Osvícení

Osvícení https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264/bmid_osviceni-lld-264.jpg 5 4193 4193

Osvícení série

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

Literatura světová Horory
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Shining , 1977

esfinge
16.09.2020 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších Kingovek. Četla jsem ji kdysi, nyní jsem po ní sáhla znovu, protože chci pokračovat Doktorem spánkem. A opět skvělé, jako kdysi. Atmosféra hotelu Overlooku, Jacka a démonů, Dannyho zoufalství, mě vtáhla dokonale.

Metcheque
30.08.2020 4 z 5

Na Rose Madder a Pet Sematary to podle mě nemá, ale i tak lze považovat Osvícení za kultovní kingovku.

Mindy
25.08.2020 3 z 5

Bohužel mě tato kniha nijak nenadchla. Hrůzou jsem se u ní netřásla, přišlo mi to příliš přehnané a zdlouhavé. Těšila jsem se, až to celé nějak dopadne.

brzda.
20.08.2020 5 z 5

Knížka byla skvělá a líbilo se mi že to bylo psaný i z pohledu Jacka Torrance.

darina4314
16.08.2020 5 z 5

Genialny Meisterwerk.

PetK
03.08.2020 3 z 5

Kinga pro sebe dělím na dvě kategorie: málo duchů (cajk), až moc duchů (nic moc). Bohužel se Osvícení řadilo spíš do té druhé. Bezesporu umí atmosféru, ale pro mě byla mnohem děsivější například v Pod kupolí. Ve zkratce - když ta hrůza nevyvěrá z nějakého nadpřirozena, ale z lidí samotných. Jistě, chápu, že je to jakýsi symbol, ale prostě mě to až tak neoslovuje. Taky mě víc bavila první část, kde se řešil spíš život rodiny než pak pobyt v hotelu, kde se dějí "divné věci".

anez66
03.08.2020 5 z 5

Určitě se zařadila ke třem nejlepším, které jsem od Kinga četla. To byla paráda, děs a hrůza. Od poloviny knihy jsem nemohla přestat číst. I za bílého dne jsem jen strnule seděla a s hrůzou koukala do zdi, než jsem to nějak zpracovala. Klaním se, tohle bylo boží!

bukiet
02.08.2020 5 z 5

Pamatuji, jak jsem Osvícení četl poprvé v roce 1993 ve svém prvním bytě, kde o podivné zvuky, díky stáří domu, nebyla nouze. V jedenáct večer jsem knihu zavřel, protože už jsem to nedával. Být sám v bytě plném tajemných zvuků a číst si popis strašidelného Overlooku, nebyl ten nejšťastnější nápad. Moudře jsem se rozhodl nechat si pokračování četby na druhý den při cestě tramvají. Viděl jsem obě filmová zpracování a ani jedno na mne příliš velký dojem neudělalo. A rozumím tomu, proč King nemá Kubrickovu verzi rád.
Osvícení je Kingova třetí vydaná kniha, čtvrtá, pokud počítáme i Bachmanovu knihu Vztek, kterou ovšem King/Bachman nadále odmítá znovu vydat. Je vidět, že autor se stále hledal, protože kniha nepůsobí tak sevřeně jako předešlý Salem's Lot. A, což je známá věc, hlavně v té době dost chlastal. Je proto s podivem jak jeho verze příběhu o strašidelném domě, nakonec výborně dopadla. A to přesto, že se v ní bijí dva důležité motivy, příběh strašidelného domu, který ovlivňuje psychicky labilního otce a příběh malého chlapce obdařeného magickým „vyzařováním“. Myslím, že když se o tomhle příběhu mluví, většině vytane na mysli strašidelný hotel a otec alkoholik, a na mentálně nadaného syna už si vzpomene jen málokdo. Uvidíme, jak příběh Osvícení bude pokračovat v další knize o Dannym Torranceovi.
Čteno ušima v podobě audio knihy skvěle namluvené Petrem Jeništou.

Mášenka31
29.07.2020 4 z 5

(SPOILER) Osvícení se zdá jako typická Kingovská kniha - spousta příšer, které známe jen z nočních můr, izolace tří hrdinů v obrovském hotelu a neustálý pocit hrůzy. Čtenář si opět dosyta užije skvělých hrůzu nahánějících Kingových popisů. Jenže... Nic se nemá přehánět. Už párkrát jsem přemýšlela, jestli by některým Kingovým knihám neprospělo trochu proškrtání, u Osvícení jsem si toho všimla asi nejvíc ze všech knih, které jsem od něj zatím četla.

Poprvé jsem měla pocit, že se autor zamotal do vlastního příběhu. Začátek je velmi slibný, hotel působí jako věrohodný dům hrůzy. Danny je zajímavý klučina, hned na začátku nás seznámí s trochou děsivé nadpřirozenosti - a pak King začíná překombinovávat.

*pár spoilerů*

Jedna věc je, když máte v příběhu jednu postavu s nadpřirozenými schopnosti. Když k ní přidáte druhou jako "mentora", ještě to bude fungovat. Jenže King si na začátku nastavil Osvícení u Dannyho, které pak přenesl i na jeho rodiče - a s tím mám největší problém. Ano, je to problém čistě příběhový, ale tentokrát ho neodpustím.
Tatínek alkoholik je skvělá postava. A bylo by skvělé, kdyby na něj pouze působila síla hotelu, aniž by věděl jak. Nechci si hrát na lepšího autora, protože proti Kingovi nemám šanci. Jenže jsem si na začátku nastavila přemýšlení o jeho příběhu do jednoho směru a King mě v půlce začal tahat úplně jinou cestou, trnitou cestou, která se mi nelíbila.

*konec spoileru*

Nechci říct, že by mě kniha zklamala. Pořád se jedná o kvalitní kousek, ze kterého se vám několikrát zježí vlasy na hlavě. Pouze mi tentokrát nesedla příběhová linka - ale to se stává. Uvidíme, co na to nějaká další kniha, po které sáhnu.

ThomasRuhe
11.07.2020 3 z 5

Kdysi jsem viděl Kubrickův film s Jackem Nicholsonem, takže jsem byl zvědavý na knižní předlohu. Nejvíc se mi líbila úvodní část, kdy se Torrancovi nastěhují do hotelu. Jakmile se v hotelu začne ,, zlo'' projevovat, tak od té chvíle mě příběh už moc nebavil. Připadalo mi to i trochu zdlouhavé... 60%.

Shaxx
10.07.2020 5 z 5

Tak jsem si dala re-reading po cca 13 letech a spokojenost. Mám za to, že to možná byla i moje první Kingovka (a pak už se to se mnou vezlo).

King stvořil pěkně nesympatickou ústřední dvojku. Ublíženého Jacka Torrance a jeho ufňukanou ženu Wendy. Perfektně vykreslený charakter a znamenitě zvládnutá psychologie postav. Jack Torrance, bývalý alkoholik s neustálou chutí na chlast, který žije s ublíženým pocitem, že si zaslouží víc. Wendy, jeho žena, která žije se strachem, že by se mohla chovat jako její matka a stává se z ní ubrečená změkčilá hrouda. Mezi těma dvěma skutečně jejich synek září jako takový kousek osvícené dětské nevinnosti.

Gradování děje je pozvolné, jede ve správném tempu a o to víc člověk prožívá jednotlivé epizodky, kde se setkává s nadpřirozeným prvkem, reziduem nešťastných událostí z minulosti. Pamatuju si, že když jsem Osvícení četla poprvé, samozřejmě v noci, měla jsem husí kůži a nebylo to ze zimy :D

Chajda69
19.06.2020 3 z 5

Už do poslední čtenářské výzvy jsem si vybral Kinga (Zhubni) a byl jsem zklamán prvoplánovitostí a plošností příběhu. Kinga jsem čítávál jako náctiletý, to mě bavil moc, až na příliš nadpozemské, řekl bych až deus ex machina, konce (třeba u Nezbytných věcí, to bylo... opravdu podivné). No a stejně jsem šel do Kinga ve čtenářské výzvě znovu.

U Osvícení jsem byl na vážkách. Líbilo se mi, jak se příběh pomalu rozehrával, jak bylo jasné, co přijde, ale přesto z toho trochu mrazilo, protože představa, že trávím téměř půl roku v obrovském hotelu vysoko v horách, odříznutý od civilizace, je opravdu trochu děsivá. Na druhou stranu to bylo ale někdy hnané až příliš do extrému. Jasně, dokážu pochopit, že někomu - slovy Dannyho - straší ve věži a má halucinace, ale že by se na jednom místě koncentroval tak vysoký počet osvícených sdílejících stejné halucinace... to tedy úplně nevím. Dokážu i věřit tomu, že psychosomatika funguje tak, jak to popsal King. Ale prostě to, že by mě po zahradě honil keř... to je k smíchu. Opravdu jsem někdy spíš zvedal obočí, než že bych se bál.

Kdyby zůstalo jen u postupného propadání šílenství, fajn. Ale že mi halucinace otevře zvenku dveře, to už je prostě moc. Takových momentů bylo víc a to už je právě ono příliš nadpozemské, co mě ruší. Takže: příběh pěkný, pomalý průběh šílení také pěkný, ale těch skoků do halucinací a deus ex machina zásahů na mě bylo příliš. Hodnotím jako průměr.

jprst
18.06.2020 5 z 5

Jedna z nejpovedenějších Kingovek, děsivý a tajuplný příběh, parádně vykreslené postavy, napjatá atmosféra, zkrátka horror se vším všudy, který nemá chybu.

aginecka
16.06.2020 4 z 5

Podobně jako jiné horory od Kinga ani Osvícení nestojí na efektních lekačkách. Tempo je oproti filmu výrazně pomalejší, aby si čtenář mohl náležitě vychutnat proces pozvolného psychologického dušení, bez kterého se žádná z Kingovek neobejde. Čtyři psycha z pěti!

tlllk
16.06.2020 3 z 5

Po horore väčšina siahne kvôli resetu, a myslím že k tomu sa viac hodí film. Nie žeby kniha nebola dobre napísaná, ale od podstaty nespĺňa ten pudový princíp strachu. Naopak , skôr vytvára väzbu medzi čitateľom a postavami, a keďže v tomto prípade ide psychicky narušenú osobu, tá väzba je zvrátená. Slovami klasika, táto kniha mi pekne p*srala karmu. Bolo mi zle pri pomyslení čo všetko by som mohol chcieť urobiť svojim deťom...

Felipé
14.06.2020 4 z 5

Už dlouho jsem nebyl tak moc na rozpacích, jak knížku ohodnotit... Na začátku jsem se s Osvícením dost trápil, četlo se mi to těžko, musel jsem se na příběh strašně soustředit. Přibližně v polovině se to ale zlomilo a poté už to stálo za to! Překvapilo mě, jak moc se knížka liší od filmu (který jsem viděl jako první a moc se mi líbil). A možná právě i tyhle odlišnosti nakonec převážily můj názor ke čtyřem a ne třem hvězdičkám. Pro mě další důkaz toho, jak skvělý je King autor! :)

viktor7624
10.06.2020 5 z 5

Parádní kniha od mistra hororu. Musím říct, že mám rád i knihu i film s Jackem Nicholsonem. Jedna z věcí, co King na filmu kritizoval, tak bylo právě obsazení Jacka Nicholsona. Prý vypadal už od začátku dost vyšinutě. Mám na to opačný názor. Pro mne byl i Jack Torrance z knihy blázen už od začátku. Jinak i film a i kniha mají základní chybu: Není to čistě psychologický horor, ale zlo se zde projevuje hmatatelně (např. odemčení spíže). Kniha by byla mnohem lepší, kdyby se vše odehrávalo jen v hlavách hlavních postav. I bez toho je ale Osvícení skoro dokonalá kniha a pět hvězd si rozhodně zaslouží.

Zatím to hodnotím jako nejlepší Kingovo dílo, kde zvládl nejen vyprávění, ale i závěr.

Coloratura
10.06.2020 4 z 5

Moje první kniha od Kinga a asi ne poslední - napínavé čtení, svižný děj. Něco už na mě bylo trochu moc (keřová zvířata...), ale jinak super.

MamaKnihomolka
06.06.2020 5 z 5

Tak jsem se konečně dokopala a přečetla si úžasný a vychvalovaný horor od mého oblíbence.
Musím říct, že mě příběh naprosto pohltil už od začátku, nemohla jsem ho dostat z hlavy. Kniha byla čtivá a děsivá. Od teď se rozhodně budu v hotelech bát. King totiž umí úžasně popsat strašidelnou atmosféru. Dočista ve vás probouzí hrůzu a lidé s velmi bujnou fantazií noci nebudou mít lehké.
Jelikož jsem nikdy neviděla ani film, tak jsem to po přečtení napravila. Upřímně se nedivím, že film s Jackem Nicholsonem sám autor doslova nenávidí. Taky se mi nelíbil, ale ten z roku 97 je jiná káva. Rozhodně se mnohem víc blíží knize. Je i rozdělený na tři části a má dohromady 4 a půl hodiny a i sám King si v něm zahrál.
Abych se vrátila ke knize, rozhodně je to psycho. No představte si, že jste doslova uvězněni v horách v osamělém hotelu a váš milý choť vás chce zabít. Žádná sranda. I přes to všechno u mě dál To vede. ????

Ales.BD
02.06.2020 1 z 5

Zlovolný hotel mi nepřipadá jako dobrý nápad ani na horor ani na nic jiného. Výčet nepravděpodobných hrůz je duchamorně dlouhý a občas směšný (útočící ostříhané keříky). Místo napětí a strachu nuda. Kniha prostě není automaticky dobrá jen proto, že ji napsal King.