Osvícení

Osvícení https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264/bmid_osviceni-lld-264.jpg 5 4193 4193

Osvícení série

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

Literatura světová Horory
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Shining , 1977

annettka1098
14.01.2021 3 z 5

Knihu by dle mého lépe vystihoval název Overlook, protože většina děje je zaměřena právě na hotel. Autorovi nelze upřít, že má vše do posledního detailu promyšlené. Každá postava, ať hlavní či vedlejší má propracovanou charakteristiku. Bohužel mě osobně to trochu ubíjelo. ???? Kolem strany 84 jsem konstatovala, že se trochu bojím, akce jsem se ale dočkala až o 200 stran dále. Můj strach i mé nadšení už bylo v té chvíli pryč.

zbožňuju_knihy
09.01.2021 5 z 5

Četla jsem kdysi a později viděla i film. Obojí špice.
Nemám moc ráda Kingovo zdlouhavé vyprávění a tahle kniha mi přišla tak nějak přímočařejší.
Byla výborná a potom ten film, ten se tedy také hodně povedl.

Rolada88
05.01.2021 5 z 5

Tohle byl horor jak hrom! Začátek byl pomalejší ale cca od 190stránky začal King hrát na varhany a byla to jedna velká jízda na kterou jsme zvyklí od mistra hororu. Viděl jsem sice před lety film ale nijak se mi to nepřenášel ani mě to nenapadlo uchovám si v hlavě jen knižní podobu která teda patří mezi Kingovy lepší knížky .

Milinito
02.01.2021 3 z 5

Celkem OK, ale King asi není a nebude můj šálek kávy, i když ŘZ se mi od něj líbil hodně. Takže za 3 a kdo má rád Kinga, přidejte si jednu hvězdu navrch.

AnoMANder
31.12.2020 3 z 5

Román se rozjíždí pomalu, člověk by ho ani netipoval na hororové dílo. V závěrečné části už King rozjíždí svou obvyklou jízdu plnou napětí, mystična. Postava Dannyho je hodně dojemná, malý človíček, který musí být dospělejší než rodiče.
Jak si hotel pohrává se svými návštěvníky je děsivé.

Vera Silent
28.12.2020 5 z 5

Toz hodne husty. Ctenar jen nesmi ocekavat akcnak od prvni stranky, protoze kniha se cte do poloviny jako roman s perfektnim vykreslenim postav a prostredi. Teprve druha polovina je hororova a zaver knihy je neskutecna brutalni jizda. King udajne filmove zpracovani teto knihy nema rad a vzhledem k tomu, ze konec je opravdu jiny, chapu proc.

Zkratka za me naprosta spokojenost. Uz jsem od Kinga cetla par zvejku a pristupuji k jeho dilum proto s reservou. Jeho knih uz je hodne a ne kazda se stane legendou, to se rozumi. Osviceni ovsem takovou legendou je.

Dombzila
26.12.2020 5 z 5

(SPOILER) Tahle kniha je prostě perfektní. Je to má první Kingovka a už teď Kinga miluji.

Prve jsem viděl film, který se mi hrozně líbil (hlavně režie Kubricka a
vynikající herecký výkon Nicholsona), ale knížka je pro mě lepší. Hlavně ten konec.

Asi tak posledních 100 stránek jsem knížku nemohl odložit, protože prostě chcete vědět, co se stane. Dále se mi líbí oproti filmu to ,že Dick přežije a taky to, jak Jacka postupně Overlook ovládá. A jak už jsem zmiňoval, ten konec se mi hrozně moc líbí a je takový úsměvný, ale i částečně dojemný. Už se těším až začnu číst Doktora Spánka.

Celkově tu knížku miluju a všem bych ji určitě doporučil. :)

Dija
25.12.2020 5 z 5

Tak tohle byla jízda. Atmosféra postupně houstla a houstla, až... King je prostě mistr, o tom žádná!

DK_Ronie
20.12.2020 5 z 5

Za mě zatím asi nejlepší Kingovka, co jsem četl. Velmi napínavé, dovedl jsem se do toho vžít, vývoj občas překvapil.

Chesterton
10.12.2020 3 z 5

[audiokniha]
Grafoman. To bezesporu.
Slušný psycholog.
Znalec svého řemesla.
Nejsem fanoušek a už vůbec ne konzument jeho díla (natož ve filmu), jen se tak trochu rozkoukávám ve světě mistra hrůzy a Osvícení zatím zabodovalo nejlíp.

Naposledy a do třetice všeho zlého jsme se setkali na Řbitově, který jsem znechuceně odhodila s bídou v polovině.
Nevadí mi horor ani přebujelá fantazie (byť duchařiny vůbec nevyhledávám) ovšem pouze za předpokladu, že fantazijní nadpřirozeno nepřekročí jisté meze.

Imaginaci typu Tolkiena, Pratchetta či nově Anny Bolavé, miluju a jsem ochotná jít s takovým autorem až na "světa kraj". A tentokrát to do sebe konečně trochu zaklaplo i se Stephenem.
Poslouchala jsem audioknihu v luxusním provedení Petra Jeništy a a byla tam slabší místa, ne že ne, ale . . .

"Duch jako reziduum pocitů....." třeba není úplně blbá myšlenka a vůbec propojení démonu alkoholu s místem, kde se odehrálo minulé zlo je slušný motiv. Závěr trochu zbytečně brutálně přepálený, ale celkový dojem z nadhledu asi 90%
4/3

cziss
07.12.2020 5 z 5

Tak tomu říkám horor!

Kontryhelka
01.12.2020 5 z 5

Opět netřeba představovat. Vynikající dílo i film s Jackem Nicholsonem. Hororový příběh spisovatele a jeho rodiny, bydlící v hotelu, kde ožívá špatná minulosti a hotel si žije svůj vlastní život. Vybere si spisovatele a ten dává své rodině čoud ......... Dobré zboží se chválí samo a díky tomu vznikly další a další výborná díla z pera pana Kinga.

knihomolkajanca
23.11.2020 4 z 5

Mé druhé střetnutí s Kingem a řekla bych, že rozhodně i o něco úspěšnější než to první (Pistolník - Temná věž). Po Osvícení jsem sáhla hlavně proto, že mi byl doporučováno stejnojmenné filmové zpracování a já byla tak trochu zvědavá, co se mi bude líbit více. A kniha u mne nakonec vyhrála i přes skvělý herecký výkon Jacka Nicholsona.

Líbilo se mi střídání kapitol, které se zaměřovaly na jednotlivé hlavní postavy. Člověk jim tak lépe viděl do hlavy a celkově díky tomu člověk mohl lépe sledovat vývoj postav. Zejména kapitoly Dannyho a Jacka pro mě byly nejvíce zajímavé. Ačkoliv se ale jednalo o horor, musím říct, že jsem se u čtení příliš nebála. Jako nejděsivější bych asi zhodnotila scény z pokoje 217 (můžete mi někdo vysvětlit, proč ve filmu to číslo změnili na 237? :D ), které jsem četla v 1 ráno a byla sama doma. To noční ticho tomu dodalo tu správnou atmosféru. Nicméně poté už u mě to napětí klesalo. Méně je totiž někdy více a já na konci měla pocit, že je doslova na každém rohu něco. Už tam nebylo to očekávání toho, kdy se něco semele. I přesto ale kniha byla čtivá a téměř 500 stran uběhlo rychle. Zážitek to pro mě byl a tak s jistotou mohu říci, že to není mé poslední setkání s tímto králem hororu, i když pravděpodobně se nejspíš nejdříve vrhnu na zbytek dílů Temné věže.

miker.90
20.11.2020 5 z 5

Absolutní klasika.

Knihu jsem četl po nocích sám ve starém velkém rozvrzaném bytě, což celému ději dodávalo náboj a mně se najednou chtělo chodit po nocích o něco méně na záchod...

Vesmich
14.11.2020 5 z 5

Vzala jsem to odzadu a začala Doktorem Spánkem. To, co se stalo kdysi dávno v hotelu, bylo v druhém díle zastřené mlhou, ale ne tak hustou, že by ji bylo potřeba krájet, takže jsem se k prvnímu dílu mohla propracovat pěkně v klidu. A tak jsem se začetla. Měla jsem trochu výhodu, že jsem věděla, jak to dopadne. Postupně mi došlo, že to tak sice dopadne, ale má to poněkud jiný průběh, než jsem si myslela, že mělo. Všechno je pozvolné, plíživé a nevyhnutelné.

morienhithwen
04.11.2020 1 z 5

Mám takový pocit, že mi to přijde jako strašný blábol. Chápu, proč má King takový problém s Kubrickovou adaptací, protože pan režisér si z jeho knihy vzal jenom kostru a naplnil ji svým vlastním obsahem a démony, čímž z ní udělal úplně jiné, umělecké, dílo, zatímco z knížky čpí nejvíc hlavně kokain.

shredo
28.10.2020 5 z 5

Silná knižná predloha, ktorá oproti známemu filmu s Jackom NIcholsonom odkrýva ďaleko podrobnejšie úskalia aj samotný príbeh, ktorý film z kapacitných dôvodov nie je schopný poňať. Fascinujúci KING ako vždy :)

klaraj093
22.10.2020 5 z 5

Tuto knihu řadím mezi mé top od Stephena!

Blondebookdevil
03.10.2020 5 z 5

Konečně jsem se dostala k něčemu, co nazývám moderní klasikou - anebo alespoň klasikou co se týče Kinga samotného.
Všichni známe obrázky Jacka Nicholsona ze stejnojmenného filmu, (ačkoliv já sama jsem jej ještě neviděla), je známý i ten námět a je docela nenápaditý - hotel, jeho duchové a rodina s určitými problémy, která se o něj musí v zimě starat a samozřejmě je odříznutá od okolního světa.
A jaká je samotná knížka? Dobrý, kvalitní, klasický (nedokážu se vyhnout tomuto slovu:D) King. Postavy jsou tím hlavním, a někdy i tím nejvíc děsivým. Neschopný a nenapravitelný alkoholik Jack Torrance, jeho vytrvalá manželka Wendy a jejich osvícený syn Danny jsou trojicí, která si zažívala těžkých časů už před přestěhováním se do děsivého hotelu Overlook. Jack je šíleně realistický - agresivní, abstinující a těžce sebekontrolující se otec. Nemohu se ubránit dojmu, že právě King vycházel z nějakých vlastních poznatků.
Kinga známe v některých dílech jako vleklého, nestručného, vyšinutého vypravěče, což spoustu čtenářů odrazuje. Ale pro mě osobně je to mistr hororů, ačkoliv do dnešních škatulek (vymítání, duchové, mučení) nezapadá. V tom spatřuji jeho nápaditost. Umí uchopit dobrý motiv a rozpracovat jej. Dokáže udělat něco děsivého z jakékoli věci. Klauni, lunaparky, psi, les... V tomto případě i z vystříhaných keřů, vos a hasícího přístroje. Musela jsem ji dočítat za větrné noci, což rozhodně dodávalo na atmosféře. Výborné, precizní a rozhodně zasluhující si 90% hodnocení.

Placi
02.10.2020 3 z 5

Musím říct, že mé zklamání z této knihy jsem si nejspíš zapříčinil sám. Od Kingova Osvícení jsem zkrátka očekával daleko víc a je to tím, že jsem tento příběh po celá léta, než jsem se k němu konečně dostal, vnímal jako jeden z vrcholných autorových kusů. Ještě více to umocňuje Jack Nicholson ve svém ikonickém ztvárnění Jacka Torrance (i když jsem snímek zatím neviděl). Rozhodně jsem se u knihy nebál tak, jak jsem očekával.

Nevím...
Nebyl jsem nadšen, jak jsem si myslel, že budu a rozhodně jsem už četl daleko lepšího Kinga. Pustím si ještě filmovou verzi, která je také klasikou. Počítám s tím, že mě bude bavit víc.