Ohnivý sloup

Ohnivý sloup https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383017/bmid_ohnivy-sloup-63baf5ab2bc02.png 4 419 130

Po Pilířích země a Na věky věků, celosvětově oblíbených historických ságách od bestselleristy Kena Folletta, přichází Ohnivý sloup, třetí rozvětvený příběh zasazený do anglického městečka Kingsbridge, příběh mocných panovníků i jejich nepostradatelných pomocníků, příběh plný intrik, vražd a zrady, ale také lásky, přátelství a naděje. Píše se rok 1558 a Evropu sužují náboženské konflikty. Osmnáctiletý Ned Willard ale v tuto chvíli netouží po ničem jiném než oženit se s Margery Fitzgeraldovou. Jejich vztahu však není přáno, a tak Ned odchází pracovat pro princeznu Alžbětu. Ve chvíli, kdy se Alžběta stane královnou, obrátí se proti Anglii celá Evropa. Chráněná oddanou skupinou nápaditých špehů a odvážných tajných agentů lpí na svém trůnu i zásadách. Skutečný boj totiž staví ty, kdo věří v toleranci a kompromis, proti tyranům, kteří všem ostatním vnucují své názory – ať to stojí cokoli…... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Kalibr

A Column of Fire , 2017

ondrula
19.11.2018 4 z 5

Follett se snažil vycucal z prstu (pera) další díl komerčně úspěšných historických románů z městečka Kingsbridge a zasadil ho do kulis anglických a francouzských náboženských bouří 16. století. To by bylo fajn, kdyby ty velké dějinné události, o kterých kniha primárně je, omezil na minimum a autor setrval namísto toho v Kingsbridge. O městečku a katedrále se ale Follett tu a tam zmíní tak nějak z donucení a aby se neřeklo. Kdyby v knize nebyly, nic by se nestalo, Follett se zaměřuje na šílené intriky spojené se světem královských dvorů, mezinárodní špionáže a vůbec učebnicových dějin. Postavy jsou buď ďábelsky zlé nebo pohádkově dobré a děj místy rozvleklý a nudný. Jak už je to u Folletta u románů z Kingsbridge obvyklé, autor místy dělá velké časové skoky, ovšem tentokrát to působí tak nějak nepřirozeně a nekonzistentně. Jako by čtenář nemohl autorovi najednou ani uvěřit, že ten šedesátiletý Ned je ta samá postava, které je ve většině knihy kolem třiceti. Shrnuto: jako historický špionážní thriller se to nečte špatně, ale jako součást geniální série z Kingsbridge je to slabota, Follett to rozhodně umí lépe, když se snaží.

AlenaF
08.11.2018 5 z 5

Těšila jsem se na novou Follettovu knihu. Ale byla jsem lehce zklamaná. Souhlasím s komentářem Audriny - Follett umí psát určitě lépe.

Rozmarýna Rozm
31.10.2018 4 z 5

Opravdu výborná kniha. Opět jsem se něco dozvěděla z dějepisu, o čemž jsme se nudně učili ve škole a dnes už jsem ani nevěděla, co jsou hugenoti. Proto mě zaujala Bartolomějská noc. Jediné co bych vytkla je, že knize chybí tak asi 200 stran. Byli jsme seznámeni s Alžbětou a najednou byla na trůně, ale už chybělo úplně jak se na něj dostala, což mi tam chybělo, zvlášť když se řešilo, jak ji dostat na trůn. Dále se Follet nejprve rozepisoval u Marie Stuartovny tak, že vypadala jako jedna z hrdinek knihy - řešila se i svatební noc a co když ji její novomanžel nezvládne a najednou jsme se dozvěděli, že nechala zavraždit manžela a má dítě a už je v Anglii. Dále mi tam chybělo trochu stáří a nemoc Alžběty. Jinak výborná kniha, ale napsal už i lepší.

Audrina
10.10.2018 4 z 5

Follett psát umí a historické romány jsou jeho doménou. Bohužel jsem při čtení knížky měla pocit, že v ní něco chybí...nebo možná naopak přebývá?
Na Follettových knížkách oceňuji především popis jakési každodennosti v daném historickém období. Čtenář se tak dozví spoustu historických faktů, ale přitom je prožívá s hlavními hrdiny. Tady mi těch faktů přišlo až moc. Myslím si, že některé události byly v knize popisovány zbytečně zdlouhavě a kdyby tam nebyly nic by se nestalo. Raději bych si totiž přečetla něco ze života postav. Tahle se totiž najednou postavy ženily, rodily děti apod., ale bez nějakého uvedení.
Občas mi také přišlo, že se Follett snaží ukončovat životní osudy postav tak, jak chce on a ne tak, jak logicky vyplývá z charakteru postavy.
Určitě se jedná o nadprůměrné historické čtení, Follett to podle mě ale umí i líp.

Paulika
09.10.2018 4 z 5

Docela poutava kniha s propletenymi osudy ruznych fiktivnich a historickych postav, tak jak je u Folletta zvykem. Dej se odehrava stridave na anglickem venkove (Kingsbridge), dvore, Skotsku, Holandsku, Francii a Karibiku; prevazne o boji mezi katoliky a protestanty (hugenoty). Musim souhlasit s @Venezia, ze popisovane postavy jsou plytke a dej predvidatelny, ale to je snad jedine, co tu knihu srazi dolu. Autor se vice zameruje na dej. Knihu jsem poslouchal asi pred rokem v originale jako nezkracenou audioknihu, tak preklad nemohu hodnotit. Moc se mi libila popisovana atmosfera Parize, honu na hugenoty a valek, tisk zakazanych knih, popis Alzbety a jejiho dvora, okolnosti popravy Marie Stuartovny-skotske kralovny, popis vyroby a zlepseni vyroby a odlivani litinovych del, zapas mezi tehdejsimi velmocemi, jak v Evrope, tak v nove dobytych uzemi Noveho sveta, popisy namornich bitev, problemy se sestavovanim Grand Armady pro utok na Britanii a plno dalsiho. Follet si dal, jako obvykle, dost prace s resersi historickych udalosti a dat. Clovek si pri precteni uvedomi, v jak klidne dobe dnes v Evrope zijeme. Za precteni/poslech kniha urcite stoji, patri mezi ty lepsi historicke spionazni thrillery. Ale na Matthewa Shardlakea od C.J.Sansoma nema ;-)

Markýz1409
02.10.2018

Zatím jsem ji nečetl, ale těším se na ni.

Venezia
27.07.2018 2 z 5

Veľké sklamanie. Folletta už nenapadá nič nové, postavy sú plytké a kopa z nich zbytočná. Výhrady mám aj k slovenskému prekladu, prekladateľka neprekladá krstné mená panovníkov, hoci u nás sú zaužívané: Mary Stuartová, kráľovná Elisabeth, Caterina, králi Henri, James, Francis... pôsobia rušivo. A sloveso "pretiahnuť" sa opakuje tak často, že už sa mi to nechcelo ani počítať.

Lolila
20.07.2018 5 z 5

Ďalšia výborná kniha od Folletta. Dej sa odohráva počas vlády Alžbety I. na pozadí historických udalostí, kde veľkú časť venuje historickým postavám ako je Alžbeta I., Mária Stuartová alebo Henrich de Guise. Už nesledujeme stavbu mostov a katedrál (ako to bolo v Pilieroch zeme pred 400 rokmi), ale dostávame sa do obdobia náboženských nepokojov prebiehajúcich hlavne v Anglicku a Francúzsku. Nepriateľmi pritom nie sú súperiace náboženstvá - proti seba stoja tí, čo veria v toleranciu a porozumenie, a tyrani, ktorí chcú svoje myšlienky vnútiť všetkým za každých okolností. Určite stojí za prečítanie, Follett je skvelý spisovateľ.

Igor1311
15.07.2018 5 z 5

zatiaľ najlepšia kniha od follette, postavy nemali podobné charaktery ako v pilieroch zeme a na veky vekov, dej sa netočí výsostne len okolo mesta Kingsbridge, ale opisuje pohnuté obdobie v anglicku a francuzsku počas náboženských nepokojov

Alpa9
31.03.2018 3 z 5

Dej sa odohráva počas vlády Alžbety I. a zameriava sa najmä na náboženské prenasledovanie protestantov katolíkmi a naopak. Na pozadí skutočných historických udalostí sa odohrávajú životné osudy Neda, Margery, ich príbuzných a známych. Je to celkom zaujímavý historický román, ale pripadal mi ako slabý odvar Pilierov zeme a povinne napísané pokračovanie - rovnaká schéma, čiernobiele postavy. Romány od Kena Folletta čítam rada, ale Ohnivý stĺp ma sklamal. Chýbala v ňom iskra, ktorá ma núti čítať do noci a neodložiť knihu z ruky, kým sa nedozviem ako skončí.