Pilíře země

Pilíře země https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12524/pilire-zeme-pilire-z-12524.jpg 5 1673 372

Románová historická freska, jejíž barvitý děj je soustředěn kolem stavby gotické katedrály v Anglii 12. století. V Anglii 12. století, v době občanské války, ničivého hladomoru a náboženských nesvárů, vyrůstá v Kingsbridge nádherná katedrála. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., kdy po dvě desetiletí královna Maud a král Štěpán bojují o anglickou korunu, se proplétají osudy nejrůznějších postav – kingsbridgeského převora Philipa, zbožného a důmyslného mnicha, jenž usiluje o vybudování největší gotické katedrály, stavitele Toma, který se stává převorovým architektem, krásné a tajemné lady Alieny, již celý život pronásleduje skrývaná potupa, neohrožené Ellen žijící v lesích, která po nespravedlivé popravě svého milého prokleje všechny, kdo křivě přísahali, lstivého a proradného hraběte Williama, jenž se dopouští krveprolití a násilností, a kameníka Jacka, pro nějž představuje stavitelství největší životní vášeň. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., jež rozpoutá tři desetiletí trvající boj o anglickou korunu mezi královnou Maud a králem Štěpánem, se proplétají osudy několika postav, duchovních, řemeslníků i šlechticů, chudých i bohatých, místních i cizinců. Aby nalezli sami sebe a své místo v životě, musí někteří z nich projít dlouhou cestu, ať přes půlku Evropy, po stopách svých předků či napříč vlastním svědomím...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Pillars of the Earth , 1989

fina3210
25.03.2014 5 z 5

Televizní zpracování je úděsné, zato kniha stojí za to. Ken Follett je vynikající autor, vše, co kdy napsal, jsem přečetla takřka jedním dechem (až na dvě výjimky).

Erica
08.03.2014 5 z 5

přečetla jsem po shlédnutí filmové série. Nádherné, historické romány prostě miluju.

Selinute
25.02.2014 5 z 5

Po shlédnutí čtyřdílné filmové podoby této knihy jsem toužila vlastnit originál. Je to krásná knížka, rozhodně stojí za přečtení.

Mýša
12.02.2014 5 z 5

Ke knize jsem se dostala náhodou přes deskovou hru. Nic jsem od ní nečekala a o to víc jsem byla příjemně překvapená. Moc zdařilý historický román, nevím, co by někteří chtěli, Je potřeba si uvědomit, jak má vypadat historický román. Je obdivuhodné, že se v dnešní době ještě někomu podařilo jej napsat se vším všudy. Bravo.

Mrfta
10.02.2014 3 z 5

dobrá knížka, výborně napsaná, fakt mě to vtáhlo do děje. Chvilkama jsem byla fakt naštvaná nad nespravedlností a krutostí ale naštěstí Boží mlýny melou pomalu ale jistě a na každý prase se vaří voda :-)

tynča
02.02.2014 5 z 5

úchvatné čtení, děj, postavy, poutavě napsáno..Moc se mi kniha líbila

pipetion
30.01.2014 5 z 5

PV: "Malí kluci se vydali na popravu brzo ráno." Příjemné čtení, nic hlubokého, ale příběh mě bavil. Historická freska plná různých dějových linek, ale některé pasáže mi přišly zbytečně zdlouhavé. Černobílé charaktery, boj dobra a zla - vždy jste věděli, na kterou stranu se postavit, takže čtenář neřeší žádné své morální pochybnosti. Film na motivy knížky je velmi povedený.

danima3
19.01.2014 5 z 5

Kniha se mi četla velice dobře, ani chvilku jsem se nenudila, líbí se mi, jak autor umí nechat vygradovat napětí.

sloninka
19.01.2014 2 z 5

Několikrát jsem měla chuť knihu odložit. Nakonec jsem ji dočetla, ale jsem dost zklamaná příběhem ale hlavně stylem autora. Rozhodně existuje dost lepších a poutavěji psaných historických románů. Vím určitě, že k této knize se již nevrátím.

LuciusWlk
24.12.2013 5 z 5

Příjemné překvapení. Po kapku strnulejším a nudnějším začátku se autor "rozvášní" a pak už vás to nepustí.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Stejnojmenný seriál na motivy knihy:
Pilíře Země pravděpodobně dělí diváky na ty co četli a nečetli. Je těžké převést tisícistránkový román na plátna kin a serial, byla tedy dobrá volba. Přesto, by to chtělo alespoň ještě další 4 díly. Děj si zachovává hlavní dějovou linii, i když značně okleštěnou. Mrzí mě ale, že i přes fakt, že se Ken Follet podílel na tvorbě jako konzultant je zde dost zásadních dějových změn! Tomu, kdo román nečetl bude spoustu věci připadat v tomto pojetí hloupé, nedomyšlené a mnohdy kýčovitě naivní. Přesto, že v knize je vše bravurně domyšleno a dějově skvěle poskládáno. Na druhou stranu, jako televizní produkce jde o vynikající počin, se zajímavým castingem a dobrým soundtrackem.

sioux
18.12.2013 5 z 5

Pro mě stále nejlepší kniha, jakou jsem kdy četl. Úžasně poutavý příběh a hlavně ukazuje středověk tak, jaký asi byl. Drsný, nesmlouvavý, násilný, krutý. Žádná pohádka.
Děkuji za tuto knihu.

Milda58
29.11.2013 5 z 5

Po dlouhém čase kniha, u které jsem vydržel i po půlnoci. Skvělé čtení.

-Astarte-
31.10.2013 4 z 5

Zajímavá a poutavá kniha, musím se však přiznat, že konec mě již příliš nebavil.

laydee
28.10.2013 4 z 5

Úžasná kniha, naprosto mě pohltila a já jen hltala a držela palce kdejaké postavě- hlavně Phillipovi a Tomovi a jeho rodině. Myslím, že to byl nejkrásnější historický román co jsem kdy četla. Poté jsem shlédla i seriál a zpracování se mi moc líbilo. DOPORUČUJI!!!!!

Edana
25.10.2013 2 z 5

Přiznávám, že jsem se asi nechala nachytat. Nebo za mé rozčarování může fakt, že před Pilíři jsem četla Hemingwaye - a to se prostě ani nedá srovnávat. Každopádně jsem čekala historický román a to byla zásadní chyba. Měla mě varovat už autorova předmluva plná masáže ega a pochlebování čtenářům (jasně, podobně píše předmluvy kdekdo, ale tady to bylo opravdu do očí bijící). I ten prolog byl na pováženou. Definitivně mě odrovnala chvíle, kdy se Ellen zjeví před Tomem v lesích... Ale zatnula jsem zuby a četla...
Označit tohle dílo za "historickou románovou fresku" je hodně odvážné. Daleko vhodnější by možná bylo historické "softporno" (a při vzpomínce na Williama si nejsem tím "soft" ani tak jistá...). Prostě taková rozsáhlejší "harlekýnka". Opravdu nevím, kde se v autorovi vzal nápad, že zvládne napsat román zakotvený ve 12. století. Celkově mi Follettův styl psaní připomínal spíš úroveň žáka deváté třídy. Postavy nejenže jsou absolutně ploché, jsou ještě neskutečně stupidní. Skoro jsem měla pocit, že autor se prostě nedokázal vžít do myslí lidí žijících před devíti stoletími a tak jim jednoduše přisoudil dnešní motivy a vzorce chování a jenom z nich udělal trouby. Hodně dlouho jsem nerozuměla odstranění postavy Toma Stavitele (které čtenář nutně očekává vzhledem ke spoileru na obálce knihy...). Teď sice chápu, kam chtěl autor děj vést dál... Ale Tomova postava si zasloužila trochu lepší odchod ze scény.
Že se ve 12. století cpou v Anglii lidé paprikou, že má Aliena 700 stránek černé vlasy a najednou jsou z nich hnědé... a že překladatel pro mě nepochopitelně počeštil "Hrabětov", zatímco všechna ostatní města a vesnice s "mluvícími jmény" (Kingsbridge, Shiring...) ponechal v originále - to jsou třešničky, které mě jenom utvrzují v mém nízkém hodnocení. Mít o deset let a jednu vysokou školu méně, možná bych si to víc užila... Bohužel.
Na závěr si neodpustím citaci, která podle mě dokonale vystihuje knihu (především její styl a úroveň):
"Pak se pod širým nebem něžně a šťastně milovali, slunce na ně svítilo a potůček jim k tomu hned vedle bublal."

DanV.
23.09.2013 2 z 5

Nevím, jak vás ostatní, ale mě kolem poloviny knížky začalo skoro všechno neskutečně vytáčet. Pět postav ovlivňuje veškeré dění v jižní Anglii, neustále se pro velkou dramatičnost potkávají a dělají si naschvály, navíc ze všech těch lidí, co tam byli, mi byli sympatičtí pouze dva nejmenovaní pánové, zato ostatní byli protivní až na půdu. Nebýt toho, že jsem se to rozhodl za každou cenu dočíst, asi bych s tím praštil. Na druhou stranu musím uznat, že je to pekelně čtivé a moc mě zajímalo, jakže to vlastně všechno skončí. Co na tom také po tom všem vidím jako pozitivum je ten fakt, že jsem se takto dostal ke stejnojmennému seriálu, ve kterém mi jako herec učaroval Matthew MacFayden, díky čemuž jsem zase viděl výborný Ripper Street. Takže asi tak.
Znovu to už číst určitě nebudu.

vekune
19.09.2013 2 z 5

Nesdílím všeobecné nadšení z této knihy. Kdyby měl román o polovinu míň stránek, vůbec nic by se nestalo, spíše by to knize pomohlo. Některé popisné části byly opravdu dost unavující. Řekla bych, že Jack je jediná pozitivní postava, kterou lze mít rád. ale ten zybtek? Aliena? Nafoukaná, sobecká a arogantní děvčica? Převor Filip? Richard? Navíc byl celý děj únavně předvídatelný, stalo se něco dopbrýho, stane se něco špatnýho a tak střídání, pořád dokola až do konce.

kaninaj
16.09.2013 5 z 5

knížka byla úžasná, i když jsem pvní viděla 2-dílný film a to ještě ve slovenštině- před pár lety, neodradilo mě to a knížku jsem přečetla jedním dechem. Je to perfektně napsané a je to ten druh knížek, kterou čtete kdykoliv máte chvilinku času (ostatní počká :)) a nepustíte jí, dokud nedočtete poslední stránku. Jo, a existuje i stolní hra - docela fajn odreagování :)

LilyLake
05.09.2013 5 z 5

K této knize se pořádný komentář dát nedá. Mám za sebou přes 2000 přečtených knih, ale ještě jsem se nesetkala tak s úžasným dílem. Tloušťka knihy mě vůbec nevadila. Má přesně to co jsem u ostatních knih postrádala. Barvitě popisuje dobu ve které se nacházíme. Přesně ty detaily, které autor popisuje mě u ostatních knih chybí. Když jsem četla poslední stránku, bylo mi velice líto že kniha dále nepokračuje. Bylo to nejlepší dílo se kterým jsem se kdy setkala. Už se těším až si od autora koupím další knihy. Tato kniha by měla dostat ocenění stejně jako autor Ken Follett. Před jeho telentem smekám.

katynais
01.09.2013 3 z 5

Kdyz porovnam tento historicky roman nap. S Cizinkou od Diany Gabaldon, tak nemohu dat vice jak 3 hvezdicky. Kniha me nedokazala uplne vtahnout do deje nejake casti me az nudily, ale nektere byly naopak povedene.