Osvícení

Osvícení
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264/bmid_osviceni-lld-264.jpg 5 4208 4208

Osvícení série

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

Literatura světová Horory
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Shining , 1977

mgeisselreiter
20.02.2020 3 z 5

Po hodně letech jsem sáhl po Kingovi a byl zklamán. Hodně detailní popis všeho kolem je sice dobré pro celkovou představu, ale románu ubírá na spádu. Vyvrcholení tak pro mě nebylo vyvrcholením, ale vysvobozením z této dlouhé četby. Za mě 65%, 20. 2. 2020.
Kubrickovo filmové zpracování naproti tomu je prakticky bezchybné a geniální. Doporučuji.

andrea7191
13.02.2020 5 z 5

Legendární kniha, kterou snad zná každý a kdo ne, dělá velikou chybu. Tohle už je prostě klasika.

Laféeverte
08.02.2020 5 z 5

Patřím mezi ty, co znají Kubrickův film a teprve pak se dostali ke knize, takže jsem tak zhruba věděla, co čekat. Dostala jsem ale jinou verzi příběhu, plně propracovanou, která používá k dosažení týchž pocitů stísněnosti, strachu, izolace atd. jiných postupů. Naprosto mě dostala psychologie Jacka a Wendy...není to prostě jen zlo, které představuje hotel Overlook, ale taky ta temnější část v nich, se kterou bojují - ať už jde o záchranu jejich manželství nebo zachování zdravého rozumu, života, o ochranu syna...Stejně tak mě zaujalo Dannyho vnímání rodičů - dětské a dospělé zároveň.

Dominka09
05.02.2020 5 z 5

Ze začátku my trochu trvalo knihu správně “uchopit”, ale chvíle kdy hotel ožíval jsem si opravdu užívala a milovala to.
Nemohu zatím porovnat s ostatními knihami od autora jelikož jsem zatím od nej četla jen TO a to je podle mě trochu úlet, ale určitě se chystám i na další mistrova díla, jelikož Osvícení mě - jak bych to jen...Osvítilo
PS: nedoporučuji číst pokud jste doma sami a bydlíte v lese

bookcase
04.02.2020 5 z 5

Jednička mezi jedničkami. Kotel a výtah naprosto top sugestivní.

gemi
03.02.2020 5 z 5

Geniální hororové dílo, tečka. Kolikrát jsem ho četl, třikrát? Nejmíň.

prelude
03.02.2020 5 z 5

První čtený King a asi nejlepší od mistra

soupik2012
31.01.2020 5 z 5

Ať sáhnu po jakékoliv jeho knize, pokaždé dostanu to co předem očekávám. Mistr hororů a mystiky ve své vrcholné formě. Nikdo jiný nedokáže tak fantasticky vytvořit tíživou atmosféru. Při poslechu jeho knih mi pokaždé představivost běží na plné obrátky. A přitom to jsou tak často \"kraviny\" oživlé keře, vážně? No když se to umí podat, tak se poděláte i z nich. Na této knize mě ale nejvíc bavilo sledovat psychologii a proměnu jednotlivých postav. Dokonale vymyšleno, dokonale podáno. Navíc audioknihu naprosto fantasticky čte pan Petr Jeništa.

Klarinet
27.01.2020 3 z 5

Overlook. Ideální místo na odpočinek a urovnání rodinných vztahů. Osvícení. Forma nejvyšší intuice a vhledu do budoucna. Prokletý dar. Napínavé a děsivé. Ale mám větší favority od Kinga, tady asi přispěl k popularitě Kubrickův kultovní film. Doktor jezdící na tříkolce mě bude provázet ještě hodně dlouho.

okeey
20.01.2020 5 z 5

Tohle byla naprosto famózní psychologická hra, která vás nenechá být dokud ji nedočtete. King se tady psychologicky dost vyřádil a popasoval se s tím naprosto mistrně. Příběh je svižný, plný napětí, místy kniha vyvolává pocit osamění nebo naopak ponorku z toho, že jsou 3 v obrovském hotelu odříznuti od světa. No zkrátka a dobře, tohle se Kingovi teda sakra povedlo. Klobouk dolů mistře

PetrCepek
13.01.2020 5 z 5

Vynikající kniha a kongeniální Kubrickův film, třebaže poněkud o něčem jiném.

Archie
04.01.2020 3 z 5

V nekterych ohledech genialne vystavena kniha (zasazeni, atmosfera, pojeti zla, propracovanost charakteru, vrstevnatost deje), presto me znovu, podobne jako u To, zhruba kolem prostredka knihy, zacalo trochu vadit to Kingovo profesionální romanopisectví. Nekdy bych zkratka u Kinga misto dalsich zaletu do minulosti postav a ruznych snovych scen a flashbacků, radeji pritlacil na pilu a nechal se unaset dramatem, pripadne par desitek stran proskrtal. Skvela kniha, jen mam stale ten vztah s mistrem Kingem mirne ambivalentní.

juanito39
04.01.2020 4 z 5

Můj první King, ke kterému jsem se odhodlal po vidění Kubrickova geniálního filmu. Sám King tuto adaptaci nemá rád, protože se nedrží příliš předlohy. Ano, to je pravda, ale stejně je Kubrickův film geniální a s určitou uměleckou licencí se musí počítat.

Teď však k samotné knize. Musím uznat, že jsem byl mile překvapen. King je opravdu dobrý vypravěč, což je něco, co se o něm tvrdí. Zároveň však nevypráví pouze povrchní příběh. Zapojuje do něj mnoho společenských problému (alkoholismus, domácí násilí, autoritářství v rodině, rozpad rodiny atd.). Tato traumata, která jsou sice postavami ze začátku potlačována, znovu probudí hotel Overlook a pomalu ale jistě vyplouvají na povrch - v kontextu knihy se spíš hrabou sněhem. Kromě těchto "lidských" strašidel jsou v knize i strašidla nadpřirozená, která má ve vlastnictví samotný Overlook. I ty samotné jsou však často pozůstatkem lidských hrůz (vraždy, sebevraždy, podivná úmrtí, mafie atd.). A musím přiznat, že v některých částech knihy jsem opravdu měl husí kůži a běhal mi mráz po zádech. Celkově tedy hodnotím tuto knihu kladně.

Výhodou je, že i když člověk viděl film, může si klidně přečíst knihu. V mnohém se liší, některé věci objasňuje. I když v tom měl film určité kouzlo, že věci nechával tajemné a otevřené různým vysvětlením.

hellena1523
03.01.2020 3 z 5

Kinga mám ráda, ale Osvícení mě moc nebralo, tak nějak zvláštně se to táhlo. Radši film.

Polinka92
02.01.2020 4 z 5

Kniha je krásně napsaná. Bohatá slovní zásoba a pěkné slovní obraty.

Ačkoli literárně fascinující styl psaní, těžko jsem se do příběhu pročítala. Ve výsledku se mi příběh líbil, ale netroufám si s určitostí říct, že si to kdy přečtu znovu.

B4LU
26.12.2019 4 z 5

Já... nevím. Čekal jsem hodně, zvlášť po shlédnutí Kubrickova filmu. Hutnou atmosféru strachu, izolace, postupného šílenství a tak, a taky jsem to dostal, ale je to takové natahované. Dost možná mám tento dojem právě proto, že jsem viděl film, a tudíž jsem věděl (nebo jsem přinejmenším tušil), jak to celé dopadne, a že Jackův boj je předem rozhodnutý. Je to působivé, ale ne překvapivé.
Mimochodem naprosto chápu, proč měl King k filmové verzi takové výhrady. Zdá se, že Kubrick vzal knihu - podobně jako v případě 2001 - jen jako námět a předělal si to podle sebe, přičemž navíc v honbě za atmosférou vyházel spoustu věcí bez toho, že by se obtěžoval nějakým vysvětlením. Toto NENÍ příběh obyčejné ponorky v zasněženém hotelu.

pavla.ba
22.12.2019 3 z 5

Kniha je napsaná hodně čtivě. Bohužel jsem očekávala pocity hrůzy, které se ale nedostavily a já jsem většinu knihy čekala a nudila se.

a.k
20.12.2019 5 z 5

Jack s manželkou a malým synkem se stanou oběťmi nefalšovaného hororového pekla, když je sníh odřízne od civilizace a oni zůstávají v opuštěném horském hotelu.
Výborná, postupně vzrůstající atmosféra zla a něčeho temného, co chce pohltit každého, kdo se odváží v hotelu setrvat. Vynikající progres ponuré psychologie jedné z postav. Šílenství, které prostupuje stránkami, je přímo hmatatelné.
Tohle mě moc bavilo. Doporučuji.

čef
06.12.2019 5 z 5

Kniha z nejhustějšího horrorového období autora. Setkáme se tak opět se všemi finesami tohoto žánru - osamění v bouři, strašidla, tajemná historie, děsivé zvuky a různé přeludy a strašidla - které jsou už dnes pro mne bohužel tak trochu pasé. A co zůstává? Pocity dítěte a rodičů v ne zcela funkční rodině a naděje, že snad jednou bude vše v pořádku. I zde se můžeme přesvědčit, jak moc se za těch více než čtyřicet let od vydání svět změnil a knihy jakbysmet.

BStone
05.12.2019 5 z 5

Naprostá klasika od Mistra, kterou jsem si dal po létech znovu a pořád to tam je. Mrazivá atmosféra a bravurně zachycené charaktery na pozadí hrůz...