Osvícení

Osvícení https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264/bmid_osviceni-lld-264.jpg 5 4189 4189

Osvícení série

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

Literatura světová Horory
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Shining , 1977

pavel.2
18.01.2019 4 z 5

Rodinná dovolená, která se postupně mění v temné psycho. A film podle Osvícení natočený je neméně dobrý, řekl bych.

danyinsidebooks
16.01.2019 5 z 5

S knihami Stephena Kinga nemám moc zkušeností, ale už jsem si zvykla na jeho styl psaní, takže jsem se do příběhu začetla rychle.
Takovou pecku jsem fakt nečekala. Nebyla to ideální četba na lyžák, to fakt ne, ale bylo to skvělé. Měla jsem husinu, při některých scénách mě polil studený pot (jo, jsem strašpytel, no :D).
Postavy a hlavně jejich myšlenky byly neskutečně skvěle vykreslené a nelituju toho, že jsem si ji přečetla.

Nestorkea
11.01.2019 5 z 5

Nevím, jestli si od Kinga ještě nějakou knihu přečtu. Proč? Protože tahle byla dost dobrá! Vytáhla mě do děje, bála jsem se a v noci se mi špatně spalo. Super, ale vzhledem k následkům nemám do něčeho dalšího odvahu :-)

SamMarešová
05.01.2019 5 z 5

Bez chybičky...

rutto45
27.12.2018 4 z 5

Vynikajúci príbeh, napínavý a mrazivý až do konca. Nechápem prečo sa Štefanovi filmová verzia nepáčila?! Áno, rozdiely tam boli, ale aj tak si myslím, že ako aj kniha, tak aj film je kvalita sama o sebe.

Jury
21.12.2018 2 z 5

To byla sracka... Cca 260 stran nabitych totalne zbytecnyma kapitolama... Natahovani tam slo citet z kazdeho slova... Kdyby tam ty zbytecne kapitoly osekali a melo to nakych cca 180 stran... Bylo by to snesitelnejsi story... Dam Kingovi jeste jednu sanci s Doktorem Spankem jinak s nim koncim protoze zatim kazda kniha od neho byl pekny SHIT!

Adellll
14.12.2018 5 z 5

Nějaké části sice byli docela strašidelné ale asi bych to nenazvala úplně horor:). Ale jinak to bylo dost dobrý

Ilirea25
14.12.2018 5 z 5

Po proslulé knize TO, kdy jsem skončila v polovině a zapřísáhla si, že už to nikdy nedočtu, protože bych se ukousala nudou, jsem měla z Osvícení stejný pocit, že to dopadne stejně. Opak byl ale pravdou. Kniha byla naprosto skvělá, nemohla jsem se odtrhnout a po hodně dlouhé době jsem měla mrazení na zátylku, když jsem knihu četla. Při scéně v koupelně a srchovým závěsem jsem byla až skoro vyděšená, a tak moc jsem chtěla pokračovat, i když jsem se bála, co se dočtu. Za mě 5 hvězd a těším se na další knihy, které si od Kinga přečtu.

JaneDoe
18.11.2018 5 z 5

Musím říct, že jsem znala Kubrickův film zpaměti dřív, než jsem začala vůbec číst knihu... Takže pocity trochu rozporuplné. Copak z knížky jsem byla nadšená, ale už pro mě prostě nebyla zdaleka tak děsivá, jak to o ní člověk často slýchával. Prostě jsem ji nemusela schovávat do mrazáku. :D Což mě trochu zklamalo... Ale... ALE hodně je toho jinak, takže rozhodně stojí za to si ji přečíst. A díky tomu chápu Stephena Kinga - tedy to, proč se mu Kubrickovo zpracování nelíbilo. Na film jsem názor nezměnila, naopak bych byla ráda, kdyby filmakeři postupovali tímto způsobem. Přece - když se kniha převede přesně, tak už nikomu nebude stát za to ji číst!? King je sám proti sobě. :) Pro mě největší překvapení stromová zvířata. Asi i díky tomu, že je Kubrick vynechal. Je tam samozřejmě i víc "drobností". A kupodivu jsem neměla před očima Jacka Nicholsona, což ostatně taky hovoří v Kingův prospěch. :)

LaCucaracha
08.11.2018 5 z 5

Byla jsem mile překvapená. Je to teda něco úplně jiného než film. Film je taky dobrý, ale hlavně proto, že je hezky natočený, pěkné exteriéry i interiéry a skvělí dva ústřední herci (chlapeček mi vyloženě lezl na nervy). Bez toho by film za moc nestál. Ale knížka je nesrovnatelně kvalitnější. Mnohem bohatší, postavy mají osobnost a historii, vše dává smysl. Je zajímavé, že všechno to zajímavé se ve filmu neobjevilo, nezůstalo skoro nic, jen hotel. Přitom vosy i keřová zvířata, která se v záběru nikdy nehýbala, jsou myslím zfilmovatelné věci. Nebo jak si Jack pořád otírá rukou ústa. Atmosféra, že by se dala krájet. Horrorové scény jsou opravdu strašidelné. Ale kromě horroru je to i psychologický román, který naprosto pohltí. Takhle si představuju psaní na špičkové úrovni. A navzdory upozornění na přebalu bylo nejlepší číst ho večer a o samotě.

wesia
07.11.2018 5 z 5

Tahle kniha je...nepopsatelna, aneb kdyz si ji clovek neprecte, nepochopi...nadherne popsany pribeh rozkladu cloveka, jeho mysleni...v knize jsem nemela zadneho hrdinu, zadneho padoucha, protoze preci "hotel" nemuze v realu zpusobit takovou destrukci...nebo ano? Vse plyne jak ma, neni zde zadna zbytecna veta. Trochu mi zezacatku vadily vety v (), ale za par stranek si na ne clovek zvykne a proste k pribehu patri. Na popis sceny - kdyz Jack striha kralika a udalosti pote - dlouho nezapomenu, stejne jako konecna scena kdy Wendy odchazi zkontrolovat Jacka....mela jsem pocit, ze jsem tam misto ni... za me uplna spicka.

Susan94
02.11.2018 4 z 5

Předem mého hodnocení, jsem rozhodně ráda, že jsem si knihu přečetla. Příběh plynul pomalejším tempem s dobře nastavenými zásahy do děje. Očekávala jsem, že se budu při čtení knihy "bát", bohužel se tomu dostalo jen při shlédnutí filmu. Cením velmi odlišný konec. V knize mi přišel mnohem lepší.

Michaelak561
30.10.2018 5 z 5

Velice mě baví a mám ráda knížky od Kinga. Dokáže svým psaním v táhnout do děje a neobyčejnou prestiží navodit atmosféru knihy. Patří k mým oblíbeným autorům.

marhoul
22.10.2018 5 z 5

Prozatím jediná kingovka, kterou jsem četla, ale byla natolik šílená, že se na další ještě nechystám. ;-) Vlasně kecám, četla jsem i Carrie. ..to byla taky síla. :-)

michal666
10.10.2018 4 z 5

Před lety jsem viděl film. Jack Nicholson co by Jack Torrance byl neuvěřitelně děsivý. Na knihu jsem hodně těšil a k mému překvapení se celkem dost od filmu lišila. Ve výsledku teď film hodnotím hůře, jelikož kdyby se trochu více držel předlohy, mohl být lepší.

Každopádně kniha je skvělá, první třetina se čte velmi dobře. Seznamování s Torrancovými, příjezd do Overlooku a seznamování s hotelem a jeho prostředím. Druhá třetina se mi četla už hůře, typicky Kingovsky roztahované pasáže mi dělaly problém a těžko jsem s ke čtení vracel. A najednou .... posledních 200 stran napětí, které by se dalo krájet. A finále, no ... čekal jsem podobný konec z filmu, ten v knize je lepší.

DROM

SeanFifield
07.10.2018 5 z 5

Asi jsem trochu ovlivněn oběma filmy, které jsem viděl a tak jsem měl tendenci hledat rozdíly a chyby. Ale pak si člověk uvědomí, že pan King to nejdříve napsal a pak to teprve někdo natočil. Je to napínavé, strašidelné a nutí vás to, zamyslet se nad tím, jak dlouho by jste vydrželi vy na takovém místě.

Rostica
05.10.2018 5 z 5

Jako vždy se od knihy nemohu odtrhnout... Ze začátku jsem se nemohla pořádně začíst, ale to se brzy změnilo. Stephen je prostě mistrem!

TreborDor
02.10.2018 4 z 5

Je popkulturní a kultovní klasika s podstatnou (dle mého autorem - vzhledem k volnému pokračování - cílenou a primární), neskutečně intuitivně chápanou a pekelně popsanou dějovou linií o totální alkoholové destrukci zabalená do mysteriózního (pro někoho "hororového") příběhu, který se vyskytuje ve většině Kingových příběhů (a to častokrát právě i v souvislosti s dětskou "senzibilitou a představivostí"). Četl jsem v 90.letech, kdy bylo naprostá "6ti hvězdičková bomba" a znovu až nyní (po 25ti letech) před volným pokračováním a je zřejmě díky "vědění" a spoustě jiných knih už "jen" jaksi "běžně skvělé" ; ) BTW: Kubrickova filmová adaptace je sice geniální, ale "úplně jiným sportem, a i na jiném hřišti"....navíc sám King ji nesnáší....tuším proč. Velmi zajímavý a významný je odkaz na Osvícení v novém Spielbergově filmu Ready Player One - možná i záměrný revanš za Kingovy pozitivní zmínky v románech o jeho snímcích : )

Freemantle
28.09.2018 3 z 5

Asi půjdu proti proudu a budu minimálně ukřižován hlavou směrem k hlíně, ale film byl pro mě lepší než knižní předloha. Začátek pozvolný, v polovině se děj rozjel, konec měl grády. Co se mi na knize opravdu líbilo, byly vsuvky v závorkách - myšlenky, hlasy v hlavě, představy - dodávalo to čtení jiskru hrůzy. Jack Torrance byl vykreslen příjemně vyšinutě, manželčino chování mi chvílemi přišlo až iracionální. Dannyho vnímání bylo napsáno dost zvláštní formou, pro mě nejméně zajímavou, nechci říct, že to bylo odfláknuté, ale... Nevím, no. Jinak popis kotle a jeho fungování v celém příběhu mě fascinovalo! A konec byl opravdu famózní.

3nitka
23.09.2018 4 z 5

Film som nevidela a po prečítaní knihy sa pri najbližšej možnej príležitosti na Jacka Nicholsona rada pozriem. Od Kinga som čítala iba pár kníh a páči sa mi na ňom ako vie navodiť temnú a mrazivú atmosféru.