Netopýří muž

Netopýří muž https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71691/bmid_netopyri-muz-VSu-71691.jpg 4 5745 1026

Harry Hole série

Harry Hole, policista z Osla, je poslán do Sydney, aby zde objasnil vraždu mladé norské herečky Inger Holterové. S případem mu má pomoci jeho australský kolega Andrew Kensington, Aborigin. Oba nekonvenční policisté se brzy spřátelí a Hole se od Kensingtona dozvídá mnoho zajímavostí o Austrálii, její historii i o životě v samotném Sydney. Vražda Inger Holterové navíc není ojedinělým případem. Na celém západním pobřeží Austrálie jsou znásilňovány – a občas i zardoušeny – mladé blondýnky. Úkolem obou kriminalistů je dopadnout psychopatického vraha co nejdříve...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Flaggermusmannen , 1997

Lucienka
27.12.2014 4 z 5

Případy Harryho Holea by se asi měly číst v pořadí, v jakém je autor píše a HH1 asi jako první. Já to tak bohužel nedělám a tak mi začátek knihy i tvorby přišel o chloupek slabší než následující díly, ale už v závěru se Nesbo nezapře, nebojte..úplně vás pohltí!;-)

šmudlík
27.12.2014 2 z 5

Knížka nebyla špatná, ale na to jak se drží knihy tohoto autora na nejvyšších místech v žebříčkách knih, mě docela zklamala.

MATY-sek
27.12.2014 3 z 5

Před nedávnem jsem viděl náhodou film Lovci hlav, který mě opravdu zaujal a nadchl. Pak jsem zjistil, že existuje i kniha a že dokonce je i celá série od stejného autora... Tzn. chtěl jsem začít od začátku tj. Netopýřím mužem. Asi jsem od toho očekával více. Určitě se na tom podepsalo i to, že jsem z důvodu nedostatku času knihu četl na několikrát s odstupem i několik dnů a občas jsem se v ději ztratil.
Nicméně díky vašim hodnocením vidím, že pouze tato kniha má "modré" hodnocení, tedy že další díly budou už jenom lepší a lepší...

pagac17
25.12.2014

Tak výbornou detektivku jsem dlouho nečetl. Dějem probíhá příběh Harry Hole, policisty z Osla, který přiletěl do Austrarie, aby vyšetřil záhadnou smrt mladé norské herečky inger Holterové.Napínavý a výborně napsaný děj Poučný také z toho důvodu, že autor popisuje současný stav generace v tomto světadíle. Opakuji si a doplňuji její historii. A hlavně život v samotném Sydney. S případem mu má pomoci australský kolega Andrew Kensingtom..Dále se nechci o průběhu děje zmiňovat, protože bych muse pro případného čtenáře hodně prozradit. Knihu jsem přečetl jedním dechem. Rozuzlení je překvapivé a napínavé až do samotného konce.

Biohazard
21.12.2014 3 z 5

Tákže, tohle byla tak nějak moje úplně první detektivka, ke které jsem se dokopala, takže ji nemám s čím porovnávat. První polovinu knihy jsem četla jen proto, že nechávám nerada knihy nedočtené a jsem opravdu ráda, že jsem to udělala, protože (bohužel až) druhá polovina je jízda, která stojí za to. Líbí se mi všudypřítomný sarkasmus, se kterým je kniha pevně svázaná a i když mě kupa australské historie v příběhu mnohdy uspávala, tak ji geniální a v podstatě naprosto příšerně nesnesitelná povaha alkoholika Harryho Holea vyvážila. Občas mě odrazovalo, že se slovo točilo kolem kdejakých kravin, které nakonec ani nějak nesouvisely s případem a také fakt, že samotný případ mi nepřišel tolik zajímavý a komplikovaný. Na druhou stranu, zajímavá hlavní postava i všechny ostatní charaktery a věc, co si mě pokaždé získá: detaily. Spousta detailů. I když první polovina knihy bylo jakési roztahané nic, jsem spíše nadšená než zklamaná. Od autora čekám i lepší díla a určitě se pustím do dalších dílů.

zoew
18.12.2014 2 z 5

Tak nějak nevím, co si mám o této knize myslet. Asi jsem očekávala příliš mnoho, hlavně jsem teda čekala krimi a té je tam opravdu pomálu. Občas se zjeví nějaký podezřelý, aby se vzápětí ukázalo, že "ten to není" a mnohem více prostoru je věnováno Harryho (špatně) vyléčenému alkoholismu, australské historii včetně tradic a legend původního obyvatelstva. Jsou tu travestiti, šlapky, exhibicionisti, feťáci, mezi tím se pohybují poldové, kteří působí dojmem, že se jen tak poflakujou a sem tam vyptávají (občas se i oni nebo někdo v jejich blízkosti porve), ale dohromady vlastně nic nevyšetřují - skoro až působí dojmem, že je jim tak trochu jedno,kdo že to tu vlastně vraždí a vše je to tak nějak splácané dohromady, asi jako když pejsek s kočičkou pekli dort. Nicméně i přes tento podivný literární guláš je kniha napsaná celkem čtivě a docela "odsejpá" (až na to, že čtete a čtete a čtete a o zločinu a jeho motivu pořád nic nevíte). Stejně tak mi není jasné, proč jsou občas v textu kurzívou vkládané věty v angličtině, když logicky na území Austrálie mezi sebou všichni mluví anglicky skoro pořád (kromě rozhovorů Harryho se švédskou servírkou, která zde funguje ponejvíce jen jako "doplněk" do postele hlavního hrdiny). Kniha v podstatě graduje až někde v poslední čtvrtině - to je na opravdu DOBROU KNIHU dost málo.........
Podle ostatních komentářů soudím, že tohle není nejlepší kniha Jo Nesba a doufám, že ty další budou lepší. O to víc mě překvapuje, že se právě tímhle svým prvním románem stal uznávaným světovým autorem bestsellerů. Tohle je spíš horší průměr.

Hedwik
10.12.2014 4 z 5

Kniha se mi líbila, nebyla tedy tak odzbrojující jako její sestřičky, které jsem četl dříve, ale to vůbec nevadí, alespoň je možné vidět zvyšující se úroveň autora.

Gabibi
07.12.2014

Chtěla jsem začít s Harrym od začátku, ale knížku jsem v půlce musela vzdát, vůbec mě nechytla. Pak jsem zkusila Sněhuláka a měla jsem ho za pár dní přečteného. Ale aspoň vím, jak se správně vyslovuje Harryho příjmení :-)

Taťka Hraboš
04.12.2014 5 z 5

Četbu mi komplikoval fakt, že jsem už ze Sněhuláka znal vraha. Navíc se mi ze začátku zdály obě knihy napsané podle stejného modelu. Na začátku se Harry jen tak mimochodem seznámí s vrahem, sekunduje mu policista, který si Harryho vyhlédne, aby jej využil k realizaci vlastních zájmů, do toho krásná žena, Harry se snadno nechá zlákat ke sledování falešných stop, ukazujících na jiné možné pachatele a jeden z nich zemře ... těch styčných bodů by se dalo najít ještě více. Ale závěr byl strhující, takže přes 90% si ode mne knížka vysloužila.

bob0985
24.11.2014 3 z 5

Toto pro mě byla druhá detektivka (první byl Sněhulák) tohoto autora. Myslím, že víc krimi knih od tohoto autora číst nebudu. Knihu jsem dočetl a odložil do police. Žádnou zprávu, žádný vzkaz ve mně nezanechala. Fajn příběh, do kterého se začtete, výborně zvládnutá technika k udržení pozornosti čtenáře, avšak recyklovaná metoda, která se osvědčila. Každopádně velmi dobrá odpočinková kniha.

ambasador
18.11.2014 3 z 5

Mé třetí seznámení s HH. Tenhle díl mě trochu iritoval.. antihrdina alkoholik a jeho stavy atd atd máme své démony ano ano, rozmašírujou mu ksicht několikrát a stejně se zvedne z podlahy a je mu fajn, nic ho nebolí
je to trochu filmová postava, takový norský James Bond, všimla jsem si toho i v jiných dílech. kosti mu trčí z těla a stejně unikne smrti nebo nebezpečí.. vadí mi ta nerealitičnost (viz levhart a chata pod lavinou? nebo si toho všímám jenom já?)
co mě zamrzelo nejvíc bylo vykreslení Brigitty, nemastná, neslaná a ještě pěkně blbá...
navíc byl příběh docela předvídatelný... jeden podezřelý, druhý podezřelý, třetí podezřelý a je to nakonec někdo úplně jiný.. klasika.. nenadchne a neurazí
prostředí a aboriginské mýty byly pěkné oživení, ne že ne.
ale vadí mi styl psaní - jde vidět, že autorem je chlap

Bineši
07.11.2014 4 z 5

Dal jsem na všeobecnou mánii kolem Joa Nesbøho a rozhodně nelituji.
Sympatický hlavní hrdina, působivé detaily ozvláštňující příběh, vtipné, někdy až černohumorné průpovídky, teplé Sydney, to vše je skvěle zkombinováno dohromady. K tomu taky trochu romantiky, která to celé okořenila a vsuvky ohledně Harryho minulosti, spousta nečekaných zvrat(k)ů - autorovi se dílo povedlo, i když to asi není typická čistokrevná (potažmo severská) detektivka. Australské historie a mytologie mohly někoho nudit, to chápu, ale já osobně jsem si je užíval, navíc měly spojitost s celým příběhem.
Jen na tom konci bylo na můj vkus nějak hodně mrtvol.
Pro mě tedy za ****
Byl jsem v pokušení dát 5*, ale - abych parafrázoval jednu hlášku z této knihy - zas tak dokonalé to nebylo.

wiix
30.10.2014 3 z 5

Hm. Spojiť problematiku alkoholizmu, Austráliu, Škandináviu a detektívku bolo nad autorove sily. Ale malo to svoje svetlé a napísané chvíle.

vendulanovotna
29.10.2014 5 z 5

Jsem maximálně nadšená!
Trochu jsem se obávala té obří popularity a obecně boomu Nesbových knih, ale musím uznat, že to je oprávněné! Kniha se četla téměř sama.
Detektivní příběh velmi zajímavý a nepředvídatelný, krásné ozvláštnění děje vsuvkami z osobního života poldy, a hlavně taky pasáže zabývající se australskou původní populací a jejími příběhy.
Prostě detektivka, která má nabídnout hodně co navíc!

kikies
29.10.2014 3 z 5

Můj první Nesbo.... jako jo, není to špatné, četlo se to dobře, ale nijak zvlášť mě to nenadchlo. Série je poměrně dlouhá, takže čekám, že to ještě přijde ;-) Velice kladně hodnotím obohacení mých dosud skromných znalostí a vědomostí o Austrálii, v tomhle směru to bylo opravdu přínosné :-)

Lidudu
22.10.2014 3 z 5

Nevím jestli je to tím, že mě detektivky až tak neberou nebo tím týpkem, který to napsal, ale Netopýr mě teda nedojal. Četla jsem příběh zcela nezaujatě aniž bych chovala k postávám nějaké sympatie nebo antipatie. Celá ta partička mi byla zcela ukradená. Jen jsem čekala, jak to kluci policajtský vyřeší. Smrt poslední oběti byla jasná hned, jak začala být oběť pro Harryho důležitá. Odhalení vraha mě nijak neohromilo. Myslím, že na Netopýra zapomenu stejně jednoduše, jako jsem zapomněla na učebnice. Další knížky od opěvovaného Seveřana si ale stejně přečtu, protože prostě a jednoduše ráda dávám další šance ;-).

sandra.sancho
18.10.2014 4 z 5

podle hodnocení tady nic moc, ale já byla nadšená a těším se na další :)

Elisa.Day
17.10.2014 4 z 5

Před několika měsíci jsem četla Sněhuláka. Pak jsem se rozhodla, že si přečtu celýho Harryho, ale pěkně od začátku, a tak jsem začala... Když pominu to, že jméno vraha z Netopýra bylo ve Sněhulákovi zmíněno několikrát (takže žádné překvapení se nekonalo), nebylo to špatné. Ale teda vadilo mi, že nechal poumírat tolik blízkých lidí, hlavně v závěru. Přiznám se, to jsem nečekala (i když možná i tohle už bylo ve Sněhulákovi?) a celkem mě to naprdlo, takže posledních pár stránek jsem dočetla více méně z povinnosti, ani jsem neměla radost z toho, že vraha dopadli.
Co mi ale udělalo radost, bylo těch několik zmínek o "divokých růžích" Nicka Cavea, ze kterých jsem si vypůjčila svojí zdejší přezdívku ;-)

Pavlusa007
16.10.2014 4 z 5

Pěkné, čtivé, člověk se dozvěděl i něco o Austrálii, snad si to autor všechno nevymyslel :). Jen mě nebaví to Holeovo chlastání.

betyy
06.10.2014 5 z 5

super, skoro jedním dechem :)