Hostina pre vrany

Hostina pre vrany https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294508/bmid_hostina-pre-vrany-xDM-294508.jpg 4 2746 235

Po stáročiach krutých zápasov a osudových zrád sa sedem mocností, ktoré vládli v jednej ríši, zdecimovalo natoľko, že im nezostalo nič iné ako uzatvoriť prímerie. Aspoň navonok sa to tak zdalo. Niekoľko jedincov si ešte stále robí nárok na Železný trón, ale sú priveľmi slabí alebo vzdialení, aby sa im to mohlo podariť. Vojna, ktorá trvala tak dlho, pohltila samu seba. Avšak zanedlho sa v krehkom prímerí zrodia zradcovia, vydedenci, mrchožrúti, ktorí sa snažia priživiť na mŕtvych i živých. Ľudské vrany sa zlietajú na opulentnú hostinu a v Siedmych kráľovstvách sa rodia nové intrigy a vznikajú nebezpečné aliancie, zatiaľ čo zo zlovestného súmraku minulých zápasov sa vynárajú prekvapivé postavy. Je to čas, keď múdri a ctižiadostiví, ale aj zradní a silní sa usilujú pomocou svojich schopností, moci a mágie prežiť kruté a strašné časy, ktoré nastali. Je to obdobie, kedy ľudia prostí aj urodzení, bojovníci I čarodejníci, úkladní vrahovia a mudrci spájajú dohromady a bojujú o svoje miesto na zemi a svoje životy. Na hostinu sa zletelo množstvo vrán – ale nasýti sa len niekoľko.... celý text

Literatura světová Fantasy
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

A Feast for Crows , 2005

zpevSusannah
30.01.2014 4 z 5

Nooooo, už trošku moc zdlouhavé na můj vkus - proč to ten Martin tak protahuje, roztahuje, zamotává a zabíjí kladné postavy ??? Tímto tempem tam budou za chvilku jen hajzlíci .... :-)

Dixinka
18.01.2014 4 z 5

Čekala jsem trochu víc napětí a zvratů v ději. Tento díl se mi zdál nejvíc rozvláčnělý. I tak ale hodnotím dílo velmi vysoko, protože ten nápad, okouzlující příběh, a zejména držet se všech nitek příběhu je obdivuhodné. Těším se na další pokračování.

lanusinka
01.01.2014 4 z 5

O něco méně zábavné než předchozí díly, vlastně jen taková výplň při čekání na to, co bude dál. A fakt mě štvala Cersei, její postavu opravdu nemám ráda, i když chápu, že v příběhu být musí. Na druhou stranu mi začala být mnohem sympatičtější Sansa. Tak hurá na Tanec s draky, ať zjistím, jestli další části příběhu budou zajímavější...

Hudis
22.12.2013 5 z 5

Ne tak dobré, jako předchozí díly, ale stále nadprůměrná kniha, která se krásně čte a stránky ubývají jako voda. I když... chyběl mi Tyrion, ale vzestup a pád jeho sestry byl nádherný:)

gogo
29.11.2013 4 z 5

Hostina pro vrány není horší dějově, stylisticky či zajímavostí... Jen je prostě z dobré třetiny zbytečná. Martin možná až zbytečně rozšiřuje svůj epos, a postavy jako Brienne či pasáž ze Železných ostrovů či Dorne mohla být s klidem na duši zredukována. Místo, aby se staral o svě "dětičky" tak přidává možná až zbytečně mnoho postav a linek navíc. Nicméně Hostina pro vrány se i tak čte naprosto výborně, závěr je tradičně úžasný a rozhodně nedělá celé sáze ostudu, i když je dle mého o drobátko horší, než dosavadní díly... Lepší 4*

Scathia
27.09.2013 5 z 5

Co dodat? Celá ta sága je prostě geniální! :-)

Aidinera
15.09.2013 3 z 5

Oproti ostatním dílům, byla tato poněkud utahaná a navíc číst neustále Cerceiiny kapitoly, bylo hrozné; ale bylo tam řečeno spoustu důležitých věcí, tak to autorovi nemám za zlé :)

ewisek22
16.08.2013 5 z 5

Jasných pět hvězdiček, jako zatím u všech dílů této luxusní série:) Jen mi chyběly některé mé oblíbené postavy...Ale po přečtení závěru od autora věřím, že je najdu určitě v pátém díle a ještě si je užiju ažaž...teda pokud nebudou zase zavražděny:))

ttinecka
24.07.2013 4 z 5

První půlka mě moc nebavila, přišla mi nejslabší. Četla jsem ji dlouho a s přestávkami. Druhá půlka mi přišla lepší, těším se na to, co se konečně stane s mrchou Cersei a jestli se znovuobjeví moji oblíbenci :-)

LadyMichelle
24.07.2013 5 z 5

Kniha se mi líbila jako všechny díly od Martina, hned zítra si běžím koupit pokračování :)

Belatris
21.07.2013 1 z 5

Naprosté zklamání. Autor neukočíroval své psaní a rozvláčně se opíjí světem, který už před čtenářem vykreslil v minulých dílech. Kdyby lépe spojil méně obsažné části s dějovými a přidával rovnoměrněji nové informace, které jeho svět rozvíjejí.
Hostinou jsem se nepročetla do druhé poloviny a nevidím důvod, proč pokračovat.
Možná se k ní někdy vrátím, ale jak znám svou neochotu tolerovat autorům sebezahleděnost stylu (King např.), nejspíš to bude dlouho trvat, než se k návratu přemluvím.

Krišot
06.07.2013 4 z 5

V další knize o osudech ztenčující se rodiny Starkovic, nádherné dračí královně a dalších aktérech výtečné ságy trochu přibrzdíme. Ono to ani po minulém díle jinak nešlo. To už by asi opravdu nebylo o kom psát. Seznámíme se s pár novými budoucími mrtvými a hurá do boje za železný trůn. Čtvrtý díl je stejně dobře napsaný, i když v trochu klidnějším tempu. Jindy bych se zlobil, ale dnes ne, tak nějak věřím autorovi, že to v dalším díle dožene. Už jen kvůli tomu názvu...Tanec s draky.

Sigas
30.06.2013 4 z 5

Po tom, jak se rozjela Bouře mečů, mi připadalo, že Hostina pro vrány pořádně šlápla na brzdu. Seznamujeme se s novými postavami a novým prostředím, většina starých postav zmizela, setkáváme se s nimi jen mimochodem nebo se jen tak přemísťují sem a tam. Trochu jako by začínala úplně nová kniha, trochu jako by vyprávění dojíždělo jen setrvačností. Až na konci mi zvrat s Cersei připomněl, jak mě předchozí díl dokázal strhnout. Doufám pouze, že tato změna tempa má ve vyprávění své odůvodněné místo.

Šárka_D
25.06.2013 4 z 5

Čtvrtá kniha série mi připadala o něco rozvleklejší a méně dějová než předchozí díly, na druhou stranu se mi líbilo zařazení Jamieho mezi vypravěče (už mi nepřipadá jako takovej hajzl). Trochu mi vadilo, že se děj začal rozmělňovat mezi další a další postavy, a nezbývalo tak moc prostoru na mé oblíbence ze začátku. Mám dojem, že Martin se přes zařazování stále nových osob nemá šanci dohrabat do finále příběhu, a že bude plán stále rozšiřovat o nové díly (co si budem povídat, v jeho věku se trochu obávám, aby sérii vůbec dokončil). A kdyby umřel dřív, než budu vědět, jak to dopadne, tak to by mě fakt naštvalo.

minde
25.06.2013 5 z 5

Hostina pro vrány byla po Bouři mečů taková oddychovka, ale rozhodně nebyla nudná. Užívala jsem si to stejně, jako ostatní předchozí díly. Nejvíc mě baví pozorovat jak se některé postavy od začátku ságy postupně mění...nejsou takoví jak byli na začátku nebo jsme si mysleli, že jsou takoví....Taky mi tady chyběly dějové linie Deanerys, Tyriona, Brana...ale o to víc se na ně těším v další knize..:-)

Tom Riddle
23.06.2013 4 z 5

Jak už je tradicí, můj komentář k Hostině pro vrány bude obsahovat spoilery k předchozím dílům a počáteční situace tohoto dílu, čili pokud je nechcete vědět, nečtěte. Bouře mečů se dramatickým způsobem zbavila některých z největších figur na šachovnici, zrušila dlouholeté aliance a vůbec převrátila celou západozem vzhůru nohama. Otázkou zůstává, co se po takové bouři bude dít. A přesně tomu se věnuje Hostina.

Martin tentokrát porušil svůj zaběhlý systém vyprávění, a k dějovým linkám už stávajících vypravěčů do celého příběhu zapojil další dvě, které nechává vyprávět prostřednictvím různých vypravěčů. K tomu směřuje moje největší výtka (a důvod, proč nedávám pět hvězdiček) k Hostině. Píseň ledu a ohně byla vždycky komplikovaná, co do vzájemného napojení postav a linek, a inkoherentní vyprávění dvou složitých nových linek tomu nijak nepomáhá. To zamrzí o to víc, že ony linky jako takové jsou vlastně docela zajímavé a zábavné.

Jedna se zaměřuje na rod Greyjoyových a události na železných ostrovech (s vypravěči Ašou, Auronem a Victarionem), další na prozatím nepříliš prozkoumanou rodinu Martellů z Dorne (s vypravěči Areo Hotahem, Arysem Oakheartem a Arianne Martell), v obou případech pak na jejich ambice a plány na znovuzískání ztracené moci ve chvíli, kdy vlivem událostí z Bouře mečů říše strádá.

Ve starých známých zavedených linkách ale všechno klape jako na drátkách a bez výjimky baví, tentokrát i u Samwella s Aryou, kteří v Bouři mečů tak docela nefungovali (prvnímu chyběl spád, u druhé bylo příliš vaty). K vypravěčům se (konečně!!) připojuje Cersei, která po dosažení svých vytoužených cílů přebírá vládu nad celou říší po svém zesnulém otci, Jaime se po svém prozření dál snaží vykoupit svojí duši, Brienne (rovněž povýšená do role vypravěčky) se na jeho příkaz pokouší splnit nesplnitelný úkol, tedy nalézt a ochránit zmizelou Sansu, která se zatím pilně pod vedením Malíčka učí pravidlům hry o trůny, zatímco Sam je na pouti do Citadely mistrů a Arya hledá sama sebe ve světě, kde jí (alespoň jak si myslí) nikdo nezbývá.

Pozorným jistě neuniklo, že ve výčtu chybí hned několik vypravěčů, kteří události Bouře přežili. Ano, je to tak, tentokrát se nedočkáme Daenerys, Tyriona, Brana, Jona Sněha nebo Davose, přičemž alespoň první dva ze jmenovaných jsou diskutabilně nejsilnější vypravěči. Zdánlivě je to škoda, ale faktem zůstává, že spojit tolik silných a komplikovaných linek do jedné knihy by zřejmě bylo trochu příliš, a tak rozhodnutí rozdělit si knížky podle dějových linek a ušetřit si ony vypravěče do Tance s draky bylo zřejmě správné.

Karcoolka2210
21.06.2013 5 z 5

Dočítané. Čítala som viacero názorov, že táto kniha je oveľa slabšia ako ostatné a teda ja osobne nesúhlasím s týmto názorom. Povedala by som, že po predošlej knihe je táto menej akčnejšia, ale myslím, že jatiek bolo dosť a trocha kľudu nezaškodilo. Príbeh pokračuje skvele, no teda možno nie skvele pre všetky postavy, ale toto sa mi na Martinovi páči, žiadna postava si nemôže byť istá, či už dobrá alebo zlá. Westeros ma úplne pohltilo a hneď sa púšťam do A Dance with Dragons. Som vážne zvedavá čo pripravil pre Tyriona, Daenerys a ďalších, ktorí v tejto knihe boli spomenutí len okrajovo. AJ

SnowCat_5
06.05.2013 4 z 5

Tahle knížka se mi zatím zdála nejméně povedená. Ne že by příběh ztratil nějak na zajímavosti, jen mi to přišlo trochu roztahaně napsané. Co se týče postav, hodně příběhů tam chybělo, takže se člověk nedoví spoustu příběhů, které zůstali otevřené ze třetího dílu.

hankapimi
25.03.2013 3 z 5

Po Bouři mečů všech krvavých válek v Sedmi královstvích nastává Hostina pro vrány ve zdecimované zemi. Intriky a příběhy se zamotaly, zvolnily tempo a pro mne se vytratilo napětí a očekávání, avšak nastoupila touha přeskočit všechnu tu omáčku a odbočky, které děj nikam neposouvaly, ani mne nebavily, což se mi u prvních dílů nestalo. Také mě rušily doslovné překlady jmen, někdy násilné, jindy úsměvné.. Doufám, že Hostina pro vrány byla jen překlenovacím mostem mezi výbornou Bouří mečů a Tancem s draky a nakonec jsem byla stejně ráda, že jsem to nevzdala. Přesto, že děj neuháněl dopředu "mílovými kroky", tak je G.R.R. Martin bezesporu famózní vypravěč !!!

pufina
06.03.2013 4 z 5

Ač se Hostina pro vrány zaměřila pouze na pár postav (Cersei, Jaime, Brienne, Arya, Samwell, Sansa.. ) je i tato kniha hodně propracovaná a zajímavá (i když možná ne tolik jako díly přechozí). Dříve mě např. Cersei tolik nezaujala, Hostina pro vrány ve mně vyvolala větší zájem a to nejen o postavu Cersei, ale i ty ostatní, které jsem dříve neměla tolik v oblibě. I když oceňuju zaměření na tyto postavy v širší míře, tak mi ostatní (Jon, Daenerys, Bran a další) moc chyběli. A příběh kolem postav, co bojují o "Trůn z naplaveného dříví" mě vůbec nezaujal.. Každopádně celkový dojem mi to nezkazilo, těším se na další díly.