Ohnivý sloup

Ohnivý sloup https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383017/bmid_ohnivy-sloup-63baf5ab2bc02.png 4 419 130

Po Pilířích země a Na věky věků, celosvětově oblíbených historických ságách od bestselleristy Kena Folletta, přichází Ohnivý sloup, třetí rozvětvený příběh zasazený do anglického městečka Kingsbridge, příběh mocných panovníků i jejich nepostradatelných pomocníků, příběh plný intrik, vražd a zrady, ale také lásky, přátelství a naděje. Píše se rok 1558 a Evropu sužují náboženské konflikty. Osmnáctiletý Ned Willard ale v tuto chvíli netouží po ničem jiném než oženit se s Margery Fitzgeraldovou. Jejich vztahu však není přáno, a tak Ned odchází pracovat pro princeznu Alžbětu. Ve chvíli, kdy se Alžběta stane královnou, obrátí se proti Anglii celá Evropa. Chráněná oddanou skupinou nápaditých špehů a odvážných tajných agentů lpí na svém trůnu i zásadách. Skutečný boj totiž staví ty, kdo věří v toleranci a kompromis, proti tyranům, kteří všem ostatním vnucují své názory – ať to stojí cokoli…... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Kalibr

A Column of Fire , 2017

koki.veru
10.11.2020 5 z 5

Super knížka. Miluju knížky od Folletta a tato opět nezklamala.

Dandy1
03.11.2020 4 z 5

Podle anotace jsem nečekala, že to bude hlavně o boji mezi křesťany a protestanty. Kdyby to nebyl Follett, knihu bych asi odložila. První díl o stavbě katedrály a rozvoji města byl pro mě mnohem zajímavější.

Ludus75
12.10.2020 5 z 5

Po přečtení anotace jsem váhala, zda se do knihy vůbec pustit. A nelituji!
Z mého pohledu je to nejlepší díl z trilogie, nebo možná ani nemusel být do trilogie zařazen, protože Kingsbridge a rodové vazby na předky jsou zde spíše okrajové.
Velmi oceňuji, že se Follett neomezil pouze na Anglii a příběh rozšířil i do Francie, Španělska, Nizozemí a i malinko na moře, protože bez celkového kontextu by to nemělo patřičnou úroveň. Třaskavá doba a konflikt mezi katolíky a protestanty jsou výborným materiálem pro napínavý příběh. Paradoxně je tato kniha nejkratší, i když by se některé dějové linky mohly rozpracovat do mnohem větších detailů.

ladisone
27.08.2020 5 z 5

Je to další díl, který popisuje další období v Kingsbridge. Úchvatný popis toho jak dříve fungovali tajné služby a to mě velice zaujalo. Je to popis období kdy byl boj mezi protestanty a katolíky velmi vyostřený a tajné služby to opravdu neměli jednoduché. Opět plné intrik, ale zároveň opět ukázáno, že i v té době existovalo spousta dobrých a skvělých lidí.

Meri47
06.06.2020 5 z 5

Opět skvělý Follett. Přečteno jedním dechem.

PADA123
25.05.2020 5 z 5

Follett je skvělý spisovatel a vypravěč. Ikdyž tento díl je kratší než předešlé dva díly, tak je skvěle napsaný a dobře se čte. Kniha čtenáře pohltí a nenechá vydechnout dokud se nedostane nakonec knihy. Vřele doporučuji k přečtení a těším se na další díl.

jančaApepča
12.05.2020 4 z 5

Stále skvěle poutavý příběh,ale je vidět rozestup od prvních dvou dílů. V tomto díle se Follett pouští do širší politiky, tak jak známe z Pádu titánů. Zde se ale zaměřil alžbětinskou dobu, kterou ve svém díle skvěle zpracoval, ale chyběl mi tam ten detail na postavy, na který jsem si zvykla v prvních dvou dílech a pro který jsem se od nich nemohla odtrhnout.
Stále skvělá kvalita, je vidět, že Follett si navykl na širší zpracování dějin.

Zmitko.m
25.04.2020 5 z 5

Úžasná kniha. Příběh zasazen do alžbětinské Anglie, kdy se setkáme s legendární královnou Alžbětou, skotskou královnou Marií a španělskou Armadou. Já, jako člověk milující historii, jsem si knihu náramně užil....Hodně silný je podle mne závěrečný epilog, hlavně popis Nedových vzpomínek mne nenechal chladným....... ..Kniha byla parádní a já ji rozhodně nepovažuji za nejslabší z trilogie, ale naopak se podle mne rovná síle a kvalitě Pilířů země..

lika1960cz
18.04.2020 5 z 5

Ken Follet je prostě skvělý vypravěč.

helenkan
16.04.2020 5 z 5

Uf,přečteno,ale dalo mi to tentokrát dost zabrat. Nebylo snadné se tím prokousat,ale stálo to za to. Dějiny není zrovna moje silná stránka. Díky téhle knize jsem opět více v obraze. :-)

Adapa
01.04.2020 5 z 5

Hodně čtivý historický román, který nutí stále otočit další a další stránku. Být to od kohokoliv jiného spisovatele, tak je to za plný počet hvězd bez debaty. U Kena Folleta je to ale hodně podprůměr, dlouho jsem přemýšlel, zda jednu hvězdu neubrat, ale plný počet si zaslouží.

Kingsbridge se kniha dotýká opravdu jen okrajově, doufám, že další díl Soumrak a úsvit, který má vyjít v roce 2021, se do Kingsbridge více vrátí. Zatím z těch tří dílů je zdaleka nejslabší. Ale pořád hodně čtivě napsané.

Jak zde ale bylo zmíněno již níže v mnoha komentářích – Ken Follet vykrádá sám sebe, jeho postavy jsou šablonovité. Pořád dokola to stejné – nešťastná láska, zbohatnutí, dokonalý zlosyn, který nemá ani jednu dobrou vlastnost, ve stáří se hrdinové konečně dají dohromady. Také se přidávám k tomu, že se zbytečně zde míchali další dějové linie, které nebyli pro příběh moc podstatné – Carlos ze Španělska (následně z Antverp) a třeba Bella z Hispaňoly.

Ke konci mi vadila jedna vlastnost, které jsem si nikdy u Folleta nevšiml. Popíše v jedné kapitole, co se stalo. A v další musí uvést znova, kdo je kdo. Například popíše původ Pierra a o pár stránek má potřebu popsat pomalu v jednom odstavci, odkud vlastně pochází. A pak o pár stránek dále znovu. Jak kdyby autor zapomněl, že se nám o tom již rozepisoval. Nebo u krále Jakuba popíše, že při mluvení slintal. O pár stránek dále se to zmíní znovu, jako by to bylo něco nového… A když se opět na scéně objeví král Jakub, opět se zmíní, že měl drobnou vadu, že slintal…

Závěrem ale mohu jen zopakovat, že je to dobrá kniha, rád se k ní opět někdy vrátím a rád ji všem doporučím i přes výše popsané slabiny.

lugh
14.02.2020 2 z 5

Oproti předchozím dvěma knihám slabší. Postrádal jsem dynamičnost a prolínání příběhů na které jsem si zvykl u předchozích knih. Přitom období do kterého je kniha situována je bezesporu také zdrojem silných témat. No, možná by některé knihy neměly mít pokračování za každou cenu. Nehaním, jen konstatuji.

lusila
12.02.2020 5 z 5

Výborné, nemám k tomu viac čo dodať...

MisaK81
04.01.2020 5 z 5

Jako všechny Folletovy romány je i tento skvěle propracovaný. Kdo má rád historii, jistě se rád přenese do doby náboženských válek z pohledu anglického i francouzského dvora. Doporučuji!

Schamila
31.12.2019 5 z 5

Krásné čtení, jako jeho trilogie Století, hodně historie, různá města, některá dějová místa jsem si vyhledávala na netu a prohlížela si obrázky měst, pevností, byla to balada, hodně postav a jejich příběhy, které patří k sobě, zkrátka nádhera, moc všem doporučuji, kdo rád čte Folletta...

Madelisi
22.12.2019 5 z 5

Napětí budící prolog, který nutí člověka hádat, o které postavy v něm jde. Živě vykreslení vlády Alžběty I. Svět tehdejších tajných služeb a diplomacie. Kontrast mezi Anglií a Francií s Holandskem. Situace je tam kvůli náboženství stejná, jenom protestanti jsou v pozici anglických katolíků.
Marie Stuartovna skutečně vinna, ani mistr Follett mi neřekl, proč ji mít ráda.
Kateřina Medicejská není mrcha a je rozumná žena. Osvěžující.
Epilog s lodí Mayflower všeslibující a krásně ukončuje nádherný román.
Ale abych jenom nechválila, BBC udělala s Kitem Harringtonem ohromný kus práce v propagaci spiknutí střelného prachu a zamrzelo mě, že zde je to jinak. A taky mi chyběl rodokmen, který by propojil postavy s jejich předky z předchozích dvou dílu trilogie. Ale toto je už jenom takové malé hnidopišství.

aktak1203
27.11.2019 5 z 5

Moc hezké čtení. Follett je opravdu machr. Je pravda, že místy trochu zdlouhavé, ale to autorovi odpustím, protože kniha je i tak čtivá.

hrosik3
15.11.2019 3 z 5

Motivy se opakovaly, jen s časovým prodlením. Místy ty skoky byly příliš velké. Nebylo to tak propracované a Kingsbridge mělo hodně okrajovou roli. Čtivé to je, ale místy nudné.

lioncel
22.10.2019 5 z 5

Celá tato jinak skvělá trilogie má nepřehlédnutelně sestupnou tendenci... Přesto nejsem schopen být při mém hodnocení ryze objektivní .. a to o něčem svědčí.

Warty
17.10.2019 4 z 5

Stejně jako ostatní knihy série je kniha velmi čtivá, dobře napsaná, místy i velmi napínavá. Mohu doporučit všem, kdo má rád historické romány.