Pilíře země

Pilíře země https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12524/pilire-zeme-pilire-z-12524.jpg 5 1673 372

Románová historická freska, jejíž barvitý děj je soustředěn kolem stavby gotické katedrály v Anglii 12. století. V Anglii 12. století, v době občanské války, ničivého hladomoru a náboženských nesvárů, vyrůstá v Kingsbridge nádherná katedrála. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., kdy po dvě desetiletí královna Maud a král Štěpán bojují o anglickou korunu, se proplétají osudy nejrůznějších postav – kingsbridgeského převora Philipa, zbožného a důmyslného mnicha, jenž usiluje o vybudování největší gotické katedrály, stavitele Toma, který se stává převorovým architektem, krásné a tajemné lady Alieny, již celý život pronásleduje skrývaná potupa, neohrožené Ellen žijící v lesích, která po nespravedlivé popravě svého milého prokleje všechny, kdo křivě přísahali, lstivého a proradného hraběte Williama, jenž se dopouští krveprolití a násilností, a kameníka Jacka, pro nějž představuje stavitelství největší životní vášeň. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., jež rozpoutá tři desetiletí trvající boj o anglickou korunu mezi královnou Maud a králem Štěpánem, se proplétají osudy několika postav, duchovních, řemeslníků i šlechticů, chudých i bohatých, místních i cizinců. Aby nalezli sami sebe a své místo v životě, musí někteří z nich projít dlouhou cestu, ať přes půlku Evropy, po stopách svých předků či napříč vlastním svědomím...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Pillars of the Earth , 1989

marlowe
30.08.2013 5 z 5

Nádherná story, která se čte jedním dechem. Žádné jazykové experimenty, žádné hlubokomyslnosti, jen ryzí příběh. Vřele doporučuji.

Kermisee
21.08.2013 5 z 5

Tentokrát musím být vděčná filmu, díky kterému jsem se ke knize dostala a který mi pomalými krůčky také "vnutil" zamilování do ryšavého Jacka. Sama od sebe bych takovou bichli asi nikdy v knihkupectví do ruky nevzala a neodnesla si ji domů, ale jsem ráda, že tak za mě udělal můj drahý tatínek.
Skvělé čtení. Každá pasáž měla své místo. Každá postava svůj příběh. A všechno to dalo dohromady skvostně vystavěné dílo. Stejně jako stavitel Tom započal skvostně stavěnou katedrálu.

katina
15.08.2013 5 z 5

Roman ctivy jednim dechem. A po shlednuti povedeneho serialu mi nedalo cist Pilire znovu . Opet jednim dechem.

KikiZ
12.08.2013

Krásná kniha, a délka vůbec nevadí, neboť je velice čtivá. A asi jsem trochu divná, protože mojí oblíbenou postavou byl (stejně jako v seriálu) šlechtický hajzlovský synáček William Hamleigh.

sewellia
09.08.2013 5 z 5

Úžasná kniha, která mě vtáhla do děje od první stránky. V jejím světě mi bylo moc dobře.

drtinka
02.08.2013

Úchvatná kniha, nemohla jsem se od ní odtrhnout, četla jsem dlouhé hodiny. Myslím, že nejlepší, co jsem kdy četla.

babibe
25.07.2013 5 z 5

Moc hezká kniha. Ze začátku sice trochu zdlouhavá, ale o to lepší rozději. Autor má skvěle vypravěčské schopnosti, doporučuji.

lusila
23.06.2013 5 z 5

Vôbec mi nevadila hrúbka knihy, majstrovský román.

Yorika
22.05.2013 4 z 5

Výborná kniha.Velice čtivá.Ale k dokonalosti jí přece jen trochu chybí.Možná kdyby byla o něco kratší byla by ještě zajímavější.Ke konci už mě to tolik nebavilo,příběh ztrácí poutavost.Kdo má rád historické příběhy,ten si však přijde na své.

nier
26.03.2013 3 z 5

Zajímavá, poutavá, čtvivá - to všechno kniha je a mě se moc líbila, přesto mi konec připomínal telenovelu, ve které se vracejí poražení nepřátelé a stále se objevují nové překážky - snad jen proto aby byl konec ještě napínavější, ale mě to přišlo spíš jako natahování...

Nikoleta87
13.03.2013 5 z 5

Lepší knihu jsem zatím nečetla. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Výborně propracovaný děj a postavy hlávních hrdinů. Všem jen a jen doporučuji :-)

Air15
12.03.2013 4 z 5

Velice čtivý historický román se sympatickými postavami, kterým nejde nefandit. A naopak se zápornými postavami, které má čtenář chuť zaškrtit. S každou postavou prožije čtenář velkou část jejího života, sleduje její radosti a strasti, výhry a prohry. To vše se točí kolem stavby velké katedrály, jaká do té doby v Anglii ještě nestála. Je vidět, že autor je velmi zkušený vypravěč, který ví, jak udržet čtenařovu pozornost, a díky němu je iluze středověku dokonalá. Sice jsem si párkrát při čtení říkal, že některé situace a zvraty by se tehdy asi tak nestaly, ale to nic nemění na tom, že to je velmi dobré čtení. Doporučuji.

kolacky
05.03.2013 3 z 5

Historicky úžasné, ale ani jedna postava mi nebyla sympatická...

lovemika
28.02.2013 5 z 5

Nejlepší kniha co jsem v poslední době četla. Od začátku do konce není ani stránka na které bych se nudila. Popis katedrály byl tak přesný, že jsem ji viděla jako by stála na mé zahradě :-)

hankapimi
28.02.2013 5 z 5

Vzhledem k tomu, že Ken Follett je mým oblíbeným autorem, stavěla jsem s kingsbridgeským převorem Philipem a stavitelem Tomem katedálu, prožívala osudy Tomovy rodiny, lady Alieny, Ellen i jejího syna Jacka v nádherné knize z Anglie 12. století Pilíře země.Líbilo se mi i seriálové zfilmování barvité představy o středověké Anglii a vykreslení osudů lidí. kteří zasvětili život výstavbě katedrály a politicko-náboženských sporů mocných.
Pak jsem se vrhla na volné pokračování Pilířů země, z doby asi po 150 letech, odehrávající se ve stejné oblasti středověké Anglie městečka Kingsbridge. Spory mužského a ženského kláštera, sdílející péči o slavnou katedrálu, osvícená správa místního špitálu jeptiškami kontrastuje s nevědomostí a zaslepeností mnichů. Úspěchy i neúspěchy vlnařského cechu, osudy dcery cechmistra Caris, stavitelů Merthina či jeho bratra Ralpha. Souboj dobrých úmyslů a prospěchářství, lásek i nenávistí, vášně, touhy po poznání, ale i pomstě. Životní cesty všech však zkříží největší tehdejší pohroma: morová epidemie.
A třetí mou Follettovou knihou byl Pád titánů, o politických ambicích několika velmocí, které nenávratně změní dosavadní svět, osudy obyvatel carského Ruska, německého císařství, britského impéria i amerických demokratů, kterými zamíchá první světová válka. Sto let staré události propojí životní cesty vešských horníků, amerických zbohatlíků, ruských dělníků a britské i německé aristokracie. Všechny knihy se skvěle při čtení "prožívaly", doporučuji !!!(28.02.2013)

stopni
06.02.2013 5 z 5

Strhující příběh ze středověké Anglie, od něhož se nelze jen tak odtrhnout...:-) Kniha své čtenáře přesvědčí, že i po ranách osudu člověk dokáže sebrat sílu vstát a jít dál...Naprosto famózní, všem vřele doporučuji.....Kdo nečetl Pilíře jako by nebyl...:-D

wally
24.01.2013 5 z 5

Objemná knížka....vzhledem k tomu, že čtu většinou jenom cestou do práce, tak jsem si i slušně zaposiloval. Výborný děj, který se začátku rozbíhá trošku pomaleji než by bylo možná milé, ale pak nabere grády a vy se v hlavě přesunete do té doby a fandíte těm slabším proti těm silnějším a intrikujícím a pořád si říkáte, že by se musel stát zázrak, kdyby se tu katedrálu podařilo postavit.... Skvělá knížka!

Vojslava
12.01.2013 5 z 5

Výtečný román, velmi čtivý - slušně jsem si ho užila. Jen škoda té překladatelské a redaktorské práce! Docela dost neopravených překlepů; že překladatel dělal soustavně z pojmu kapitula "kapitolku", to bych mu ještě prominula, ale to evangelium podle sv. Matyáše v žádném případě! :-) Nicméně opravdu to velmi stojí za přečtení a vysoce pravděpodobně se k této knížce ještě vrátím - a těším se na to volné pokračování...

kryspin66
06.01.2013 5 z 5

Super, super kniha. Jedna z nejlepších knih jakou jsem kdy četl. Přečetl jsem jí během jednoho týdne.

Atuin
31.12.2012 5 z 5

Velice zajímavě napsaný historický román, který se velmi originálně vyrovnává s nudou a to tím, že se jí naprosto vyhýbá. Uvádí v pohyb tolik postav že vždy když je třeba nějakou část umlčet dostáváme se k části jiné, strhující a živé jsou i popisy, takže nic v knize neplyne nazdařbůh a nepůsobí suše s matností ducha. Naopak, je to solidní dílo a pulsujícím životě středověké Anglie se všemi jejími peripetiemi.