Norské dřevo

Norské dřevo https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1752/bmid_norske-drevo-WEo-1752.jpg 4 4550 737

V románu nejvýznamnějšího japonského spisovatele současnosti se skrývá fantastický, romantický i tragický milostný příběh. Čtenář však „neunikne“ směsici japonských reálií, psychologickým portrétům hrdinů ani scénám vášně a nespoutaného sexu. Román vyšel japonsky r. 1987, byl přeložen do 36 jazyků a celkově se ho prodalo přes 9 milionů výtisků.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

ノルウェイの森 - Noruwei no mori , 1987

pecka02
18.06.2013 5 z 5

Murakami. Mám pro něj prostě slabost. Baví mě psychologie jeho postav, styl psaní, ta zvláštní atmosféra jeho knih, melancholie...Mám pocit, že ať k Norskému dřevu napíšu cokoliv, nevystihne to přesně to, co bych chtěla. Nejde popsat, musíte ji přečíst a procítit.

Ječmínek
18.06.2013 4 z 5

Román milostný a zvláštní. Všichni jsou tak trochu cvoci. Dlouho je to jednotvárné, konec přinese zlepšení.

kofina
12.06.2013 5 z 5

Nebýt japonských jmen a názvů, nepostřehla bych asi, že se to tam celé odehrává. Rozhodně stojí za přečtení!

Dion
10.06.2013 5 z 5

Je to moje druhá Murakamiho kniha a opět nezklamala. Prezentuje nám totiž příběh hodný zamyšlení, hlavně o tom, jak snadno se život může stát neutěšitelným. Opět se hledá smysl bytí i cesta k vlastnímu vyrovnání s minutlostí. Člověk se tak s postavami dovede ztotožnit, přestože je každá jedinečná... Ale to hledání mají společné. Jen ta poslední erotická scéna a většina sebevražd mi připadají trochu nadbytečné.

Skjaninka
09.06.2013 3 z 5

Murakamiho Norské drevo je zatiaľ jeho jediná kniha, ktorá ma nejak extra nenadchla. Príbeh jednoduchý a predvídateľný, čo u Murakamiho nie je tak typické. Práve preto mám rada jeho knihy, lebo nútia človeka premýšľať a dej býva hodne nepredvídateľný, ale u tejto knihy je to naopak. Od prvej do poslednej stránky som čakala na to "niečo Murakamovské" a nedočkala sa. Ale aj tak je to jeden z najlepších autorov súčasnosti.

Firefox4
27.05.2013 3 z 5

První setkání s tímhle spisovatelem a asi mu budu muset dát ještě jednu šanci, tohle nebyl přímo můj šálek horkého saké... Nebo možná lépe číst v mladším věku, možná by na mě zapůsobila víc..

Atuin
22.05.2013

Velmi zajímavý příběh, přesto jsem v něm zaznamenala místy jakousi křečovitost ( což možná bylo způsobeno překladem, nevím, a právě ona způsobila že jsem z původních čtyř sklouzla ke třem hvězdičkám) jakkoliv se vše jevilo plynulé a znělé. Mnoho se dalo předvídat, jelikož jsem měla pocit že jsem o tom četla již nkde jinde,(jinak) nevím, možná za to mohly ty časté odkazy na literární díla s nímiž se hlavní hrdina uměl ztotožnil.

mončičáček
22.05.2013 4 z 5

Moje první setkání s Murakamim a nejspíš nebude poslední. Tóru Watanabe mi byl postupem času sympatičtější čím dál víc, jednu hvězdičku jsem ubrala, protože smrti bylo v Norském dřevě až moc. Ale rozhodně je to kniha, která se zařadí k těm nezapomenutelným a můžu ji jen doporučit. Oceňuju také pěkný doslov, který ledacos vysvětluje...

JitkaJak
20.05.2013 3 z 5

Kniha se sice čte dobře, ale žádné hlubší stopy ve mně rozhodně nezanechá. Nějak nevím, proč by měla. Po přečtení geniálního díla 1Q84 jsem tímhle dílkem zklamaná.

LibriProhibiti
14.05.2013 5 z 5

Dlouhou dobu jsem měla za to, že japonská kultura se dělí na to pěkné staré a Pokémony. Tahle kniha mě přesvědčila, že tomu tak naštěstí není. Nádherné...

JiNny2.3
11.05.2013 5 z 5

Úžasná knížka. Příjde mi, že až na konci mi došlo jak cenná knížka to je. Musím uznat, že je to přesně jedna z těch knížek, která se mi dlouho vrtá v hlavě. Nikdy na ni nazepomenu. Určitě stojí za to!!

Tripedalia
01.05.2013 5 z 5

Wow, úplně jiná kniha, než všechny ostatní, co jsem zatím četla.. Kniha o životě, respektive o tom, že smrt je součástí života.. Já se v některých pasážích úplně našla, ale nemyslím, že je to kniha pro každého, páč je to, jak se říká, "pěkný psycho"..=)

Apophis
30.04.2013 4 z 5

Je to moje 2. kniha od Murakami a musím říct, že se mi líbila daleko více než Sputník, má láska...je sice protkána smrtí, ale i nadějí a láskou...nikdy jsem nic podobného nečetla...

exitus
21.04.2013 5 z 5

Vždycky když uslyším Norwegian Wood od Beatles, tak se mi vybaví atmosféra knihy...krásná kniha, velmi čtivá, dost depresivní tématika, přitom však nějakým způsobem na mě působila příjemně

miasa01
17.04.2013 4 z 5

Syrová romantika, svlečená z kůže bez klišé... je to příběh, který Vás nutí zamyslet se, a to nejen nad láskou...

makn
12.04.2013 5 z 5

Moje první kniha od Murakamiho a od té doby jsem mu doslova propadnul.

pietroaretino
09.04.2013 3 z 5

Vidim to takhle. Velmi rychle, obcas se skripajicimi zuby, jsem to docetl a rekl si: Tohle prodam, to nepotrebuju mit v knihovne, k tomu uz se nehodlam vracet. A pak me napadlo, ze knihu misto prodavani dam o Vanocich sve dceri. Na Vanoce bude mit 17 a pul. To se ji bude libit: dlouhe pasaze o sexu, plno melancholie, hrdina sympaticky samotar, ktery spleen leci whisky....Pro me je tenhle poevropstely Japonec, tedy konkretne jeho Norske drevo, zalezitost nezvratne pomijejici, ikdyz chapu, ze to spoustu lidi muze bavit. Mne Murakami od svych dalsich knih odradil. V knihovne mi zustava Kafka na pobrezi, ale kdovi jestli dam tehle knize tolik casu, jako jsem dal Drevu. Jakmile se mi bude zdat stejne verpankoidni (od slova verpánek cili dokola stejne a stejne), knize se venovat nebudu.

Bublinka78
03.04.2013 4 z 5

Haruki Murakami mne nezklamal, i když Kafka na pobřeží mne uchvátila víc. Možná tím, že byla moje první Z knihy jsem cítila obrovskou osamělost hlavních hrdinů a jakési míjení se. Působilo to velmi melancholicky. V jedné části knihy jsem si říkala, že v Japonsku všichni spáchají sebevraždu - ta četnost sebevražd mne trochu pobavila.

Gizminek
28.03.2013 5 z 5

Krásně, citlivě napsaná kniha, přibližuje japonskou mentalitu a zcela odlišný pohled od evropského. Haruki Murakami si mě touto knihou velice získal.

dobromilnebojsa
26.03.2013 4 z 5

Celkom príjemné čítanie. Bohužiaľ sa mi Murakamiho postavy v jednotlivých knihách zdajú charakterovo príliš podobné. Autor by mohol ubrať na miestami nudných opisoch. Napriek tomu však 4 hviezdy Kafka na pobreží u mňa zatiaľ vyhráva.