Osvícení

Osvícení
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264/bmid_osviceni-lld-264.jpg 5 4212 4212

Osvícení série

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

Literatura světová Horory
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Shining , 1977

Ales.BD
02.06.2020 1 z 5

Zlovolný hotel mi nepřipadá jako dobrý nápad ani na horor ani na nic jiného. Výčet nepravděpodobných hrůz je duchamorně dlouhý a občas směšný (útočící ostříhané keříky). Místo napětí a strachu nuda. Kniha prostě není automaticky dobrá jen proto, že ji napsal King.

birgitte
29.05.2020 5 z 5

Stejně geniální jako je i film s bravurním Jackem Nicholsonem v titulní roli. Vřele doporučuji obojí.

ADE138
29.05.2020 5 z 5

Knížku i film znám řadu let. Tentokrát jsem si poslechla audio knihu, načtenou Petrem Jeništou.
Příběh je brilantní, charaktery hlavních hrdinů King skvěle vystihl, dramatizace a načtení knihy k tomu bravurně sedly.
Poslech jsem si moc užila.

sedw
26.05.2020 5 z 5

Začátek možná trochu pomalejší, ale děj velmi rychle chytí a nepustí. Nádherně popsaná proměna člověka a pád do šílenství. Klasika žánru.

knihyKeMne
26.05.2020 5 z 5

Skvělá kniha, skvěle podané charaktery a jejich vývoj. Rodiče úžasně nesympatičtí; otec k ničemu, jak se porád litoval a brrr utírat ústa kapesníkem, takový zlozvyk fakt existuje? Matka nevyrovnaná se svou matkou a neustále závidící manželovi lásku jejich syna. Ostatní hlavní postavy byly naštěstí sympatické. Kniha napínavá, stres vzbuzující čtení, napětí krásně graduje a autor zajímavě překvapil skladbou přeživších. Co mi ale vadilo byly ty stupidní názvy kapitol, suché a vše prozrazující dopředu. Spíš jako by to byly body osnovy, které tam někdo zapomněl...

Warty
11.05.2020 3 z 5

Musím říct, že ze začátku jsem se musela hodně přemáhat, abych četla dál. Přišlo mi to takové utahané a nezajímavé. Až posledních cca 150 stran opravdu stálo za to.

Simirekdudkovic
06.05.2020 4 z 5

Stephen king je proste super.

Set123
30.04.2020

Z této knihy mám velice smíšené pocity. Když jsem začínal u prvních stran, myslel jsem si, že se do toho prostě nedokáži začíst. A pořád jsem si to myslel a pořád a hele! Jak jako strana dvě stě padesát?!

Takže jsem se zjevně dokázal začíst bez větších obtíží, člověk ani neví jak, jedna strana následuje druhou a za tři večery to máte za sebou. King prostě umí poutavě psát a používá příjemný sloh, o tom není sporu.

Další věc, ve které je King geniální, je atmosféra a rozvoj charakteru. A oboje se mu i v této knize podařilo opravdu velice dobře. Charakterům věříte, je vám jich líto a i když už je vám více či méně jasné jak to dopadne, stále věříte, že to bude jinak. A opravdu vás to zajímá, což je na tom nejlepší!

Ale jaký je to ve skutečnosti horor? Tam už je to horší. Náznak strachu jsem pociťoval ještě kousek před polovinou knihy a pak to šlo do háje. Náznaky jako „V tom pokoji je nějaká špatnost!“ „Nechoď tam!“, v Kingově podání dokáží vybudovat automatický strach. Ale když tu „špatnost“ popíše? Je to v háji. Strašidelnost v onom nadpřirozeném slova smyslu, je pryč. Ona se ta hrozba najednou stává spíše… směšnou?

To ovšem neubírá knize v jiném ohledu, v tom, v čem King nejvíce vyniká. Čtenář má možnost sledovat pomalý, ale jistý rozpad lásky a soudržnosti jedné americké rodinky, tak dlouho, dokud se v hotelu nerozpoutá takové jejich malé, soukromé a od světa odříznuté psychologické peklíčko. Ano, to je v této knize popsáno dokonale.

Hrozně rád jsem také za přítomnost „Masky rudé smrti“, které je v knize podlézavě přítomna, což mi udělalo velikou radost, stejně jako přítomnost Havrana v Geraldově hře. Když King naváže, nebo využije Poeovi náměty, vycházejí z toho většinou velice zajímavé věci.

Zamyslím-li se nad tím, kniha rozhodně není špatná, ale na mě nepůsobila tak dobře jako jiné Kingovi knihy. Každopádně za přečtení rozhodně stojí. (Nejspíše i opakované.)

Fillipa
28.04.2020

První a nejspíš poslední kniha od pana Kinga (Zelenou míli znám jako film). Kromě Dannyho a Dicka se mi nelíbilo nic. Moje 0 proti 3000 nadšených hodnocení.

january
16.04.2020 4 z 5

King v dodatku ke knize Pod kupolí napsal, že mu editorka v mnoha místech poznačila “rychleji, rychleji, ztrácím se”. Osvícení na mě působilo, jakoby mu takové editorské poznámky nepředcházely. Děj byl na místech roztahaný s ubíjejícími popisy. Námět oživlé budovy byl ale geniální; působící mi přišla prezentovaná možnost, že posedlá mohla být Wendy, ale “ředitel” se rozhodl pro Jacka. Také mi přijde zajímavé, jak některé čtenáře rozčilovala Wendy a některé Jack. Skoro jako v té Jackově nedokončené hře ;-)

Janadvorackova
13.04.2020 3 z 5

Nejlepší byla ta mrtvá paní v koupelně :).
Nemám vanu, ani sprchový závěs. Ještě že tak -:))).

Kingova schopnost říkat nahlas věci, které se neříkají ani v duchu, je obdivuhodná. Hraje na ty správné struny strachu a člověčích pochybností. Co kdyby :)?

Příběh sám o sobě nijak objevný, spíš předvídatelný a některé situace vyzněly až směšně. Jako otcův strach z pohybujících se zvířat, nebo jeho potřeba zvýšit svou děsivost množstvím sprosťáren, které vypouštěl z tlamky.
Též mě neustále vytáčela Vendy a její připomínky chlapcovy zlomené ruky... Tím si koledovala, ne že ne :).
Jinak dobrý, řekla bych.
Navíc audio je načteno parádně, mírně prošpikované zvukovými efekty :).

Blaufik
05.04.2020 5 z 5

Málokdy se u čtení doslova bojím, ale silné mrazení v zádech a zrychlený tep je známkou toho, že autor dokáže opravdu bravurně vykreslit tíživou atmosféru, která prostupuje celým hotelem a těmi správnými větami se přenese i na vás. V té chvíli se stáváte dalším obyvatelem Overlooku, který by se měl obávat toho, co všechno si na něj hotel přichystá proto, aby se stal opět silnějším.

Domisek1
25.03.2020 5 z 5

Po shlédnutí filmu se mě knížka líbila nejvíc. Do čtení jsem se zakousla a Nemohla odložit. Supr čtení

Adél784
19.03.2020 4 z 5

King zase nezklamal. Kniha je určitě lepší než film:) 4/5

jaroiva
18.03.2020 1 z 5

Parodie na horor... asi jsem se dostala k jiné knížce než ostatní tady :) .
Film jsem neviděla, věřím, že bude lepší než knížka, protože jsem přesvědčená, že bude uvěřitelněji děsivý - už jen díky obsazení Jacka J. Nicholsonem :)
Kingovky mám ráda, až na sérii o Temné věži.
Hodně se mi líbilo To, kde mě ale rušily kousky s klaunem, které jsem ignorovala ... pak TO byla skvělá kniha.
V Osvícení mi připadala v podstatě celá kniha jako ty vyignorované části To.
Celkovému dojmu nepomohlo ani to, že jsem poslouchala audioknihu, která je podle mě načtená stylem "pozor, tohle je horor"... Přestože Petr Jeništa má pro mě příjemný hlas, interpretace mi připadala přešvihnutá a podporovala ten parodický pocit z knihy.
Doktora Spánka s potěšením vyhazuju z fronty k přečtení.

smudlajs
10.03.2020 5 z 5

Další klasika od mistra hororu, která nezklamala. Udělala jsem tu chybu, že jsem nejdřív viděla film, což mě trochu brzdilo v představivosti a věděla jsem, jak příběh dopadne (i když trochu jinak než ve filmu), naopak obraz vyšinutého Jacka Nicholsona to dokonale vyvážil. Jeho ztvárnění Jacka Torrance je snad ještě lepší než postava vykreslená v knize. Celkově ale považuji knihu za daleko lepší než je film i když se jedná o takovou klasiku stříbrného plátna jakým Osvícení bezpochyby je.

cmelinka21
08.03.2020 5 z 5

Jedna z najlepších!

veronika0382
06.03.2020 5 z 5

Za mě nejlepší Kingovka (alespoň z těch co jsem četla). Pokud máte rádi duchařiny a horory, pak určitě neváhejte! Více v mojí recenzi zde v záložkách - Veru, Knihy na cestách

Ajrad1981
05.03.2020 4 z 5

Jack je těžce nesympatická osoba a divím se Wendy, že ho nekopla do zadku po té Dannyho "nehodě" - protože tohle měl být ten impuls, aby přestal s tím negativním, co dělal. No, pak by ale nebylo o čem psát, že, protože celá rodina by do Overlooku nikdy neodjela. Každopádně to, že mi byl Jack děsně protivný, asi trochu ovlivnilo moje hodnocení.
Prý by to měla být Kingova nejstrašidelnější kniha. Neposoudím, já se nebála. Jenže si za to můžu sama, poslední dobou čtení děsně drobím, než jsem se stačila se pořádně vyděsit, musela jsem knížku odložit a do dalšího čtení to vyprchalo.
I přes rozkouskovanou četbu jsem byla dost napjatá, jak to dopadne. Bude happyend, kdy všichni přežijí? Tohle je King, takže asi ne. Tak přežije někdo? Možností se skýtala řada a asi jsem trochu zklamaná z toho, co zvolil King. Jedna mrtvola navíc by ničemu neuškodila a tady by mi ani nevadil konec, do kterého by byl zamotán ještě někdo další osvícený.
I přes tyto drobnosti byla kniha super a mám v plánu v dohledné době mrknout na film, prý taky stojí za to.

Honey0105
02.03.2020 5 z 5

Po čtení knihy "To" už jsem myslela, že se nikdy ke Kingovi nevrátím. Zmíněná kniha mě totiž značně zklamala. Rok k roku ale sedl a do rukou se mi dostala kniha Osvícení. Pár týdnů předtím jsem konečně viděla film "Osvícení", který se mi moc líbil, tak jsem si řekla, že dám šanci i knize.
(pozor spoilery)
Jack Nicholson ve filmu je výborný, ale kniha je ještě o kus lepší. V knize se sice nenachází bludiště, dvojčata, ani krvavé záplavy, ale jsou zde zase jiné věci. Co kniha navíc lépe vystihla je Jackovo šílenství a Dannyho osvícení.
Celou knihu jsem zhltla jedním dechem, konec mě potěšil ještě o něco víc, díky panu Halloranovi, který mě prostě baví!
Abych pravdu řekla, tak se jedná o jednu z nejlepších knih, co jsem četla. Ač jsem říkala, že Kinga už ne, tak teď se naopak těším na další z jeho tvorby.