Nezbytné věci

Nezbytné věci https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431553/bmid_nezbytne-veci-KvU-431553.jpg 4 2220 329

Nové vydání kultovního titulu. (5. vydání, v nakladatelství Beta 4.) Městečko Castle Rock má nového obyvatele, sympatického cizince, který si na hlavní ulici otevře nevšední obchod s názvem Nezbytné věci. Co nabízí? Přesně to, po čem celý život toužíte. A co víc, pan Gaunt má i rozumné ceny. Zaplatíte směšně málo, ovšem musíte přihodit malou protislužbu, nic velkého, „nevinný žertík“ jinému obyvateli městečka. Není to zrovna fér, ale co, dotyčného vlastně ani moc neznáte a malý žert přece nikomu neublíží… S plynoucím časem však stoupá hladina vášní a nenávisti. Nakonec stačí už jen drobný impulz, aby byl uveden do chodu nebezpečný mechanismus vzájemného vyřizování účtů… doslova na nože. Geniálně jednoduché... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Needful Things , 1991

Eicherik
09.08.2020 5 z 5

Nejlepší na téhle knize je ten nápad, kdy zákazník zaplatí za vysněné zboží příznivou cenu a také vykoná nějaký "neškodný" žertík. Celé toto počínání roztočí kolotoč nenávisti. Podobně jako v některých jiných svých knihách použil King tradiční model souboje zla s dobrem. Rozsáhlý horor má i mnoho postav, já si velmi oblíbil Nettií a jejího psa Lupiče. Souhlasím s tím, co píše marlowe, že kniha předkládá tisíc a jednu podobu zla, nenávisti a šílenství.

MagdalenaSlaba
07.08.2020 5 z 5

Knihu jsem si koupila podle popisu na přebalu a námět mě v průběhu čtení nepřestával fascinovat. Kam až může lidi dovést jejich pýcha, žárlivost, závist a egocentrismus? Skvělá knížka, od Kinga bych ani nic jiného nečekala.

Kllara
05.08.2020 5 z 5

Strašně se mi líbí, jak realisticky a uvěřitelně je kniha napsaná, i když má takovou fantastickou zápletku. V originálních příbězích jednotlivých obyvatel městečka jsem se vyloženě vyžívala, a to jsem normálně zastánce knih, které se točí pouze okolo jedné hlavní postavy. Nemohu však říci, že je to nejlepší kniha, jakou jsem kdy četla, ale to je pouze otázka vkusu... Je to rozhodně vysoce kvalitní dílo, které vás nechá v pořádném napětí a zvědavosti, jak to všechno nakonec dopadne. A ten závěr... To je jízda.

bookcase
04.08.2020 5 z 5

Paráda, perfektní počtení. King umí nastolit atmosféru a pohrát si s charaktery lidí. Pan Gaunt - brrrr, záporák, co má charisma. Jen si u něj kupte něco a uvidíte sami.

esfinge
30.07.2020 5 z 5

Skvělá kniha s originálním příběhem. Vždyť každý z nás potřebuje nějakou tu "nezbytnou věc", za kterou jsme ochotni něco málo dát, obětovat nebo proste necim zaplatit. A King vytvořil celé městečko lidi se spoustou charakterů a příběhů a já hltala každou stránku.

Ajinka79
29.07.2020 5 z 5

Už je tomu mnoho let, kdy jsem knihu četla. Dodnes vzpomínám na tu atmosféru!
Je pravda, že z Kingovek jsem už vyrostla, ale komentáře typu - chtělo by to nové nápady, nebo to už není King jako dřív, mi přijdou dost liché. Ano, samozřejmě - mohou se nelíbit, ale proboha, vždyť ta kniha byla napsána v pravěku ;-)
Kingovky byly, jsou a budou nadčasové. Ať už se líbí, nebo ne.

Keen.lady
14.07.2020 3 z 5

Klasická Kingovka, možná až příliš - chtělo by to nové nápady. Děj je vlastně prozrazen ihned, pak už jde jen o pomalý postup hlava po hlavě k jasnému závěru :)

Anushka1
12.07.2020 4 z 5

První polovina knihy je spíše seznamovací. Popisy obyvatel městečka Castle Rock a jejich radostí a starostí. Občas jsem se v tom množství postav ztrácela. Dost by pomohl jejich seznam na začátku knihy (jako je to třeba u knihy Růženky). V druhé polovině knihy se už rozjíždí hlavní děj o tom, jaký dopad má na město a jeho obyvatele příjezd tajemného pana Gaunta a jeho obchodu Nezbytné věci. Ubírám jednu hvězdu za to, že jsem se musela prokousat první polovinou knihy, která pro mě ne vždy byla záživná.

IvetKl
09.07.2020 1 z 5

Trochu mně to připomnělo Slunce, seno a pár facek. Toto prostě už není King jako dřív. Nekonečné žvatlání na TOLIK stran. Musela jsem se neustále přemáhat, abych to dočetla. Navíc jsem se ztrácela v množství osob.

Erutan
29.06.2020 5 z 5

Tak tady si King opravdu vyhrál. Za mě jedna z nejlepších knížek co jsem od autora četl (cca20) Vytvořil celé město, desítky postav, jejich vlastní problémy, perfektně propracované psychologické profily a následné konfrontace. Prostě radost číst. Že je to moc dlouhé? Kam spěchat? My jsme čtenáři.) Užijte si to, je to jízda.

Gallaxy
09.06.2020 4 z 5

Na základě doporučení jsem od knihy měla velké očekávání. A bohužel nedošlo zcela k jejich naplnění. Příběh krásně plynul, byla jsem v napětí a očekávání. ale konec mi přišel ukvapený a chvílemi jsem se ztrácela v postavách.

karol.cadex
02.06.2020 5 z 5

Kinga jsem začala číst zhruba ve 13 letech a Nezbytné věci byly jednou z prvních, u kterých jsem ztratila své Kingo-panenství (hned po Prokletí Salemu). A teď se k těm již kdysi čteným kingovkám ráda vracím jako dospělá. Najednou sympatizuji s jinými postavami, hledám si v knihách novou filosofii a celkově to čtení Kinga vidím jinak.
V Nezbytných věcech se mi najednou otevřel jiný svět, sice “náš” Castle Rock tak, jak ho známe, ale s ohledem na aktuální politickou a ekonomickou a celkově dost děsivou přítomnost teď a tady, je pan Gaunt tak nějak hrozivější a omámení obyvatelé Castle Rocku tak jako skutečnější.
Každopádně Nezbytné věci jsou masterpiece, ať je rok zwei nebo 2020.

PT_
26.05.2020 5 z 5

Nezbytné věci! Obchod jaký tu ještě nebyl!
Rozhodně jedno z nejlepších Kingových děl. Na 700 stránkách autor představuje strasti i slasti hlavních postav v Castle Rocku (jak už jsme u Kinga zvyklí), včetně jejich obsesí a úchylek. Občané města spolu nevychází zrovna nejlépe a pár žertíků spustí lavinu, na kterou musí čtenář čekat dlouhých 500 stran. Konečná gradace příběhu ale opravdu stojí za to! King opravdu promyslel každý detail příběhu a konečné události mě nenechaly se od knihy odtrhnout!

Knížka byla i zfilmována, ale nemohu říct, že bych film zrovna doporučil. Je vidět, že tak komplexní příběh do dvouhodinového filmu prostě předělat nejde.

Lili
11.05.2020 4 z 5

Nezbytné věci aneb prodat duši ďáblu. Co všechno nezbytně potřebujeme? Zdá se, že každý něco. Na můj vkus až moc postav a konec přímo běsnící, ale jinak mi vše sedělo. Závěrečný dopovídání „Vy už jste tu byl“ pro mě bylo třešničkou na dortu! To je celý King.

„Všechno je na prodej. To je moje filozofie.“

okeey
16.04.2020 5 z 5

Nejen, že má toto vydání naprosto boží obálku, ale ten příběh? Ten si prostě musíte přečíst.
Naprosto mistrně zpracovaná psychologická hra, která si zahrává s myslí všech, kteří do krámku ,,Nezbytné věci" zavítají. Pan Lelant Gaunt zdánlivě sympatický prodavač postupem knihy odkrývá, co je vlastně zač.
Kniha je naprosto bravurně napsaná a rozhodně ji řadím ke knihám, které se Kingovi opravdu povedly.
Napětí od začátku do konce. To si prostě musíš přečíst!

zahadum
05.04.2020 4 z 5

Do malého mesta s tradične známym menom - Castle Rock prichádza nový
" obchodník ". Otvára tu nový obchod - Nezbytné veci. Predáva zaujímavý tovar, predáva vaše staré sny, túžby a potreby v podobe predmetov ktoré sú šite presne Vám na mieru. Ceny sú lákavé a predajca od Vás žiada ešte také maličkosti, malé neškodné žartíky určitým obyvateľom mesta. Nemusím zdôrazňovať,že tie na prvý pohľad neškodné žarty sú presne cielené zákerne štartéry veľkých problémov. Kniha sa rozbieha pomaly, lenivo nám opisuje nudné mesto kde každý o každom niečo vie a hlavne kde sú budúce problémy ktoré pod povrchom zatiaľ ticho spia ako sopka ktorá sa prebúdza k životu. King stvoril zase desivú tajomnú bytosť ktorá má meno pán Gaunt a ktorý sa nám postupne viac a viac ukazuje v tom pravom svetle. Páči sa mi rôznorodosť obyvateľov a ich jednotlivé väzby ktoré dokonale odhaľujú temné zákutia minulosti a ktoré isto iste nájdete aj vo Vašom meste alebo dedine. Kniha je miestami dosť rozvláčne opisná a tým pádom sa nám dej miestami spomalí. Gradácia prichádza ale až na konci kedy.....kedy vtedy boli by sme v nebi....potešilo aj malé pripomenutie si veľkého bernardína ktorý vraždil....a epilóg je už typicky Kingovský čierny humor.

Mona-Lisa
03.04.2020 4 z 5

Sedm set stran pitvání lidských tužeb, úchylek, nejskrytějších přání.
Chtěla bych tu psát jen o propracovanosti charakterů postav, NESMÍRNÉ úlisné děsivosti hlavního ničemy a božských posledních 100 stranách.
Ale pátá hvězda chybí a důvodů je několik.
Spoustu pasáži bych nemilosrdně vyškrtla - neobohatily děj, nijak ho neposouvaly a kniha mohla ve výsledku působit míň "bichlovitě".
Naopak více sympatičtějším postavám s větším potenciálem by slušelo více prostoru na úkor nudných, nemastných-neslaných charakterů.
Určitá šablonovitost a s přibývajícím počtem stránek i jasná předvídatelnost jednání postav mě značně štvala.
Nicméně finále mou trpkost spláchlo - mělo jednoduše kingovský punc.
Osudy 4 postav byly skvělé, tak i proto 4 hvězdy.

oleg121
02.04.2020 4 z 5

Skvelé, ako takmer vždy od Kinga. Len škoda, že posledných 200 strán to začne dosť škrípať.

Arwen777
27.03.2020 3 z 5

Moje první kniha od Kinga, dosud jsem měla čest pouze s filmovými adaptacemi.
Asi jsem čekala víc.
Líbí se mi myšlenka. Klasické svádění ďábla, aplikované na malé městečko a manipulace s jeho obyvateli. Chtíč, podlehnutí svodům a drobné žertíky přerůstající v nenávist a vrcholící tragédií. Konec trochu jako z pohádky "S čerty nejsou žerty", ale budiž.
Mně na tom všem asi nesedl styl vypravování. Rozvleklé knihy mi nevadí, postavy opravdu měly přítomnost i minulost, byla tam spousta myšlenkových pochodů, na mě až moc. Ale celé mi to připadalo takové staromódní. Prostě mi nesedl styl psaní.
Ale to neznamená, že si od Kinga nepřečtu něco dalšího. Popravdě jsem myslela, že jeho horory jsou děsivé, tohle mi tak nepřipadalo, tak zkusím vybrat jinou knihu.

carbici
07.03.2020 4 z 5

Myslenka zajimava, dej poutave popsan a postavy skvele vykresleny, ale tentokrat mi Kingovo dilo nejak nesedlo.