Osvícení

Osvícení https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264/bmid_osviceni-lld-264.jpg 5 4171 647

Osvícení série

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

Literatura světová Horory
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Shining , 1977

suiteki
24.03.2021 4 z 5

Začátek měla tak slibný, že jsem se nemohla odtrhnout. Je to moje druhá Kingovka a přesvědčila jsem se, že autorův styl psaní je opravdu osobitý a nezaměnitelný. Ovšem po úžasném začátku mě ve finále čekal horor s béčkovým koncem. Myslím, že pak už to byl opravdu blázinec a na mě zbytečně přeplácaný, ale i tak jsem si to užila.

CharlotteD
23.03.2021

Kubrickův film jsem viděla nejméně třikrát a tak jsem se rozhodla přečíst i knihu. Absolutně nevím co napsat, protože je to bez chyby a ten konec se mi líbil víc podle Kinga.

Dejnau
14.03.2021 5 z 5

Film jsem viděla kdysi na střední.
Utkvěl mi v paměti. Když jsem zjistila, že je i kniha, tak jsem ji musela mít a jsem velmi překvapená. Závěr v knize se mi líbil mnohem více než ve filmu.

WonderNika
11.03.2021 5 z 5

Skvost!
Mala som trocha strach pri čítaní, keďže pracujem na recepcii v hoteli, tak som si všetko, čo sa stalo postavám v knihe, predstavila na sebe ಠ﹏ಠ.
Dej sa rozbieha pomaly, ale postupne to začína mať grády a vy sa nedokážete odtrhnúť od čítania. Hltáte jednu kapitolu za druhou a čakáte, čo sa stane ďalej.
Hneď po prečítaní som sa vrhla na film, a oproti knihe je film akýsi nepodarený. Všetko sa zbehne rýchlo a inak a vy neviete prečo sa stalo to či ono.

Shindo
04.03.2021 4 z 5

(SPOILER) Druhá prečítaná kingovka (prvá bola Temná půle požičaná ešte pred rokmi z knižnice).

Kniha začína relatívne nevinne, postupne však pomaly graduje a človek má pocit, že "niečo nie je úplne v poriadku". Neforemný des sa postupne zhmotňuje a naberá na sile, vygraduje to v poslednej tretine knihy, kedy Jackovi pod vplyvom hotelu preskočí. Napätie je cítiť až do poslednej kapitoly knihy, epilóg už je len akýmsi balzamom na nervy.

Zvažujem aj film, no viem, že sám King s ním nebol spokojný a v porovnaní s knihou v ňom urobili zopár dosť podstatných rozdielov.

NicMocVládce
02.03.2021 4 z 5

Čtu Kingovky už od základky a vždycky mě dokáže nadchnout, ale taky dost vyděsit. v Tomto případě jsem se třásla strachy pod stanem a čekala kdy dojde na kriketovou pálku. Na film určitě koukat nebudu, se spaním mám problémy i po knížkách.

naciana
21.02.2021 5 z 5

Nie som žiadnou veľkou fanúšičkou Kinga, ale občas dostanem na jeho knihu vyslovene chuť a keďže môj manžel má všetky jeho knihy, jednoducho si jednu vyberiem. Odvtedy čo mi manžel poradil Svědectví, vyberám si zásadne sama :) a teraz som stavila na klasiku a vybrala som si výborne. Kniha sa v podstate číta sama, aj pasáže, pri ktorých nie ste napätý, vôbec nenudia a vy pri nich spoznávate hrdinov a máte pocit, že ich aj reálne poznáte. V tomto je King jednoducho výborný. Na konci mi trochu chýba rozuzlenie niektorých dejových liniek, ale chápem...King ;)

Dragonian
18.02.2021 5 z 5

Skvost! Mrazivá atmosféra a skvěle napsáno. King je prostě král hororu.

Mona999
17.02.2021 4 z 5

Asi takový 150 stránek kniha plyne velmi pomalu, ovšem pak se něco zlomí a čtenář si začne říkat, že to je ono, to je King. Musím přiznat, že kniha se mi líbila, ovšem nebyla jsem nadšená, tak trošku jsem čekala něco jiného, nebylo to špatné, ovšem Řbitov zvířátek to nepřekonalo.

GYROTOURBILLON
16.02.2021 5 z 5

K této knize již asi není co dodat , vše je již řečeno. Pozvolný začátek spěje ke grandioznímu závěru.
V jednom 3* hotelu jsem kdysi pracoval , mohu potvrdit , že ten hotel vypadá jinak , když je plný a opravdu až strašidelně , když je obsazen pouze minimálně.
V brzkých ranních hodinách dokáže v setmělé prázdné restauraci i blbý stín udělat divy. A co teprve navštěva sklepních prostor.... Ano autor to popsal dokonale.

josefina_silena
15.02.2021 2 z 5

V knize byly naprosto fantasticky vykreslené postavy, jejich minulost i to, co se jim honí hlavou. To autor zvládl opravdu na jedničku. Bohužel se ale často opakoval, což mě jako čtenáře velmi ubíjelo, rychle jsem ztrácela pozornost a neměla jsem motivaci číst dál. Byl to můj první horor i první kniha od Kinga a musím říct, že jsem zklamaná. Asi jsem měla vysoká očekávání a slibovala jsem si od žánru i autora pořádnou dávku napětí a strachu, kterého se mi bohužel nedostalo. Kubrickův film jsem viděla až po dočtení knihy a musím říct, že se jedná o první případ, kdy film byl lepší než kniha.

Dani419
05.02.2021 5 z 5

Osvícení jsem už kdysi četl, a je až z podivem, kolik nových věcí jsem tam našel. Velmi povedený a strašidelný příběh z pera nejzkušenejšího spisovatele světa. Za plný počet.
PS - Už se natočilo i několik dílů nového seriálu. Tak jsem zvědav.

Anette99
03.02.2021 5 z 5

Jakmile jsem se prokousala poměrně nezáživnou první polovinou, kdy Jack s rodinou dorazil na hotel, bylo to skvělý. Chvílema jsem se trochu i bála :)

Nuny
29.01.2021 5 z 5

Na můj vkus jsou některé pasáže zdlouhavé a zbytečně opakované, ale i tak je to vynikající horor, u kterého cítíte příjemný strach.

MatoPalkes
27.01.2021 5 z 5

Toto už je klasika, knižná aj filmová. Plná paľba.

vaclav5335
25.01.2021 5 z 5

Vynikající kniha.

grimik
23.01.2021 5 z 5

Nikdy jsem neviděl celý film, někdy v dávné minulosti jsem ho tak nějak proskákal a nejen, že mě nezaujal, i na mě některé scény působily komicky. Nikdy jsem nečetl horory. Nikdy jsem také nečetl Kinga. Toto je teprve druhá Kingova kniha, kterou jsem přečetl. První byl nový Ústav. Myslím, že rukopis Kinga je znát, ať jde o knihu přes 40 let starou nebo horkou novinku. A jsem asi rád, že jsem film vlastně celý neviděl, protože to, co v knize jest působivé, si neumím na plátně moc představit, že by vyvolalo stejný efekt. V rámci žánru musím autorovi uznat opravdové kvality a musím hodnotit za plné. Myslím, že si ještě pár knížek od Kinga zkusím.

zandu
23.01.2021 5 z 5

Poprvé jsem četla asi před dvaceti lety, nyní jsem si Osvícení přečetla znovu. Už jsem si úplně přesně nepamatovala, jak to vlastně dopadlo. Konec má fakt grády, četla jsem se zatajeným dechem... Johóóó...Děsivý Overlook...

annettka1098
14.01.2021 3 z 5

Knihu by dle mého lépe vystihoval název Overlook, protože většina děje je zaměřena právě na hotel. Autorovi nelze upřít, že má vše do posledního detailu promyšlené. Každá postava, ať hlavní či vedlejší má propracovanou charakteristiku. Bohužel mě osobně to trochu ubíjelo. ???? Kolem strany 84 jsem konstatovala, že se trochu bojím, akce jsem se ale dočkala až o 200 stran dále. Můj strach i mé nadšení už bylo v té chvíli pryč.

zbožňuju_knihy
09.01.2021 5 z 5

Četla jsem kdysi a později viděla i film. Obojí špice.
Nemám moc ráda Kingovo zdlouhavé vyprávění a tahle kniha mi přišla tak nějak přímočařejší.
Byla výborná a potom ten film, ten se tedy také hodně povedl.