Lolita

Lolita https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36471/bmid_lolita-3K0-36471.jpg 4 3690 3690

Skandální bestseller o vztahu mezi pětatřicetiletým pedofilním intelektuálem a dvanáctiletou školačkou. V polovině padesátých let minulého století rukopis odmítla čtyři renomovaná americká nakladatelství a tak kniha poprvé vyšla v Paříži. Kontroverzní tabuizované téma a pověst „pěkné prasečinky“ možná láká senzacechtivé čtenáře, ti ale knihu brzy znuděně odloží. Lolita není lacinou a šokující vulgaritou. Jde o jazykově bohatou výpověď o skutečné vášni a neopětované lásce. Byť postavy nevzbuzují sympatie, ale jen lítost, příběh je to silný.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Lolita , 1955

Dáma s hrnstjm
09.06.2014 4 z 5

Lolita aneb Cesta do hlubin pedofilovy duše.
Skvěle napsaná kniha, místy až nečekaně vtipná. Líbila se mi hra se slovy a autorova komunikace směrem k budoucímu čtenáři. Druhá část knihy je opravdu rozvláčná, ale dá se zdolat, nicméně opravdu dělá z knihy poněkud náročnější četbu.

cessy
16.05.2014 5 z 5

Neprekvapila ma absencia lacnej erotiky, popisov bujarých sexuálnych scén či vulgarizmov. Taktiež obsah, aspoň v jeho hrubých rysoch, pozná snáď každý koho slovná zásoba zahŕňa zovšeobecnený pojem „lolita“. S tým všetkým som teda rátala, majúc to k dispozícii ako balíček základných informácii priemerne rozhľadeného čitateľa. Vedela som tiež, že mám očakávať niečo výnimočné, čosi čo napriek deficitu vyššie popisovaného (chvalabohu) prinieslo autorovi celosvetovú slávu. Nemalo ma teda čakať žiadne prekvapenie. A predsa som bola ohromená! Prekvapila ma neprvoplánovosť s akou bola Lolita písaná, to že hoci som bola od samého začiatku vopred zbavená falošných predstáv o texte a oboznámená s tým čo príde, Lolita je predsa ešte niečím iným, než sa javí na prvý pohľad. Nie je románom o láske (akokoľvek zvrátenej a vymykajúcej sa štandardom), ale o niečom, čo s ňou nemá nič spoločné, čo je jej pravým opakom. O túžbe vlastniť, ovládať, zotročiť, pripútať si, zbaviť slobodnej vôle, o nevyhnutnosti opustiť, keď zakázané stratí čaro. O tej tenkej hranici medzi láskou a posadnutosťou, ktoré si možno ľahko zameniť. A tiež o tom, že nikdy neradno podceňovať. Najväčší preplesk uštedrí vždy ten, od koho to očakávame najmenej. Nabokovova výstavba románu, jeho detailná prepracovanosť, zvolená štylistika sú silno pôsobivé a nesporne veľmi brilantné. Takto má vyzerať skutočne dobrý psychologický román!

eviku19
23.04.2014 5 z 5

Moja kamarátka to dobre zhodnotila:
,,Tú knihu som nemusela čítať,tá kniha sa číta sama.Tak ľahko,že človek ani nevie,že by niečo čítal´´.

Babu94
01.04.2014 5 z 5

Poutavá zpověď zvrhlého muže. Musím říci, že je to jedna z mála knih v mém seznamu k maturitě, která mě opravdu oslovila a kterou si jednou třeba i přečtu znovu.

Terhalta
24.03.2014 3 z 5

Tahle kniha by potřebovala síto aby oddělila zrno od plev. Místy jsem tajila dech, čekala jsem co se bude dít, v tramvaji plné lidí jsem se se sluchátky v uších (měla jsem audioverzi) červenala jako školačka, rozhlížela se a ujišťovala se, že to opravdu slyším jen já. Ale tyhle chvíle byly prokládány neuvěřitelně dlouhými pasážemi nudy a popravdě ke konci už jsem dočítala(/doposlouchávala) spíš z povinnosti...

Lole
03.03.2014 5 z 5

Čekala jsem na tuhle knížku dlouho než jsem se konečně přesvědčila si na ní najít čas a stála za to. Určitě je zajímavé sledovat myšlenky člověka, který je posedlý láskou k někomu koho nikdy nemůže a zřejmě kdyby mohl ani nemohl mít. Nejvíc mě fascinovalo jak si s Lo s ním ve své podstatě pohrávala. Můžu doporučit :)

Korzar
07.02.2014 5 z 5

Skvelá kniha, na povinnom čítaní som ju mal prečítanú o týždeň skôr ako bol termín. Páči sa mi štýl, akým je napísaná, žiadne vulgárne slová, ale popisy scén, ktoré podporujú fantáziu. Predovšetkým si treba uvedomiť myšlienku, ktorú ňou chcel autor vyjadriť.

DianaC
08.12.2013

Asi jsem od knížky čekala příliš mnoho, ale za přečtení určitě stojí.

Landys
03.12.2013 3 z 5

Bohužel jsem čekala od knížky více, někdy jsou pasáže opravdu nudné. Nicméně nelituji, že jsem knížku přečetla..

Sisi11
30.11.2013 5 z 5

Jak Nabokov v doslovu sám říká - Existují různé typy čtenářů. Někteří mí nakladatelé se nedostali ani za stránku 188, to protože každého zajímá něco jiného. Mysleli si, že v knize najdou více nějakých motivů a když se neobjevili, knihu znuděně odložili.

Kniha byla skvělá! Její téma je netradiční a proto tak zajímavé. Občas jsem cítila krásu a lásku nikoliv zvěrstva. Navíc z Lolity jsem necítila žádné známky odporu, naopak v nových šatičkách si přeci lebedila. Tento zápal lásky osobně znám a mohu říct, že je to krásné když něco zbožňujete.

dadako
18.11.2013 2 z 5

Tato kniha mě tedy moc neoslovila. V některých pasážích už jsem málem přestal číst jak mě nebavila. Nakonec jsem jí dočetl jen proto, abych věděl jak to dopadne.

Atuin
03.11.2013

Hikari - tady nikdo nic neomlouvá a zvěrstva už vůbec ne - A právě to schizma dělá tu knihu takovým trnem. Ta vzletnost pasáží v člověku vyvolává vždy rozkol. Navíc v knize nejsou popsány žádné vyslovené brutality a snad proto se u mnoha čtenářů dostává pod úroveň čtenářského zážitku a nudí. Další navíc- hodně byl poučen Humbert od Lolity a to je snad další důvod proč ta kniha nikdy nezapadne na jednu stranu nebo na druhou stranu, protože v téhle knize jakoby nelze najít celého viníka. Z té knihy člověku nemá být dobře a nemá jásat radostí s jakou okázalostí slov se to setkal.
A pak možná psal Nabokov jen detektivku a potřeboval námět. Co za tím nehledat víc než dobře napsanou knihu. Vše co do ní naskládal je silné a bolné, a člověk neví s kým empatizovat rychleji, dřív a pevněji a mnohdy ani proč. A tím sám příběh posiluje.
Uhrančivá kniha.

Hikari
13.10.2013 4 z 5

Je pozoruhodné, jak můžete najít i jen malé slitování nad člověkem, který udělal taková zvěrstva..

Apathe
05.10.2013 2 z 5

Není to špatná kniha, ale nemohla jsem se do ní pořádně začíst. Čekala jsem od toho víc.

Vanous84
01.10.2013 3 z 5

Prvni pulka knihy dobre, ale druha polovina se trosku uz tahla a nic moc, v porovnani s pocatkem

kvapsv
19.09.2013 5 z 5

Skvělá kniha s úžasným námětem a napsaná tak jak to umí snad jen Nabokov. Je tak dokonalým vypravěčem a dokáže situaci tak dobře popsat až mi ty dlouhé popisy místy vadili. Nevím zda to tak působilo jen na mě, ale Humbert mi připadal spíše objetí než nějakým zvrhlíkem či zločincem. Styl psaní mi sem tam vadil..to je však to nejmenší, když se zamyslím nad tím jak skvělý námět kniha má. Filmové zpracování také stojí za shlédnutí.

Ačkoli bych nedala 5* tak se mi Lolita vryla pod kůži a bude mít vždy své místo v mé knihovně.

Adiee
08.09.2013 4 z 5

Poté, co jsem knihu dočetla jsem si nebyla úplně jistá, zda se mi kniha líbila jako celek nebo má jen zajímavý děj. Zajímavý (a také dosti děsivý - a to mne právě tolik fascinovalo) děj kniha rozhodně má, každému jsem o knize vyprávěla. Nějaký čas mi také trvalo přistoupit na styl psaní, ale jakmile jsem se trochu zorientovala, čtení šlo daleko lépe. Byly ale chvíle, kdy jsem četla, ale myšlenkami byla někde úplně jinde, nudné pasáže, popis nedůležitých informací atd. Každopádně jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a troufám si říct, že mi i dost dala.

Eli.s
29.08.2013 4 z 5

Již od prvních stránek jsem se potýkala s rozporem mezi mým očekáváním a knihou samotnou. Nutno říct, že jak už to v případě nejprodávanějších románů bývá, společně se slávou je obvykle obepíná i celá řada stereotypů. Lolita si získala čtenáře po celém světě nejen pro svou zakázanou lásku, jako spíš pro svoji skandálnost, kterou ve své době vyvolala. Právě ona skandálnost jí propůjčila status tabu trvající celá desetiletí, přičemž dnešního otrlého čtenáře s očekáváním lechtivé literatury nakonec asi příliš nenadchne. Nabokov ve svém díle nabízí víc než „lehké“ zboží a svým osobitým způsobem nám pomáhá rozkrývat osobnost čtyřicátníka H.H., zamilovaného do mladé nymfičky. Samotná Lolita pro něj rozhodně nepředstavuje jen zdroj ukojení touhy, ale také závislost, postupně gradující v obsesi, kvůli které nakonec H.H. není schopen normálního života. Více než fyzické podobě touhy je v knize kladen důraz na onu psychickou posedlost hlavního hrdiny, která ho vede až k jisté sebedestrukci. V pozadí celého díla bezesporu dominuje Nabokovův tvůrčí um, díky kterému se svým čtenářem svádí jedinečnou hru až do poslední stránky.

natymau
25.08.2013 4 z 5

Kniha se mi velmi líbila, ale musím říci, že jsem ji četla až napotřetí. Vždycky jsem se zasekla v nějaké pro mě nudné části (např. zdlouhavé popisy cestovaní po USA), ale protože mě příběh jako takový opravdu zajímal, tak jsem se i přes nezáživné pasáže prokousala a Lolitu dočetla. Je zvláštní, že přestože je Humbert Humbert v podstatě pedofil, tak Nabokov píše s takovou jemností, že má čtenář tendence Humberta omlouvat a i přes jeho úchylku “fandit“ jemu. V neposlední řadě musím zmínit lehkost, s kterou jsou líčeny sexuální scény.

Daniela19
17.08.2013 3 z 5

Nijak zvlášť mě kniha nezaujala. Ze začátku to vypadalo na napínavý příběh, ale zhruba od poloviny mě kniha začala nudit. Dočetla jsem jen díky očekávání nějaké události, zvratu. NA druhou stranu bohatá slovní zásoba, což se zas tak často nevidí. Nicméně podruhé už po Lolitě rozhodně nesáhnu.