Norské dřevo

Norské dřevo https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1752/bmid_norske-drevo-WEo-1752.jpg 4 4559 4559

V románu nejvýznamnějšího japonského spisovatele současnosti se skrývá fantastický, romantický i tragický milostný příběh. Čtenář však „neunikne“ směsici japonských reálií, psychologickým portrétům hrdinů ani scénám vášně a nespoutaného sexu. Román vyšel japonsky r. 1987, byl přeložen do 36 jazyků a celkově se ho prodalo přes 9 milionů výtisků.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

ノルウェイの森 - Noruwei no mori , 1987

Genji01
09.02.2014 5 z 5

V životě jsem se snad nesetkala s depresivnější knížkou. Všechna ta uzavřenost lidí od okolního světa, všechna smrt a smutek, který po ní přišel na mě hluboce padli. Je úžasné, když autor dokáže napsat knihu, která člověka doslova vtáhne do děje, ať už je jakkoli depresivní, smutná, nebo v tomto případě i mírně zvrácená. Bylo jednoduše úžasné ji číst a určitě si od Murakamiho ještě něco přečtu.

Ninusatko
27.01.2014 4 z 5

Spolu s 1Q84 Murakamiho najlepsia knizka :)

kowikiwi
26.01.2014 4 z 5

Bolo to dosť depresívne, ale malo to svoje čaro.

Market10
14.01.2014 5 z 5

Výborná kniha, ze začátku se mi zdála tak trochu o ničem, ale nakonec ve mně zanechala spoustu zmatených myšlenek. Velmi poutavě a detailně popsáno vše potřebné. Deprese z knihy čiší, téma sebevražd, sexu, lásky... Často jsem Tórua litovala, neměl to lehké, ale myslím, že se se svým osudem vyrovnal poměrně dobře.

Maat
10.01.2014 5 z 5

Asi do poloviny jsem si říkala, co probůh všichni na této knize mají. Pak mě to strhlo a nešlo přestat číst. Sice depresivní, leč brilantně vykreslený milostný příběh. Murakami je výborný.

Skawin
08.01.2014 5 z 5

Murakami tak jak ho známe. Jedna z jeho nejlepších knih. Klade důraz na niterné pocity a podrobně rozebírá charaktery postav. Jako vždy za plný počet bodů, Mistře :-)

evasamankova
08.01.2014 4 z 5

Norské dřevo jsem nečetla, ale poslouchala jako audioknihu. Bylo to mé první setkání s autorem, vždy z vcelku nejasných důvodů jsem se jeho tvorbě vyhýbala. Snad i bála.
Dost těžko se mi kniha hodnotí, protože mám hodně rozporuplné pocity. Na straně jedné to byl velmi hluboký příběh, který v určitých momentech šel na dřeň, do nejhlubšího nitra, ale na straně druhé byl občas tak moc povrchní a obyčejně popisný, a na straně třetí si říkám, že jsem hrdiny vlastně vůbec nepoznala. Tak hluboký příběh a všichni pro mě zůstali až do konce naprostými cizinci.
Je to protikladné, protiřečí si to, ale tak to vnímám.
Mám pocit, že samotné knize bych kvůli všem pro a proti asi dala za 3 hvězdy. Nevím. Každopádně zážitek z poslechu díky výbornému Filipu Čapkovi byl velký.
Hodně ale opravdu hodně depresivní kniha.

simca007
03.01.2014 5 z 5

Knížku jsem nejprve koupila kamarádce, až pak jsem si jí přečetla...a doufám, že ji kamarádka nedočte do konce...opravdu nevhodná četba pro psychicky slabší jedince, ale jinak povedená!

kolmanpeter
11.12.2013 5 z 5

Nedoporučoval bych ji do knihovny oddělení pro lečení depresí . Jinak si tato kníha čtenáře najde , jsem jedním z nich.

wally
07.12.2013 3 z 5

Četl jsem již někdy dávno, ale zapomenul jsem ohodnotit...co jsem ale nezapomenul je fakt, že jsem následně měl asi 2 týdny depku :-)) Dle hodnocení asi dobrý spisovatel, ale není to můj šálek kávy a náš reálný svět nabízí dostatek příležitostí pro propadnutí depresi a nevidím důvod proč bych si ji měl navozovat ještě i při čtení knih.....

Simuše
18.11.2013 4 z 5

Citlivý a zároveň drsný román nejaponského autora... Kdyby postavy neměly japonská jména, nežily v japonských městech a nejedly pokrmy s japonskými názvy, dal by se tento melancholický příběh "našroubovat" na jakoukoli metropoli na světě.
O Naoččině osudu se dozvídáme už po pár úvodních stránkách, což Norskému dřevu vdechuje onu nenucenost a "nedramatičnost", která však skvěle podtrhuje celou atmosféru knihy.
Příběh se jako temná voda líně valí a nezadržitelně spěje k tragickému konci. V té "temné vodě" ale přesto narazíme na zdánlivě neslučitelné prvky, jako je cynismus úderné Midori, nespoutaný život rozporuplného Nagasawi, či spořádanost outsidera Extréma. To vše nám je předáno skrz hloubavého a vnímavého Tórua Watanabe, nešťastně zamilovaného do krásné Naoko.
Sexualita, popisována autorem štědře a bez rozpaků, je přirozeně vetkána do vláken románu a tvoří s ním harmonický celek.
Norwegian Wood od Beatles jemně črtá kulisu a pomáhá navodit tu správnou atmosféru.

Blanchi
17.11.2013

Pokud jsou Japonci takovi, tak to musi byt docela utrpeni tam zit. Vse bylo hrozne depresivni, i kdyz autor knihu napsal perfektne. Vim, ze drzi svetovy primat v sebevrazdach, ale tohle bylo trochu moc...mozna autor nahloucil prilis mnoho jednostrannych aktivit do jedne knihy. pak mse ale neshoduji recenze na jeho knihu...opravdovy zivot Japancu?

dangerita
08.11.2013 4 z 5

Knihy o lásce mě nikdy nebavily, ale tohle setkání bylo jiné. Styl psaní by se dal přirovnat k malbě obrazů a autor to umí výtečně. Navíc doplněno o promyšlené detaily, které atmosféru doslova zhmotňují. I když zde není v podstatě žádný děj, musíte si to vyprávění prostě poslechnout až do konce. Prohlédnou si všechny obrazy, pokusit se porozumět bolesti tam uvnitř. Určitě zvláštní kniha a pro mě ne poslední od tohoto autora.

Harukišfandoš
08.11.2013

Kniha je to výborná.Byl to takový můj malý návrat k ušlechtilým citům a hodnotám u kterých se u Murakamiho děl ztotožňuji.Pokud vám všem jeho knihy něco říkají a osloví vás tak je můj názor na vás kteří jste přispěli jednoduchý a stručný.Jste skvělí lidé.Citově plní, nelhostejní, nesobci a tak trošičku snílci.Můžeme být na sebe pyšní...

marwinmh
27.10.2013 3 z 5

Kniha to nebyla spatna, akorat me neoslovila, nebo jsem ji proste jen dostatene nepochopila natolik abych ji mohla ocenit. Sebevrazdy, psychicke problemy, nedostatecne vysvetlene jednani jednotlivych protagonistu a hlavne ten detailni sex na me neudelalo nejlepsi dojem.

wooloong
05.10.2013 4 z 5

Nebylo to špatné, ale už jsem četla od Murakamiho lepší věci.

Janek
25.09.2013 4 z 5

Temná, velmi čtivá kniha. Ale po četbě Kafky na pobřeží (mé první seznámení s autorem) jako by textu něco chybělo a hodně v něm přebývalo. Příliš mnoho sexu, příliš mnoho mrtvých. Existencialistický nádech, beznaděj a snaha zakořenit - Norské dřevo myslím až dost vypovídá o současné společnosti, o mládí v postmoderním světě. Nejen proto určitě stojí za přečtení.

Benedygtus
25.09.2013 5 z 5

Knihu jsem precetl ani ne za tyden, coz je u me nezvykle kratka doba.
Libilo se mi, jak je to napsany, ze v napjatych situacich neodbehne autor nekam pryc od tematu, ale pekne dokonci celou udalost. Na druhou stranu me zaver knihy zcela rozdrtil, vic nez bych si predstavoval. Zpetne to budu asi hodnotit kladne, ale nyni hodinu po docteni, kdy jsem se konecne probral a kdy jeste citim, jak me uschle slzy svazuji tvare, to je na me opravdu trochu moc.
Vlastne nedopadlo dobre vubec nic a to, ze si ctenar muze domyslet, jak to dopadlo s Midori a hl. postavou, to neni zadna spasa.
Trochu me navic zamrzelo, ze ikdyz to vypravoval s odstupem casu Toru sam, nevratil se nakonec do soucasnosti.

Presto je to velke dilo, ke kteremu se mozna i nekdy vratim, a tuto knihu vidim jako vstupenku do Murakamiho sveta.
Vlastne je to kniha, ktera me totalne/nejvic vtahla do deje. Vsechno, co jsem cetl jsem silne prozival.

DrainYou
22.09.2013 5 z 5

Jak tuhle knihu popsat stručně a jasně? Srdcovní záležitost ! Kniha, kterou jsem si prostě musela koupit, kterou mám neustále u sebe a kterou bych si třeba vzala i na pustý ostrov. Kniha, do které nahlédnu znovu a znovu, abych si oživila jednu z naprosto dokonalých melancholických myšlenek. Opravdu nevím čím si mě tahle kniha tak získala, existují knihy s lepšími, napínavějšími a originálnějšími příběhy, ale tahle kniha má v sobě \"to něco\", co vás k ní neustále táhne zpět. Tak jako lidé s kouzlem osobnosti, nedá se přesně popsat v čem spočívá to kouzlo, ale všichni ho cítí. Jak jsem ji četla poprvé, šetřila jsem si a vychutnávala každou stranu. Hlavního hrdinu (a nejen) nejde nezbožňovat a některé Murakamiho citáty jsou věty, pravdy, které se ke mě neustále vracejí.

pauele
11.09.2013 5 z 5

Moje prvé stretnutie s týmto spisovateľom. Príbeh a štýl písania ma veľmi prekvapil. Ak by som nevedel že to píše muž, tvrdil by som že to nieje možné, že to musela napísať žena. Citlivo napísaný príbeh plný smútku a depresie. Ja osobne som nedokázal knihu "zhltnúť", naopak čítal som ju pomerne dlho, ale o to lepšie sa mi príbeh vrýval pod kožu a ukladal v hlave na premýšľanie. BRAVO PÁN MURAKAMI.