Osvícení

Osvícení https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264/bmid_osviceni-lld-264.jpg 5 4169 647

Osvícení série

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

Literatura světová Horory
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Shining , 1977

Tesinka_Laufey
03.07.2018 5 z 5

Tak se pár dnů opět v klidu nevyspím a budu mít z každého vrznutí žaludek jako na vodě...Možná víc než hotel samotný a ta temnota okolo mě děsila nedůvěra mezi Wendy a Jackem, jak se jejich vztah pomalu hroutil.

NienorNíniel
03.07.2018 5 z 5

Originálně napsaná kniha s dokonalým a temným tématem. Po téhle knize se jen tak strachu nezbavíte, protože... Kdo ví, jestli nejste klíč k nějakému zlověstnému místu s temnou minulostí? Kdo ví, jestli nenarazíte ve vaně na mrtvou ženu a nebo pána v psím kostýmu? Příjde nám to nepravděpodobné, ale...

moonell
23.06.2018 5 z 5

Co to s tím Kubrick sakra udělal?

Paráda. Jeden z nejlepších Kingových hororů. Thrillerů. Psychotična. Nevím vlastně, jak to označit, ale je to sakra dobrý.

Torgal
22.06.2018 4 z 5

Po prečítaní tejto knihy je mi jasné, že sa k nej už nikdy nevrátim. Ale nie je kvôli tomu, že by bola nevydarená, naopak je vydarená až príliš dobre. Jednoducho čítať o brutálnom psychologickom rozklade Jacka Torranca a jeho nutkaniach rozbiť žene pálkou hlavu nie je nič, čo by som chcel absolvovať druhý krát. King sa tu som svojimi postavami veľmi nemaže a pretiahne ich peklom – a tí čo ho prežijú budú mať šrámy až do konca života (a to nielen na tele, ale najmä na duši). Hutná atmosféra desivého hotela, precízne vykreslené postavy, ale maximálne hodnotenie knihe aj tak odopriem. Okrem psychoterroru tu toho viac nie je a na dĺžku knihy sa mi to zdalo predsa len trochu málo. 8/10

ivetts
07.06.2018 5 z 5

Další skvělá kniha od Kinga, pro mě lepší než film.

amalka2850
30.05.2018 5 z 5

Podruhé přečtená a ještě lepší zážitek než poprvé.

bakunin
24.05.2018 4 z 5

Miluji film, který jsem viděl aspoň pětkrát. Knihu jsem četl až později, s filmem jsem si to velice srovnával, a za knihou vůbec nezaostával ba naopak.

MilkyA
14.05.2018 3 z 5

Ja neviem príde mi to strašná škoda, že pri toľkých dobrých nápadoch, pekne vykreslenej atmosfére to akosi vôbec nie je napísané tak aby sa človek aspoň trošku vydesil, ani len v napätí som nebola. Nie som si istá či pre hardcore hororových fanúšikov je tento proklamovaný majster žánru dobrou voľbou. Ťažký mainstream, keď to môže prečítať moja babka a stále zaspať, nie je to horor. :D

Daduna
04.05.2018 3 z 5

Jsem fanoušek Stephena Kinga. Kniha se mi líbila ale musím říct,že jiné knihy na mě působily děsivěji a i po skončení knihy jsem o nich přemýšlela. Tady je to takový,že nevím co si o tom po přečtení myslet.

Miroslav83
29.04.2018 3 z 5

Hotovo. Skvělý příběh i vykreslení charakterů jednotlivých postav a jejich osobních "démonů",
a) mám chuť se napít
b) jenom co zlikviduji starý živý plot - jdu na DOKTOR SPÁNEK

pazdy15
16.04.2018 5 z 5

Fenomenální příběh, postavy a gradující napětí! :) Napětí a vztah postav jsou mistrně napsány! Prostředí samotného hotelu je zárukou dobrého čtení , knížku jsem měl za 4dny přečtenou. A ačkoli tam mr. Halloran moc nevystupuje, přirostl mi neuvěřitelně k srdci, ten chlap je zosobněním lásky, ochoty a porozumění! ;) DOPORUČUJI!!!

opic 12
07.04.2018 5 z 5

At už pršelo nebo lilo,sněžilo či chumelilo.Radno v takovém nečasu počastovat někde pod střechou u rodinného krbu.Halucinace.
At už se spalo nebo snilo,nikdy není všechno tak,jak by si člověk představoval.Stojím před proslulým pokojem dvěstěsedmnáct na prahu čehosi před něčím a dost možná uhnu pohledem...beru za kliku.Pohybem zabírám.Jemně a nenuceně přiotevřu.Více zatlačím na křídlo dvěří.Otevírám a zahlédnu...Však vy víte.
Ví to i Stephen King.Jen si vzpomente na některé vzpomínky z dětství.Něco vás jistě děsilo.Šel z toho strach.Byly to lidé,věci,stíny a nebo vaše představy ? Bylo to skryté a pliživé,bylo to ve vás.Dodnes v šuflíku vašeho podvědomí.Nedovedli jste to pojmenovat.Je to v nás.Představivost je živá.Semínka jednou vzklíčí.Neseme si je od dětství.
Co taková posedlost.Závislost čistá a krystalická.Chci další dávku Kinga k sakru.Ten absták tu dostává hloubku jakoby samotného prožitku.To autorovo temné období je tu znát.Blouznění s paranoidními stavy si vybírá svou dan.Realita uniká v chodbách.Zalézá do myslí jejich obyvatel,minulost nás dostihne.Venku si to taky podá ruce z temnou stránkou lidské duše.Že já do toho hotelu vůbec chodil.Vskutku osudový zážitek na celý život.Nadsázka říkáte? Jen si tam jděte bydlet sami.
Zdání ovšem tu a tam občas klame.Mohlo by se totiž dojít k mílce,že se jedná o horor či snad pouhou lekačku.Na tyto dveře neklepat a ani neotvírat.Žádné klišé se nekoná.Béčkový úprk na půdu místo ke dveřím a jiné logické díry se nekonají.Nad tím vším totiž vládne samotný autor.Atmosféra to je jeho a opět silnej důraz na psychologii s vývojem postav tu rozhodně povedeným s pozvolným přechodem u celé rodinky.Vše pro čtenáře o historii místa s flashbacky odkrývají vše podstatné ve vyznění právě samotného chytře na linkách popsaného děje.On je jednoduše někde jinde Pan spisovatel.Strašáci duše tam je jako doma.Má vypozorováno.Popíše a zlehounka připravuje půdu na sklíčenost beznaděj i ve finální zlobu.Kniha tak zásadně s psychologickým přesahem ve smyslu psycho thriller s mysteriozními prvky se špetkou strašení.Ne však jenom čistej horor.Ona ta obálka s anotací klame a dokáže bejt leckdy zavádějící,čtenář natěšen na krvavou řežbu na každé stránce s motorovkou bude nejspíše zklamán.Ale zase leckdy představivost dokáže mnohé.Tisnivě skličující momenty se špetkou syrovosti společně s vytříbeným napětím.A s příbývajícími stránky se zakousává čím dál víc samotná určitá flustrace.Ta se přenáší z onoho podivného místa na čtenáře.Silně povedené doslova hluboká příběhová studna.
Jen tak mimochodem začíná se u mě projevovat abstinenční příznaky.Ty závislosti...ted zrovna mám chut na další Kingovku :)
PS: Číst v noci a o samotě za vydatného deště nebo silného sněžení.Určitě nečíst na pláži nebo kde se vyskytuje mnoho lidí.Elementární prožitek a to přece patří ke čtení tak jako knižka:)

Asdas
30.03.2018 2 z 5

Majster Hororu? To skôr majster vaty . Podobne ako u TO pár atmosferických alebo s náznakom atmosféry momentov a potom skôr čítanie zo zvyku . Film od Kubricka je iná liga.

Romilo
21.03.2018

Opravdu super.

Polak
18.03.2018 5 z 5

Fantastická kniha a výborný film to byl taky. Michal

Nomia
09.03.2018 5 z 5

Naprostá dokonalost. Ponorková nemoc a paranoia v kombinaci s opuštěným horským hotelem, zvláštním dítětem a hlubokou rodinnou krizí, tohle vše vytvořilo nezapomenutelný příběh. S atmosférou tak hutnou, že se z toho skoro po****.

King si i v Osvícení opět brilantně pohrál s psychologii postav, přidal k tomu notnou dávku napětí a strachu a vykouzlil další ze svých skvělých děl. Děsivé, napínavé a tajuplné, prostě horor, který si zaslouží pět hvězd.

dalibor123
01.03.2018 5 z 5

Děsivé, mrazivé a rozhodně lepší než film :)

Anushka1
26.02.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších Kingovek, co jsem četla. Žádné vleklé popisy, které má King tak v oblibě. Prostě se jde rovnou na věc. Srovnání s filmem, nesrovnatelné. Viděla jsem dříve film a už tam mi vadilo, že Jack (Jack Nicholson) vypadá jako psycho hned od začátku. Tady to pěkně graduje až k úplnému konečnému zbláznění.

TessieB
22.02.2018 5 z 5

Ono na tom Kingovi je stejně nejlepší/nejděsivější to, že vezme věc, co se úplně klidně může stát (úplně v pohodě dostanete ponorku, když jste zavření 24/7 v hotelu a jste nedoléčenej alkoholik), trošku to zveličí, přidá špetku děsivýho nadpřirozena a je to. Takže jakmile budu někde přespávat v hotelu, rozhodně nechci pokoj 217 a na zahradě rozhodně žádný keřový zvířata neplánuju.

Cherryel
14.02.2018 1 z 5

Některé pasáže jsem jen v rychlosti přelétla očima, protože tenhle spisovatel moc natahuje příběh a trvá než se pořádně něco začne dít.Keře ve tvaru zvířat, které byly nebezpečné? Přišly spíše k pousmání.Jinak ke konci docela napínavé ale to už jsem měla jen na pár stránek.