Lolita

Lolita https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36471/bmid_lolita-3K0-36471.jpg 4 3690 3690

Skandální bestseller o vztahu mezi pětatřicetiletým pedofilním intelektuálem a dvanáctiletou školačkou. V polovině padesátých let minulého století rukopis odmítla čtyři renomovaná americká nakladatelství a tak kniha poprvé vyšla v Paříži. Kontroverzní tabuizované téma a pověst „pěkné prasečinky“ možná láká senzacechtivé čtenáře, ti ale knihu brzy znuděně odloží. Lolita není lacinou a šokující vulgaritou. Jde o jazykově bohatou výpověď o skutečné vášni a neopětované lásce. Byť postavy nevzbuzují sympatie, ale jen lítost, příběh je to silný.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Lolita , 1955

Tyna...
25.02.2013 4 z 5

Občas jsem narazila na nudné pasáže, ale jinak byla knížka dost zajímavá.

Kůstka
21.02.2013 3 z 5

V něčem jsem to čekala mnohem horší a celkově jsem čekala, že to bude trošku o něčem jiném.. Třeba víc děje. Místo toho zdlooouhavé popisy a myšlenky Humberta, většinou vcelku o ničem.. Lolita v druhé části knihy už skoro nebyla, což mě zklamalo, myslela jsem, že kniha je hlavně o Lolitě.. Byla spíše o Humbertovi a jeho pocitech, citech a myšlenkách. I tak dobrý námět, u maturity se o tom dá mluvit.

adelka.zurkova
03.02.2013 3 z 5

Začátek byl fajn, ale po smrti Lolitiny matky kniha přešla do dlouhých, nezáživných popisování cest. Jak sám autor píše, spousta lidí knihu odloží právě kvůli jakémusi očekávání sexuality v Humbertových denících. Příjemně mě ale překvapilo, jak jsem mu na začátku knihy fandila, aby tu ,,malou mrchu" dostal. Hlubší vztah jsem si ale ani k Hubertovi ani k Lolitě nenašla.

Freedyn
23.12.2012 4 z 5

Tak v polovině jsem to zaklapla.. Pro mě prostě ne..

Janiny
15.12.2012 5 z 5

Jednou za čas se vrátím k Lolitě filmové i té knižní a obě mám pořád stejně ráda...

eniete
06.12.2012 2 z 5

Popravdě ani nevím, co všichni vidí na téhle knize. Příšerně mě nudila a to od začátku, skoro až do úpného konce. Měla jsem co dělat, abych jí vůbec dočetla a to jen z toho důvodu, že jí mám jako povinnou četbu.

Charmedka
02.12.2012 1 z 5

Na knížku jsem se dlouho těšila,ale měla jsem co dělat,abych ji dočetla. Nudila mě,zbytečně dlouhé popisy,které byly po celou dobu knihy. Kolikrát jsem chtěla pár stran přeskočit,ale nakonec jsem ji dočetla celou a myslim,že kdybych ani nezačla,o nic bych nepřišla.

VictoriaD
15.11.2012 5 z 5

Miluji tuto knihu a vždycky se k ní ráda budu vracet.

ichinose
15.11.2012 5 z 5

Navzdory občasné zdlouhavosti a nutkání přeskočit několik stránek jsem si užívala pomalu plynoucí harmonii slov, kterou pan Nabokov využil. Ani v nejmenším nelituji, že jsem po knize sáhla a rozběhla se do příběhu putování, falše, zoufalství a bezmezné posedlosti. Humbert (Hamburg, Himler, ...), ztracený ve své vlastní vášni, ve svém sídle obklopeném nymfičkami z nichž každá bude a je Lolitou. Lolita, dívka na cestě bez konce, bez naděje na útěk, v knize i ke čtenáři odtažitá a bez kapky citu. Vladimir Nabokov zde rozehrál partii, ve které je poražený vítězem a vítěz poraženým. Partii člověka zmučeného svou neukojitelnou vášní a dívky, využívající a uvědomující si svou moc. Výborné.

tygrilady
28.10.2012 5 z 5

Mě se tato kniha líbila a určitě se k ní někdy vrátím...

petrak
22.10.2012 3 z 5

Četla jsem to na střední jako povinnou četbu a tenkrát mě kniha moc nezaujala... možná bych po ní měla šáhnout znovu... uvidíme

l.ennca
03.10.2012

Dobrá kniha! Přečetla jsem ji během dvou dní doslova jedním dechem a zcela jistě se k ní ještě vrátím!

Mišulenka
21.09.2012 5 z 5

Metal Messiah : Nezlobte se na mě, ale rozvíjet tady myšlenkové pochody nad "deviací zvanou homosexualita" mi nepřijde zcela vhodné... Pokud Vám to jako deviace připadá, pak se s tímto názorem můžete přeci chlubit na jiných fórech...

Zlord Antiježíš
20.09.2012 5 z 5

Hlavním hrdinou knihy je deviant, konkrétně pedofil, jenž si svou deviaci uvědomuje a nejprve se ji snaží bránit. Při své inteligenci si svou nebezpečnost uvědomuje, ačkoli částečně ji i nechápe a svou neuspokojenost přičítá společenským předsudkům a na nich vybudovaným zákonům. Přesto se v rámci společnosti snaží chovat tak, aby jí nebyl nebezpečný. Právě zrůdnost následků na nesvéprávnou oběť je společenskou nebezpečností tohoto druhu deviace. Humbert nakonec podlehne svým pudům k čemuž mu otevře dveře přistěhování se do domu Hazeových a spřádá svůj ďábelský plán, jehož realizace je nakonec hříčkou osudu mnohem jednoduší a mnohem rozsáhlejší než očekával. Zpět ale k deviaci, když tak čtu řádky psané z pohledu pedofila, dere se mi na mysl srovnání s homosexualitou. Není snad toto také deviace? Můžeme samozřejmě diskutovat o rozdílnosti nebezpečnosti obou. Pedofil je přitahován k jedinci který se ještě sám nedokáže rozhodovat a především si nedokáže uvědomovat následky chování a činů, který je díky tomu snáze ovlivnitelný a svým způsobem bezbraný. Kdežto homosexuál je přitahován k dospělému, v plném důsledku se rozhodujícímu jedinci, v idálním případě jedinci trpícímu stejnou deviací. Vztah dvou homosexuálů není společensky nepřijatelný díky své nulové nebezpečností. Vztah pedofila s nezletilým normálním jedincem je nepřijatelný absolutně! Z hlediska tohoto zamyšlení je důležitá ještě jedna událost v knize popsaná. Hlavní hrdina přijde o svou první lásku, lásku kterou prožil když byl ještě sám dítě. Dále v ději naznačuje že se přes to nikdy nepřenesl, že sexuálně zůstal stále v období první lásky. O tom zda je jeho deviace vrozená, nebo získaná v důsledku této události (tragická ztráta první lásky) můžeme mi, psychiatricky a psychologicky nevzdělaní laikové pouze spekulovat, ale připustíme-li přecejen že může být získaná, i dnes velmi moderní, nejen tolerovaná, ale dokonce podporovaná deviace, tedy homosexualita, získává společensky nebezpečný rozměr. Jde o děti vychovávané stejnopohlavními páry. Jasně, namítněte že zákon adopci neumožnuje, ale nemluvím o adopci, ale výchově dětí, nemusí být adoptované, ale vlastní, což je v případě lesbického soužití velmi časté. Pokud může být deviace nevrozená, ale získaná, neriskujeme že ji takto vychované dítě s pokřiveným pohledem na to co je a co není normální, získá?

kacimilek
20.09.2012 5 z 5

ÚŽASNÉ DÍLKO! Ten styl, jakým je kniha napsána, je neopakovatelný a skvělý. Příběh je dost kontroverzní a to mi rozhodně nevadí (možná naopak). Mohu ji s lehkostí doporučit!

Silvi Ka
03.09.2012 3 z 5

Túto knihu som si kúpila so zvedavosťou a očakávaním, čo všetko sa skrýva za názvom Lolita, avšak kniha sa viac zameriavala
na Humbertove myšlienkové pochody, a opisy miest, kde spolu cestovali. Miestami nuda, miestami dobrá kniha. V každom prípade som rada, že ju mám vo svojej knižnici.

ondra1995
20.08.2012 4 z 5

Od knihy jsem čekal popsané různé sexuální praktiky. Místo toho se mi dostalo neuvěřitelného dramatického příběhu plného kritiky a dvojsmyslů Humberta Humberta. Rozhodně se jedná o dobrou knihu, ale strhávám jednu * za pro mě příliš nudné partie vypsaných navštívených míst apod.

zuzulique
09.08.2012 5 z 5

Kniha, od ktorej väčšina ľudí čaká, že ich bude šokovať. Možno aj preto sa k tomuto výbornému spisovateľovi dostane toľko ľudí, dokonca takých, ktorí čítajú nenáročné knižky. Nie všetci ju zvládnu, pochopia, no ani tí, ktorí ju zhodnotia pozitívnym slovom ju zákonite pochopiť musia. Aj na prebale knihy je napísané, že význam tejto knihy sa nedá uchopiť naraz. Nabokov napísal veľmi inteligentnú knihu, samotná postava HH je povedzme si to úprimne sympatická a o jej správaní autor píše inteligentne a s humorom. Pre mňa to bol čistý estetický zážitok (ešte aj tie francúzske vety lahodili mojim očiam) a autorov štýl mi jednoznačne sadol, takže sa nebudem brániť aj ďalším titulom :-)

zamek
06.07.2012 5 z 5

Pro mě kniha z TOP 3. Způsob jakým je kniha napsaná, hrátky s jazykem a se slovy, za které patří určitě i uznání překladateli, mne neustále nepřestávali překvapovat. Kniha ve mě probouzela neustále nové a nové emoce a já osobně jsem ji nedokázal ani na moment odložit. Rozhodně si ji brzy přečtu znovu.

NaTuLdA
03.07.2012 4 z 5

Začátek knihy byl opravdu úchvatný, ale postupem se začala kvalita zhoršovat, vyzní to možná divně, ale čekala jsem erotické pasáže, myšlenky Humberta, co to pro něj znamená. Ale dostalo se mi jen popisu cestování. I Přesto se mi kniha líbila, velice originální nápad.