Nezbytné věci

Nezbytné věci https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431553/bmid_nezbytne-veci-KvU-431553.jpg 4 2230 2230

Nové vydání kultovního titulu. (5. vydání, v nakladatelství Beta 4.) Městečko Castle Rock má nového obyvatele, sympatického cizince, který si na hlavní ulici otevře nevšední obchod s názvem Nezbytné věci. Co nabízí? Přesně to, po čem celý život toužíte. A co víc, pan Gaunt má i rozumné ceny. Zaplatíte směšně málo, ovšem musíte přihodit malou protislužbu, nic velkého, „nevinný žertík“ jinému obyvateli městečka. Není to zrovna fér, ale co, dotyčného vlastně ani moc neznáte a malý žert přece nikomu neublíží… S plynoucím časem však stoupá hladina vášní a nenávisti. Nakonec stačí už jen drobný impulz, aby byl uveden do chodu nebezpečný mechanismus vzájemného vyřizování účtů… doslova na nože. Geniálně jednoduché... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Needful Things , 1991

Lamanai
05.03.2018 4 z 5

Tak nějak děsivě aktuální. Skvěle napsaná sociální studie o tom, co jsme ochotni učinit pro svůj prospěch. Hvězdu strhávám za závěrečnou pasáž posledních zhruba sta stran, kde už jsou loutky rozhýbané a jejich setrvačné jednání je příliš předvídatelné. Jedno je však jisté - King je král. I statistika morčat uhynulých stresem po silvestrovské noci by v jeho podání byla strhující četbou.

hvězdo.kupa
28.02.2018 5 z 5

Je mi jedno, že se to nemůže stát. Já jsem se ještě dlouho po přečtení bála vstoupit do bazaru. Za mě zatím nejlepší román hned po Řbitovu zvířátek.

kilometr
23.02.2018 1 z 5

Magie-nejde tu vlastně o magii?Nepochybně o magii černou,zlou,magii,jejímž účelem není lidi překvapit a rozesmát,nýbrž udělat z nich rozběsněné a útočící býky-ale je to pořád jen magie.Zneužitá a hlavně přes výborný námět ve finále tak zpatlaná,že by se pejsek s kočičkou(pavoukem) divily.Má 46 přečtená "Kingovka" a zatím suverénně nejhorší.10%.

ahojda
10.02.2018 5 z 5

úžasná kniha, během pár večerů přečtená

JackieDecker
09.02.2018 5 z 5

Netajím se tím, že Král hororu, Stephen King, je můj vzor a navíc také oblíbený autor. Tuto knihu mi doporučil táta a tak jsem se do ní bez větších obav zakousla. A udělala jsem setsakra DOBŘE!
Prostředí amerického maloměsta se náramně hodilo (většina hororů se odehrává na malých městech, nebo odlehhlých tajemných místech) a bylo dokonale vykresleno včetně všech detailů, jako letopočty, značky aut, smíšlení jednotlivých obyvatel, jejich zvyky... Prostě všechno.
Atmosféra byla dusivě napjatá, jako v letníém horku, než přijde bouře. Člověk ví, že přijde, už po prvních pár "kupujících" tuší o co půjde, ale přesto nemůže přestat číst, protože mu to pořád vrtá hlavou.
Hlavní záporák, je zde vělmi zláštní. Zdá se být milý, ale Vy přesto víte, že je úlisný. Dělá lidem radost za poměrně "nízkou" cenu, ale Vy víte, že to co jim doopravdy přináší je utrpení a smrt. Ne, že by se snad do něčeho namočil, ne na to je příliš chytrý. Využívá lidské touhy, slabosti, předsudky, bolest strach pýchu... a splétá jejich osudy jako nějaký bizarně groteskní pavouk svou síť smrti.
Kniha je psána tak, že čtenář ví přesně, co se děje v zákrytu. Nemusí dedukovat jako šerif Pangborn. Sleduje ty lidi a jejich životy vepsané na stránkách, jakoby snad všechny existovaly jen z jednoho jediného důvodu. Aby se dočkali otevření Nezbytných věcí.
Skoro každý má hluboko v srdci a mysli něco, po čem touží. Ale jakou cenu je ochoten člověk zaplatit aby to měl? Pro každého z nich znamenala koupená věc něco jiného. Pro někoho vzpomínku na klid a zesnulé, pro jiné naplnění erotických snů, ten nejlepší dárek pro maminku (který však nikdy nebude darován), doplnění sbírky baseballových karet, naději na vyléčení z alkoholismu a lepší život, úlevu od stále se zhoršující nemoci... Tak proč to nevyšlo?
Kniha je založená na psychologii lidí a to přesně na ní obdivuji. Všechny postavy jsou vykresleny realisticky a člověk může jen žasnout nad tím, jak málo vloastně stačí, aby se rozpoutalo vražedné peklo. Jeden jediný týden stačil, aby se lidé zmasakroval ia městečko Castle Rock se téměř odebralo na věčnost.
Byly chvíle, kdy jsem si říkala, to přece tomu šerifovi MUSÍ dojít! Ale ono to nebylo tak jednoduché... Měla jsem sto chutí křičet na něj i na Polly. Nettie jsem obrečela. Z Brianova zoufalého činu jsem byla ještě zoufalejší... Je to šílené. Šílené ale uvěřitelné. Někdy opravdu stačí málo.
Trochu pro mne byl "zklamáním" konec příběhu. Jsem ráda za to že to přeili, ti, kteří to přežili, ale byl-li ten muž skutečně nadpřirozená bytost, Ďábel, chcete-li, proč dělal ty malé droné přešlapy, díky nimž byl nakonec odhalen? Možná, že právě proto, aby si lidé mohli vybrat. Aby měli možnost se zamyselt a pochopit. Pokdu to byla zadní vrátka práva volby, je až děsivě šokující kolik lidí ji nevidělo, nebo vidětnechtělo.
Na Nezbytných věcech nebyl vlastně vůbec děsivý padouch jako takový. Ne, ta pravá a nefalšovaná hrůza spočívala v tom, kolik zla jsou lidé schopni napáchat kvůli maličjkostem. Kvůli věcem, které jsou staré a ohyzdné a k ničemu. Kvůli kumpárnám, falešným dopisům a jak snadno si člověk je schopen udělat názor. Jak jednoduše vzplane nenávist doslova na nože... To opravdové zlo je v lidech a kolikrát je až nechutné...
Za mě je to VYNIKAJÍCÍ kniha pokud máte chuť ponořit se do temných zákoutí lidské mysli.

Gabi.K
25.01.2018 3 z 5

Tato kniha se mi hůře hodnotí, ač je velmi obsáhlá, má vše co správný příběh potřebuje a přesto nemohu říci, že by mě uchvátila.
Velmi dlouho mi trvalo se do knihy začíst, takže i když má spoustu stránek trvalo mi mnohem déle něž-li jsem jí dočetla.
V knize bylo spoustu postav a jejich příběhů, všechny si nebylo možno zapamatovat, nakonec jediný ke komu jsem měla větší náklonnost byl šerif Alan.
Je to velmi zajímavý příběh o obchodování s dušemi, touze po určitém předmětu a novém krámku.
Konec byl trochu nadsazený, ale mě se velice líbil.
Nepatří to mezi nejlepší, nebo mé nejoblíbenější díla, ale kniha mě když jsem jí nakonec dočetla, potěšila.

Paulus.1987
09.01.2018 4 z 5

Myšlenka knihy je geniální a v obrazu vzájemného rozeštvávání obyvatel městečka proti sobě se podle mě dá najít hodně psychologie. Jediné, co knihu krapet sráží, je poněkud přepálený konec.

draga
25.12.2017 5 z 5

druhá kniha, kterou jsem kdysi od Kinga četla a zanechala ve mě něco podivného...myslím si, že myšlenka je úplně geniální

B4LU
13.12.2017 4 z 5

Parádní záležitost, po dlouhé době něco, od čeho jsem se doopravdy nedokázal odtrhnout - a to i přesto, že má kniha 700 stran a já měl v plném proudu zkouškové. Podobně jako jiné Kingovy knihy tohoto rozsahu zabírá první třetinu až polovinu seznamování se spoustou postav, které tvoří kostru děje, který se plně rozvine až v druhé polovině - ale i to seznamování má tah, o krvavém a výbušném finále ani nemluvě. Nemyslím si sice, že je to Kingova nejlepší kniha, ale rozhodně není špatná.

Misan1993
06.11.2017 4 z 5

Prvních 500 stránek super, konec žádná velká hitparáda.

klaraj093
26.10.2017 5 z 5

Pěkná kniha,ale na mě moc dlouhá a roztahaná..

N.I.C.K.
22.09.2017 5 z 5

Senzační dílo. Ze začátku malá dezorientace z většího množství postav ale ustálilo se to. Zfilmovanou verzi neporučuji. Nuda. Hlavně je to asi jedna z knih, které se zfilmovat nedají...

BeyondHorizon
02.09.2017 3 z 5

Tloušťkou knihy jsem se nenechala odradit, ale když je prvních 100 stránek jen popis celého městečka a všech lidí a jejich poměrů mezi sebou, tak jsem se opravdu začala bát. No nic, jedu dál, od 200. stránky už se konečně začíná něco dít a po dalších párset stránkách začíná děj mít nějaký spád. Strhává se totální chaos, až se pak dostáváme na konec knihy a příběhu.
Po té tsunami, kdy na čtenáře King hodí obrovské množství postav, je hlavní se neutopit a orientovat se kdo je kdo a co se zrovna děje. Takový příběh rozhodně není lehké napsat, ale Kingovi se to docela povedlo a já se neztratila. Chce to ale hodně trpělivosti a tu nemají všichni. Já na(ne)štěstí ano.

marlowe
22.08.2017 3 z 5

Nejspíš to bude věkem!
Možná kdybych si Nezbytné věci přečetl v mládí, našel bych v nich pozitiv o něco více…
O tom, že King psát umí, diskutovat netřeba, ale prodírat se šesti sty čtyřiceti stranami jen proto, abych se seznámil s tisíci a jednou podobou zla, nenávisti a šílenství (v kontrastu s jedinou chudičkou jiskérkou dobra!), to už dneska považuji za ztrátu času.

evvva
04.08.2017 4 z 5

Opět super kniha, po "Řbitovu zvířátek" o hvězdičku míň, ale jen pro místy horší orientaci v množství postav a příběhů...které do sebe nakonec sice beze zbytku zapadnou, ale občas se může čtenář trošku ztratit. Možná je to jen můj pocit. I tak opět skvělý čtenářský zážitek a vyplnění nudného času v práci :)

Darknessfriend
22.07.2017 4 z 5

Vyborna kniha s malomesta Castle Rock kde se tak nejak vsichni obyvatele aspon trochu znají, k tomu si pridejme demonickeho pana Gaunta a jeho kramek Nezbytné veci a netradiční obchodní podminky, ktere vyústí na konci v totalni chaos a peklo. Četlo se to výborně tech 734 stran uteklo strasne rychle a hodne sem se u tehle knihy bavil. Nicméně konec me přišel trochu pritaženy za vlasy a spousta postav u konci me trochu dala práci se v nich kdo je kdo ahaaa uz vim zorientovat, nicméně sem se naprosto skvěle bavil a napeti se dalo taky občas krájet doporucuji vsem obyvatelum malomesta velkoměsta za mě 4z5.

JaMar28
19.07.2017 4 z 5

Na téhle knize mi King dokázal, že je skutečný mistr. Není to sice tak úplně hororová či vyloženě tajemná kniha, spíš tak krásně znepokojivá. Ani není plná zvratů a šokujících překvapení, dokonce je celkem předvídatelná. A vlastně obsahově není ani tak zajímavá - naprostá většina knihy sestává z líčení celkem banálních osudů a činů ne příliš zajímavých obyvatel městečka Castle Rock. A přesto jsou Nezbytné věci neuvěřitelně čtivé a pohlcující. Těch 600 stránek uplyne jako rozbouřená řeka. Jednoznačně doporučuji každému čtenáři a jednu hvězdičku ubírám za podle mě ne zrovna uspokojivý konec.

pedroK
17.07.2017 5 z 5

Byla to má druhá kingovka. A v té době přečíst 600 stran mi přišlo nadlidské úsilí. Ale nešlo přestat. Musela jsem číst a číst. Výborný napínavý horor. Malé vetešnictví, obyječný starý chlápek za pultem.Ale každá z těch věciček je asi očarovaná. Každý z příchozích do malého obchůdku si musí odnést něco, co od té chvíle považuje za nezbytné...

Danilla
15.07.2017 5 z 5

Výborná kniha, která hned chytne a do konce nepustí. Ze začátku trochu víc postav ale Stephen King i v průběhu knihy nenápadně připomíná kdo je kdo, tak se čtenář v příběhu neztrácí.
Příběh je parádně propracovaný, děj svižný a já knihu odložila, až když se mi večer zavírali oči.

denisa7400
29.06.2017 4 z 5

Střed knížky jsem hltala, ale začátek byl příliš utahaný a konec zase přitažený za vlasy. Celkově jsem si ale knihu užila, byla to moje první Kingovka.