Osvícení

Osvícení
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264/bmid_osviceni-lld-264.jpg 5 4208 4208

Osvícení série

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

Literatura světová Horory
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Shining , 1977

85098211
29.11.2019 5 z 5

Výborně napsaná kniha, úplně typický King - řekla bych ;-). Prostě svému řemeslu rozumí. Děj začíná pozvolna nabývat na obrátkách a atmosféra houstne pomalu, ale jistě. Film jsem neviděla, takže nemohu srovnávat s knihou, ale Jacka Nicholsona si v hlavní roli představit dokážu fakt hodně dobře :-). Příběh je skvěle vystavěný, moc se mi líbilo zvolené místo osamělého hotelu, který je po příchodu zimy odříznutý od světa. A začíná boj nejen o život, ale také (a to především) o zdravý rozum. Zbytek je notoricky známý, proto nebudu spoilerovat, a knize dám tentokrát plný počet a doporučím ji příznivcům autora a jeho (nyní už) proslavených hororů ;-).

Měňavka
16.11.2019 3 z 5

Strašně miluju film a moc jsem se těšila na knihu, protože kniha je vždy lepší. Nemýlila jsem se. Kniha má víc detailů a hlavně překvapení, protože ve filmu to samozřejmě bylo zpracované jinak. Avšak, stále hledám cestu k tomuto autorovi a zřejmě ji nenajdu. Je to můj několikátý pokus a bohužel se mi to čte těžko, je to rozvláčné a přijde mi, že je to pořád hrozně podobné ostatním příběhům, které už autor napsal...

Monomory
14.11.2019 2 z 5

První kniha, co jsem si od Kinga pořídila. Vzhledem k pozitivním ohlasům jsem očekávala trochu více, než mi samotná kniha nakonec poskytla.

Samotná kniha byla velmi popisná a atmosféra, kterou se autor snažil navodit, ve mne sama o sobě nedokázala vyvolat pocit strachu ni napětí, který jsem dychtivě očekávala. Opakovaně jsem usínala. Nedokázala jsem sympatizovat s postavami, a možná proto mne ani jejich strasti tolik nebrali.

Rade
12.11.2019 5 z 5

Výborné. Příběh, to je jen základ. Ale hlavní je samozřejmě atmosféra, kterou autor buduje mistrně. Obří opuštěný hotel v horách odříznutý od civilizace, stupňující se pocit strachu, ohrožení – ale my nevíme, co přesně hrozí, a to je na tom to nejděsivější… První část mi přišla kupodivu silnější, než ta divoká jízda v závěru.
Je neuvěřitelné, jak málo stačí Kingovi k vybudování atmosféry strachu – hejno bzučících vos, stříhaná zvířátka z keřů, která ožívají (v našich představách či skutečně?), stočená protipožární hadice, rachotící výtah…
Povedený překlad (I. Němeček).

„ Nastražil uši a znovu je uslyšel, celé shromáždění strašidel nebo duchů, nebo to byl možná hotel sám, příšerné panoptikum, kde všechny atrakce končí smrtí, kde všechny pomalované vozíky žijí, kde se hýbou keře a malý stříbrný klíček může natáhnout běh odpornosti. Odpornosti tiché a vzdychající, šustící jako neúnavný zimní vítr, který si hraje v noci pod okapy, jako skomírající vítr, který letní turisté nikdy neuslyší. Odpornosti podobné ospalému letnímu bzučení vos v podzemním hnízdě, ospalému bzučení probouzejících se.“

Costanzo
06.11.2019 5 z 5

Když jsem se dozvěděla, že se chystá reedice této knihy, byla jsem nadšením bez sebe. Osvícení jsem četla kdysi dávno, již to bude skoro 20 let a byla to moje první kniha od Stephena Kinga, která ve mně zanechala hluboký dojem. Od té doby se autor stal mojí srdcovkou. Na Kingovi jsem „vyrůstala“ a hrozně ráda jsem se u jeho příběhů bála. King je pověstný svým stylem psaní, tvorbou ponurých a temných příběhů s hororovými prvky. Ne nadarmo se mu říká Mistr hrůzy. Dokáže vás k smrti vyděsit a přibít vám oči ke knize. Osvícení je vynikající. Když jsem knihu četla poprvé, fakt jsem se bála :) Rereading ve mně sice dnes již takové pocity nevyvolal, nicméně i doteď ve mě hotel Overlook evokuje čiré zlo. Asi nejděsivější scény, které v této knize najdete, jsou s okrasnými keři tvarovaných do podoby zvířat nebo pokoj 217. I po těch letech mi tyto pasáže přišly naprosto šílené. King prostě umí bravurně vytvořit hrůznou atmosféru celého příběhu a doplňuje ji naprosto excelentními psychologickými profily jednotlivých postav. Já osobně si myslím, že tato kniha patří k těm nejpovedenějším. Doporučuji.

Lenka.Vílka
05.11.2019 5 z 5

"Change (In The House Of Flies) - Deftones"

"Nakladatelství Laser neručí za psychické škody způsobené četbou této knihy."

Viděla jsem tehdy jako mnohem mladší tu slavnou adaptaci. A měla jsem v plánu knihu přečíst. Ale ne tak brzo (nejdřív jsem chtěla přečíst mistrovi povídky a teprve potom beletrii). No, adaptace dvojky mi to trochu překazila. Jestli moje frky čtěte, víte, že bych prostě nemohla jít do kina na něco, co jsem ještě nečetla, když jde o adaptace. Takže nejdřív Osvícení a potom jeho mladší bráška...

...zasekla jsem se. Pomóc!!!

Jo, knihu jsem doma měla z knihovny hodně dlouho. Skoro půl roku. Prostě jsem jí začala číst, když ještě svítilo sluníčko do desíti večer a zaklapla jí, když byla už v půl páté tma. A jenom si říkala: "Takže ty chceš přečíst Doktor Spánek za týden, který máš navíc (pracovně) dlouhý?! Kde se v tobě ta naivita a troufalost bere?" No, zda to vyšlo, si řekneme za týden...

O to mi přišlo víc vtipné, že jakmile jsem se dostala do hotelu, byl problém přestat číst. Až tak je kniha dobrá. A nejde jenom o tu hrůzu. Mě víc bavili ony počáteční náznaky hrůzy a začínající hrůza a potom celá ta hrůza. To bylo...brrr.

Co na téhle knize oceňuji nejvíc je ale vývoj postav, jejich charakteru a celkově jejich postup knihou. Proto je mistr mistrem. A zašlouženě. Nikdo na konci není stejný jako na začátku.

PS: rozhodně teď znovu kouknu na film a taky na druhou televizní verzi, tu jsem neviděla.

Mrs.Depp
05.11.2019 5 z 5

Pro mě asi to nejzákladnější, co by si měl přečíst každý kdo má rád Stephena Kinga. Kniha je skvělá, četla jsem ji na nočních a je to jedna z mála knih, u které jsem se opravdu bála. Zklamal mě akorát film a jeho závěr, ale kniha je skvělá.

Okoslav
29.09.2019 5 z 5

Vynikajícího spisovatele dělají z Kinga hlavně tři věci: 1. umí skvěle budovat atmosféru, 2. má neuvěřitelný pozorovací talent, a 3. umí psychologii postav. Shining není výjimka. Přerod jednotlivých postav je uvěřitelný, a to přestože King v celé knize pracuje s prvky, které jsou ryze neuvěřitelné. Osobně myslím, že Kinga skutečně oceníte teprve ve chvíli, kdy toho z daného žánru (para/psychologický horor?) přečtete víc a můžete srovnávat. King fakt hraje úplně jinou ligu než ostatní.

Btw, filmové Shining jsem dodnes neviděla, protože ze zásady nekoukám na filmy, které vznikly podle knihy – teda v případě, že jsem danou knihu ještě nečetla. Žádné spoilery se tedy nekonaly (pokud pominu onu slavnou scénu „Johny's heeereee“, ale nic není bez mráčku), což je vždycky dobrý :-)

Seabeast
03.09.2019 5 z 5

Konečně jsem se dokopal k přečtení něčeho od Stephena Kinga a začal jsem na doporučení Osvícením. Možná jako drtivá většina jsem první viděl opěvovaný film od Kubricka a přišel mi docela vydařený, i když posazený na zadek jsem z něj nebyl. Teď se přidávám na druhou stranu břehu. Kniha je prostě LEPŠÍ! Doslova po všech stránkách. Byl jsem překvapený kolik toho Kubrick svým zásahem "vykastroval", předělal a některé věci totálně překroutil - ne-li zmršil. V knize jde především o takovou tu "Lovecraftovskou" hrůzu z nehmatatelna/nadpřirozena a oplývá dusnější a zlovolnější atmosférou. To samí hlavní postavy. Proměna Jacka Torrance je velmi postupná a zpočátku by člověka nenapadlo, jakou vnitřní metamorfózou projde. Wendy není taková bezmocná puťka a Danny pošahaný klučík kroutící prstíkem skřehotající při tom. Suma sumárum, film je zkrátka slabý odvar a vy si tu knihu koukejte přečíst pokud ho žerete s navijákem!

NicolMark
29.08.2019 5 z 5

Máte nějakou knihu, která vás natolik vtáhla do děje, že jste si ani nedošli na záchod? Tak to je ona. Obrovský, zcela prázdný hotel je možná děsivější než různé smyšlené monstra. V jistých pasážích cítíte mráz po zádech, obzvlášť pokud máte silnou představivost. S knihou semtam uslyšíte nějaký ten prapodivný skřípot, hlasy, nebo uvidíte nápisy na zdech.

Kniha otevírá téma odříznutí od civilizace, osamělosti, starého hotelu plného zla a krutých přírodních podmínek. Osvícení začíná jako psychologické dílo rozebírající nitro – Jackova proměna je největší; ze zotavujícího se alkoholika se postupně stává loutka ovládaná silou hotelu. Jak málo stačí k překročení hranice šílenství? Ještě když to přeci hotel myslí „dobře“, to rodina je na špatné straně...

Po pasáži s dámou z pokoje 217 v koupelně pokaždé odhrnuji závěs. A pokud váháte mezi filmem a knihou, volte jako první určitě knihu.

knihomol078
21.08.2019 2 z 5

I přes velké ohlasy mě kingovky nenadchly. Dělá mi velký problém se začíst, děj se hodně táhne.

petraj30
15.08.2019 5 z 5

Tuhle knihu jsem četla ještě v pubertě a musím říct, že mě občas straší dodnes. Kniha se mi opravdu vryla pod kůži, tak si některé scény živě vybavuji. Brrrrrr , úžasné

Lasi808
14.08.2019 4 z 5

Má první kniha od S. Kinga. Na můj vkus delší "rozjezd", očekávala jsem napětí a strach dříve. Poslední čtvrtina knihy se mi ale líbila, zvláště duchařská linka děje :-)

2mig1
29.07.2019 5 z 5

Zatím nejpůsobivější titul od Kinga. První polovinu sice nejspíš ovlivnil fakt znalosti děje, ale závěr byl i přesto fenomenální. Boj o Jackovu duši (a tělo) byl až fyzickým zážitkem, který mi vymáčknul slzu z oka.

Olava
14.07.2019 3 z 5

Kniha byla dobrá, ale nezařadila bych ji mezi mé nejoblíbenější. Chvílemi byl děj tak strašně zdlouhavý a nijaký, že jsem se ke čtení nutila. Kniha nebyla dlouhá, jak je Kingovým zvykem, ale kdyby byla kratší, taky by se taky houby stalo. Nebála jsem se dostatečně, abych ji strčila do mrazáku :-)

Evule81
09.07.2019 5 z 5

Kniha, která se nedala odložit. Pořád mě to nutilo číst dál.

n.ezn.amy
26.06.2019 5 z 5

King je naprostý mistr ve vytváření atmosféry. Při čtení této knihy člověk zažívá tu mrazivou a studenou zimu, která obklopuje hotel, ale i velkou prázdnotu obrovského hotelu, kdy kombinace všech faktorů člověka můžou dovést až k naprostému šílenství

Laylak
16.06.2019 5 z 5

Pre mna je predstava obrovskej opustenej budovi s mnohymi prazdnymi izbami desiva aj bez toho, aby slo o mrazivu knihu. Ked k tomu priratam majstrovske pero Kinga, vznikne pribeh, pri ktorom nemozem spat, ktory ma nuti citat dalej, aj ked som stuhnuta od napatia. Mrazive od zaciatku do konca. Aj ked som dufala, ze osud otca bude trochu iny, na koniec mi to nevadi. V zavere som ostala opat ako prikovana, King si s nami pohraval az skoro do poslednej strany.

Dajada
16.06.2019 5 z 5

Fantasticky napsaná kniha. Napětí, napětí a napětí. Někdy jí přečtu znova. A film byl také výborný. Ta krev jak se valí chodbou. J

ArwenAragorn
12.06.2019 5 z 5

Další z knih, která nemá chybu. U některých pasáží se mi ježily vlasy hrůzou na hlavě. Napínavé, nervy drásající. Čteno opakovaně.
Film, i když v něm hrál skvělý Jack Nicolson mě tak nezaujal.