Nejlepší pro všechny

Nejlepší pro všechny https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356864/bmid_nejlepsi-pro-vsechny-I9h-356864.jpg 4 1568 438

Jak můžeme vědět, co je pro ostatní nejlepší, když sami být šťastní neumíme? Desetiletý rozmazlený průšvihář Viktor žije v Praze s matkou, divadelní herečkou, která si s jeho výchovou ani s vlastním životem neví příliš rady. Když jednoho dne Hana dostává nabídku na natáčení seriálu na druhém konci republiky, bere ji jako příležitost, jak všechny své problémy vyřešit. Aby se mohla věnovat natáčení, přestěhuje Viktora přes jeho odpor k babičce na venkov. Namlouvá si přitom, že pro něj bude nejlepší, když změní prostředí, a pro její matku, která nedávno přišla o manžela, bude dobré, když nezůstane sama. Viktor se cítí zrazený a podvedený a jeho zoufalství je tím větší, že dominantní babička má jasnou představu o tom, jak by měl jeho život i život jeho matky vypadat. Kromě dramatického sžívání se s venkovem, sleduje román i další osudy Hany bojující se seriálovou rolí, s Viktorem, se svojí matkou i příležitostnými milenci. A rovněž příběh babičky, která si vedle Viktora začíná uvědomovat své slabosti a neodvratně přicházející stáří. A všichni přitom chtějí jeden pro druhého jen to nejlepší. Petra Soukupová ve své vrcholné formě znovu ukazuje, jak bravurně dokáže zachytit vyhrocené rodinné vztahy a prožívání dětského hrdiny v okamžiku, kdy si uvědomuje svou bezmoc ve světě dospělých. A také bezmoc dospělých vůči svým vlastním představám o štěstí. Jedna z důležitých událostí, kterou Viktor na venkově prožije, pak tvoří příběh souběžně vydávané dětské knihy Petry Soukupové Kdo zabil Snížka?... celý text

tlllk
08.02.2019 5 z 5

Tie babizne ma strašne štvali, ale bolo úžasné sledovať tie monológy. Dalo mi to nový pohľad na pohnútky vlastnej rodiny..... a to by knihy mali robiť

VeruB
25.01.2019 3 z 5

Měla jsem vysoká očekávání a kniha mě trochu zklamala. Je psána takovou zvláštní jednoduchou formou, která se mi nelíbila. Někdy bylo těžké rozpoznat co je přímá řeč a co je jen myšlenka a čí. Do čtení jsem se hlavně na začátku musela nutit, pak už to bylo lepší.

sabca
22.01.2019 5 z 5

Přesto, že to byla knížka o obyčejných lidech, moc dobře se mi četla od samého začátku. Ani mi nevadil způsob jakým je psaná a musela jsem číst každou volnou chvilku, abych viděla jak se bude děj vyvíjet. Myslím si, že spisovatelce se velmi povedlo vystihnout vztah matka - dcera - vnuk. Ten kdo má rád knihy o vztazích doporučuji k přečtení.

PetK
21.01.2019 5 z 5

Tohle bylo moc krásné. Smutně krásné, krásně smutné. Jak se všichni snažíme, ale protože spolu neumíme mluvit, tak si nerozumíme. Všechny postavy knihy jsou tak trochu sobci a zároveň se snaží dělat všechno pro to, aby oni i ostatní byli spokojení, a ono se to tak nějak pořád míjí účinkem. Copak to neznáme snad každý? Způsob psaní a vyprávění je nezvyklý, ale přitom mi připadá naprosto přesný. Monology se mísí s dialogy, vnitřní hlas s vnějším... Zkuste někdy poslouchat členy své rodiny, to je prostě přesné. :-) Moc jsem si to užila.

Judunaja
19.01.2019

Skvěle napsaná kniha, pomohla mi nahlédnout do duše malého průšviháře, kterého bych asi jako většina lidí zařadila mezi nevychovatelné grázlíky. Kniha je čtivá od začátku do konce. Mísily se ve mně pocity chuti vrazit malému Viktorovi pár facek ale i schovat ho pod ochranná křídla, tak jako jeho maminku. Kniha přečtena jedním dechem.

lenkavildomcova
19.01.2019 3 z 5

Musím bohužel konstatovat, že jsem knihu nedočetla. Nebaví mě. Je psaná divnou ich formou. Za mě ne.

hanka0630
18.01.2019 5 z 5

Tuto knihu jsem začala číst na doporučení kamarádky, a to jen ze slušnosti, abych neurazila. Po pár stránkách jsem ale zjistila, že je to kniha, kterou nelze odložit, ačkoli žánrově by to čtenář nepředpokládal. Jednání všech postav jsem někdy neschvalovala, ale díky autorčině líčení jejich myšlenkových pochodů vždy dokázala pochopit a fandit jim. Přečteno v rekordním čase, skvělý čtenářský zážitek.

KarolKula
14.01.2019 4 z 5

Přirozený příběh vztahově složité rodiny bez nadsázky - jednoduché navazování a přímé osvětlení situace ze dvou/tří pohledů zainteresovaných postav. Je poznat, že se hovoří o rodině, protože postavy jsou prakticky identické, mají společného více než jen příjmení, něco povahově dědičného. Viktor je rozmazlený Haninou výchovou - koupím ti, co chceš, ale pobyt u babičky Evy jej výrazně změní. Vztah matka-dcera - Hana a Eva - moc neklape, nepochopení interpretováno jako sobeckost, uraženost, egoismus. Vztah matka-syn bych jako dokonalý také nenazvala, ovšem Hana se snaží nedostatky vynahrazovat alespoň finančně, což pomáhá, ale přispívá k myšlení a jednání "jsem hodný, něco dostanu". Vztah babička-vnuk spěl k úplnému zániku, můžeme to dávat za vinu Haně (?), později hovoříme o parťáctví. Bavilo mě sledovat povahovou změnu Vikiho, ze smrada sedícího u počítače, se stal kluk užívající si své dětství aktivně s kamarády, se zájmem o své nejbližší. Tak bych řekla, že zásadní rozhodnutí bylo nejlepším pro všechny.

cérka
14.01.2019 5 z 5

Na seznamu autorů, kteří si zaslouží mou pozornost byla Petra Soukupová už velmi dlouho. Z kraje jsem byla velmi natěšená a bylo mi celkem jedno, která že kniha bude ta pravá. Pak u nás v knihovně proběhlo Literární jaro a já věděla, že to musí být právě tato kniha.
Rozmazlený fracek a protivná, sebestředná Hana z kraje příběhu budili zdání, že to bude strašná kravina, že se budu strašně trápit a že těch českých příběhů je na mě už asi moc a chce to změnu.
No a nakonec musím dát pět hvězdiček, mně se to moc líbilo (přečteno za dva dny). Skvěle zachycena atmosféra, to vcítění do pocitů rozdílných generací, otázek co je pro koho v tu danou chvíli opravdu to nejlepší, ta proměna vztahů... a babička Eva. Úžasné, skvělé, mohu jen doporučit, vytknout není co.

lucycom
09.01.2019 5 z 5

Paní Soukupová opět nezklamala. Ona má prostě skvělý styl psaní, dokáže krásně popsat pohled postav (líbí se mi, že se dokáže jakoby vcítít do všech osob různého pohlaví a věku), pochopíme tak jejich poled na věc a důvody jejich jednání. Každé jednání má své následky. Jak už zde bylo zmíněno, kniha není vyloženě napínavá, ale je tak moc čtivá a vás láká zjistit, jak to bylo dál a jak to dopadne, že knihu nejde odložit z ruky :) Konec za mě top.

Péťa1950
05.01.2019 3 z 5

Vztahy matka -dcera, matka-syn, otec-dcera--klasika, matka má radši syna, otec dceru. Další-mladá matka samoživitelka (alkoholička), kupující si lásku syna penězi ,dítě, které se brzy naučí využívat všechny kolem sebe, matku vydírá(zvracení, když se mu něco nelíbí), pokud se chová dobře, je to pro vlastní prospěch. Takto využívá i babičku, jedná cíleně i při styku s dětmi. Podpis výchovy matkou, která sama v životě tápe. Nakonec mu začnou vyhovovat mantinely, které mu staví babička.
Na styl psaní jsem si během čtení zvykla, ale příliš mi nevyhovuje. A konec????

Silwinka87
03.01.2019 5 z 5

Já musím dát plný počet,protože tohle nemělo chybu..Petra píše čím dál líp..Ona neskutečně dokáže popsat pocity a vše,co se děje v člověku.Já mám ráda,když ve mě knížka vyvolává spoustu pocitů a otázek a po dočtení nad tím ještě přemýšlím a tohle všechno se u této knížky stalo..
Za mě nejlepší Petřina knížka vůbec..
A určitě si pořídíme domů i knížku Kdo zabil snížka?

Nunynka
03.01.2019 5 z 5

Po dlouhé době jsem přečetla knihu za tři dny. Musela jsem stále číst a číst i když to vlastně nebylo nijak napínavé,ale prostě jsem potřebovala vědět,jak to celé dopadne. Na knihu budu vzpomínat dlouho a určitě si od autorky ještě něco přečtu.

Gabi13
02.01.2019 5 z 5

Kdyby šlo dát 10 hvězdiček, tak bych neváhala. Perfektní příběh z prostředí obyčejného života. Skvělý nápad propojit knížku pro dospělé s knížkou pro děti - Kdo zabil Snižka?
Po dlouhé době velké emoce z čtení.

marara
31.12.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Petra Soukupová v ní rozehrává zajímavá dramata života jedné rodiny. Tři vypravěči, 10letý Viki, jeho 30letá matka Hanka a její maminka Eva, vyprávějí příběh ze svého úhlu pohledu. Bavily mě všichni 3 hrdinové. Rozmazlený Pražák Viki, kterého zajímají jen hry a rošťárny, herečka Hanka, u které jsem nevěřila, že se dokáže zbavit své sebestřednosti. Hance jsem rozuměla nejméně. Jak může myslet jen na sebe, dát syna k mamince a nejezdit za nimi? Jak mohla být tak nevděčná a mamince vyčítat, co se dá a nesnažit se ji pochopit a usnadnit jí život? Její maminka Eva byla zase prototypem silné ženy, která zvládne vše, co musí. Střetávaly se tady 2 typy výchovy dítěte - ten liberální, kde je dítě středobodem a vše se dělá pro jeho spokojenost, a ten tradiční, kde jsou nastavovány hranice, povinnosti a kde dočasná nespokojenost dítěte vede k jeho větší odpovědnosti. Bavilo mě sledovat, jestli se Viki dostane ze své závislosti na počítačových hrách. Příběh byl velmi dobře vykonstruovaný. Jen mě trochu mátlo, že autorka povýšila nevlastní přímou řeč na vyšší úroveň, ale v ní už jsem tápala, co je vnitřní monolog a co postavy říkají nahlas.

riiva
29.12.2018 4 z 5

Já mám Petru Soukupovou moc ráda. Četla jsem od ní vše, včetně knížek pro děti a musím říct, že je pro mě na české literární scéně zjevení v tom nejlepším slova smyslu - její knížky jsou originální, smutně krásné a i když vlastně popisují obyčejné lidi v nějakých i obyčejných životních situacích, nikdy nenudí.

ivanaga
25.12.2018 5 z 5

Nádherná kniha..naprosto autentická.

DracoMalfoy
22.12.2018 3 z 5

3,5* Autorka má působivou schopnost vylíčit mezilidské vztahy tak, že máte pocit, jako byste tam sami byli. Navíc byla skvěle zvolena forma - 3 vypravěči a čtivý jazyk mě vážně bavili. Bohužel, vím že tenhle příběh z velké části zapomenu, neboť to prostě bylo občas nudný. Ale doporučuji.

medlovice
21.12.2018 5 z 5

Rychle jsem si zvykla na autorčin styl psaní. Dlouhé věty, dlouhé odstavce, bez přímé řeči v uvozovkách, všechno to tak rychle plyne, děj letí , letí všechny myšlenky, letí to jako život .Umíněný spratek se postupně mění v normálního kluka , protože ten, co jen seděl u počítače a dvě čárky na mobilu ho rozesmutnily, ten mě štval. Jeho nevyrovnaná matka a puntičkářská babička, která má stejně raději Adámka, tyto postavy byly moc dobře vykresleny a ten konec , kdy chlapec Viktor odjíždí a najednou vidí svoji budoucnost , aniž by o ní věděl, ten je to nejlepší co mohlo knihu , která je opravdu nezapomenutelná dokonale zakončuje. Konec je smutný i krásný. Obal knihy, který mě připomínal srdce v ledu mě k této knize přivedl.

Knižní střípky
21.12.2018 5 z 5

Opět skvělé, autorka jde až na dřeň, nechodí kolem horké kaše, komu vyhovuje její úsporný a strohý vyjadřovací styl, rozhodně doporučuji, ale spíše až po Vánocích, z knihy určitě optimismus nenasajete, ale takové prostě Petřiny knihy jsou...

rodiče děti vztahy soužití sobectví Magnesia Litera

Petra Soukupová
česká, 1982
2020  82%Věci, na které nastal čas
2009  84%Zmizet
2017  87%Nejlepší pro všechny
2015  76%Pod sněhem
2022  82%Nikdo není sám

Kniha Nejlepší pro všechny je v

Přečtených2 146x