Lolita

Lolita https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36471/bmid_lolita-3K0-36471.jpg 4 3683 520

Skandální bestseller o vztahu mezi pětatřicetiletým pedofilním intelektuálem a dvanáctiletou školačkou. V polovině padesátých let minulého století rukopis odmítla čtyři renomovaná americká nakladatelství a tak kniha poprvé vyšla v Paříži. Kontroverzní tabuizované téma a pověst „pěkné prasečinky“ možná láká senzacechtivé čtenáře, ti ale knihu brzy znuděně odloží. Lolita není lacinou a šokující vulgaritou. Jde o jazykově bohatou výpověď o skutečné vášni a neopětované lásce. Byť postavy nevzbuzují sympatie, ale jen lítost, příběh je to silný.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Lolita , 1955

Okřídlená li
26.07.2011 5 z 5

Knížka se mi líbila, i když mě občas nudilo zamilované vrkání "Co má ta holubička dnes na sobě" a "Jak úžasný je její backhand ". Ze začátku se to četlo úžasně, ale potom to bylo méně stravitelnější. Trochu mi dělo problém vžít se do jeho zvláštního složitého projevu, ale když jsem se konečně začetla, dalo se to. Text je také hodně prošpikován francouzskými frázemi, kvůli čemu si u mě autor i vypravěč šplhl i když byl jinak hrozný hlupák.

Sugar289
28.06.2011 5 z 5

Tato kniha je fascinujícím dílem skvělého spisovatele. Dílo je výjimečné už jen z pohledu toho, že se postavil společnosti a dokázal vytvořit tak něco úžasného. Je to prolnutí psychologického profilu nemocného muže se strhujícím dějem. Autor zde popisuje touhu a krásu velice zvláštním způsobem, který dokázal pobouřit nejednoho čtenáře, které si pomocí hlavní postavy přetáhne na svou stranu a získá jejich pochopení.

s-reader
08.06.2011 5 z 5

SPOILER – přátelé, pokud vám opravdu vadí sebemenší prozrazení děje a domníváte se, že jste ještě Lolitou nepolíbeni, nečtěte dále.

„Je pravda, že v celém díle se nevyskytuje jediný obscénní výraz; a nejen to, obrněného šosáka, jehož novodobé konvence zvalchovaly tak, že bez záchvatu nevolnosti přijímá marnotratné šiky oplzlostí v banálních románech, bude nepochybně velmi šokovat, že zde je nenajde.“

Tato věta, kterou Nabokov použije v úvodu knihy, román charakterizuje a vymezuje ho, jako kdyby autor tušil, že výraz Lolita za několik let převezme do svého slovníku pornografický průmysl.
Lolita je úžasný román zejména z hlediska způsobu, jakým Nabokov analyzuje Humbertovo myšlení, obecně své myšlení, ještě obecněji mužské myšlení. Ne, neobjevuje nic nového, jen to nahlas vysloví.
Silných momentů bylo v knize dost, ale mne zaujala scéna, která jako silná koncipována nebyla. Scénu, ve které Humbert napadne Quiltyho. Nabokov ji paradoxně nedramatizuje, právě naopak z ní postupně dělá frašku. Tím zdůrazní absurditu toho šťastného/nešťastného úseku života páně Humberta. Drama se mění na frašku, pohled na příběh se stává jiným, autor v jedné scéně předestře jiné pojetí celého textu.

Perhonen
31.05.2011 5 z 5

SPOILER Nejsilnějším okamžikem knihy je pro mě beze sporu scéna, kdy se Doloresina matka dozvídá prostřednictvím deníku o Humbertových citech k malé Lolitě, naprosto konsternována tím šokujícím zjištěním vybíhá bezhlavě na ulici, kde ji vzápětí srazí auto. Nastává zlom. Humbert se dozvídá prostřednictvím telefonátu o nehodě, nevěřícně vychází z domu a stojící nad mrtvolou své manželky si začíná pomalu uvědomovat, jakou "laskavost" mu svou smrtí vlastně prokázala a jakou neskutečnou moc mu právě vložila do rukou... nemůžu jinak než hodnotit plným počtem.

sBety
29.05.2011 3 z 5

No tak jako.. nebylo to špatné, ale nebylo to zas tak brilantní. Začalo to výborně, ale v polovině se to začlo lámat a konec mi připadal strašně nedovařený. Zajímave ale je, jak sii Humbert dokáže strhnout své čtenáře až si získá jejich pochpení.
Souhlasím s Tuffy, úžasně vylíčené scény.

tynacte
06.04.2011 4 z 5

Neumím si představit skandál, který nastal, když se tato kniha v roce 1955 objevila v knihkupectvích. I nyní je test poněkud úchylný a autor s tímto tématem musel být zřejmě alespoň trochu spjat. Řekla bych, že se mi více líbila první část knihy, ve druhé bylo už jen ono putování, kde se spisovatel, na můj vkus, až moc rozepsal.

Tuffy
15.03.2011 5 z 5

Strhující příběh, úžasně vylíčené scény...Skvělá kniha, která pohladí po duši a nenudí...

pajonek
16.01.2011 5 z 5

..... váš názor.....je Humbert jen obyčejný pedofil nebo je to politováníhodný ubožák?.....anebo něco úplně jiného ---------------- přeskvělá kniha _200 %

mintberry
16.01.2011 5 z 5

Skvělá knížka :)

p.mihoc
20.12.2010 5 z 5

Neuvěřitelně krásně napsáno. Klobouk dolů před odvahou Nabokova zveřejnit tohle ve své době určitě hodně pobuřující téma.

otik
30.11.-0001 5 z 5

Výborně napsaná a strhující kniha!

Paulhunterspet
30.11.-0001 5 z 5

Lidských povah, chtíčů, psychických poruch a zločinů je tisíce.. Malá Dolores je jen jedna a tak to pro mě zůstane :-)

bovinka
30.11.-0001 5 z 5

Výborná kniha, řekla bych, že to nejlepší co jsem v posledních letech četla. Film mě trochu zklamal.

Eloa
30.11.-0001 5 z 5

Tak tahle kniha je v mých top 10... doporučuji.

Teenka
30.11.-0001 5 z 5

Podle me nebyl film respektive ten novejsi s Ironsem az ta povedeny...

dzejnyka
30.11.-0001 5 z 5

Kniha ma nepobúrila ani nešokovala, podľa mňa Humbert a Lolita si nemali navzájom veľa čo vyčítať. Napísaná je však majstrovsky a okrem toho bola aj úžasne sfilmovaná - pre mňa budú už navždy synonymom týchto postáv Jeremy Irons a Dominique Swain.

Teenka
30.11.-0001 5 z 5

Smekám pane Nabokov...pro vaši Lolitu jsou slova málo...

Brockchen
30.11.-0001 5 z 5

Velmi zdařilé dílo.Věřím,že v tehdejší době dost pobuřující. Musím se přiznat,že mě i místy nadzvedávalo z křesla,nicméně kniha výborná

joehot
30.11.-0001 5 z 5

Skandální, ale naprosto uvěřitelné dílo, kde tu nejhlavnější roli nemá hlavní postava, nýbrž Posedlost..

krtek3
30.11.-0001 5 z 5

Skvělý výsměch puritánské zkostnatělé společnosti. Řekla bych že si Nabokov troufl dost a nasadil laďku hodně vysoko. Tahle kniha patří k mým nejoblíbenějším.