Nezbytné věci

Nezbytné věci https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431553/bmid_nezbytne-veci-KvU-431553.jpg 4 2220 329

Nové vydání kultovního titulu. (5. vydání, v nakladatelství Beta 4.) Městečko Castle Rock má nového obyvatele, sympatického cizince, který si na hlavní ulici otevře nevšední obchod s názvem Nezbytné věci. Co nabízí? Přesně to, po čem celý život toužíte. A co víc, pan Gaunt má i rozumné ceny. Zaplatíte směšně málo, ovšem musíte přihodit malou protislužbu, nic velkého, „nevinný žertík“ jinému obyvateli městečka. Není to zrovna fér, ale co, dotyčného vlastně ani moc neznáte a malý žert přece nikomu neublíží… S plynoucím časem však stoupá hladina vášní a nenávisti. Nakonec stačí už jen drobný impulz, aby byl uveden do chodu nebezpečný mechanismus vzájemného vyřizování účtů… doslova na nože. Geniálně jednoduché... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Needful Things , 1991

Janniska
10.03.2021 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha od mistra hororu.Prostě nemá chybu.

Pett
25.02.2021 4 z 5

Nezbytný strýček Ká... on je prostě klasik... opět zabalil mojí vypsychovanou duši do černočerné tmy a bez mrknutí oka s ní jebnul mezi temné řádky svojí mysli... aneb takové to zlověstné rozklížení jednoho městečka lusknutím ďábelského paragonu... jen ten zběsile pomatený konec moje záložka úplně neschroustala... největší škoda škodoucí... inu, tak snad příště mi bude pekelníkem Štefanem zase o krapítek více dáno ;)

rabor
24.02.2021 2 z 5

(SPOILER) Dobrá kniha s pěknou obálkou a lákavou anotací, která mě navnadila na nápaditý a lehce děsivý mysteriózní příběh. Jenže pak jsem ji začal číst, hm. Prvních snad čtyři stovky stran jsou vesměs o ničem. Nové vetešnictví v malém městečku a lidi si tam chodí kupovat cetky, za které provedou jiné osobě v městečku nějaký naschvál a tím se proti sobě poštvávají. Čtyři sta stran! Mysterióznost nula, napínavost nula, děsivost HA-HA-HA. A potom se to velmi pozvolna rozjede, přičemž všechno spěje k už značně pohádkovému závěru, který takňák tušíte už od začátku. Nějak mi to potom šrotovalo v kebuli, kdybych byl pan Gaunt (hlavní záporák, majitel toho obchúdku) a uměl všechny ty triky co umí, skutečně si dával takovou strašnou práci (čtyři sta stran!) aby se ve výsledku pořezali dvě báby jejichž existence mi je vesměs lhostejná? A pak mě napadlo, kdyby se to zfilmovalo mohlo by se to jmenovat Slunce, seno a bedna dynamitu. A pak mě napadlo, kdyby si tohle přečetl Hitler a zjistil by, jak páchání trochy zla múže dát strašnou práci, možná by nikdy nebyl holokaust. A pak už mě nic nenapadlo, tak jsem se vykakal a šel spát.

AmyLee992
13.02.2021 5 z 5

Za mě nejlepší Kingovka :) TOP

PlusOne
03.02.2021 5 z 5

MamaKnihomolka - ano, děj se odehrává ve stejném městečku, jako Cujo, je zmíněna postava šerifa George Bannermana, který tehdy celou záležitost vyšetřoval. On se Castle Rock (nebo jeho postavy) ostatně mihne např. i v románu Mrtvá zóna, odehrává se tam jedna ze stěžejních kapitol, a kromě už zmíněného George Bannermana se tam objeví i Frank Dodd, o kterém je v Nezbytných věcech taky zmínka. To mám na Kingovi rád - tyhle "easter eggy" :-)

PlusOne
03.02.2021 5 z 5

První kniha, kterou jsem od Kinga četl, a dodneška jedna z mých jeho nejoblíbenějších. Děj, který se ze začátku trochu táhne, postupně dostává grády, jak se do kolotoče "nákupů" zapojují další a další občané Castle Rocku.. román byl zfilmován, u nás šel pod názvem "Obchodník s hrůzou", ale za vidění ani nestojí - krom skvělého výběru představitele pana Gaunta (Max von Sydow) ničím světoborným neoplývá, příběhu z knihy se drží místy spíš sporadicky (některé postavy úplně chybějí), a pokud jej uvidí někdo, kdo knihu nezná, asi se mu nebude ani líbit - to, že je to nízkorozpočtová záležitost, z filmu přímo čiší.

jan37
01.02.2021 5 z 5

TOP 5 od Kinga. Znepokojující kňiha

Knihomolka506
19.01.2021 3 z 5

Chcete se podívat do obchůdku, který má zvláštní název? pak vítejte v Nezbytných věcech! Tenhle krámek Vám nabídne vše, na co si jenom vzpomenete a za malou cenu. Ale druhá polovina není v hotovosti , ale v lidských pocitech, které "řídí" tajemný prodavač...
Děj super, ale moc postav najednou.

MamaKnihomolka
24.12.2020 5 z 5

Poklidné městečko Castle Rock v čele se šerifem Alanem Pangbornem, kde si každý žije svým životem obrátí naruby nově otevřený a záhadný obchod s názvem Nezbytné věci. Kniha, nad kterou se člověk zamyslí jakou zlobu mají v sobě lidé ukrytou a že stačí malé popíchnutí a provedou věci o kterých se jim nezdálo ani v nejhorších nočních můrách.

To, že je to můj nejoblíbenější autor, kterého že srdce uznávám už zmiňovat ani nemusím, ale u žádného autora se mi to nikdy nestalo, ale vždycky když začínám Kingovu knihu mám zvláštní, záhadný pocit v břiše. Miluju jeho úvody a doslovy, autor s vámi komunikuje skrz knihu a tak je to podle mě správné. Mám pokaždé pocit jako bych se setkávala se starým známým.

Musím se přiznat, že to je první kniha od Kinga, která se mi četla hůř. V příběhu se objevuje mnoho postav, takže je jasné, že chvíli potrvá než se člověk prokouše jejich příběhy, pohledy na věc a jakou roli vlastně hrají, proto jsem byla chvílemi zmatená a musela jsem se více soustředit abych si vše ujasnila a neunikla mi nějaká důležitá věc. Proto bych ji nedoporučila těm, kteří s autorovou tvorbou teprve začínají. Těm bych spíš poradila Carrie, Řbitov zvířátek, Kouzelná skříňka pro Gwendy nebo jeho povídkové knihy. Ovšem když se děj rozjel a věci se daly do pohybu nedalo se od knihy odtrhnout. A co víc...dostat ji z hlavy. Poslední část, kde se začalo všechno doslova bořit byla úžasná, protože jedním slovem je tato kniha jedna velká KOMPLIKACE a nevěřila jsem, že by se něco z toho dalo spravit.

Opět musím vyzdvihnout originální, poutavý námět, Kingovu fantazii a velmi dobře strukturovaný a promyšlený příběh. Častokrát jsem se zapřemýšlela co všechno jsou lidé schopni udělat. Je to vlastně o to děsivější než nějaké příšery, protože lidé jsou schopni VŠEHO. Jedna věc mi vrtá hlavou a budu ráda když mi napíšete kdo četl Cuja i tuto knihu, protože mi přijde, že v knize je odkaz právě na Cuja, ale jelikož jsem ho ještě nečetla, tak nemohu posoudit.

Morton
14.12.2020 4 z 5

Musí se uznat, že tato kniha má opravdu zajímavý a jedinečný námět. Nejdříve se mi kniha líbila, velký počet postav mi nevadil, i když jsem byl někdy hodně zmatený o jaké postavě to vlastně čtu. Čím víc se, ale dostáváte ke konci tím horší a chaotičtější příběh je. A ten konec ? ( tím teď myslím zhruba posledních 10 stránek ) Naprostá blbost. Připadalo mi jakože si autor řekl: ,,No nic. Potřebuju tohle dokončit, tak tam hodím nějakej konec a snad to projde." Kniha si určitě pět hvězd nezaslouží, protože má víc chyb než jen špatný konec, ale i tak si kniha zaslouží 4 hvězdy.

Kontryhelka
01.12.2020 5 z 5

Jak lehce se dají koupit lidé. Co vše jsou ochotni udělat pro věc, kterou chtějí vlastnit a po které celý život toužili. Co za špatnosti je v lidech, kolik nenávisti, pomsty a jen minimum porozumění a lásky .......

Hespik
30.11.2020 5 z 5

Tento obchod splní veškerá vaše nejtajnější přání a pro jejich ochranu jste schopni provést cokoliv i když to znamená propadnout peklu

kristie
18.11.2020 5 z 5

Včera v noci dočteno a musím říct, že Nezbytné věci se pro mě staly zatím jednou z mých nejoblíbenějších kingovek. Leland Gaunt je záporák, který mě bavil. Ano, máme tu plno postav a cca do poloviny knihy jsem se je snažila všechny zapamatovat, ale pak jsem to přestala řešit a kdykoli se nějaká postava vynořila, po pár větách jsem z příběhu pochopila, kdo že to je.

Zjistila jsem, že já budu nejspíš fanda těch delších kingových románu, protože ač mě třeba kratší romány od Kinga taky baví, tak teprve Nezbytné věci měli správnou atmosféru. Né že bych se bála (což se ostatně zatím nestalo u žádné Kingovy knihy), ale to rozvláčné vyprávění, proplétání vztahů nic netušících obyvatel Castle Rocku a odkrývání osudů lidí mě moc bavilo.

No a potom přijde na řadu výprodej a my se ocitáme na scéně nějakého apokalyptického filmového hororu, což se zdá být trochu šílené a přitažené za vlasy, ale konec konců k tomu celou dobu přeci kniha směřovala.

Blaufik
20.10.2020 4 z 5

Celkově kniha rozhodně nebyla špatná, rozpoutání války mezi obyvateli městečka, kvůli jejich chamtivosti, bylo skvělou volbou u které se čtenář skvěle pobaví. Přesto však autor mohl některé z postav vynechat. Celkově by kniha získala na dynamičnosti a zároveň neztratila nic ze své čtivosti.
I přes to však knihu řadím mezi mé oblíbené a v budoucnu se k ní ráda vrátím. Vykutálený Leland Gaunt, novodobý rytíř Alan Pangborn a sympatická Polly mi za to rozhodně stojí.

Set123
18.10.2020

Jsem přesvědčen, že pan Gaunt byl mnohem hloupější, nežli by se na první pohled soudilo. Nepochopil, že jeho místo je v politice, nikoliv v nějakém lokálním maloobchodu. Sakra, tomu by to tam šlo! Konec konců, komu je co do duší? Dnes se hlavně hlasy cení, že ano, pane Kryle?

Ale teď vážně. Následující část bude téměř jistě obsahovat vyzrazení děje.

Upřímně jsem knihou trošičku zklamán. Ne proto, že by byla špatná, to ne. Já na ni byl hrozně, ale opravdu strašně natěšený. Opravdu jsem od knihy čekal snad mnohem více, nežli mi mohla nabídnout. A to rozhodně není vinou knihy, ale vinou mou. Tak nějak mě na knihu hrozně natěšilo Prokletí Salemu a odkazy v popkultuře to jenom završily. To byla chyba.

Nutno zmínit, že se kniha jazykově, strukturou, či popisy nikterak výrazněji neliší od čehokoliv jiného, co jsem od Kinga četl. A to se mi u již čtrnácté knih zdá býti jistou chybou. Možná jediná knihy, která se zatím stylisticky odlišovala, byla Geraldova hra. Ale úplně špatně to zase není, on totiž tuto strukturu King prostě umí. Myšlenkové pochody postav, propojování vztahů a tak dále a tak dále. Jazyk nemá smysl popisovat, to bych mlel pořád to samé dokola jak o v mých jiných komentářích.

Připouštím, že těch postav bylo v této knize opravdu maličko moc. Je pravda, že si je člověk nemusel nutně zapamatovat, ony se vždy samy připomněly, ale moc jich opravdu bylo. Nakonec opravdu důležitý byl akorát Alan, Norris, Poly, Keeton a Gaunt, ale člověk má takovou instinktivní tendenci zapamatovat si všechny postavy a tahle knihy mu to opravdu neulehčuje.

Musím ovšem ocenit eleganci, se kterou pan King rukou pana Gaunta postavy propojoval. Čekal jsem, že začneme opravdu nějakými drobnými lumpárnami, což byla možná pravda, pokud bahno v prostěradlech považujete za drobnou lumpárnu, ale obecně bych řekl, že se to až moc rychle rozjelo do extrémních rozměrů, což jsem osobně neocenil, ale vztahy fungovaly dobře.

Co mě relativně dost trápilo, byl chaos, který nastal v druhé polovině „Výprodeje století“ a táhl se až do úplného konce. Nemám rád chaos, ale v této knize to byl naprosto neodvratný. Nu a myslím, že i chaos se Kingovy povedl velice pěkně, takže jsem u toho nakonec ani tak moc nesténal.

Závěrem si nemohu odpustit okomentovat závěr. Mnoha lidem se nelíbil. Mě ano, mě se upřímně dost líbil, i když davové scény nemá rád. Proč se mi líbil? Protože to byla krásná alegorie na Zjevení Janovo. Konec konců, co jiného, nežli toto, byl pan Gaunt?: „I vyšel kůň, ryzí: i sedícímu na něm dáno jest, aby pokoj vyzdvih z země, a aby se lidé ve spolek mordovali: a dán jemu meč veliký.“ Celé závěrečné zúčtování poněkud připomínalo Apokalypsu. Jak ostatně říkal pan Gaunt, prostředky zůstávají stejné, jenom jejich forma se mění. A co sejde na tom, jestli to je meč veliký, nebo puška automatická, že?

Páájinka
22.09.2020 5 z 5

Příběh je velmi dobře vymyšlený. Každý člověk má v sobě něco, čím ho dostanete. Líbilo se mi i zakončení.

jefff
21.09.2020 3 z 5

Zajímavý příběh se skvěle vykreslenými postavami. Šokující je především průběh a degradace městečka, ale konec mě zklamal.

lapagerie
18.08.2020 3 z 5

Zajímavý nápad, to se musí nechat. Něco moc chci. Dostanu to za pár peněz a ještě můžu někomu udělat malilinkatý nepěkný žertík. Vždyť to ni není. A věřím, že by to i ve skutečnosti fungovalo, vždyť lidé jsou škodolibí.
Celkově se mi knížka líbila, i když mi přišla zbytečně dlouhá. Závěrečnou "bitvu" jsem už jen přelétla, zajímal mě jen osud Alana a Polly. Jiné Kingovky mám radši.

kristyna3010
17.08.2020 5 z 5

Zajímavý námět, dobře propracované postavy. Kniha se mi velmi líbila.

Dani419
16.08.2020 5 z 5

Od Kinga jsem četl již několik příběhů a Nezbytné věci jsem i viděl zfilmované, tak jsem tak nějak věděl, do čeho jdu. Sice mě trochu odrazoval počet stran, ale nakonec jsme se tím prokousal. Originální myšlenka, celkové napětí, náznak hororu a mystiky, prostě velmi povedené.