Osvícení

Osvícení
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264/bmid_osviceni-lld-264.jpg 5 4208 4208

Osvícení série

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

Literatura světová Horory
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Shining , 1977

misa7369
11.06.2019 5 z 5

Kniha top a film bohuzel jedno velke zklamani

AndyBorovička
10.06.2019 5 z 5

moje první přečtená kniha od S.Kinga a byla jsem tak nadšena, že jsem pokračovala dalšími...

Balthazar
09.06.2019

Klasika, líbilo se, i když to není má nejoblíbenější kingovka, přesto sem se hned pustila do pokračování (Dr. Spánek)

Kláraaa20
23.05.2019 3 z 5

Z knížky mám smíšené pocity. Některé momenty byly tak nějak děsivé ale žádný extra strach jsem neměla a některé zase byly úplně zbytečné a vůbec nezasahovaly do děje.

SteKiLu
15.05.2019 5 z 5

Mistr strachu zabodoval....četla jsem Osvícení v horském hotelu a tím byla atmosféra dokonalá,stačilo aby někde vrzla trubka a člověk už byl v pozoru.Za mě Top!!!!

maryska09
23.04.2019 4 z 5

Mistr King je skutečným mistrem svého oboru. Kniha má pomalý rozjezd, ale tempo stále stoupá a posledních pár desítek stran už nejde přestat číst. Čtenář se těší na konec, aby si mohl konečně oddechnout, ať už to skončí jakkoliv. Doporučuji pro všechny, kteří se rádi trochu bojí.

Margherita_N
22.04.2019 5 z 5

Podle mě nejnapínavější z těch hororových (ale četla jsem jen pár těch nejznámějších, tak na mě moc nedejte). U týhle knihy mě skoro mrazilo, což jsou pocity, který by mělo podle všeho vyvolávat i To, ale tam to u mě moc nefungovalo - kdežto do téhle knihy jsem se vžila. Možná proto, že tam nebyla přemíra postav (žijících :-)), prostě tříčlenná rodina v opuštěném velkém baráku, takže člověk se vždycky mohl ztotožnit s tím, z jehož pohledu se právě vyprávělo. Nebylo tam příliš odboček, padala mi pozornost jen u pasáží typu Jackovo prohlížení novinových výstřižků ve sklepě. V mém osobním žebříčku kingovek je na druhém místě, ale možná na prvním, protože Zelená míle je úplně jiná liga, na kterou jakékoli žebříčky a hvězdičky nestačí a nejde ji s ničím porovnávat.

Kubajzz
08.04.2019 4 z 5

Pěkné čtení, líbila se mi.

Kopta
31.03.2019 3 z 5

Teto Kingovo dílo se dá pro mě rozdělit na tři části. Hodně odflákle by se dali nazvat "zajímavé", "nudné" a "zajímavé 2". Každý si tedy dokáže udělat obrázek o tom, že bych asi knihu hodnotil pozitivněji. Obecně jde o premiéru Stephena Kinga na poli mé čtené literatury. A neřekl bych, že to dopadlo špatně. Dokázal jsem se jednoduše uchytit ve stylu, který autor píše. Jednoduchý, úderný a popisný jak jen to jde. Tu třetí část lze nenávidět a nebo milovat. Já si to v celku užíval, ale když jsem v půlce knížky viděl sám na sobě, že mne zajímají jiné vjemy okolo mne a ne úplně co dělá Danny na tamté chodbě a nebo nad jakými minulými hrůzami myslí Jack, bylo v tomto jasno. Celkově jsem ke knize v celku skeptický, protože jednoduše vím, že jsem se z 400 stránek bavil na dejme tomu 200 z nich. Což je v podstatě půlka. A to je dost slabé, ne? Další záležitost zde je porovnání s filmem. A ono se to vlastně ani srovnávat nedá. Film si totiž už skoro od začátku jde vlastní cestou, která není za žádnou cenu špatná. Kniha má tu vlastní, kde se více vžívá do postav. A to přeci taky není špatně. Kapitola sama o sobě je v podstatě konec, který je úplně jiný než v knize. A to je docela zajímavé. Moc nevím, co k tomu dodat. Film je kult a kniha legenda. Nejdou do sebe, ale obojí má své kouzlo. A kniha mne zaujala dost méně. Velká škoda.

Radim.01
26.03.2019 5 z 5

Jedna ze stalic. Podle mě patří k tomu nejlepšímu co King napsal a po letech vydaný Doktor spánek je snad ještě lepší:-)))

janpetr
19.03.2019 5 z 5

výborná kniha a skvělý film. JP

zdeez
16.03.2019 5 z 5

Démoni nadpřirození či reální? Aneb může se to stát i vám. Děj je sice předvídatelný, ale psychologie postav je velmi dobře vystihnutá.

laura
06.03.2019 1 z 5

Hm, tak se skoro bojím dát tak nízké hodnocení, ale tentokrát mě příběh nijak nenadchl, jako by mi neměl co nabídnout, při čtení jsem se nudila, příběh mě nedokázal vtáhnout a přišlo mi to tak nějak pořád dokola... Jediná kniha od Kinga, co jsem zatím četla, kdy jsem uvažovala, že snad ani nedočtu...

oxiduji
06.03.2019 5 z 5

Mistrovské dílo, bála jsem se, zahazovala do peřin a zase se poslušně vracela k četbě. Mistr v nejlepší kondici!!

Greenfingers
04.03.2019 5 z 5

Knihu jsem četl již před delší dobou, přesto však rád na ni vzpomínám. Opravdu mistrovský kousek pana Kinga.

Lila94
26.02.2019 5 z 5

King je zkrátka king v tom, že ví, že všechny ty nejhorší hrůzy, co si dovedeme představit, nakonec stejně pocházejí z nás samotných. Popsání psychických stavů a toku myšlenek společně s nenásilným stupňováním hrůzy je brilantní.

Monika_cz
20.02.2019 5 z 5

Jako první jsem viděla film a ten mě dostal ke knize. Je to čtivé, děsivé a šílené. Je to velice rozdílné oproti filmu, čekala jsem na bludiště nebo na smrt Dicka a stále nic, jsem ale ráda, že film není přesně podle toho. Každé má tak své kouzlo a je jedno, jestli první vidíte film, nebo si přečtete knihu, protože vás překvapí obojí. Těším se na dalšího Kinga.

Holanka
14.02.2019 5 z 5

Stejně, jak slibovali recenze, tahle kniha je skvělá. Má v sobě tajemství a čirý strach. King si skvěle a mistrovsky hraje s psychikou člověka. Mohu jen doporučit :))

Psychedelic
11.02.2019 4 z 5

Nebylo to zlé. Dlouhej rozjezd, rozumějte po 100 stranách se přestěhovali do hotelu. A v půlce knížky se začínají teprve dít divné věci. Hrdinové jsou uzavřeni v hotelu. A vy jste tam uzavřeni s nimi. Někomu to vyhovuje, někomu možná až tak ne. Za mně čtyři hvězdy a to proto, že Kinga mám rád. Vlastně je to můj favorit. Před touto knížkou jsem četl Salem's Lot. A musím říct, že to mně bavilo víc. Vesnice, víc lidí, vývoj událostí... takže tak.

Kovajda
07.02.2019 5 z 5

Jedna z mých prvních Kingovek. Úplně první byl Řbitov zviřátek, který ze mě udělal milovníka Kinga (byla to první kniha, u které jsem se bál). Od Osvícení jsem čekal, že mě v tom utvrdí... STALO SE! Titul nejděsivější knihy, kterou jsem kdy četl získává Osvícení. Zde se právě potvrdilo sto lidí sto chutí. Stephen King našel mé slabé stránky a napsal přímo pro mě na tělo to co bych nikdy nechtěl zažít! Trpím "sociální klaustrfobii", tedy skutečnosti, že kdybych byl někde odříznut na několik měsíců sám nebo jen třeba s dvěma dalšíma lidma (hosty a personál hotelu nepočítám :)), tak bych neměl šanci na přežití a jistě bych dopadl jako Jack. Hrozně nerad se pohybuji v paranormálních jevech (nechci na to věřit, ale část mého mozku mi říká, že je to skutečné), takže keřová zvířata, starý výtah nebo pokoj 217 mi za temných večerů jen při lampičce dělal permanetní erekci všech chlupů a chloupků po celém těle! Strašně sem se nenáviděl, že to čtu, ale odtrhnout se nešlo. Ta kniha pro mě byla tak moc příšrná (čti strašidelná), až byla sakra dobrá!
Čili... trpíš-li stejnými poruchami jako já, tak si knihu určitě přečti! Nebudeš litovat!
P.S. poznámka vydavatelství na zadní straně obálky: "Nečtěte sami a po tmě" je sakra pravdivá!