsem byl úspěšný. Hostina pro Vrány trpí všemi neduhy prostředních dílů sérií - příběh zde nezačíná, ani nekončí, a pouze se pohybuje vpřed. Problém je v tom, že se pohybuje kupředu tempem naloženého amerického pásového transportéru pro Space Shuttle, jiným slovy se strašlivě vleče. Být to dílo kohokoliv jiného naž páně Martina, snad by to ani nikdo bez nemilosrdné práce vydavatelových nůžek nevydal, totiž prokousat se desítkami a snad i stovkami postav, o nichž jste sice někdy četli, ale máte pocit, že jste o nich v životě neslyšli je opravdu náročné i pro jinak nadšeného čtenáře Hry o trůny. Tím nechci říci, že kniha nemá zajímavé pasáže; opravdu zajímavý byl vhled do života Železných mužů a ani příběh Brienne nebyl k zahození. Linie Jamieho ovšem byla pro mne utrpením. A čím se jednotlivé linie více větví, tím je nesnesitelnější autorovo přebíhání mezi nimi. Dojmy tedy smíšené, ale Tanec s draky mi to číst nezabrání. Když už jsem tu sérii jednou začal, tak už ji i dokončím. ***

Dáma s hrnstjm
24.07.2014 5 z 5

Ráda jsem si oddychla od Daenerys a strávila nějakou dobu v Králově přístavišti a jeho okolí. Ve svém závěru se příběhy postav pěkně rozjely a to, co přijde, asi nebude úplně pěkné... Největší záhadou je pro mě Arya a její příběh. Jediná rozvláčnost, kterou jsem v knize pozorovala, se odehrávala maximálně na Železných ostrovech, a to jen z počátku.

(mimochodem, na rozdíl od předchozích dílů je v tomto docela dost překlepů, to mě nemile překvapilo)

jobile
22.07.2014 3 z 5

Pro mě zatím nejslabší díl série.

Kaytria
15.07.2014 5 z 5

Čtu tu spoustu a ještě víc negativních komentářů, ale ráda se připojím na tu druhou stranu čtenářů. Nějak mi nejde posuzovat jen jednu knihu, ale celou sérii, ale i tak se to moc neliší. Pro mě je Píseň ledu a ohně ve všech směrech dokonalá a její důkladné propracování (a s tím spojené zdlouhavé popisy, dopodrobna prozkoumané detaily a občasné pasáže, kde se doslova nic neděje) mi dodává to, co přesně od knihy požaduju - úplně mě pohltí a odnese si mě do jiného světa. Požadovala jsem to u Tolkienova Pána Prstenů, u Paoliniho Odkazu Dračích Jezdců, u Lewisovy Narnie a povedlo se to i Martinovi. Kniha si může být jakkoli dlouhá a může obsahovat nudnější i poutavější pasáže, ale to k tomu patří. Kdyby se stále jenom zabíjelo, souložilo a intrikovalo, neuvěřila bych tomu tak, jako když se chvíli prostě nic neděje. Proto tyto knihy u mě zůstanou na vrcholu žebříčku, ať se děje cokoli. :-)

Lenisk@
05.07.2014 4 z 5

Můj komentář rozhodně nebude tak negativní :) Sága je to skvělá, kniha se mi jako obvykle četla dobře a jsem moc ráda za to, kolik prostoru dostala Cercei a Jaime. Samozřejmě některé linie mi přišly zdlouhavé (muži ze železných ostrovů), ale bez nich by kniha nebyla úplná. Čtu dál a stále čekám na to, jak to všechno krásně zapadne do sebe. Zklamaná jsem jen proto, že každý díl čtu po roce a unikají mi souvislosti, ale to je moje chyba.

Christo
26.06.2014 5 z 5

Až už příliš rozšiřující se do ještě epičtějších rozměrů než bylo asi zprvu myšleno...příliš postav, míst a linek, ale na druhou stranu dávají tušit, že budou v závěru celé ságy skutečná jatka....:-)

RimmerCZ
06.06.2014 4 z 5

Moc dobré, líbí se mi hlavně linka s Cersei. Je to moc dobře promyšlené a její postava je jedna s ústředních. Myslím, že ona a její linie se narodila v autorově hlavně jako jedna z prvních a jedna z těch hlavních nosných pro celý příběh, ač v začátcích nedostává tolik přímého prostoru. Nyní, když má dostatek místa, ukazuje krásně jak je arogantní a hloupá :-)

Bobšule
04.06.2014 5 z 5

Hrozné!!!! Přejíždím, přejíždím, přejíždím!!!! (míněno v MHD)

Mako123123
01.06.2014 3 z 5

Slabšie než predchádzajúce diely, taký priemer... koho do čerta zaujíma Samwell a Greyjoyovia ? :D Mňa nie... inak tá kniha je už tak strašne rozťahaná že mi unikajú súvislosti (ak si nepamätáte o čom bol prológ tejto knihy, tak si ho pred úplným záverom ešte prečítajte pretože najbližšie súvisí až s poslednou kapitolou tejto knihy... skôr nie) Normálny, klasický dej ide dopredu... graduje a vyvíja sa, avšak dej /Píseň ledu a ohne/ nejde dynamicky dopredu ale koli tej strašne veľkej kope postáv (ktorú autor musí opisovať) zachádza dej viac do šírky a dopredu ide o to pomenšie a ťažkopádnejšie. V tejto knihe je to (zatiaľ) najviac cítiť. Niektorí vravia že to je dobré lebo takto vytvára atmosféru... ale mne sa zdá že to už zachádza až do nezáujmu čitateľa (menovateľa :D)... akože aby niekto málo významný vymenúval a charakterizoval svojích ešte menej významnejších 5 detí ? A napr strany 723, 724 a 725... to sa dalo povedať aj jednou vetou- ,,všetci čo mali právo na trón poumierali alebo sú to bastardi a tak zostal už len jeden za ktorého sa môžeš vydať.,,-
Kvantita a snaha o megalomanstvo na úkor kvality a dynamiky... tak to vidím ja. Mám rád hrubé a obsažné knihy a i toto bolo celkom zvládnutelné, ale...

Tento diel má o 6% nižšie hodnotenie než druhý najhorší, prečo asi ? ;)

Fuksinka
23.05.2014 1 z 5

Nějak se nemůžu donutit knihu dočíst. Martin zabil spoustu oblíbených postav. Ty, co zbyly se v knize téměř nevyskytují. jsem ráda aspoň za Briane, ale ta neustále někam putuje a potkává postavy, které děj nikam neposunují. Jsem v půlce a děj dost o ničem, jedině snad volba na Železných ostrovech a to je zoufale málo. Nuda, nuda a nuda.

Vzdávám to, tohle se prostě nedá. Miluju dlouhé knihy, ale musí s v nich něco dít. U téhle si připadám, jako kdybych četla učebnici.

Dera
13.05.2014 1 z 5

V knihovně mě už pořádně uháněli s termínem. Nešlo to dočíst, musel jsem se kousnout. Autor chce mít každý díl megalomanský, alespoň co do počtu stránek. Objemné knihy mi vůbec nevadí, ale musí mít kvalitu, náboj a čtivost. Měl by své knihy opravdu hodně zeštíhlit, nepopisovat zbytečnosti, stovky postav a nesmyslně nudné dějové linie.

Erinien
27.04.2014 3 z 5

Čtvrtá kniha je nejhorší. Martinovi se to rozutíkalo a vůbec si nejsem jistá, jeslti bylo třeba některé příběhy vyprávět. (třeba Brianne, i když jí mam moc ráda). V jednu chvíli jsem se naštvala a četla jednotlivé příběhy lidí, od začátku do konce, takže nejprve, Aryu, pak Brianne, pak Jaimeho a pak jsem se donutila i k Cersey.

pauele
25.03.2014 2 z 5

Slabe, velmi slabe. Dalo mi poriadnu pracu sa cez to dostat. Nakoniec sa to vsak podarilo. Co bolo pricinou toho ze si Martin zobral volno a pisal to len s jednym otvorenym okom v polospanku neviem, ale citalo sa to rovnako ako to on pisal.

Mantichora
27.02.2014 4 z 5

Kniha psaná skvěle, jako všechny předchozí díly. Hvězdičku jsem strhla z osobních důvodů, a to kvůli rozhodnutí autora prezentovat zde příběhy jen některých postav. Psát cokoliv víc by byl spoiler :)

TheMajkee
25.02.2014 5 z 5

Zřejmě půjdu opět proti většině, ale Hostina se mi ve výsledku jeví jako nejpovedenější a nejčtivější knížka z prozatímní ságy. A to i přesto, že se zde nachází naprosto nudná, řekl bych až zbytečná linka s Brienne, kráskou z Tarthu - u těhle kapitol jsem opravdu umíral. Oproti tomu celá linka Cersei je naprosto famózní, a i když je to postava, kterou musí každý čtenář zaručeně nenávidět, ve výsledku je to postava neskutečně zajímavá a psychologicky perfektně zvládnutá. Celkově jsem rád, že se dostalo většího prostoru postavám, které byly do této knihy trochu opomíjeny. Hostinu jsem přečetl za dva týdny, nemá sice tolik stran jako třeba Bouře nebo Tanec, ale i tak si myslím, že jsem to zvládl poměrně rychle - to musí svědčit o tom, že se jedná opravdu o velmi čtivé dílko.

Dymond
14.02.2014 4 z 5

Opět mě nepřekvapila, měla jsem vysoké očekávání a to bylo splněno..

kom72
13.02.2014 3 z 5

Když jsem předchozím knihám ze série dal 4 hvězdičky, nezbývá než Hostině pro vrány dát hvězdičky pouze 3. Zatím nejslabší kniha. Zbytečně rozvláčná, postav už je na můj vkus takové množství, že se přestávám orientovat. Zatím nabývám dojmu, že kdyby byly všechny knihy poloviční, byla by to super série. Takhle prostě knihy místy nudí.
Přesto se těším jak vše dopadne a o to asi jde. Aby si čtenář koupil další díl...

AylinLeto
08.02.2014 3 z 5

Tento díl jsem četla ze všech nejdéle přestože je to nejkratší díl série. Události z Králova přístaviště a neustálé žvásty Aerona Mokrého vlasa o Potopeném bohovi mi už doslova lezly krkem.

zpevSusannah
30.01.2014 4 z 5

Nooooo, už trošku moc zdlouhavé na můj vkus - proč to ten Martin tak protahuje, roztahuje, zamotává a zabíjí kladné postavy ??? Tímto tempem tam budou za chvilku jen hajzlíci .... :-)