Lolita

Lolita obálka knihy
Mé hodnocení:

Skandální bestseller o vztahu mezi pětatřicetiletým pedofilním intelektuálem a dvanáctiletou školačkou. V polovině padesátých let minulého století rukopis odmítla čtyři renomovaná americká nakladatelství a tak kniha poprvé vyšla v Paříži. Kontroverzní tabuizované téma a pověst „pěkné prasečinky“ možná láká senzacechtivé čtenáře, ti ale knihu brzy znuděně odloží. Lolita není lacinou a šokující vulgaritou. Jde o jazykově bohatou výpověď o skutečné vášni a neopětované lásce. Byť postavy nevzbuzují sympatie, ale jen lítost, příběh je to silný....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36471/lolita-3K0-36471.jpg 4.13005
Vydáno, Odeon

Lolita, 1955

Kniha Lolita

tabaluga

Uf, to tedy bylo... Děkuji za tuto knihu, nikdy jsem nechápala, jak se takové věci můžou stát, ale už to chápu.. On ji opravdu miloval jen svým zvrhlým způsobem. A ten jazyk, jakým byla kniha psaná. No prostě skvost:-) ale bylo to pro mne opravdu těžké čtení.

mazlak

Velmi zajímavě napsaná kniha. Viděl jsem již dvakrát filmové zpracování, ale to mne nikterak neoslovilo.

Martiiiik

Zajímavá kniha :-) asi jsem očekávala trochu něco jiného, ale líbila se.. hlavně ten bohatý jazyk, který byl tak přirozený.. obdivuhodné.. :-) samotný příběh, no.. :-D ale kniha jistě stojí za přečtení :-)

Madla81

Nádherná kniha. Bravurně napsaná bohatým jazykem přetékajícím příměry, kaskádami slov, přívaly přirovnání a prošpikovaná intelektuálními narážkami a francouzskými citáty. Vztah Lolity a Humberta Humberta není nijak nechutný či oplzlý, je lidský a nekonečně smutný. Ale skutečně to není jednoduchá kniha. Jak pro její slohovou pestrost a barvitý styl jazyka není opravdu pro každého. Přiznám se, že jsem ji četla několik měsíců a často jsem ji musela prokládat nějakými "lehčími" kousky. A například v době nemoci nebo velkého psychického vypětí jsem ji nemohla číst vůbec. Ne proto, že by mi byla proti srsti Humbertova zvrhlost, ale právě pro ten opulentní styl vyprávění. Nabokov je pro mě pan vypravěč a Lolita je psychologický a společenský román par excellence.

Aichah

Dočteno silou vůle kvůli čtenářské výzvě a také protože je to zak známé dílo. Příběh jako takový nebyl špatný, ale strašně mi vadila ta zbytečná květnatost a popisy totálně nesouvisejících věcí. Spousta stráněk o ničem,...asi je to pro mě moc "umělěcké", nevím. Dnes konečně dočteno a vím, že už se k tomu nevrátím.

Hall3006

Lolita: zpověď zvrhlíka. Tak by jí mohli hodnotit nepřipravení čtenáři. Toto vrcholné dílo Vladimira Nabokova doporučuji číst až po zhlédnutí filmu s Jeremy Ironsem a četbě dřívějších Nabokových děl. A nyní i po četbě knihy Rez a záře hvězd. Pak lze knihu číst bez předsudků aby "laskavému čtenáři nevylezlo obočí až na temeno hlavy" První část je plná popisů myšlenek zvrhlíka, druhá popis cesty za "rájem ověnčeném plameny". Vše tvoří celek protkaný mistrnými obraty a kouzelného pera Nabokova. Kdo chce být opravdu v obraze přečte i povídku Čaroděj, jeho raná verze Lolity.

lianka 2711

Přečetla jsem ji už po několikáté a vždycky se k ní ráda vracím, ačkoliv je místy velice nechutná. Humbert Humbert má své jedinečné kouzlo, kterému nemůžu odolat, a kniha tím získává výjimečnou atmosféru.

VeruB

Měla jsem tuto knihu dlouho v seznamu "must read" a musím říct že jsem byla zklamaná. První asi polovina docela dobrý, to mi vadila jen francouzština bez překladu, kterou neovládám, ale potom jsem se začala ztrácet v ději nebo spíš v myšlenkových pochodech. Ke konci už jsem se nutila knihu vůbec dočíst.