Nezbytné věci

Nezbytné věci https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431553/bmid_nezbytne-veci-KvU-431553.jpg 4 2223 2223

Nové vydání kultovního titulu. (5. vydání, v nakladatelství Beta 4.) Městečko Castle Rock má nového obyvatele, sympatického cizince, který si na hlavní ulici otevře nevšední obchod s názvem Nezbytné věci. Co nabízí? Přesně to, po čem celý život toužíte. A co víc, pan Gaunt má i rozumné ceny. Zaplatíte směšně málo, ovšem musíte přihodit malou protislužbu, nic velkého, „nevinný žertík“ jinému obyvateli městečka. Není to zrovna fér, ale co, dotyčného vlastně ani moc neznáte a malý žert přece nikomu neublíží… S plynoucím časem však stoupá hladina vášní a nenávisti. Nakonec stačí už jen drobný impulz, aby byl uveden do chodu nebezpečný mechanismus vzájemného vyřizování účtů… doslova na nože. Geniálně jednoduché... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Needful Things , 1991

Maevie
26.04.2019 4 z 5

King nás zavede do malého obyčejného městečka, představí nám jeho obyvatele se všemi jejich vlastnostmi, zkušenostmi, strastmi a přáními a přesvědčí nás, že udělat jeden malý žertík za nejlepší věc, kterou kdy můžeme vlastnit, je obhajitelné a neškodné. Zahrne nás tisíci drobnostmi a detaily, které ve druhé části románu najednou dostanou svůj smysl a vše zapadne na své místo jako skládačka.

Nezbytné věci není jeden příběh, je to několik osobních mikro příběhů postav, které nám King předkládá s celým jejich životem. Chápeme je, rozumíme jim a snad se na ně za ty malé žertíky ani nezlobíme. Dokážeme pochopit, jak jsou tyhle pro jiné bezcenné věci pro ně nezbytné. A není to vlastně obraz skutečného světa?

mirkavranka
22.04.2019 5 z 5

Tuhle miluju....

ManitraM
04.04.2019 4 z 5

Prostě Kingova klasika... i když ten konec jsem asi čekala lepší...

oxiduji
04.04.2019 3 z 5

Kniha čtivá, paradoxně mi nejvíce vadilo, že jsem se nebyla schopna zorientovat v Castle Rocku, zvlášť, že je kladen důraz v jaké části městečka se co děje. Budu si muset vygooglit nějakou mapku :) Ovšem příběh vystavený na lidské potřebě vlastnit "nezbytné" je skvělý

SeanFifield
31.03.2019 5 z 5

Další velmi povedený starší King. Tady je cítit, že o tu hrůzu stál. Že je to poctivě krvavé a manipulace z lidmi je surová a destruktivní. Hlavní postava se prostě řídí heslem "po mě potopa". Jen tak ze zvědavosti jsem se podíval i na filmové zpracování s názvem Obchodník z hrůzou. Film to není špatný a je v něm několik rozdílů, ale na psaný příběh to nemá.

neonknght
29.03.2019 5 z 5

Pro mě možná nejlepší King, vysvětlím proč. Často mě zklamou jeho konce - baví mě cesta ale nebaví cíl. Tato kniha se velmi pomalu rozjíždí, pak nabírá otáčky a konec je nekonečný nářez za hranu. A finále je finále a ne nějaký štěk do ztracena.

Rihatama
19.03.2019 5 z 5

Absolutní zmar. Sodoma a Gomora. Tolik zla, závisti a vražd v jednom malém městečku. Mrtvá zóna, Cujo, Temná půle a teď toto... Ještě že Castle Rock existuje jen v Kingově hlavě. Jinak bych se tam snad jela podívat ;-). Nezbytné věci jsou jen dalším dokladem hluboké Kingovy znalosti psychologie lidí. Vidí nám do hlavy, do duše i do srdce. Naše touhy nás dělají zranitelnými. Náš strach nás může zničit a my můžeme zničit ty druhé. Jak vysokou cenu jsme ochotni za naplnění svých tužeb zaplatit? Ďábel občas ožívá v každém z nás. A King je velmistr v jeho probouzení. Vlastně je jenom tak trochu poťouchlý, potměšilý. Nakonec ano, zlo lze porazit. Ale ne zničit. Sbohem Castle Rock.

Kovajda
11.02.2019 5 z 5

K Nezbytným věcem mohu říct snad jen jednu výtku... a to je, že jsem ji četl dříve, než ostatní knihy ze "serie" Castle Rock! Někoho by mohlo odradit, že se prvních 200 stran toho moc neděje, ale poté vám činy obyvatel městečka Castle Rock začnou dávat smysl a zapadat do sebe. Kniha má v každém z nás probudit pocity, že závist a hamižnost jsou ty nejhorší lidské rysy (na mě to tak působilo). Vlastně ještě jednu věc knize mohu vytknout... a to je hrozně urychlený konec, jako kdyby Kinga tlačila uzávěrka a on tam fkláknul první věc co ho napadla, ale ani to mě neodradí od pěti hvězdiček, protože hloubka a vykreslení postav je tu úžasná.
Pokud jste nečetli žádnou z knih serie Castle Rock, tak bych být vámi začal pěkně od začátku - od Cujo, Mrtvé zóny, Temná půle - protože je tu spousta paralel na předchozí knihy, které pořádně neocením.
Těsím se až si dočtu zbytek "serie"!

pazdy15
05.02.2019 5 z 5

Docela psycho !! Příběh postupně nabírá na obrátkách , nicméně akce přichází brzy ;) STŘÍDÁNÍ několika akčních kapitol s několika čistě výpravnými, ( kde velkou část tvoří monology hlavních postav a er forma vypravěče ), mi docela vyhovovala. 5 z 5, což je u Kinga standart :) P.S. Pana obchodníka bych nerad potkal, už jen z toho popisu ...

Knihomolová
28.12.2018 5 z 5

Nezbytné věci řadím mezi mé top fajf všech Kingových příběhů. Vše už bylo napsáno níže, takže se nebudu opakovat. Psychologie postav, to je autorova přednost, jak všichni víme a v této knize se opravdu vyřádil. Kdo ví, komu se za ten dar upsal, že?

šmudlík
27.12.2018 4 z 5

Dle mého nazárou jedna z těch lepších "Kingovek". Moc se mi líbila, četla jsem s napětím a líbilo se mi vykreslení spousty postav z městečka.

n.ezn.amy
14.12.2018 5 z 5

Další ze skvělých knih Mistra. King dokáže přesně vystihnout atmosféru maloměsta, kdy všichni se znají, na oko se mají rádi, ale stačí jedna či dvě drobné naschválnosti a ukáže se pravý charakter lidí a vše se mění v čirou nenávist. Myslím, že King hodně čtenářů zaskočil tím, že v této knize nechá totálně zničit "svůj" Castle Rock.

Jane007
03.12.2018 3 z 5

Knihu jsem si půjčila kvůli Výzvě, upřímně kdyby nebylo jí, ani bych to nedočetla. Přišlo mi to i na Kinga moc krvavé.

sick.boy
22.10.2018 5 z 5

King of Kingovič, a tahle kniha nadefinovala vše co na Kingovi mám a nemám rád.
Kdo má k tomuto autorovi kladný vztah a přečetl od něj víc věcí než To v audioknize, musí znát tu atmosféru, specifickou, smrdutě americkou se vším Old Spice, burgery, AC/DC (bože), náboženskou přehnaností a tak.
V každé recenzi na Kinga si můžeme přečíst, neustále to omílají všichni, že ten člověk umí výborně zacházet s psychologií svých postav. Můžu potvrdit, že King opravdu umí výborně zacházet s psychologií svých postav. V Nezbytných věcech nám to Stephen chce pravděpodobně ultimátně dokázat a tak těch postav do knihy natříská přibližně 7 a půl tisíce. K tomu vystaví příběh tak, abychom se alespoň krátce podívali do hlavy každé z nich. Malá rada. Nesnažte si zapamatovat úplně všechny. On vám příběh napoví, nechte to plynout a o nic nepřijdete, nerušte ten příběh tím že budete neustále dumat, kdo komu co.
Plíživost. To je to slovo, které perfektně vykresluje Kingovi knihy. A garadce, taky trošku. Věci se dějou pooomalu, pro spoustu lidí můžou být 3/4 knihy pouze úvod, to jsou ti lidi, co potřebují děj, akci, násilí, střihy, výbuchy. Na to dojde, ale pro mě to není vrchol Kingových knih, že to na konci začne hořet a drtit a ničit. Vrchol je jinde, vrchol jeho umu je v tom, jak to dokáže všechno připravit, navnadit, vysvětlit.
Bohužel, s většinou jeho knih mám jeden problém. Přehnané nadpřirozeno. To mě v téhle knize naštvalo a dosti vytrhnulo z děje. Celou dobu je nám jen tak pěkně naznačováno, příjemně to mrazí a najednou přijde konec, a máme tu kočár z pekel. Co to kurva, přestaň fetovat Stephene, já chápu že je náročný sepsat takovouhle bichli, ale proč kurva kočár z pekel? Proč si nám musel takhle naservírovat, je Gaunt je ďábel? Nestačilo to jen naznačit? Nejsme kurva žádný pitomci ne, když dokážem přečíst 700 stran.
Stejně ale, za takový nápad, za zákeřnou destrukci města, v kterém rozehrál tolik příběhů, stejně dávám plný hodnocení, protože tolik nápadů, taková krásná kritika materialismu, tak krásně vykreslení zlo v lidech, to musí definitivně dokázat, že King není povrchní pisálek, i když napsal dost slušných sračiček. Ale já nemám rád napřirozeno v knihách, tak to bude tím. A přesto mě spoustu Kingova knížek hrozně bavila. To o něčem vypovídá. A jak známo, King opravdu umí výborně zacházet s psychologií svých postav.

danny_21
26.09.2018 4 z 5

Nezbytné věci jsou další z výborných, kvalitou silně nadprůměrných Kingových záležitostí. Ústřední myšlenka ďábelského obchodníka útočícího na samotnou podstatu lidské chamtivosti a domýšlivosti je výborná, stejně jako následně rozehraná hra směřující k vyhrocení nejen sousedských vztahů třetí stranou. Fanoušky potěší i několik odkazů na další Stevovy postavy z jiných románů a musí nadchnout už tradičně výborně napsané jednotlivé charaktery. Výtky mám ale k zakončení, tady King zklamal, šerifovi se na můj vkus podařilo zbavit se úlisného mága až moc rychle, neuspokojivě a klidně se mohlo jít s násilím mezi obyvateli malebného Castle Rocku až na dřeň - 85%

bukiet
16.09.2018 5 z 5

Na první pohled se zdá, že tento román s Velkým cyklem Temná věž nijak nesouvisí a Bryant Burnette jeho zařazení ve své revidované chronologii odůvodňuje zejména tím, že v reálném čase byla mezi vydáním třetího a čtvrtého dílu Temné věže šestiletá pauza, kterou právě tento obsáhlý román zdárně navozuje. Přes neexistenci přímých vazeb na cyklus se přesto Nezbytné věci zabývají několika velkými obrazovými koncepty, které ukazují na celou kingovskou mytologii. A v neposlední řadě je to jeden z Kingových nejlepších románů. Takže, ať už v rámci Velkého cyklu Temná věž, nebo samostatně, stojí tento román za přečtení.
Cesta k Temné věži:
1. Temná věž I: Pistolník
2. Přemístění – povídka (Temné vize)
3. Dračí oči
8. Nezbytné věci
9. Temná věž IV: Čaroděj a sklo

Lady Dracula
09.09.2018 5 z 5

Oproti některým čtenářům jsem se já při čtení naopak bavila. Jasně, konec byl jakýsi...lehce "pofidérní", ale mohl být vlastně ještě horší.
Samotná myšlenka hl. záporáka je velice úsměvná, ale jen do doby, kdy vám dojde, čeho všeho že jsou lidé schopni, když po něčem baží nebo mají pocit, že o to mohou přijít. A jeden neškodný žertík...co to je...
A pak..ach, to prozření!

Pro mne zatím jedna z nejlepších Kingovek. Mínus snad jen za kvantum postav, i když bez nich by to přece jen asi nebylo ono.

Ruxandra
07.09.2018 2 z 5

Obávám se, že Nezbytné věci mě ze všech Kingových knih bavili zatím nejméně (a to je po Blaze co říci). Bojím se jí vyloženě označit za (pro mě) nejhorší Kingovu knihu, ale nejspíše to tak bude. Neříkám ale, že kniha sama o sobě je vyloženě hrozná.
Příběh je velmi vrstvený a obrovské množství postav, proplétající se v ohromném klubku, u kterého neustále pátráte v paměti, kdo je kdo, čtení velmi znesnadňuje. I přesto jsem si oblíbila některé hlavní postavy, u kterých jsem doufala, že přežijí alespoň do další stránky… A u Kinga s tím raději moc nepočítejte.
Samotné téma je spíše předvídatelné a konec prakticky tušíte od několika málo přečtených stránek. Necítila jsem žádné napětí ani mrazení, jako tomu bylo u některých jiných „kingovek“, dočetla jsem spíš s úlevným „tak to mám konečně za sebou“.
Celý příběh má velmi pozvolný rozjezd, zhruba první dvě třetiny se děj pomalu zaplétá, aby se v poslední třetině rozjel takovou rychlostí, že nestíháte sledovat „kdo, koho, kdy a kde“.
Proměna pana Gaunta ve všech třech částech je velmi názorná. Od milého souseda, kterého by jste pozvali na koláč a kávu, přes nepříjemného slizouna v… to cosi ďábelského.
Zkrátka dojmy z Nezbytných věcí jsou velmi rozpačité.

+ Díky za seznámení s nevydařeným konstruktérským snem pana Prestona Tuckera.
- Špatně snáším vraždění zvířátek (ať už kdekoli) a King se s tím ve svých knihách příliš nepáře. I přes to je stále jedním z mých oblíbených autorů.

Daduna
02.09.2018 3 z 5

Na tuhle knihu jsem se těšila. Jsem skalní fanoušek S.Kinga a musím říct,že mě ani nějak moc nenadchla a ani neurazila. Příběh měl spád. Bohužel mi tam chyběl strach a spíš to na mě na konci knihy zanechalo pocit pohádky.

Nanamimo
02.09.2018 3 z 5

Knihu stále ještě čtu a rozhodla jsem se ještě nad ní nelámat hůl....nicméně čtu ji přes tři měsíce momentálně od nějaké čtyřsté stránky... A za mě má kniha prostě až moc mínusů
mnoho postav = těžká orientace
Nápad - skvělý ale plně nevyužitý
některé věci už prostě byly předvídatelné..
příběh začne být zajímavý až nějak od druhé poloviny a to stejně chvilkami vázne
zatím jediné plus je že se možná tak nyní mohu trochu orientovat v novém seriálu inspirovaném knihami od Kinga *CASTLE ROCK* ... vidím tam část Nezbytných věcí, možná předešlé Temné půle ( která vám v orientaci možná trochu pomůže - ale jinak nic moc ) také čekám na možné záblesky z Pavučiny snů. Jinak za mě zatím nejslabší kniha od SK..