Lolita

Lolita https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36471/bmid_lolita-3K0-36471.jpg 4 3691 3691

Skandální bestseller o vztahu mezi pětatřicetiletým pedofilním intelektuálem a dvanáctiletou školačkou. V polovině padesátých let minulého století rukopis odmítla čtyři renomovaná americká nakladatelství a tak kniha poprvé vyšla v Paříži. Kontroverzní tabuizované téma a pověst „pěkné prasečinky“ možná láká senzacechtivé čtenáře, ti ale knihu brzy znuděně odloží. Lolita není lacinou a šokující vulgaritou. Jde o jazykově bohatou výpověď o skutečné vášni a neopětované lásce. Byť postavy nevzbuzují sympatie, ale jen lítost, příběh je to silný.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Lolita , 1955

LPG
17.03.2015 5 z 5

Zajímavé, že je toto dílo zařazeno do povinné četby. Ale tak jako zase proč ne? Přeci jen je to literární pastva. Obraty, přirovnání atd. navíc okořeněno příběhem zoufalství. Dokonalé znázornění jak se dá výhrou i prohrát.

helkol
13.03.2015 4 z 5

nestává se moc často že by se mi film líbil víc než kniha ale v tomhle případě to tak bylo, ale i přes to ve mě něco zanechala a mám jí ráda. Mohla být trošku míň rozsáhlá a zajímavější...A strašně zbožňuju citáty z této knihy !

michal0313
10.03.2015 2 z 5

Přečteno v rámci povinné četby, poněvadž toto téma prostě je zajímavé a navíc kniha je známá, stejně jako film (neviděl jsem). Ale musím říct, že jsem svého rozhodnutí litoval - asi to nebylo dobou, ale spíše autorem, avšak příběh zbytečně natahovaný, na mnoha místech nudný, pasáže o ničem a ten naprosto a doslova absurdní závěr jsem už vůbec nepobral. A všudypřítomné francouzské fráze, jejichž význam jsem musel hledat na zadních listech knihy, kde jsem měl věčně založený prst - no, to bych, přátelé, vraždil! Za ten zbytek - odvážné téma a zajímavé dějové zvraty, pak dávám dvě hvězdičky.

Sandik
01.03.2015 4 z 5

Lolita se čte nesmírně dobře, je skvěle napsaná, téma je ovšem dosti nevšední a přesně to může čtenáře odradit. Dalším problémem je to, že někde v polovině až dvou třetinách knihy se čtenář opravdu může poněkud ztrácet a možná i nudit. Problém může mít taky s tím, že je kniha psána jako zpověď pedofila, tváří se dokonce jako autentický záznam (byť samozřejmě všichni dobře vědí, že to je součást literární formy) ovšem Nabokov sám pedofilem nebyl a jeho chycení tématu je tudíž vlastně nevěrohodné. To se samozřejmě běžně děje. Autor detektivek také většinou není kriminální komisař. Na druhou stranu, přesně s tím může čtenář možná trochu zápasit a klást si otázku, proč tedy knihu číst. Co mu dává? Čím ho obohatí? Nabokov sám mluvil o tom, že ho bavilo představovat si, jak může fungovat mozek takového "zvráceného" člověka a že ho to téma zaujalo. V tomhle se ovšem čtenář a autor poněkud míjejí. Autor příběh vytváří, čtenář jej prožívá.
Nesmírně silné a sugestivní je samozřejmě líčení krajiny, prostředí benzínových pump, hotelů, motelů a lidí. I samotný popis Humbertovy vášně a následného útěku je strhující. Je to zkrátka velká literatura a Nabokov vskutku patří k nejlepším spisovatelům dvacátého století. To všeho je ovšem tak nějak nesnadno polapitelné. Člověk se musí k té velké literatuře doslova pročíst oněmi "vzpomínkami pedofila", samozřejmě nesmírně cudně líčených. Rozhodně nejde o knihovnu ani v náznaku červenou ;o)

CamilleTyler
26.02.2015

Lolitu jsem dostala jako povinnou četbu a téma mě ihned zarazilo. Obsah už tak ne. Nymfa má hned několik významů, proto mi přišlo označení "nymfičky" dost radikální. Ale nadruhou stranu, dívky se vskutku chovaly jinak, než jsem běžně zvyklá. Všeobečně psychické vnímání dospívajících dívek pro mě byla celkem nálož a mnohdy mi přišlo, že by Humbert spíše přál aby to tak bylo a ne že to tak je. Způsob popisování jeho reality a vnitřního vesmíru ke kterému se zpočátku upínal...prostě a jednoduše jsme mohli vklouznout do mysli pedofila.. Kniha je celkově pěkně napsaná, pestrá slovní zásoba, metafory a popisky. Kniha mohla být kratší, protože jsem se v několika částech nudila. To co Humbert vůči Lolitě cítil mi přišlo stejně zvrácené jako krásné, přesto jsem nemohla přestat myslet na morální kodex, co je s tímto ve velké rozepři. Je hodně myšlenek a pocitů, která tato kniha dokáže vyvolat. Čte se to samo, myslím že určitě není na škodu si to přečíst.

Hříbek
23.02.2015

Lepší než film! Lolita, zakázaná láska...

kiki11
19.02.2015 3 z 5

Lolita mě velmi zklamala, poněvadž obsahuje velké množství pasáží, které mě neskutečně nudily.

tanuki
09.02.2015 4 z 5

"Lolita, světlo mého života, žár mých slabin. Můj hřích, má duše."

"Změna prostředí je tradiční blud, na nějž spoléhají lásky a plíce odsouzené k zániku."

colchicine
04.02.2015 5 z 5

El-ó-el-í-té-á. Kniha mě uchvátila hned po první stránce. Velice se mi líbil styl, jakým je psána, protože jsem se musela opravdu soustředit. Nicméně přiznávám, že si spousta věcí uniklo, takže se v budoucnu k této knize rozhodně s chutí vrátím.
Ideální kniha do horkého léta, někam k bazénu. Lízátko v puse nutností! A právě proto, že jsem ji četla v chladném lednu, tak mě velice vnitřně hřála. Respektive mě hřála Humbertova láska k Lole. Ačkoliv je dle našich měřítek zvrácená. Ale Lolita si s ním přece pohrávala, koledovala si o to.
Tahle kniha má barvu zapadajícího slunce a vůni letních podvečerů.
A doporučení? S tím bych byla opatrná, protože většina lidí reagovala slovy: "To je to o tom pedofilovi žejo?" To je strašný."
Ne, bylo to líbezné.

Dany001
29.01.2015 3 z 5

Kniha mě trochu zklamala, očekávala jsem trochu více, ale jinak to není špatný :)

waltlenka5
28.01.2015

hezká kniha - doporučuji

Dominika
20.01.2015 3 z 5

Na to, jak je téma šílené, bych očekávala, že budu celou dobu zírat s otevřenou pusou. Ale ne, víc bylo částí, kde jsem se hodně nudila. Přesto kniha špatná nebyla a jsem ráda, že mě ji povinná četba před maturitou donutila přečíst. :-)

Ivulka90
15.01.2015 5 z 5

Kniha, která ve mně vyvolala rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsem zhnusena chováním člověka, který takovýmto způsobem týrá a zneužívá děti. Na druhou stranu jsem byla nadšena ze stylu, kterým je kniha napsána. Ač to bude znít podivně, tak Nabokov povýšil příběh o pedofílii na umění.

martunka
11.01.2015 3 z 5

Film byl skvělý, knížka už míň. Musím se přiznat, že film mě navnadil a tak jsem si řekla, musím si přečíst knížku, vždyť je to Nabokov, taková klasika. No........... zklamání veliké - i když smekám před jinak skvělým autorem.

michaela2523
08.01.2015 3 z 5

Musím říct, že ke knize jsem se uchýlila až po shlédnutí filmu. Film mě naprosto ohromil a byla jsem zvědavá, zda bude kniha také dobrá. Knížka se mi líbila, zajímavé téma, ač někdy nudné pasáže. Místy bych ocenila více detailů, nicméně je to jedna z mála knih z povinné četby, která mě bavila. Takže tři hvězdičky. :)

kchrvs
28.12.2014 2 z 5

Jsem na to stará.

pepita
25.12.2014 3 z 5

Kniha mě velmi zklamala. Je prostoupena nudnými pasážemi, u kterých jsem usínala. Jednoznačně nejhorší byl výraz "nymfičky".

olle3
11.12.2014 3 z 5

Z uměleckého hlediska možná hodnotné dílo, z mého, subjektivního však úchylné, ale hlavně nudné a nezáživné.

feex8
26.11.2014 5 z 5

Ked som knihu brala do ruky, nevedela som, co mam cakat. Vlastne som si myslela, ze pojde o roman, ktoreho hlavnou hodnotou bude dej zalozeny na pribehu, ale velmi som sa mylila.

Lolita je narocny roman. Narocny hlavne na vseobecne vedomosti. Clovek, ktory ma menej vedomosti, ktory je menej vzdelany, tazko pochopi vsetky narazky autora, vsetky slovne zvraty. Je to roman, v ktorom nie je Nabokov vobec milosrdny k citatelovi, ak nemate na to, aby ste jeho slovne hracky pochopili a porozumeli im, tak knihe rozumiet nebudete a bude pre vas iba tazky citanim a pravdepodobne z neho budete sklamani.

Pre mna je dejova linia sice zaujimava, ako aj potulky v mysli Humberta, ale osobne ma na tejto knihe ocaril hlavne sposob, akym je pisana. Je ako sachova partia s intelektulom. Tazka, ale bavila ma.

Moje hodnotenie: 91%

Vojslava
20.11.2014 4 z 5

Četbou Lolity jsem si doplňovala mezeru v četbě klasiky - ale jak se pletou čtenářské deníky, které to charakterizují jako příběh o nezletilé, trochu zvrhlé holčičce a jejím nevlastním otci, kterého svedla. Pro mne to byl příběh o ukradeném životě, manipulaci, hře na něco, co nemělo být... a to, kvůli čemu hrdina s Lolitou manipuluje, už není ani moc důležité. Mimoběžné odkazy na další literární díla byla už jen takovou znaleckou třešničkou na dortu...