Nezbytné věci

Nezbytné věci https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431553/bmid_nezbytne-veci-KvU-431553.jpg 4 2220 329

Nové vydání kultovního titulu. (5. vydání, v nakladatelství Beta 4.) Městečko Castle Rock má nového obyvatele, sympatického cizince, který si na hlavní ulici otevře nevšední obchod s názvem Nezbytné věci. Co nabízí? Přesně to, po čem celý život toužíte. A co víc, pan Gaunt má i rozumné ceny. Zaplatíte směšně málo, ovšem musíte přihodit malou protislužbu, nic velkého, „nevinný žertík“ jinému obyvateli městečka. Není to zrovna fér, ale co, dotyčného vlastně ani moc neznáte a malý žert přece nikomu neublíží… S plynoucím časem však stoupá hladina vášní a nenávisti. Nakonec stačí už jen drobný impulz, aby byl uveden do chodu nebezpečný mechanismus vzájemného vyřizování účtů… doslova na nože. Geniálně jednoduché... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Needful Things , 1991

Posi
30.11.-0001 4 z 5

Tady asi není co dodat. Jiní se vyjádřili dostatečně a moudře a já jen musím uznat hodinářskou práci a vytvoření pěkné knihy.Poslední hvězdu si nechávám jako takovou pojistku i když ten konec, nevím jestli nebyl záměr, ale měl jsem sto chutí hodit knihu do kamen. Jestli chtěl ukázat King zbytečnost, lítost a vztek......tak se mu to tím koncem povedlo :-)

pistalka
30.11.-0001 5 z 5

Ohledně častých výtek k rozsahu Nezbytných věcí (mají přes 700 stran) mám potřebu alespoň tady vyjádřit svůj názor:
Mnozí tomuto románu vytýkají, že má VELMI dlouhý úvod a vše podstatné se děje až ke konci. Jiní zase tvrdí, že by to byla skvělá povídka nebo novela, ale na román je to velmi roztahané. Existují i názory, že románu ubírá na poutavosti přehršel postav, ve kterých se čtenář špatně orientuje. Zásadně ani s jedním výše uvedeným NESOUHLASÍM. Ano, začátek je poměrně dlouhý (a to i v kontextu jiných kingovek), ale musíme si uvědomit, že autor tady vymyslel prakticky celé město s jejich obyvateli, precizně vykreslil jejich vztahy, které jsou pro vyznění románu klíčové a podstatné. King je mistr slova, geniální psycholog a v tom všem se dokáže pohybovat se svou samozřejmou zručností. Ty spousty detailů jsou pak v konečném důsledku stejně důležité jako hlavní dějová linka, neboť síla Kinga je především v tom, "jak to všechno podá".

Když vycházela v roce 1990 (rok před vydáním Nezbytných věcí) poupravená verze tisícistránkového románu Svědectví, napsal King do předomluvy velmi trefná slova: "Detaily dodávají románu prostor a bohatost. A ty já - jako čtenář - mám rád." Pod to bych se tak nějak podepsal.

Alix
30.11.-0001 5 z 5

King, mimo jiné, je vynikající psycholog.

Rockwood
30.11.-0001 4 z 5

Je mi skutečně líto, že tomuto románu musím dát čtyři hvězdy místo pěti. Ale je to opět způsobené tím koncem. Kniha je to velice zdlouhavá a kolikrát i zbytečně a to je možná to, proč se mi to tak líbilo. Tolik vedlejších příběhů tak detailně rozebíraných a tak moc nesouvisející s dějem, že to je až pěkný. Mě se to prostě líbilo, snad i z toho důvodu, že Stephen King si prostě vytvořil vlastní městečko s vlastní historií a vlastními příběhy vlastních obyvatel. Fakt krásný a pěkně propracovaný. Kvůli tomu a ještě kvůli celkovému hlavnímu ději opravdu lituji, že nemohu dát pět hvězdiček. Ale ten konec, ten se mi prostě jeví jako patlanina... bohužel.

petr2
30.11.-0001 5 z 5

Výtečný horor.Na rozdíl od románu TO není tolik natahovaný,má více postav a má pouze jednoho 100% hrdinu.Tahle kniha je fakt dobrý nářez !

astarte
30.11.-0001 5 z 5

Skvělá kniha, perfektně promyšlený děj.... člověk si to ani neuvědomí a je v půlce knihy. Přečetla jsem jí s naprostou "lehkostí ", ačkoliv děj a námět je v podstatě " tragický ". Je to jistě smyšlený román, ale opravdu by se lidé nemohli takhle chovat?? Brr.

minirock
30.11.-0001 5 z 5

Jak málo někdy stačí k tomu aby se v dosud mírumilovném člověku probudilo dřímající zlo. Mistrně vykreslené postavy, skvělý příběh. King ve své nejlepší formě.

Dai6kan
30.11.-0001 5 z 5

Výborně zvládnutá práce s velkým množstvím postav z nichž žádná tu není zbytečná, každá má své místo ve spletitém ději vrcholícím dokonalým závěrem.

Adalbertus
30.11.-0001 4 z 5

Výborná kniha, která nutí člověka přemýšlet....