Nemesis

Nemesis https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470628/bmid_nemesis-627-470628.png 4 4100 571

Harry Hole série

Detektiv Harry Hole si musí tentokrát poradit nejen s nezvyklým případem bankovní loupeže, ale i s podezřelou smrtí své milenky. 4. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Začal podzim. V jedné bankovní pobočce v centru Osla dostává vedoucí pětadvacet vteřin na to, aby otevřel bankomat, vybral z něj peníze a naházel je do připravené kabely. Limit o šest vteřin překročí. Bankovní lupič ukáže do bezpečnostní kamery šest prstů, zastřelí jednu ze zaměstnankyň a beze stopy se vytratí. Kolotoč událostí se rozbíhá. A to podzim teprve začal...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Sorgenfri , 2002

DejnaDee
03.03.2014 4 z 5

První knížka, kterou jsem od Jo Nesbøho četla. Velice působivé čtení , napínavé od začátku až do konce a Harry Hole mi naprosto sedl.

Marian27
26.02.2014 4 z 5

Musim sa uprimne priznat ze kniha mala uplne skvely zaciatok ale asi v polke ma prestala nejak bavit. Bolo to take nemastne, neslane a Harry pôsobil tiez tak nejako podobne. Zmieril som sa stym ze kniha sa autorovy proste nepodarila a odlozim ju stym ze sa k nej este niekedy vratim:). Lenze stale mi nedalo pokoj ako to vlastne cele dopadne a tak som cital a cital a ake bolo moje prekvapenie ked sa dej ktory sa tak vliekol v druhej casti knihy krasne rozbehol a uz to nebolo citanie ale hltanie jednej strany za druhou. Bol som rad ze som vydrzal lebo Bohyna pomsty ma Bohovsky zaver!!! Ten bol fakt originalny a knihu vyzdvihuje nielen ako detektivku ale aj ako hodnotny a skvely citatelsky zazitok!

wooloong
18.02.2014 4 z 5

Na téhle knížce mi vadily dvě věci. Jednak příliš překombinované a neuvěřitelné řešení Annina případu a jednak skutečnost, že jméno lupiče a vraha (včetně jeho motivace) z druhého případu byly předhozeny čtenáři natolik polopaticky, že už mi to bylo od půlky knihy jasné, a štvalo mě, že na to Harry nemůže přijít, a dělá jednu botu za druhou. Kladně oceňuji autorův smysl pro humor. Tady bylo těch humorných okamžiků o něco více než obvykle.

MartinaN
08.02.2014 5 z 5

moje první knížka od Jo Nesboa. Perfektní a těším se na další jeho knihy

mařinka.vonná
07.02.2014 3 z 5

Celkem dobrá detektivka, sice nechápu tu mánii kolem severských detektivek, ale proč ne. Rozhodně lepší než Sněhulák, který mi přišel moc překombinovaný. Oceňuji styl psaní s filmovým viděním.

anoti
06.02.2014 4 z 5

Už jen název knihy - Nemesis (nebo-li řecká BOHYNĚ odplaty-pomsty) napoví o čem je další kniha kde Harry Hole řeší další případ.Někdo se někomu škaredě mstí, ale kdo?:-)Kniha se čte sama a kdyby mi nebylo hned jasné kdo je ten nelidský vrah byla bych až do konce napnutá jako struna.Čtenář musí být trochu pozornější,protože se zde proplétají dva případy a není to zaměřené jako klasicky jen na jeden případ.Moc hezké počtení.

danielle_00
05.02.2014

Vzhledem k tomu, že jsem tuto knihu četla ve dvanácti nebi třinácti letech, musím říct, ře byla strašně těžká ke čtení. Vyžadvala plné soustředění. I přesto všechn je úžasně napsaná, s velkým množstvím příběhů a postav. K vánocům jsem teď dostala další díl - Netopýr. Neskutečně se těším...

Marbulka
02.02.2014 5 z 5

Tak tento díl Harryho Holea mě hodně bavil. Nemohla jsem se odtrhnout.

Dixinka
30.01.2014 5 z 5

Bravo, bravo! Vysoké hodnocení za skvělé dílo. Už abych měla další příběh Harryho.

efka.saf
27.01.2014 4 z 5

Schválně jsem si nechala kompletní hodnocení Nesbových knih až do chvíle, kdy dočtu všechny (dostupné) díly Holeovské série, abych si na ně mohla utřídit názory a udělat plnohodnotný žebříček. A Nemesis je nepochybně dobrý román, jehož především druhá polovina mě celkem strhla. Počáteční tempo ovšem bylo opět podané v takové light rychlosti, o to zajímavější mi ale přišlo rozuzlení. Nemesis je jednoznačně výborná kniha, ale něco málo, taková jakási třešnička na dortu, jí chybí.

V tomto románu Harry řeší hned dva případy zároveň, jimž je v knize věnována naprosto stejná důležitost, což v ostatních dílech nenajdeme (tam je většinou sledována vyšetřovací linie jednoho stěžejního případu). V prvním případě se jedná o bankovní loupež, při které dává lupič řediteli pobočky 25 vteřin na to, aby otevřel bankomat, což dotyčný o několik vteřin překročí a lupič následně zastřelí jednu z pracovnic banky. Především u tohoto zločinu mu pomáhá nová kolegyně, specialistka na analýzu videonahrávek, Beáta Lonnová, která, dle mého názoru, nahrazuje zemřelou postavu Ellen Gjeltenovou (myšleno tím ženský element ve vyšetřování). Druhým případem, do nějž se Harry zakusuje jako buldok, je smrt Harryho milenky, jejíž zdánlivá sebevražda se alkoholickému kriminalistovi nezdá tak zcela očividná, jako jeho kolegům. Zvlášť odhalení tohoto dílku skládačky mi přišlo zajímavé, protože několikrát byl autorem ve čtenáři navozen pocit, že je případ vlastně vyřešený, ale ejhle, ono tomu tak „kupodivu“ nebylo.

Spisovatelský jazyk mi u knihy Nemesis nepřišel tak vypilovaný jako u Spasitele nebo Sněhuláka, které řadím o výrazný stupeň výš, vesměs mu ale nejde co vyčíst. Zajímavý je i vývoj Harryho osobního života, a snad právě proto bych doporučovala číst knihy popořadě. Každá kniha má sice svoji vlastní zápletku, ale – jak už to tak u sérií bývá – Nesbovy knihy mají výrazné pozadí složené z vhledu do detektivova osobního života, sledujeme rovněž jeho démony (alkoholové i pracovní) a osobně mi přijde škoda tuto kontinuitu porušit.

VladkaBU
24.01.2014 4 z 5

... děj mě zaujal, byla jsem zvědavá, jestli opravdu Stine a vrah byli příbuzní, celou dobu jsem na to čekala. Jen mi stále dělají potíž jména. Když už pamatuju dosavadní osazení, přibydou další.

akzena
18.01.2014 4 z 5

Ve zkouškovém ne! (Haha...)

Bavilo mě to, moc mě to bavilo.
Skvělé zapojení světa cikánů, jejch kultury, mystiky a tragiky... I cikánská mafie hýbe světem :))
Symbolika.
Mrzelo mě, že nebyl rozvinut motiv "předprogramování", mohlo to přerůst až trochu do sci-fi.
A trochu překombinované to podle mě bylo.

davaprd
16.01.2014 5 z 5

výborná

Chemlona
16.01.2014 5 z 5

"V Anglii spalují také maringotku mrtvého, ale už dávno nesmí nechávat uvnitř vdovu."

DonFilipson
11.01.2014 5 z 5

První setkání s Harry Hole a určitě se setkáme znova...

Skawin
08.01.2014 4 z 5

Pracuji v knihovně a jelikož se na Nesba "stojí fronty", tak mi nedalo, abych jej také nezkusila. Detektivky mám ráda a autor mě opravdu nezklamal. Čtivé, napínavé a ne vše je tak, jak na první pohled vypadá - kniha má prostě vše, co má správná detektivka mít.

ardno
02.01.2014

Moje první kniha od Jo Nesbø a naprosto perfektní. Děj se rozjíždí trochu pozvolna, ale pak už jsem byl napjatý jak struna a nemohl se odtrhnout. Těším se na všechny další knížky. Harry je borec.

studentice
30.12.2013 4 z 5

Pro mě to bylo první setkání s tímto autorem, protože sehnat tuto knížku v knihovně není snadné:). Bála jsem se trochu, protože někdy se můj vkus liší od většiny, ale naštěstí mě knížka příjemné překvapila. Knížka je čtivá, postavy nejsou vyumělkované. Trochu mi svým stylem připomněla sérii Millenium a prostě se už nemůžu dočkat další knihy od tohoto autora. Po dlouhé době pro mě bylo čtení opravdovým zážitkem:)

Alisce
26.12.2013 5 z 5

K detektivkám se teprve dostávám, zatím jsem jich četla jen málo. Nesbø mě okouzlil hned u první knihy a těším se až si přečtu další knihy od něj. Harry Hole je sympatický a baví mě.

Lucina88
03.12.2013 5 z 5

Excelentní. Do Harryho Holea sem se zamilovala :)) báječná postava. Děj taktéž...