Lolita

Lolita https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36471/bmid_lolita-3K0-36471.jpg 4 3683 520

Skandální bestseller o vztahu mezi pětatřicetiletým pedofilním intelektuálem a dvanáctiletou školačkou. V polovině padesátých let minulého století rukopis odmítla čtyři renomovaná americká nakladatelství a tak kniha poprvé vyšla v Paříži. Kontroverzní tabuizované téma a pověst „pěkné prasečinky“ možná láká senzacechtivé čtenáře, ti ale knihu brzy znuděně odloží. Lolita není lacinou a šokující vulgaritou. Jde o jazykově bohatou výpověď o skutečné vášni a neopětované lásce. Byť postavy nevzbuzují sympatie, ale jen lítost, příběh je to silný.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Lolita , 1955

Salonka
28.08.2017 5 z 5

Lahodná potecha pre oči, šťavnatá pastva pre dušu, srdcovečka pre srdce ... Humbertovo odzbrojujúce rozprávanie znamená ešte viac. Lolita by vôbec nemala byť zaznávaná alebo zavrhovaná – neviem a radšej ani nepátram, či to tak je (snáď už nie), no isto si nezaslúži krátkozraké odsúdenie založené na našou spoločnosťou neakceptovanom intímnom vzťahu chlapa v strednom veku s nedospelým dievčaťom. Nechcem tvrdiť, že o to nejde – ale skutočne nejde. Veď priamo v knihe i medzi riadkami je toľko iného ... toľko krásy ... ja som okamžite prepadla čaru Humbertových slastí i strastí (hoci nymfičky nie sú nič pre mňa). Lolita je metaforou aj synonymom spaľujúcej, všeobjímajúcej, zúfalej, utrápenej, blúdivej, rozpoltenej, šialenej, zmätenej, plnej, zmyslovej lásky se vším všudy, ktorá nie je tak sterilná, romantická, dokonalá a vzletná, ako v ódach pejú niektorí zamilovaní básnici. Inak povedané, verím na mnohé podoby lásky, aj tie jemné poetické, ale táto sa svojou silou, presvedčivosťou, sladko závratnou nerovnosťou a neuchopiteľnosťou asi najviac približuje mojej predstave ozajstnej lásky. Takej, ktorej sa obete prinášajú a ktorá si svoje obete berie.
Čítala som pôžitkársky a najpomalšie ako to šlo. Vďaka Vladimirovi N. za neopakovateľný zážitok. Mňam. :-) Moje hodnotenie ... nojo ... a ako sa tu dáva desať hviezdičiek?

azaclona
27.08.2017 5 z 5

Až zpětně jsem pochopila, kolik ironie a moudra se skrývá v tomto příběhu.

Lidudu
16.08.2017 4 z 5

Je to několik let, kdy jsem viděla film. Humberta tam hrál tuším Jeremy Irons a já, ačkoliv děj se časem proměnil ve velmi zamženou vzpomínku, vím, že jsem filmovému Humbertovi svým způsobem fandila, aby mohl být se svou láskou. Po dočtení vím, že tyto pocity ve mě vyvolal s největší pravděpodobností jen a pouze herecký výkon zmíněného Ironse, protože knižní Humbert mi byl leccos jen ne sympatický. Vlastně pro mě bylo opravdu těžké pohlížet na něj nějak jinak než jen jako na majetnického úchyláka, co zcela vědomě totálně zničil život malé holce.
Příběh je to nicméně velmi zajímavý, vztah Humberta k Lo perfektně popsaný a Lolitiny pocity celkem dobře nastíněné.

Vítr
03.08.2017 4 z 5

Dílo dobré, promyšlené, všecko je kvalitní, ale od jistého bodu tě to začne, slušně řečeno otravovat, nejsi na to zvyklý, na všecky ty květnaté obrazy, souvzažnosti, odkazy a přesahy, na všecka ta Pitínského Ptení (Proces ve Zlíně), francouzšinu... prostě, už jsi zlenivěl a přistoupil na povrchní čtení, rychlé obrazy, zkratky - tady nic takového není, jen pořádná porce chytrého umění, literatury. Nabokova může číst zase jen Nabokov, napsal lit. vědec Jamek na konci knihy, asi má pravdu. Mě se to četlo těžko, přirovnali bych to ke čtení se zaťatými zuby, podobně jako u knihy Zaslepení Eliase Canettiho. Ale narozdíl od Zaslepeni, se to zas kdesi zlomilo, a já jak zavislák, zhltal knihu dokonce.

angelice
17.07.2017 4 z 5

Dost kontroverzní kniha, kdy se i film celkem povedl. Pomohla mi, abych trochu víc pochopila tyto lidi. Orientaci, ani věkové zaměření si nevybíráme, nicméně to není omluva. Aktér se ze začátku sice snažil nepoškodit ,,dětskou křehkou psychiku" dívky, jakmile však byla překonána překážka v podobě matky, jakékoliv zábrany opadly. Člověk vždycky moc rád podlehne svým tužbám. Lo sice měla zkušenosti, ale on jí izolací a zneužíváním zničil život. Jeho samotného zas nedostatek citu Lolity k němu týral, stejně jako její nevěra a opovržení. Ale stejně by mu dál stačilo ji milovat po svém. Člověk jej za chvíli chápe, lituje a sympatizuje s ním. V knize mi vadily sáhodlouhé popisy americké krajiny, daly by se dost zkrátit. Příběh mě zas tak nešokoval, samotný název napovídá, o čem kniha bude.
V každém případě je skvěle napsaná a přirostla mi k srdci.

vendysantos
15.07.2017 5 z 5

Velmi zajímavá kniha. Lolita mě od začátku bavila. Jen ke konci se děj příliš táhl a bylo naznačováno, jak to celé skončí. Nicméně jsem ráda, že jsem si knihu přečetla. Děj byl originální a poutavý. Vyhovoval mi autorův styl psaní i mírně ironické pojetí.

Adelajda_4
14.07.2017 2 z 5

No, nevím, na knihu jsem byla docela zvědavá, ale ačkoliv hodnotím jako přečteno, po půlce jsem ji musela odložit. Nějak mě to nebavilo, nelíbil se mi způsob, jakým byla psaná a asi jsem v ní neobjevila tu patřičnou hloubku.

Salchicha
13.07.2017 1 z 5

K teme sa nebudem vyjadrovat ale co sa tyka stylu knihy, bolo obcas velmi tazke udrzat pozornost. Stracala som sa v tych nekonecnych opisoch, ktore viedli k tomu, ze som niekedy ani nevedela ci sa utor premiestnil uz do dalsej sceny, alebo stale opisuje tu istu situaciu..

krevetinka
02.07.2017

Já nevím, mně se kniha nelíbila a ani jsem ji nedočetla. Námět mě velmi oslovil, nicméně se celý příběh zdlouhavě táhl, nehorázným způsobem mi vadilo vyjadřování hlavního hrdiny a celkově to bylo psáno podivným jazykem.

Luciatta
30.06.2017 4 z 5

U hlavních hrdinů lze sympatie hledat asi jen stěží. Nicméně na začátku knihy mě poháněla Humbertova cyničnost a vtipné situace. U druhé poloviny knihy se jazyk pro mě začíná stávat jakoby komplikovanější, takže se kniha četla obtížněji. Někde snad až zbytečné popisy situací mi ubíraly chuť na otočení další stránky. Po překonání této krize jsem nadšeně zhltla vyvrcholení Humbertova bolestného upřímného vyprávění. Líbí se mi, jak s odstupem času může člověk na tento hořký příběh nahlížet různými způsoby, a proto se ráda k Lolitě vracím. :)

gonegirl
25.06.2017 4 z 5

Kvůli hře se slovy, neustálým narážkám a skrytým významům se mi kniha občas četla poněkud těžko. Ale jsem ráda, že jsem ji "zdolala", protože opravdu stála za to. Možná se k ní někdy vrátím (a to to u knih nedělám často), abych se na ni s odstupem podívala možná trochu jinak. Dnes v ní vidím příběh velké zoufalé lásky muže k malým děvčatům, jež mu byla v mládí odepřena. Lolitu jako takovou nesnáším. Přijde mi jako drzý spratek, který trápí Humberta a zneužívá jeho lásky s nekalými úmysly, které schovává za svým andělsko-ďábelským úsměvem.

Robbins
10.06.2017 5 z 5

První, co jsem z Nabokova četl a zatím pořád nejlepší. Už jenom ten začátek: "Lolita, světlo mého života, žár mých slabin. Můj hřích, má duše. El, ó, el, í, té, á: špička jazyka se vydává na třístupňovou procházku patrem a na 'tři' ťuká o zuby." A v podobně hravém duchu se nese celá kniha. Vypravěč HH popisuje svou cestu do zatracení s lehce pozvednutým obočím a hořkým humorem. Silně přítomný je pocit vykořenění a vzpomínka na ztracený čas, který se už nikdy nevrátí. To se jako příslovečná červená nitka táhne nejenom tímto Nabokovovým románem.

Werčíík
09.06.2017 1 z 5

Za mě teda rozhodně NE.

kubeška
04.06.2017 5 z 5

Pro mě naprosto originální knížka, hodně otevřená a naprosto upřímná,ještě jsem podobnou nečetla. Je naprosto úchvatně napsána,ale děj ubíhá poměrně pomalu.

sun.from.ibiza
19.05.2017 4 z 5

Knihu jsem poprvé četla, když mi bylo asi 16 let. Začátek mě strašně bavil, nicméně, když jsem se dostala k tomu, jak jezdí z místa na místo, přestalo mě to bavit a já knihu odložila.
Nyní, po deseti letech (zní to dost děsivě - pro mě samozřejmě) jsem zkusila znovu a nelituji.
Humbert Humbert, nevím, o si o něm úplně myslet, bylo mi hrozně nepříjemně, že mu vlastně v nějakých chvilkách fandím, protože co si budeme nalhávat, pořád je to jen pedofil, který se snaží obhájit svou nezdravou lásku k dítěti.
Lolitu jsem chvilku litovala, chvilku nesnášela, pořád dokola, protože je to malá mrcha, co přesně ví, jak vyzrát na pedofilního úchyláčka, který po ní touží natolik, že by udělal cokoliv, jen aby mu nožičkou přejela po jeho "chloubě".Možná si nakonec zasloužili samy sebe.
Každopádně knihu hodnotím kladně, líbil se mi způsob psaní (tedy až na ty zdlouhavé popisy, které jsem občas musela přeskočit, abych vydržela). Znovu už nikdy číst nebudu, ale i přesto bych knihu doporučila dál.

Knihožroutová
05.05.2017 3 z 5

Ano, autorův styl psaní je nádherný, jenže v druhé půlce už mi spíš vadil, než bavil, hodit tam pár dialogů místo květnatých popisů, mnohem lépe by se to četlo.

Mnohem víc než kniha mě zaujaly komentáře některých čtenářek, které by chtěly být taky tak milované jako Lolita, Humberta litují a vidí v něm oběť, Lolitu nenávidí a považují ji za mrchu. To opravdu stačí, aby chlap nadhodil pár romantickopoetických řečí plných bolestné touhy a vezmete ho na milost? Přestože je to sobec a nelida, který bez výčitek ničí dítěti dětství?

TallulahDragon
24.04.2017 5 z 5

První část knihy jsem milovala, část druhá se chvilkami vlekla, obzvlášť pátrání H.H.. Po Lolitě jsem sáhla ze zvědavosti. Jaké bylo mé překvapení, když jsem byla uchvácena nikoli dějem, ale stylem psaní. Humbertova cynická přízviska skvěle podtrhla absurditu zakázané lásky, ovinutou závojem snové nostalgie a něhy, kterou ke své nymfičce její otec cítil.

Katela
23.04.2017 4 z 5

Nejvíce se mi na celém díle líbí autorův doslov.
Ne, nemůžu si pomoci, nakonec mi bylo líto obou, jak Humberta, tak životem poničené Dolores. A opravdu to není jen "zpověď zvrhlíka"!

tereza2317
17.04.2017 5 z 5

Naprostá paráda! Doporučuji jako audioknihu. Nepřekonatelný zážitek... viz má recenze zde v recenzích!

Drgajda
13.04.2017 3 z 5

Pamatuji si, ze tato kniha byla na seznamu povinne literatury, kdyz jsem chodila pred nejakymi dvanacti lety na gymnazium. Uprimne nevim, jestli bych tuto knihu dokazala cist se stejnym vhledem jako nyni, temer 30ti leta dvojnasobna mama dvou malych devcatek... Samotna predstava milenecke dvojice nedospele divenky a temer ctyricetileteho muze je opravdu nestravitelna, ovsem okolnosti, smysleni a charaktery obou hlavnich protagonistu pribehu nam davaji na oba i jiny uhel pohledu. Nelibi se mi zbytecne dlouhe popisne pasaze, ale naopak ocenuji otevreni kontroverzniho tematu jako nametu tak obsahleho prozaickeho dila.