Osvícení

Osvícení https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264/bmid_osviceni-lld-264.jpg 5 4171 647

Osvícení série

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

Literatura světová Horory
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Shining , 1977

BaPe895
02.08.2021 4 z 5

Bohužel jsem nejdřív viděl film se skvělý Jackem Nicholsonem. Kniha mi pak přišla trochu slabší.

RoseJP
23.07.2021 4 z 5

(SPOILER) Mám výtky, ale celkově hodnotím knížku kladně, některé pasáže ale vůbec neubíhaly! Dle mého tam vůbec nemusely být.
Jsem ráda, že můžu říct, že jsem se u nějakých scén opravdu bála. Překvapilo mě to, u předchozích knížek od něj jsem to tak neměla. Oceňuji zejména popis ženy ve vaně - ještě teď mi běhá mráz po zádech.
Mám v plánu se podívat na film, jsem zvědavá jaký bude. Chystám se i na druhý knižní díl.

Beata.Knihařka
26.06.2021 2 z 5

Nezasáhlo mě to. K autorovi si hledám cestu už dlouhou dobu a stále mám pocit, že to je přeceňovaný produkt americké komerce. Samozřejmě, že ty knihy si své čtenáře najdou, ale na můj vkus je vše extrémně pomalé, zmatené a často těžko pochopitelné. Neustále na vás autor pomrkává, ale vysvětlení se nedostaví. Stejně jsem to měla u Osvícení a zřejmě to bude poslední kniha, kterou od Kinga čtu. Pozitivně hodnotím stísněnou atmosféru, kterou tedy autor ovládá brilantně.

eraserhead
20.06.2021 3 z 5

Před osmadvaceti lety mé první literární setkání se Stephenem Kingem. Prvních cca 70-80 mi vždycky přišlo strašně rozvleklých a ne moc záživných. Na druhou stranu i v nich dokázal King skvěle vypracovat hlavní postavy, i proto po každém přečtení Osvícení o to více nemám rád Kubrickovu filmovou adaptaci, mimo jiné pro to, co tam s těmi postavami provedl (ohledně Wendy až neuctivě). Ač se nad Osvícením vznáší až ikonická aura, u mě v rámci Kingovy tvorby nepřeskočí laťku solidní průměrnosti.

sharik
17.06.2021 4 z 5

Jsem docela rád, že film The Shining jsem viděl dříve, než jsem četl knihu. Jinak by mi asi připadal poněkud plochý, osekaný a vlastně redukovaný na tu část knihy, která mě bavila nejmíň. Tím myslím především na závěrečné Jackovo běsnění (a celkově hlavně na Jacka), které i tady zabralo dost prostoru, nicméně nejlepší na celé knize bylo to, co se odehrávalo na těch pár stovkách stran před tím. Minulost jednotlivých postav, jejich vztah, celá ta záležitost s osvícením (která mi tu dávala konečně naprostý smysl) a taky stále přítomné latentní absolutní zlo, které jen čeká, kdy převezme otěže. Až oživne to, co je zažrané ve zdech hotelu. Kde jinde taky? Kde jinde se střídá tolik lidí a proto se tam odehraje tolik příběhů?
King je nejen zdatný psycholog, v Osvícení mě dostal právě tou symbolikou místa a tím, jak se otiskla do reality. Upřímně, není to sice nejlepší King jakého jsem četl (ten závěrečný boj mi připadal místy příliš dlouhý), ale je to pořád zatraceně dobrý King, a to znamená, že je to zatraceně skvělý román!

Ninjer
09.06.2021 4 z 5

Hororová klasika s kultovní filmovou adaptací. Knižní Osvícení už jsem před mnoha lety četl a rozhodl jsem mu podívat do hotelu Overlook ještě jednou.

Minimálně ze slavné a často parodované scény "Here's Johnny!" může každý tušit, jak skončí kniha o strašidelném hotelu, který má přes zimu hlídat tříčlenná rodinka. Tato scéna se sice přesně takhle v knize neodehraje, ale i když román vypráví příběh chronologicky, dá se velmi brzy vytušit, k čemu se schyluje. Kniha je mimo pár detailů na konci slušně předvídatelná, což byl ale, myslím, i Kingův záměr. Zvraty tedy nečekejte, jen postupné propadání se do hlubin šílenství.

Osvícení je v mnoha ohledech klasickým hororem. Máme tu strašidelný dům (hotel) a nějaké nehmotné, ale přesto mocné zlo. Staré motivy tu King dotahuje trochu dál. Zlo je tu čím dál doslovnější (zjistíme záměry "hotelu") a o hotelu se toho mnoho dozvíme. Velmi výrazným prvkem knihy je také telepatie malého syna Dannyho, který čte myšlenky i pocity lidí kolem sebe. Kdyby se Danny z Osvícení potkal s pyromanskou holčičkou z Žhářky, mohli založit superhrdinský tým.

V románu je také oblíbené Kingovo téma dysfunkční rodiny, které tu rozebírá dost do hloubky, ale naštěstí tu nepředvádí až takovou grafomanii jako u jiných svých děl. Otec hlavního táty je alkoholik, matka hlavní mámy zase menší psychopatka, a tyto traumata si nosí v sobě a bohužel to pak přenáší na chudáčka Dannyho, který je tu vyobrazený jako nejhodnější kluk na světě.

Táta Johnny se sice nakonci zblázní, ale velmi brzy čtenář zjistí, že to není žádný zlatíčko ani předtím. Má svoje světlé stránky, ale spíš je to blbeček, na kterého zcela pasuje dnes oblíbené adjektivum "toxický".

Postavy je občas zajímavé sledovat, ale protože je Jack takový vůl, matka tak pasivní a Danny příliš dokonalý, tak se jim nedá moc fandit. Kniha je pak mírně zdlouhavá a ne až tak zábavná a ani tolik děsivá. Některé věci v hotelu jsou fajn, mezi nejstrašidelnější a nejzajímavější pasáže patří bizarní scény z tanečního sálu. Dávní hoteloví hosté jsou zde převlečení do zvířecích kostýmů a jsou pěkně nechutní.

Celkově slušná kingovka.

Šest nevyvedených rodinných dovolených z deseti.

slawa.cap
02.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Poslouchal jsem jako audioknihu. Osvícení jsem měl na playlistu již několik let, ale pořád jsem se jí vyhýbal, protože jsem měl strach, že se při poslechu pose*u.
Nepos*al jsem se.
Příběh jsem znal jen z fotky Jacka Nicholsona a jedné epizody Simpsonů - takže vůbec. Tak nějak nemůžu souhlasit, s tím, že knížka je horor. Spíš psychologický thriller, jako skoro všechno o Kinga . Samozřejmě, je tu tajuplné zlo které se nedá vysvětlit ničím z našeho světa, ale to co je tu hlavní je psychologie postav, teda hlavně psychologie a vývoj Jacka. Všechno to začíná idylicky a já bych takovou práci hned vzal, ale taky je hned jasné, že rodina není úplně fungující a nechat ji izolovanou nemůže dopadnout dobře - zvlášť u Kinga a to i bez té mysteriozní složky. Na druhou stranu na Kinga kniha končí až překvapivým happyendem. A ta hvězda co ubírám z hodnocení je asi jen za to, že příběh nedostál mým očekáváním.
PS: kniha mi, obzvlášť v druhé části, často evokovala Coldheart Canyon. Tady jde jasně vidět jaký náskok má King nad svými "soukmenovci" -více než 20 let.

Barsa
01.05.2021

To je jeden z nejlepších hororů mistra.

baji42
01.05.2021 4 z 5

Film s Jackem Nicholsonem se mi líbil víc.

hladko
19.04.2021 5 z 5

1001 knih které musíte přečíst, než zemřete zmiňuje pouze jednu z Kingových knih - Osvícení. A já chci a musím šáhnout po časem ověřené hororové klasice. Omezený a zkracující se časový limit života nutí čím dál více dělat pouze ta správná rozhodnutí. Jednoho Kinga už mám za sebou a zjistil jsem, že je čtivý. To mi ale nestačí. Chci, ať mi tuhne krev v žilách, ať se v noci bojím jít na záchod, ať se probouzím panickým strachem z nočních můr. Ať mi třeba praskne pumpička. Chci, ať něco konečně rozvibruje mé zaprášené emoční katakomby. Tak pojď na mě, Kingu, a chytni mě pod krkem v temném a smrdutém podchodu nečekaně, prosím.
Silná stránka románu je právě jeho konstrukce a množství psychologických pastí, do niž je čtenář nevědomky zachytáván. King například používá čtenáře jako jediného vidoucího pozorovatele všech dějů. Ostatní postavy (krom kuchaře Hallorana, který prostředí hotelu záhy opouští) vidí a prožívají jenom útržky příběhu a nedokáží si poskládat kompletní obraz skutečnosti. Danny je sice osvícený, vidí víc, ale hrůzostrašné zážitky vytěsňuje do nevědomí (Já si nic nepamatuju). Čtenář vidí souvislosti, ale nedokáže pomoci. Je trýzněn vlastní bezmocností. Nemůže naplnit svou touhu a postavám napovědět, zakřičet na ně: Jeďte už do prdele někam do prdele!
Dannyho osvícenství nás také na začátku příběhu nenápadně informuje k čemu že celý příběh bude pomalu ale jistě směřovat. A není se na co těšit. Čtenář je efektně předděšen a ujištěn o osudové a brutální nevyhnutelnosti. Nejatmosféričtější horory používají motiv čekání a prodlužují jej do nekonečna (Čelisti, Blairwitch). The Shining není výjimkou.
Danny je také podroben psychologickému vyšetření. Prizmatem vědy jsou Dannyho nestandardní chování a jeho vize interpretovány přesvědčivým vědeckým psychologickým jazykem. Bohužel ale zcela nesprávně a čtenář to ví. Ve chvíli, kdy nás zklamou ověřené vědecké autority, svět paranormality se stává uvěřitelným, přítomným.
King si krásně pohrává s retrospektivou, která se často odehrává pouze v myšlenkách aktuálně popisované postavy a tím nám postupně skládá rodinný psychologický profil, celou komplexní rodinnou anamnézu, s mnoha jejími temnými a slepými uličkami podvědomí. A tyto temná místa pomocí paranormálních jevů oživuje a nechává s jejich pomocí rozehrávat děsivé divadlo. V podstatě se jedná o vynikající psychologické drama s leitmotivem postupného rozpadu rodinných vztahů, se vším, co k tomuto tématu patří.
Jsem noční čtenář a tak se většinou pročtu do rodinného klidu a samoty. V noci po cestě na záchod si normálně nerozsvicuji. Při čtení Osvícení jsem byl ale nucen taktiku nočního pohybu po důvěrně známém prostředí změnit. Neminulo mě ani nepříjemné prolnutí knihy do soukromého snu. Mise výběru a aplikace kvalitní knihy byla tedy naplněna. A navíc jsem se výsostně bavil, především však Kingovým mistrovským umem zpracování hororového příběhu.

Katrinreading
19.04.2021 5 z 5

Jako jo, kniha dobrá, prostě King. Nemůžu jinak než plný počet hvězdiček. Ale stejně musím napsat, že film byl v tomto případě daleko lepší. Prosím, nesežerte mě. :-)

twigxi
18.04.2021 5 z 5

Vynikajici kniha, ktera ma spad od zacatku do konce. Charaktery a mista jsou opravdu mistrne popsane. Libi se mi vykresleni myslenek a plasticnost predstav a snovych obrazu. Jedine co mi nesedelo byly ty pohybujici se kere, nemuzu si pomoct, ale to mi prislo spis smesne. Jinak ale musim rict, ze jsem si cteni uzila a nemohla jsem se odtrhnout.

MarqueeMoon
17.04.2021 3 z 5

Prvý som videl film a je to asi jeden z mála prípadov, kedy podľa mňa film prevýšil knihu a to prvých približne 350-400 strán tomu nenasvedčovalo.. jednoducho posledná približne tretina knihy mi už prišla "prestrelená" v zmysle, že "strašidiel" tam bolo príliš a tým opadol punc tajomnosti. Samozrejme, v knihe je lepšie vykreslená postava Jacka, jeho detstvo, minulosť, jeho postupný prerod na Peknej Vyhliadke, všetci jeho démoni, ktoré hotel perfektne využil a vzkriesil to podvedomé zlo v ňom. Postupne. Jack a jeho démoni, ktoré má kdesi každý, a ktoré bublajú pod povrchom. Čakajú. Pri čítaní som sa nezbavil obrazu Jacka Nicholsona z filmu. Zaujímavé, ostatné tváre z filmu som skôr vypustil a nahradil svojimi hercami :) Silné tri hviezdičky a koniec koncov, preceňovaný príbeh z môjho pohľadu - no stále ešte nadpriemer.

flegmos
14.04.2021 5 z 5

Pre mna je táto kniha absolutna chutovka. Úprimne neverím ze to niekto dokaže aspon obstojne sfilmovat. Ten rozpravacsky styl ktory vytvara atmosferu je nieco co hranici s genialitou.

viweb
14.04.2021 2 z 5

Mě osobně se to moc nelíbilo, poslechnuto po panu Mercedesovy od stejného autora. Místy jsem se ztrácela mezi realitou a iluzí. Některé kapitoly hrozně natahovány, jinak napsáno hezky napětí se stupňuje až vygraduje na konci co drží posluchače případně čtenáře ve střehu po celou dobu.
V každém případě za mě je tohle dílko slabší.

kate333
08.04.2021 4 z 5

Moje první kniha od Kinga. Viděla jsem nejdřív film a spoustu věcí mi nedávala smysl a potřebovala jsem si je objasnit. Poslouchala jsem v audio verzi a vcuclo mě to do Overlooku raz dva. Občas jsem se přistihla, jak kontroluju jestli se na mě někdo nedívá. Mělo to hloubku. Mělo to koule. Závěr pecka.

TaNya_
08.04.2021

Dost jiný než film, ale obojí má něco do sebe. Byla dobrá, ale mám oblíbenější.

mareksevc
04.04.2021 5 z 5

po dlhej dobe kniha pri ktorej čitani v noci som sa musel občas pozrieť okolo seba , len tak pre istotu. Zároveň vyborna psychologická sonda , klobuk dole pred autorom

Thrawn89
02.04.2021 5 z 5

Výborný psychologický horor, který klasicky v Kingovském stylu staví na pomalu houstnoucí atmosféře, zapamatovatelných postavách a celém tom konceptu zla ovládajícím hotel odříznutý od civilizace. Je pravda, že mi to místy přišlo moc natahovaný (hlavně první půlka knihy) a naopak místy bych pár stránek přidal (závěr, víc času bych věnoval "objevování" záhad hotelu), ale to jsou jen drobné nuance, které nijak nekazí celkový zážitek. Knihu určitě doporučuji všem milovníkům temné atmosféry.
Ještě se zmíním o srovnání s filmem. Film patří mezi mé oblíbené žánrovky, a tak mě celkem překvapil rozsah rozdílů s knihou. Film i kniha sdílejí celkový koncept, ale v jednotlivých svých částech se poměrně výrazně liší. Jsou to jakoby dvě rozdílné a originální strany téže mince. A to není chyba, právě naopak. Jak film, tak kniha nabízejí určitý jiný úhel pohledu na ten samý koncept a byla by nuda, kdyby film pouze vizualizoval obsah knihy.

shatterhand
30.03.2021 5 z 5

Po letech opět přečteno a pořád to tam je. Megaklasika!