Lolita

Lolita https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36471/bmid_lolita-3K0-36471.jpg 4 3690 3690

Skandální bestseller o vztahu mezi pětatřicetiletým pedofilním intelektuálem a dvanáctiletou školačkou. V polovině padesátých let minulého století rukopis odmítla čtyři renomovaná americká nakladatelství a tak kniha poprvé vyšla v Paříži. Kontroverzní tabuizované téma a pověst „pěkné prasečinky“ možná láká senzacechtivé čtenáře, ti ale knihu brzy znuděně odloží. Lolita není lacinou a šokující vulgaritou. Jde o jazykově bohatou výpověď o skutečné vášni a neopětované lásce. Byť postavy nevzbuzují sympatie, ale jen lítost, příběh je to silný.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Lolita , 1955

anisek989
01.07.2012 5 z 5

Píšete tu jak se Vám kniha nelíbila, špatně se čte apod. ale došlo Vám, že to neni knížka pro děti ? Je to náročnější čtení pro náročnějšího uživatele. A kdo to pochopí tak se mu knížka libit prostě musí i přesto, že je těžká na čtení i chápání souvislosti a dalších věcí. ;)

black.susi
16.06.2012 3 z 5

Obsahuje SPOILERY

Tak nevím, čekala jsem od knihy trochu víc. Ze začátku super, ale po smrti Lolitiny matky mě to nějak přestalo bavit, část kde Humbert s Lolitou putovali Amerikou mě moc nezaujala, ale čekala jsem, že se to ještě zlepší. Zlepšilo, na chvilku, během toho, jak se usadili, ale od toho, co znovu ojdeli a co Lolita utekla, to šlo z kopce a koncem jsem se už doslova prokousávala. Jako není to špatné čtení, ale z takových pozitivních ohlasů jsem čekala něco víc.

oolinkaa
15.06.2012 2 z 5

nedočteno, vůbec se mi to nelíbílo..bohužel..

Verousek
14.06.2012 5 z 5

Z knihy jsem byla hodně nesvá. Přečetla jsem ji celou celkem rychle na povahu díla a dalo by se říci, že jsem se hodně vcítia do hlavních postav. Nesnášela jsem Humberta a přesto jsem svým způsobem chápala jeho zvrhlou lásku k Dolores. Dolores jsem litovala a přišlo mi to všechno vůči ní strašně nefér. Na druhou stranu musím říct, že mě občas překvapilo její myšlení. Celkem se tomu nelze divit, když vezmu v úvahu, pod jakým tlakem vyrůstala...dílo na mě hodně zapůsobilo- a to jak z dobrého úhlu věci tak ze špatného. Samozřejmě jako literátní dílo geniální..všechny popisy pocitů a tak...na druhou stranu obsah jako takový trochu hrůza. V jednu chvíli jsem se zadrhla a říkala jsem si, jestli vůbec chci vědět, co bude dál...

singles35
24.04.2012 1 z 5

Touto knihou jsem se protrápil, ale nakonec jsem ji dočetl. Vůbec mi nesedla.

Džizetka
21.04.2012 3 z 5

Když jsem poprvé vzala knihu do ruk,byla jsem připravena na příběh plný násilí,zvrhlosti a nevhodného chování.Namísto toho mě čekalo zjištění,že se jedná o příběh zamilovaného Francouze.Nikdy mě nenapadlo,že to může být i "nevinné". Je to docela těžká četba(tím myslím,že není příliš poutavá,pro většinu) mě osobně trvalo docela delší dobu,než jsem se pročetla na konec,ale stálo to za to.Doporučuji nepolevovat a číst tu zpověď do samého konce.Stojí to za to

LeonardoDeil
20.04.2012 5 z 5

Nádherná zkušenost plná romantiky a dramatu. Nejen pro ženy.

Lukaj
19.04.2012 5 z 5

Výborná kniha. Sice příběhu něco málo chybí, aby se dostal na bednu nejlepších knih, ale co chybí příběhu, směle dohání jazyk. Autorův projev je vynikající, ten slovník, ty přirovnání, navíc je kniha prokládána francouzskými výrazy, a velmi dobrý je i překlad. Je radost číst tuto knihu, ať už v originálu, nebo překladu nejen kvůli jejímu příběhu, ale především kvůli jazyku.

anisek989
26.03.2012 5 z 5

Jednoznačně jedna z nejlepších knih, co jsem četla. Asi to je trochu těžší čtení, pro někoho, ale je to prostě úžasná knížka. Co víc říct ?

Lesta
19.03.2012 5 z 5

Kvalitní literatura pro náročné čtenáře...

aannyy
15.03.2012 3 z 5

Příběh se mi líbil, i když jsem se u toho trochu nudila.

Aries
15.03.2012 odpad!

uff, už dlouho jsem se tak u knihy nenudila, nakonec jsem to nedala a nedočetla

Wea
02.03.2012 5 z 5

Knihu jsem po delší době přečetla,chvíli to trvalo,ale nakonec přece:-).Vlastně teď ani nevím jaké dojmy ve mně zanechala,asi budu muset ještě přemýšlet .Párkrát jsem knihu musela odložit,ať už kvůli moc do detailů probíraných částí jejich dlouhé cesty,nebo zvrácených scén s Lolitou..nicméně jsem si jistá ,že k tého knize se ještě vrátím.

Suzie05
15.01.2012

Nebyla jsem schopna to dočist. Ale uznávám, že pár dobrých částí tady bylo.

maruna
15.01.2012 1 z 5

Vůbec se nedivím, že několik nakladatelství odmítlo tuto knihu vydat. Kniha mne zklamala.

Eneo
02.01.2012 5 z 5

Jsem nadšena, že autor knihu dotáhl se stejnou dokonalostí, jakou provázel příběh celý.

bowiegirl
27.12.2011 5 z 5

(SPOILER) Asi nejlepší kniha od Nabokova, dá se srovnat se Smíchem ve tmě. Viděla jsem obě zfilmované verze knihy, ale ta první z roku 1962 mi připadá dost usedlá a místy hodně odbočuje od děje knihy, herecké výkony jsou super. Druhá verze z roku 1997 se mi líbila o dost víc - Dominique Swain je prostě úžasná a Lolitě se podobá mnohem víc než předešlá Sue Lyon. V této verzi je mnoho pasáží totožných s knižními, což určitě hodně zvedá tento film.
Občas mi vadí, jak všichni soucítí s Humbertem a o Lolitě si myslí, že je to bezcitná mrcha. Asi je vůbec nenapadlo, že je Humbert psychicky narušený a že sama Lola je vlastně napůl sirotek a po smrti Charlotty úplný. Že to musela s Humbertem vydržet a vlastně měla úplně zničený život, muset zůstat u o 25 let staršího pedofilního cvoka. Lidi ji považují za zrádkyni, když uteče s Quiltym, ale já bych na jejím místě udělala totéž. A ke konci když je těhotná s Dickem a mluví s Humbertem, konečně žije trochu uspořádaný život a připadá mi trochu nefér, že musí zemřít a její dítě taky.

WEIL
14.12.2011

Nikdy jsem nechápal, proč tato kniha vyvolala senzaci. Hlavní hrdina je statický, Lolita se chová přiměřeně svému věku, a co v hlavním hrdinovi vyvolala - dlouhodobě - to mi přijde ujeté.

Film, poslední verzi vlastním, ale ani Y. Irons na mě přesvědčivostí nedýchá, takže mi nezbývá, než si počkat, až si přečtu nějaký přesvědčivý názor, který mě přiměje, abych se nad tou knihou znovu zamyslel a pokud se pletu, tak budu rád, když mi někdo vyloží proč.

suzanka
02.12.2011 2 z 5

Moc jsem se na tuhle knihu těšila a to byla asi chyba. Ze začátku se mi líbila, ale po smrti Lolitiny matky to nějak ustalo. Před koncem jsem už nějaké úseky přeskakovala a tak:/ Kniha to ale vůbec není špatná, jen jsem od ní po té chvále čekala víc..

inikori
25.10.2011 5 z 5

Dokonalost sama. Neuvěřitelně otevřené a pravdivé dílo, navždy živé, nadčasové. Humbert si na nic nehraje, jde se svými myšlenkami a prožitky na trh a to je dobře. Díky Nabokove, žes nechal Humberta takhle veřejně promluvit. Paradoxní je, že ačkoliv Dolores si Humbertem dělala od první chvíle co chtěla, tíha zodpovědnosti zůstává pouze na něm. Je sice také obětí, ale ne Lolity, nýbrž sebe sama. Hokejovou terminologií: Hráč je vždy zodpovědný za svoji hůl. To je důležité poselství pro všechny, kdož se vymlouvají a odmítají nést zodpovědnost za své činy.