Nezbytné věci

Nezbytné věci https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431553/bmid_nezbytne-veci-KvU-431553.jpg 4 2230 2230

Nové vydání kultovního titulu. (5. vydání, v nakladatelství Beta 4.) Městečko Castle Rock má nového obyvatele, sympatického cizince, který si na hlavní ulici otevře nevšední obchod s názvem Nezbytné věci. Co nabízí? Přesně to, po čem celý život toužíte. A co víc, pan Gaunt má i rozumné ceny. Zaplatíte směšně málo, ovšem musíte přihodit malou protislužbu, nic velkého, „nevinný žertík“ jinému obyvateli městečka. Není to zrovna fér, ale co, dotyčného vlastně ani moc neznáte a malý žert přece nikomu neublíží… S plynoucím časem však stoupá hladina vášní a nenávisti. Nakonec stačí už jen drobný impulz, aby byl uveden do chodu nebezpečný mechanismus vzájemného vyřizování účtů… doslova na nože. Geniálně jednoduché... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Needful Things , 1991

Shui-Xian
27.10.2015 3 z 5

Skvělá myšlenka, výborná sonda do lidských charakterů, nervy napínající příběh... Tradičně skvělý King. Užila jsem si Nezbytné věci od první do poslední stránky. Ale přesto, cítím se trochu podvedená tou jednoduchostí. Pro mě osobně byl příběh zkrátka nevěrohodný - nevěřím tomu, že by vztahové domino, které pan Gaunt poskládal, pasovalo bez jediného zakolísání: že by se nenašel žádný zákazník, který by odmítl platit za suvenýr zlomyslnou legráckou, popř. že by všichni hned přikročili k hysterické vendetě za utrpěnou škodu. A co v případě Ruskových - opravdu by si hlava rodiny nevšimla tupého, psychedelického opojení své manželky, Brianovy hluboké deprese a nezakročila? Nicméně, fakt je, že ztvárnění lidí jako mechanických, takřka bezbranných loutek v moci zlořádu je nejefektnější...
Závěrečné vypořádání nechávám být - do hororu podivné, křečovité metamorfózy zkrátka patří. Vylíčení té apokalypsy v městečku, plejády vraždění a detonací bylo ovšem odporně strhující. Lidé jako masa, sjednocený dav, mě nikdy nepřestanou děsit.

P.S.: (Drobný spoiler? -) Jedno kingovské klišé mě ale opravdu štve: každý sympatický hafan musí skončit špatně... (Mimo Nezbytné věci i Nespavost, To, Pod kupolí...)

svatas007
24.09.2015 5 z 5

Knihu jsem si velmi oblíbil. Je v ní geniálně popsané jedno menší město v USA a charaktery jeho obyvatel. Staré křivdy, nové křivdy. Zároveň je fascinující, jak malé neplechy zapadnou do sebe a hned to vypadá tak, jak to vypadat má a naštve to toho, koho to naštvat má.
Princip přenesené odpovědnosti funguje a správná motivace je nadevše. Jen ten konec je takový až moc magický. Ale dejme tomu.

Etelea
17.09.2015 3 z 5

Já byla bohužel při četbě této knížky zklamaná a to se mi stalo u Kinga poprvé a doufám i naposledy. Téma mě neuchvátilo a měla jsem co dělat, abych dočetla do konce. Přesto za originalitu příběhu dávám 3*, víc ale bohužel nemohu.

Tomsimas
29.08.2015 5 z 5

Věc po které člověk nejvíc touží,stačí jen když provede menší žertík někomu jinému. To je celé. Ale pozor, co Gaunt jednou schvátí to už nenavrátí. Smlouva s dáblem trochu jinak. Na můj vkus až příliš nedůležitých postav. Sympatický hlavní hrdina i zloduch. Pěkně autor popsal chování neuroticky myslící osoby, Nettií a její neustálá kontrola zamčených dveří a jejího skleněného stínítka, Keeton a Oni a jeho neustálý boj s nimi. Gauntovi.... vlastně Kingovi se povedlo poskládat impozantní vztahové domino a pak mu stačilo jen postavy popostrčit a sledovat jak se celé město hroutí.

Lenka1981
28.08.2015 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha od Kinga. Úžasně vymyšlené, napínavé a čtivé. Kdyby takový obchod byl v každém městě, to by bylo na světě veselo. Za mě prostě skvělé.

Zuziiik
28.08.2015 5 z 5

Tak tohle byl přímo psychologický koncert.......ten nápad byl naprosto úžasný....každý máme nějakou věc, kterou chceme...........a co jsme ochotni zaplatit?????? Konec už byl trochu moc, ale knížku určitě doporučím

parxel
20.08.2015 3 z 5

Originální a psychologicky velmi zajímavá zápletka. Ve městě si otevře obchod neznámý cizinec, ve kterém prodává rozličné věci. Jakmile do obchodu vstoupíte, vždycky najdete nějakou drobnost - věc, kterou nezbytně potřebujete a nemůžete na ní přestat myslet. A jaká je cena? Jenom taková drobnost. Zašpiníte sousedce prádlo apod. Atmosféra ve městě postupně houstne s rostoucí vzájemnou nevraživostí obyvatel. A poté přijde naprosto otřesný konec, který by se možná hodil do knížky pro malé děti, ale ne do románu pro dospělé. Opravdu jste to myslel vážně pane Kingu? Protože já jsem zakončení této vaší knihy nevěřil ani vteřinu.

Závěrečné shrnutí: kniha staví na vynikajícím jednoduchém nápadu, pozvolna a velmi pěkně buduje tíživou psychologickou atmosféru spočívající v prosté lidské nenávisti, bohužel však tuto atmosféru schazuje naprosto nedostatečným zakončením, které v mém pohledu snižuje kvalitu knihy na průmer. Tři hvězdy.

Obuvník
19.08.2015 5 z 5

Městečko, ve kterém je krásný krámek. Takový nenápadný se zvláštním názvem, ale uvnitř se nachází pravé poklady, to mi můžete věřit. I já tam našel "To" pravé; s věnováním od Stephena: Mému nejmilejšímu čtenáři Obuvníkovi. Majitel je nejspíš blázen, protože - a to si představte - vůbec nic nechtěl. Nic... jen takový malý žertík. Stejně tu ženskou moc nemusím, tak co bych mu nevyhověl. Nanejvýš bude trošku nazlobená. Co horšího se může stát.

Bomba na n-tou. Kdo má rád Kinga, musí přečíst. Kdo nemá, měl by též, aby se plynule zařadil do první podmnožiny :-)

exitus
06.08.2015 4 z 5

Toto je typická Kingovka - skvěle vykreslené postavy, bravurní popis města, které si žije svým vlastním životem, dokud nepřijde událost, která vše obrátí vzhůru nohama. Na Kingových knížkách mám ráda, jakým způsobem je schopen z drobností a zdánlivých malých trablů vytvořit obraz totální zkázy, kde se pokazí úplně vše. Své hrdiny rozhodně nešetří a nemůžete si být jistí, že zrovna ten Váš oblíbenec to neslízne. Námět je perfektní a myslím, že něj bylo vytěženo dostatečně. Konec je taky kingovský, přišel mi možná trošku moc, ale nic, co by zkazilo požitek z předešlých 900 stránek.

mulderka
02.08.2015 5 z 5

Byly doby, kdy bych se stala velmi snadnou obětí záměrů pana Gaunta... vždyť co znamená jedna maličká lumpárna provedená někomu, koho sotva znám, při představě, že jsem konečně, konečně, konečně získala svůj životní sen???

A co vy???

TOHLE je na kingovkách nejcennější: ta schopnost prohrabat se naším /pod/vědomím a donutit nás přemýšlet o věcech, které si je málokdo vůbec ochoten připustit. K tomu napínavý strhující děj a hlavní postavy, kterým se dá fandit - hodnocení je pro mě jasné.
NV bez debaty patří do mých King Top 5.

józi.odkudkam
22.07.2015 4 z 5

King za vitrínu obchůdku kydnul chvějící se, obnaženou sliznici kolektivního nevědomí jednoho maloměsta, a dle osvědčeného receptu už aspoň posté namíchal svůj autorský koktejl citového vydírání, staromilství, jadrného dobráctví, sounáležitosti s dělnickou třídou, erotiky a skrytého zla....a, ne nepodobně jako čtenářce červené knihovny (byť duchaplněji), dodal i mé dušičce přesně ten druh vitamínů, po kterých baží. Nechápu, ale funguje to. On ten zpropadený zmetek asi fakt občas umí koukat někam za roh, to se musí nechat.
Jak se ale blíží zvonec, Stephen opět neví, kudy ven, utápí se v dosti urputných symbolismech a tak tu máme dalších 600+ stran přetavených v mírnou čtenářskou kocovinu. I tak; Sečteno, podtrženo, slušné 4****
PS: Jako katalog chování a jeho důsledků fungují Věci hezky. Jak se ale znám, stejně při nejbližší pijatice vystřihnu nějakou do nebes volající hovadinu, kterou si pak před usnutím budu aspoň ještě týden otloukat o polštář

Kingomolka
09.07.2015 5 z 5

Myslíte si že jste připraveni na skvělou knihu ?...
Tak neváhejte a poneřte se do života obyvatel Castle Rocku.

Dávám vám otázku...
Po čem nejvíc toužíte ? Je to bohatství,moc,věc ...může to být cokoliv.
A pak se sami sebe zeptejte co by jste pro tuto "věc" obětovali ? vše nebo nic ?

Městečko Castle Rock (pokud znáte Stephena Kinga tak toto městečko vám může připadat známe -Mrtvá zóna,Cujo, Temná polovina)
Je to malé městečko a píše se rok 1991,všichni se tu znají a nejsou zvyklý na změny.
Ve městečku se náhle objeví cizí člověk - obchodník Gaunt který si otevře nový obchod a nazve jej Nezbytné věci, lidé jsou velmi zvědaví a přemýšlejí co by tak mohlo znamenat...nějaké domací potřeby ? Brzy zjistí co tento podivný obchodník nabízí...

Salonka
24.05.2015 5 z 5

Vynikajúce, zas a znovu výnimočný zážitok. Naoko triviálny námet - kingovsky vypracovaný do dokonalosti. Štýlové, nezabudnuteľné.

Nikdy sa nestratíte v čase, priestore ani v postavách, Kráľ je majstrovský rozprávač. Nezriedka sa zasmejete, často zatajíte dych v očakávaní ďalších napínavých udalostí... autor sa (ako vždy) s nikým nemazná a každému dá ´vyžrať´ až do dna všetko, čo si zaslúži. Nechá voľný priebeh nízkym vášňam a všetkým prapôvodným démonom ľudskej povahy - katalyzátorom je pán Leland Gaunt v obchode Nezbytné věci, nesporne najzaujímavejšia postava diela. Ten zo zákulisia poťahuje nitky, ktoré upevňujú a vzájomne prepletajú osudy ľudí jedného bežného malého mestečka. Sledujte, čo sa bude diať, pripomína to veľkolepé divadelné predstavenie. S tým rozdielom, že toto je naozaj.

Paráda za plný počet. :-)

Končím peknou vetičkou: „Láska možná hýbe světem, avšak Polly byla prěsvědčená, že vesmírem hýbe spíš nářek těžce raněných a smrtelne postižených lidí.“

Targa Dall
17.05.2015 5 z 5

Úžasné. Fascinující. 5*
Kolik jsou lidé ochotni zaplatit za splnění svých nejtajnějších přání?
Hodně. Všechno.

A musí se ta přání skutečně splnit?
Ne. Postačí, když tomu lide uvěří.

Ale nebojte, víra je nakonec i zachrání.

Kniha o lavině zloby, které jsou schopni pouze lidé, a mazaném manipulátorovi, panu Gauntovi.

Psal jsem to i u jiných knih, od Mistra Kinga, ale tuto skutečně nelze odložit ;)

Terva
28.04.2015 5 z 5

Tak tuhle Nezbytnost jsem četl již třikrát a určitě se k ní ještě několikrát vrátím.
Temné a velmi čtivé a pro někoho nezbytné. Příběh z imaginárního Kingova městečka Castle Rock.

helmiczka
10.02.2015 4 z 5

Nuž áno, koniec bol trochu prirýchly. Ale čítalo sa to báječne.

Jezevčice
19.01.2015 4 z 5

Čtivá knížka, jako všechno od Kinga. Líbí se mi myšlenka knihy, že lidé koupí cokoli a vidí jen to, co vidět chtějí.

Silverdiamond
19.12.2014 5 z 5

Perfektní knížka s opravdu silným námětem. Pan Gaunt je tady prostě nesmrtelnej. Zahrává si s každým jednotlivcem a pomocí jeho největší slabiny, 'nezbytné věci, 'kterou má pro každého dobře připravenou, 'začne ovládat celé město. Až na šerifa samozřejmě. Nemohu hodnotit jinak než kladně, i když konec už byl na mě až moc fantasy... 'cením ale především nápad a hlavně Kingovu schopnost dokonale popsat postavy a pohrát si s dějem. Super!

Hjuud
29.11.2014 5 z 5

Jeden z mých asi top 5 románů od Kinga! Musím nesouhlasit s mnoha zdejšími komentáři, že by se kniha rozjížděla moc pomalu. Naopak, vychutnával jsem si od první stránky každý, byť zdlouhavý, detail a užíval jsem si ještě hodného pana Gaunta a dějovou linku Polly a Alana. Konec, kdy se všechno rozjelo, už byl možná až moc přehnané sci-fi a krvák, stejně tak jsem se občas ztrácel ve vedlejších postavách. Nejlepší na této knize je ono skvělé kingovské pochopení nitra člověka, ať už je to hrubián nebo naopak citlivka s depresemi. King by byl tak skvělým psychologem! :-)
Pro tuhle knihu bych udělal cokoli, klidně i nějaký ten malý žertík...

themarksokol
27.10.2014

Bavilo i když už během prvních kapitol tak nějak víte, jak příběh skončí. Za mě ale jedna z těch dobrých Kingovek! :)