Ohnivý sloup

Ohnivý sloup https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383017/bmid_ohnivy-sloup-63baf5ab2bc02.png 4 419 130

Po Pilířích země a Na věky věků, celosvětově oblíbených historických ságách od bestselleristy Kena Folletta, přichází Ohnivý sloup, třetí rozvětvený příběh zasazený do anglického městečka Kingsbridge, příběh mocných panovníků i jejich nepostradatelných pomocníků, příběh plný intrik, vražd a zrady, ale také lásky, přátelství a naděje. Píše se rok 1558 a Evropu sužují náboženské konflikty. Osmnáctiletý Ned Willard ale v tuto chvíli netouží po ničem jiném než oženit se s Margery Fitzgeraldovou. Jejich vztahu však není přáno, a tak Ned odchází pracovat pro princeznu Alžbětu. Ve chvíli, kdy se Alžběta stane královnou, obrátí se proti Anglii celá Evropa. Chráněná oddanou skupinou nápaditých špehů a odvážných tajných agentů lpí na svém trůnu i zásadách. Skutečný boj totiž staví ty, kdo věří v toleranci a kompromis, proti tyranům, kteří všem ostatním vnucují své názory – ať to stojí cokoli…... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Kalibr

A Column of Fire , 2017

rickiwolf
01.09.2021 4 z 5

S touto knihou jsme měli možnost sledovat události 2. poloviny 16. století v tehdejší vyspělé Evropě. Dá se říct, že i tím se lišila od předešlých dílů. Myslím si však, že se to autorovi nadmíru podařilo.

Bedřich63
31.08.2021 5 z 5

Nádherná kniha. V tomto díle se už autor nevěnuje stavbě katedrály, ale soupeření různých náboženských vyznání v Anglii, Francii a Nizozemí. Toto soupeření je charakteristické pro celé novodobé dějiny světa i Evropy, takže i tady se vlastně stalo nosným tématem knihy. Autor velmi zajímavě vystavěl příběh na historických událostech a osobách, takže jsem si to opravdu užil.
Jsem rád, že jsem tohoto Pana spisovatele už dříve objevil a rád si od něj přečtu i další knihy.

Macek1978
06.08.2021 5 z 5

Opět skvělé!

jopp
20.07.2021 4 z 5

Struktura všech tří dílů je velmi podobná - inteligentní hlavní hrdina, výjimečná hlavní hrdinka, nešťastná láska, boje o moc v církvi a státě. Ale je to opravdu čtivé a zábavné. A každý díl mě tak nějak utvrzuje v odporu proti církvím, které v historii nadělaly dle mého názoru víc škody než užitku. Společnost nemůže nikdy dobře fungovat bez striktního oddělení státu a církve.

kyssling
18.07.2021 5 z 5

Výborný obsáhlý příběh se spoustou postav, které se ale mezi sebou nepletou. Mě popis prostředí, dialogy i motivace postav opravdu dokázaly vtáhnout do děje, takže doporučuji !

Didi15
07.07.2021 5 z 5

Opět skvělé . Ale tento díl se mi líbil nejméně, chtěla jsem víc Kinsgbridge , na to jsem byla byla zvyklá a to jsem chtěla . Zde jsem dostala úplně jiný příběh . Ale nemohu dát méně hvězd, protože to bylo opět krásně odvyprávěno .

ddkk
21.06.2021 4 z 5

Na završení kingsbridgeské série jsem byla hodně zvědavá. Předchozí díly se mi líbily a docela mě zajímalo, kam se budou osudy města, jeho obyvatel a hlavně katedrály ubírat. A bylo to náhle něco jiného. Kingsbridge byl v podstatě odsunut úplně do pozadí, rodové linie už jen mlhavé a jen občas zmíněné a katedrála jako by ani nebyla.

Follet naopak rozehrál více příběhů v různých koutech Evropy na pozadí historických událostí, především boje o moc po smrti Jindřicha VIII. a neustálých rozbrojů mezi katolíky a protestanty. Využil atraktivní kulisy doby panování Alžběty I. a soupeření Marie Stuartovny o anglický trůn. A vládu synů Jindřicha II. a Kateřiny Medicejské ve Francii, náboženské nepokoje včetně Bartolomějské noci v Paříži a lehce zavadil i o Španělsko. Vedle notoricky známých osobností té doby a jejich osudů postavil fiktivní, o to však důležitější postavy a vytvořil docela zajímavé zápletky. A přece to nebylo úplně ono, asi jsem prostě čekala víc o něčem trochu jiném...

Přesto doporučuji a dávám za čtyři.

Andrea864
05.05.2021 5 z 5

Další skvělá kniha od vypravěče Folletta. Doporučuji.

Jonny
27.04.2021 3 z 5

Zklamalo mě, že tenhle díl se kolem stavitelství a architektury jen zlehka otřel. Jinak si ale Follett udržel svoji kvalitu: spousta postav, vztahů, klacky házené pod nohy zamilovaným.

Rád jsem si připomněl, jak je skvělý, že máme náboženskou svobodu (a místy i toleranci).

nero 13
17.04.2021 4 z 5

Můj první Follet. Ani nevím proč jsem se zatím s tímhle autorem historických příběhů míjel, určitě zkusím od autora i něco dalšího, ale zatím to za plný počet hvězd pro mně není, trochu mi tam vadilo vykreslení postav, klaďasové jsou až moc kladní a záporáci až moc záporní, nemám rád až tak moc černobílé zobrazení charakteru osob v příběhu, taky některé události v této knize, například Bartolomějskou noc, hugenotské války a zavraždění vévody Jindřicha de Guise v Blois, znám z knih Roberta Merleho, a v jeho podání mají tyto události mnohem lepší zpracování.

FallenOne
13.04.2021 4 z 5

Je to pořád Follett - v historii se vyzná a je to na díle znát. Dokáže napsat příběh se spoustou postav a odlišit je od sebe, víceméně. Je to čtivé (pravda, tenhle díl byl ze všech čtivý tak o píď až dvě méně, ale to je možná jen můj dojem) a pořád se tam něco děje. Ale je to archetypálně to samé jako byly Pilíře a Na věky věků. Ty samé milostné zápletky a ti samí zlovolní nepřátelé, co jednu kapitolu vyhrávají, další zase jsou na koni ti druzí. Bavilo mě to asi ze všech dosavadních "Kingsbridge" románů nejméně. Buď to bylo změnou doby nebo náboženskými boji, které mě z pohledu dnešní doby už tak nebavily. Jo a... nějak jsem nepochopil, co přesně měl být vlastně ten Ohnivý sloup.

georginaa
23.03.2021 5 z 5

Je vidět změna doby. Začíná doba plná intrik, nadvlády a moci. Ale i tak je to poutavý román a určitě by bylo dobré to též zfilmovat jako předchozí díla. Moc mě bavilo porovnávat to jak v knize , tak i na filmu.

tonysojka
21.03.2021 3 z 5

Schématické, klišoidní a naivní. Romantická beletrie s použitím střípků z historie.
Mrzí mě to, protože předchozí díly se mi i celkem líbily i jejich seriálové zpracování.
Ale myslím že Follett na staré roky trochu zpohodlněl.
A vlastně proč ne, v jeho věku.

tereza5767
10.03.2021 3 z 5

Follet mě zatím nikdy nezklamal. Z trilogie se mi ale tento líbil nejméně, zřejmě to bylo dané i tématem, kdy náboženské války byly pořád dokolečka to samé. Chvíli u moci ti, pak zase ti a pak zase oni.

alexis818
28.02.2021 5 z 5

Nádherné čtení z doby, kdy Francii a Anglii zmitaji náboženské války. Pan Follett nezklamal.

alexis818
30.01.2021 5 z 5

Skvělé dílo.Mám přečtené dva díly předchozí a tento je po několika stoletích další super v pořadí.Tuto část historie mám načtenou ze skvělého románu Dědictví od paní Kay,bylo tím pádem pro mě jednodušší se zorietovat v problematice tehdejších náboženských válek.Pan Follett opravdu umí.

Dela111
29.01.2021 5 z 5

Spojení Ken Follett a historický román u knihy znamená, že toto dílo bude TOP ve svém žánru. Ohnivý sloup je toho dalším důkazem.
Děj je umístěn do Anglie druhé poloviny 16. století a začátku 17. století za vlády Alžběty Tudorovny. Byla to doba krvavých náboženských válek v Evropě a nenávist mezi katolíky a protestanty tvoří hlavní námět knihy. Autor má široký záběr jak v počtu postav, tak v místech, kde se děj plný společenských intrik a politických komplotů odehrává. Mimo Anglii se děj přesouvá i do Francie, Španělska, Nizozemí a dalších míst.
Ohnivý sloup je velkolepý propracovaný historický román napsaný tak poutavě, že ten velký počet stran ani nevnímáte. Za mě je hodnocení jednoznačně nejvyšší. Příznivci historických románů by si tento neměli nechat ujít.

evask
04.12.2020 4 z 5

Jakkoli mám Folletta ráda, tak Ohnivému sloupu pět hvězdiček nedám. Posledních zhruba sto stran, bitvy Anglie proti Armadě, to líčení mně přišlo zbytečně zdlouhavé a tak mě to nebavilo, že jsem občas nějaký odstavec přeskočila. Ten konec se prostě nějak nepovedl.

Walisek
30.11.2020 3 z 5

Čte se to dobře a rychle, bohužel pro mě to bylo zklamaní, u prvního a druhého dílů jsem i upustil slzu, tady tento díl byl takový neosobní, vztahy dvou lidí jako by jim něco chybělo, pro mě teda osobně zklamání. Četl jsem samozřejmě horší knížky a podle ostatních hodnocení se líbila skoro všem.

Vlaďkaa4
28.11.2020 5 z 5

Asi nejlepší díl z trilogie. Škoda, že už jsem ho přečetla