Nezbytné věci

Nezbytné věci https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431553/bmid_nezbytne-veci-KvU-431553.jpg 4 2223 2223

Nové vydání kultovního titulu. (5. vydání, v nakladatelství Beta 4.) Městečko Castle Rock má nového obyvatele, sympatického cizince, který si na hlavní ulici otevře nevšední obchod s názvem Nezbytné věci. Co nabízí? Přesně to, po čem celý život toužíte. A co víc, pan Gaunt má i rozumné ceny. Zaplatíte směšně málo, ovšem musíte přihodit malou protislužbu, nic velkého, „nevinný žertík“ jinému obyvateli městečka. Není to zrovna fér, ale co, dotyčného vlastně ani moc neznáte a malý žert přece nikomu neublíží… S plynoucím časem však stoupá hladina vášní a nenávisti. Nakonec stačí už jen drobný impulz, aby byl uveden do chodu nebezpečný mechanismus vzájemného vyřizování účtů… doslova na nože. Geniálně jednoduché... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Needful Things , 1991

Séboun
22.10.2014 5 z 5

Leland Gaunt je bad guy jak má být. Když nepočítám To, tak jsou Nezbytné věci mojí nejoblíbenější knihou od mistra Kinga.

5/5

DonDiablo
01.09.2014 5 z 5

Nezbytné věci mě chytli už od přečtení přebalu knihy, a těch posledních 250 stránek, neuvěřitelná řež. Ale nepředbíhejme, na začátku má čtenář tendenci se ztratit ve změti postav, kterých není zrovna málo a počáteční seznámení se s němi není úplně lehké, ale pro vykreslení psychologie jednotlivých charakterů to je nutnost. Vše začíná poměrně nevinně, ale King s postavami pomalu rozjíždí pořádný koncert, a i přes námitky některých se mi lehce přemrštěný konec velmi líbil. Tahle kniha stojí a padá na jednotlivých postavách, které sou geniálně napsané, velmi se mi líbil tajemný Lelaund Gaunt, věřím že bych si u něj taky něco pořídil:), sympaťák šerif, chudák malý Brian Rusk a nebo i paranoidní Cvalík, opilec Hugh Priest a další postavy co se nevyhnutelně blíží svému pohnutému osudu. Výborné!

elleyne
01.09.2014 5 z 5

Už několik lidí mi o této knize vyprávělo, že je to prý nejlepší "kingovka". To zatím nemohu relevantně posoudit, protože jsem jich od něj ještě tolik nečetla, Každopádně mně se příběh moc líbil, byla jsem napnutá skoro až do konce, který jediný možná malinko mohl být trochu jinak vymyšlený.

bornthisway
10.08.2014 5 z 5

Už si ani nemůžu vzpomenout, jaká přečtená kniha před Nezbytnými věcmi mě dokázala tolik strhnout napínavým dějem a vyvolat u mě lítostivý pocit pokaždé, když jsem se podívala na umístěnou záložku a zjistila, že už mi zbývá jen pár posledních desítek stránek...ale natahovat požitkářsky čtení nešlo!
Opět jsem se dočkala pravé dávky kingovského umění, v některých pasážích mi toho zla a temna připadalo už tolik, že jsem na světlejší okamžiky, kterých čím dál více ubývalo, čekala jako na smilování, Lelanda Gaunta jsem měla chut' za jeho přehnaně úslužné a zdvořilé chování vystřelit na Měsíc už po prvních stránkách.
Skvělý mi přišel i ten fakt, že se do Nezbytných věcí chvílemi proplétal i Cujo, a tak se pro mě městečko Castle Rock mohlo podruhé stát synonymem pekla na zemi.

callahanh
08.08.2014 4 z 5

Co všechno je člověk ochoten udělat pro věc, bez které opravdu nemůže být? Jaké to pro něho a pro ostatní může mít následky? Přesně tímhle tématem se zabývá King v Nezbytných věcech a je to opravdu děsivá vize, která se ale může klidně stát. Samozřejmostí románu jsou skvěle propracovaný příběh, detailně popsané charaktery osob, což už je u Kinga tak nějak normální. Mistr dokáže udržet napětí zhruba na šesti stech stranách, neztratí se v příběhu, děj skvěle graduje, prostě paráda. Nejmrazivější ze všech osudů lidí z Castle Rocku mi přišel osud chudáka malého Briana Ruska, hned za tyto osudy bych řadil smutný příběh tělocvikáře Lestera Pratta a jeho milé. Jediné, co bych románu vytkl, je závěr, který je na můj vkus možná až moc protahovaný; tu bitku křesťanů s baptisty si mohl mistr klidně odpustit. Přesto jsou Nezbytné věci jedním z nejlepších románů, které jsem zatím od Kinga četl. 90%

Eigis
05.08.2014 5 z 5

Jako každý rozsáhlejší Kingův román, který jsem četl, se i tento rozjíždí pozvolna a nenápadně. Autor pomalu popisuje příběhy a touhy dalších a dalších obyvatel městečka, bez větší vzájemné spojitosti, takže jsem měl pocit, že čtu deset knih a ne jen jednu. Jak se, ale jednotlivé osudy začaly proplétat a děj gradovat, nemohl jsem od knihy skoro odtrhnout oči až do chvíle, kdy každý kousek mozaiky příběhů nezapadl na své místo a nebyl vytvořen celkový obraz. Samotný závěr pak je třešničkou na dortu a jenom potvrzuje fakt, že King není nějaký tuctový béčkový spisovatel hororů na jejichž konci hlavní hrdina sprovodí hlavního padoucha ze světa nějakým zvlášť brutálním způsobem. Prostě když se řekne ,,král" představím si spíš jeho než Elvise.

Pivísek
21.07.2014 4 z 5

Kniha mi byla možná až moc doporučována, takže jsem od ní nejspíš čekala víc, ale i tak jsem ji relativně rychle přečetla a líbila se mi.

H.A.R.R.Y.
23.06.2014 3 z 5

Po 120 stranách jsem přeskočil ke konci, který nebyl rovněž nic úžasného. Přijde mi, že Královi jdou lépe povídky, ve kterých nemá čas vršit jednu dějovou linii na druhou.

Peacock
19.06.2014

Safra, před lety jsem ji začala číst....vydržela jsem to asi 100 stran.....teď se pokouším znovu, ale nejde to. Do Kinga jsem se nikdy nutit nemusela.
"Nezbytné věci", už jsou otevřené řeší se artritida majitelky "Šijem, pořád šijem". Místní alkoholik touží po liščím ohonu. Chlapeček uvažuje, že není moc chytré otci ukázat vzácnou kartičku dávného baseballového hrdiny. Plachá paní už není plachá, má ráda duhové sklo. Cvalda nadává, že dostal pokutu za parkování. Majitel obchodu, má uhrančivé oči...a ty jeho oči, mají pro každého jinou barvu...

Mám číst dál?

Ačánek
16.06.2014 5 z 5

Je Pravda, že je potřeba přečíst aspoň 200 stran než se někam dostanete, ale v tomto případě bez těch prvních 200 stránek (bez té vaty jak se říká) by jste v těch dalších stránkách ten děj moc nepobrali. Je to dokonale promyšlená knížka, ve ktré veškoré zlo začíná neškodným hašteřením sousedů které vyvrcholý v násilné a krvavé rvačky.

Kníža se mi velice libí a velmi doporučuji přečíst.

Zlosynus
18.05.2014 3 z 5

200 stránek než se vůbec něco začne dít a dalších 200 než se to pořádně rozjede a posledních 250 super. takže opět trochu zklamání (stejně jako u Žhářky i u Mrtvý zóny)

St. Jimmy
15.05.2014 4 z 5

Nezbytné věci dokazují, jak obrovskou fantazii pan King má. V jednom románu dokázal vybudovat americké městečko se spletitou sítí vztahů, kterou pomocí „nevinných“ žertíků pana Gaunta naprosto bravurně zamotává, tvaruje a nakonec i trhá. Nad promyšleností a komplexitou plánů hlavní záporné postavy zůstává rozum stát. King také výborně popisuje psychologii hlavních postav, které, ve vidině zisku toužebně žádného předmětu, jsou schopné udělat cokoli. V souvislosti s touto knihou mě napadá krásné české přísloví: „Není všechno zlato, co se třpytí.“

Culinka
17.04.2014 4 z 5

Velmi zajímavé počtení. Styl Kingova psaní se mi líbí. Nevadil mi počáteční pomalý rozjezd a ten konec bal vážně masakr!

Mishka_a7
28.03.2014 3 z 5

Knížka je hodně obsáhlá a řekla bych, že až moc. Chvíli mi trvalo než mě chytla, bylo tam až moc postav ve kterých jsem se postupně ztrácela. Bohužel mě zklamal i závěr, který byl na mě moc krátký a poražení pana Gaunta bylo příliš snadné.
Kinga mám ráda, ale tahle knížka, přestože její námět je dokonalý, mě trošku zklamala.

iva23
26.03.2014 5 z 5

Moje první kniha od Kinga, náhodou doporučená neznámým čtenářem v knihovně. Četla jsem ji mockrát a prostě nemá chybu.

kasilek
02.03.2014 4 z 5

Dojem z této knihy mám dobrý. Sice mi přišla trošku složitější co se týče množství postav ale výsledná atmosféra v městečku se mi líbila. Tento žánr jsem četl poprvé a určitě si ještě něco od S. K. přečtu. Jen jediné mi chybělo - více napínavých a strašidelných situací.

Ladys
14.02.2014 4 z 5

Nevím proč, ale tohle mě bavilo. Sice hroooooooozně pomalý úvod, ještě pomalejší děj, pomalá gradace, ale šílenej nářez na konci. Vůbec nevim proč, ale sedlo mi to. Nepochopitelně. A King je mistr v přednesu charakterů. Po přečtení knihy jsem dlouho trpěl pocitem, že lidstvo je pakáž

Jack Bauer
02.02.2014 1 z 5

Nechápu co všichni na tom Kingovi vidí? Nejčtejější autor? Píše jednu slátaninu za druhou, je málo knih co se mi od něj líbí. Dlouho jsem se nemohl do této knihy začíst a i když se to v polovině rozjede, tak výsledný dojem z dlouhého nudného úvodu je mizivý. Mám rád knihy od kterých se nemohu odtrhnout hned od prvních stránek a které dokáží tak vtáhnout do děje, že vás to nutí neustále číst, což se mi u Kinga nestává. Do čtení se musím doslova nutit. Dle komentářů úžasná napínavá kniha, mě nudila až do pětisté stránky a pak jsem s ní praštil. Jsem rád, že jsem ji dle komentářů nedočetl do hloupého konce. Líbilo se mi od něj Misery, Žhářka, Running man, Blaze, Nadaný žák a Cujo, jinak samé ptákoviny.

Veronty
30.01.2014 4 z 5

Zajímavý příběh a hezky vrstvený děj. Avšak konec mi v porovnání se zbytkem knihy přišel trošku laciný.

kloin
12.01.2014 3 z 5

Již je to déle, co jsem četl. Začátek mě nadchnul a čekal jsem s napětím jak to asi skončí. Musím říct, že konec mě zklamal. Očekával jsem od toho více.