Lolita

Lolita https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36471/bmid_lolita-3K0-36471.jpg 4 3690 3690

Skandální bestseller o vztahu mezi pětatřicetiletým pedofilním intelektuálem a dvanáctiletou školačkou. V polovině padesátých let minulého století rukopis odmítla čtyři renomovaná americká nakladatelství a tak kniha poprvé vyšla v Paříži. Kontroverzní tabuizované téma a pověst „pěkné prasečinky“ možná láká senzacechtivé čtenáře, ti ale knihu brzy znuděně odloží. Lolita není lacinou a šokující vulgaritou. Jde o jazykově bohatou výpověď o skutečné vášni a neopětované lásce. Byť postavy nevzbuzují sympatie, ale jen lítost, příběh je to silný.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Lolita , 1955

kakocandrlova
04.10.2018 5 z 5

Jediná kniha, kterou jsem za svůj život přečetla dvakrát...možná kvůli ději a jeho lehce náročnějšímu pochopení nebo díky nádhernému jazyku pana Nabokova. Knížku jsem si vybrala k maturitní četbě, proto jsem potřebovala dokonalé porozumění. Doporučuji i shlédnout film a za mě tato kniha must read.

Aterianna
12.09.2018

Ve vidině volného léta jsem se dala na četbu světových děl, které se jsou i součástí školních osnov (sice mám letos už po maturitě, ale proč kánon literatury opouštět). Lolita byla jednou z nich. Avšak, náhled mi postačil.
Měla jsem tu smůlu (štěstí?), že jsem potkala filmovou adaptaci (z 1997) dříve, než tu knižní. Problém je tedy následující: měla jsem Humberta za jiného Humberta, než se kterým jsem se seznámila do té čtvrtině knihy, než jsem si řekla, že tato čtvrtina bude poslední. Nezkousla jsem číst jeho myšlenky. Opravdu je to kontroverzní téma stále. Do knihy jsem s tím očekáváním ale šla. Morálka se houpe (někdo má svůj pohled pevný jako konstruktci houpačky – Jakým zázrakem se dá ospravedlnit tohle myšlení dospělého muže?). Kdo je to zlo a lije benzín do ohně?
Jak už jsem psala, téma bych zkousla, ale charakter mi šel ostře proti srti, bylo to moc. Jestli bylo ale něco, co by mě možná udrželo – styl psaní. Opravdu asi nejkrásněji (paradox) použitý jazyk v knize, jaký jsem dlouho nepotkala. Soustředěnost se je potřeba a vyplatí se. Prostě lesk temnoty.

haki34
30.08.2018 4 z 5

Zamotaná..znepokojivá..znechucujúca...miestami máte chuť juo dložiť, ale nejde to..musíte ju dočítať..a nezabudnete na ňu. Jedna z mála, kde dojem a pocity z knihy pretrvávajú roky (aspoň teda u mňa) a určite sa k nej ešte vrátim..
P.S. Film s Jeremy Ironsom bol tiež dobrý..

knihcitko
15.08.2018 4 z 5

Zvláštně napsaná kniha. Místy chytlavá, místy zdlouhavá. Pan Nabokov vykreslil Lolitu dokonale. Hlavního hrdinu ostatně též. I když trpí úchylkou, je mi ho místy i líto. Tak velkou jednostrannou a beznadějnou láskou, jakou trpí Humbert Humbert, budete jinde jen těžko hledat.

DeKo1996
04.08.2018 3 z 5

Tuto knihu jsem si vybrala jako povinnou četbu k maturitě a po dočtení jsem měla divné pocity.. Četla se celkem dobře, ale některé pasáže mi přišly zbytečně zdlouhavé.

trudoš
25.07.2018 3 z 5

Po jazykové stránce nádhera, po obsahové trochu nuda. Vladimir Nabokov využívá květnatých slov, aby vyjádřil jednoduché věci a přestože je to radost číst, chvílemi už toho bylo na můj vkus zbytečně moc. Ovšem sarkasmus mu jde báječně, o tom žádná, v tomhle ohledu mě bavila ústřední postava vypravěče maximálně. Je nehorázně krutý, ale jakmile si člověk zvykne na jeho ego, je s ním legrace. Teda z dálky, nablízko bych jej asi uškrtil. Každopádně již chápu, kde se vzala posedlost nesympatickými hrdiny u Davida Mitchella nebo Michela Houellebecqa.
Je v tom špetka nadsázky, která dává na srozuměnou, že jde o literární fikci a ne obhajobu chlíváctví, přičemž absence perverzností zaručuje, že to na nikom nemůže nechat trvalé následky. Přiznám se však, že jakmile zápletka dospěla k cestování po Státech, začalo to být únavné. Závěrečnou tragédii, se kterou autor hrozí od prvních stran, jsem tak jen vítal, protože konečně skončilo to putování odnikud nikam prokládané nic neříkajícími historkami.

Langosh
18.07.2018

Námět neobvyklý, někdo může být až zhnusen. Mě se to četlo dobře, přečetl jsem toto dílo nyní podruhé. Při některých scénkách je potřeba se odpoutat od toho, že Lolita je vlastně ještě dítě a nepřipouštět si to. Mě se kniha četla dobře, viděl jsem i dva filmy. Velkým plusem je, že neobsahuje vulgarismy, o sexu se píše spíš v náznacích, nepopisují se žádné sexuální scény, což je dobře. Představa sexu mezi dvanácti-třinácti letou dívkou a 40 letým chlapem, je mi nepředstavitelná.

Kniha obsahuje i humorné scénky, zvlášť závěrečná scénka. Plno popisů, přirovnání, francouzských frází. Ani si nemyslím, že by kniha byla nudná nebo něco takového, jak už jsem psal, četla se mi dobře a vždy jsem si jí rád před spaním četl.

Kubalin
15.07.2018 5 z 5

Lepší, než jsem čekal - a to ani nejsem pedo. Ač jde o téma dosti zvrhlé, až by prudérnější člověk vrhnul, Lolita je především koncentrovaná posedlost. Nebo je to snad láska? A není vlastně láska tak trochu posedlost? To jsou největší otazníky, které před čtenáře kniha klade a každý si musí odpovědět sám. Morální rozpor je hned v závěsu - máme Humberta litovat? Ovládá on Lolitu, nebo Lolita jeho? Celkově vyvolává dílo plno otázek, rezonuje a to je pro mě přesně to, co od kvalitní knihy chci.
Jazykově je rovněž krásná a bohatá. Jen mě tedy, jako francouzštinou nepolíbeného občas otravovaly věty, slova a výrazy v tomto jazyce (i Lolita ti to říkala, Humberte!), což se trochu zlepšilo poté, co jsem včas, tedy po nějakých 200 stranách, nalezl jejich překlad na konci knihy.
Obdivuhodná je autorova sečtělost - text je doslova nabitý různými odkazy a narážkami na jiná slavná i neslavná díla (nejen literární), o čemž bych často ani nevěděl, nebýt jejich výčet v mém vydání. Pokud bych znal jen desetinu toho co autor, hned bych byl spokojenější. I když vlastně spokojený jsem, protože jsem dočetl výbornou knihu.

tereza5060
15.07.2018 4 z 5

Knihu jsem si chtěla přečíst, protože mám ráda film a ráda čtu o kontroverzních tématech a postavách.Osobně mě kniha nezaujala tak, jako film.Důvodem možná je to nepohodlí, které ve mě vzbuzovaly myšlenky pedofila, nebo fakt, že se místy kniha příšerně táhla a to říkám jako někdo, komu většinou nevadí pomalu se vyvíjející příběhy. Nicméně některé kapitoly a situace byly tak dobře, zajímavě a lidsky napsány, že si kniha zaslouží 4 hvězdy.

NiNo
15.06.2018 3 z 5

Kniha rozhodně nebyla tím, co jsem čekala, že bude... Po dočtení mám jen jednu otázku: Kdo je oběť?

Makropulos
06.06.2018 4 z 5

S panem Nabokovem jsem zatím měla problém. První knihu jsem nedočetla. Ale tentokrát to bylo mnohem lepší. Přestože téma knihy není nijak pozitivní, dokázal autor hlavního hrdinu přiblížit čtenáři tak, že jeho počínání nevyznělo tak odpudivě a hnusně. Nemohu říct, že by mi ho bylo líto, ale taky nemohu říct, že bych ho nesnášela. Spíš jsem ho jenom nechápala, tak jako člověk nechápe různé úchylky a deviace. Na postavu Lolity toho bylo v tomto románu navaleno až přespříliš a z toho zřejmě i vychází to, že nebyla žádným svatouškem už před tím, než potkala našeho „hrdinu“. Je to samozřejmě velmi dobře napsaná kniha, dokonce se i dobře čte až zase na tu hromadu francouzských vět, což je zřejmě Nabokovův způsob vyjádření doby či společenského postavení.

novecento
19.05.2018 4 z 5

Po přečtení jsem shlédl i film, který mne zaujal daleko více. Lépe vystihuje podstatu příběhu a společně s hudbou Ennio Morricone je perla světové kinematografie. Nabokov se snažil příběh cílevědomě propracovávat z mnoha stran. Je zde hodně cítit jeho způsob psaní z kartičkových poznámek, kterých měl velkou krabici. Ubírá to na plynulosti příběhu, který se povedl ve filmu. Kniha měla úspěch v době vydání roku 1955, podobně jako dějový protipól Smrt v Benátkách od Thomase Manna v roce 1912. V dnešní době plné deviantů, vrahů a masových šílenců se podstata příběhu ztrácí v duševní prázdnotě. Knihu a zejména film doporučuji.

Lie
23.04.2018 4 z 5

Zvláštní kniha. Jsem z ní vlastně nadšená, protože autor geniálně vystihl postavu Humberta a to, co se v něm dělo. Téma je rozporuplné, rozhodně nemůžu říct že bych si nějakou postavu oblíbila, nebo že bych byla napjatá jak to skončí, ale o to v Lolitě ani nešlo. Přečetla jsem ji, protože mě zaujalo téma po psychologické stránce. A moje očekávání rozhodně splnila. Humbert byl pro mne hodně rozporuplný. Na začátku mi byl nechutný svou arogancí a odporem k lidem okolo něj, následně jsem ho nenáviděla za to ja naprosto vědomě a sobecký ničil Lolitě život a ke konci byl pro mě ubohým šílencem, kterého strávila beznadějná láska. Takže celkový obrázek? Sobecká , arogantní a slabošská oběť sexuálních pudů a lásky. Lo byla taky oříšek. Je sice fakt že ji Humbert zkazil, ale tu zkaženost měla už v sobě, on ji jenom "probudil". Nemyslím si, že nebýt jeho, byla by normální slušnou dívkou. Její zvrácenost by se jen projevila jindy a jinde.

ChristineDaee
22.04.2018 3 z 5

Toto je kniha, ktorá sa neobyčajne ťažko hodnotí. Z niektorých komentárov sa dá vyvodiť, že ide o prekrásne poetické dielko o veľkej špinavosti, autor používa ,,krásny a bohatý jazyk'' a ,,mistrovský sloh''. Pod niečím takýmto si predstavím ,,Portrét Doriana Graya'' alebo Burtonove filmy, ale táto kniha očakávania tohto smeru nespĺňa. Sloh je pekný, ale často veľmi uťahaný, niekedy množstvo neslovesných viet pripomína nákupné zoznamy. Francúzština je tiež len na škodu veci. Prvá polovica viac-menej odporná a druhá nudná. Súhlasím, že Lolita je podivné dieťa, papierové a tvrdím, že Humbert ju zničil a pokazil a rozhodne to nebola jej vina. Najkrajšie sú drobné epizódy každodenného života a niektoré z komparzových postavičiek, ktoré sa mihnú dejom. Udivuje ma, že všetky posledné komentáre písali ženy. A v hĺbke duše si myslím, že tie, ktoré sú tak natešené týmto dielkom, musia byť podivné bytosti. Autora si vážim kvôli záveru, ktorý som neočakávala, t.j. Humbert nezabil Lolitu ani jej muža a dokonca jej dal peniaze. Najkrajší moment knihy. Knihu si treba prečítať, aby ste vedeli, o čom všetci hovoria. :)

Tomiholula
16.04.2018 4 z 5

Po rozporuplných hodnoteniach som nečakala, že kniha bude až taká dobrá. Páčila sa mi, vôbec sa nečítala ťažko, páčil sa mi štýl akým bola napísaná a bez problémov som ju zaradila do knižnice.

dvorrka
15.04.2018 4 z 5

Brilantně vykreslený příběh svým způsobem nešťastného muže, který je zcela v područí své sexuální touhy. Kniha vynikající, snad jen nevhodná pro mladé čtenářky, které v sexuální oblasti dosud tápou. V takovém případě je pro ně takřka nemožné pochopit pohnutky hlavního aktéra příběhu.

domino1701
10.04.2018 4 z 5

Nečekala jsem, že to bude tak dobré. Kniha mě bavila, i když to téma je opravdu nechutné. :D 5 hvězdičkám chybí jen na mě zbytečně dlouhá druhá část.

irskádívka
28.03.2018 3 z 5

Knihu jsem si chtěla přečíst, jako chybějící na mém seznamu "klasika, kterou by člověk měl znát". Trochu mě odrazovala tématem a myslím, že kdybych ji nečetla, o nic bych nepřišla.
Samotné téma je hrozné. Humbert je vypočítavý pedofil, snaží se čtenáři osvětlit své jednání, vtáhout ho do svého světa, kde za každou cenu musím dostat to co chci, i když vím, že je to špatné a ublížím tím někomu jinému. Jeho kroky jeden za druhým vedly dítě, trochu příliš rozverné a ne ukázněné, ale obyčejné dítě do země beznaděje. A udělal to vědomě a úmyslně.
Jeho pravá povaha prosvítá pod nánosem intelektuálských řečí a francouzštiny. Je sobecký, nechutný, manipulátor a slaboch.
Lolita pro své přežití udělá co musí, naučí se, jak obelstít a přežít v rukou tyrana. Její postava je trochu nevyvážená. Je málo uvěřitelné, že by se zamilovala do jiného slizouna, v Humboltově věku. Každopádně jako postavě jí přeji i jen těch pár spokojených let po boku normálního a hodného muže Dicka, který ji má opravdu rád a je na ni hodný.
Hodnocení v hvězdičkách si budu muset rozmyslet. Jazyk je krásný, zpracování trochu zdlouhavé a téma...no, to je na vás. A stejně tak doporučuji každému potencionálnímu čtenáři si rozmyslet, jestli tuto knihu opravdu potřebuje číst.

theMarty
14.03.2018 3 z 5

Knihu jsem přečetla ze zvědavosti. Ovšem kdo ji nepřečte, o mnoho nepřijde. Ani s jednou z postav není možné sympatizovat a Humbert je slizký vypravěč.

TinaBookBlog
09.03.2018 3 z 5

Díky krásnému a bohatému jazyku, se celkem dobře čte. Místy jsem se nudila, takže díky bohu za něj.
Za mě, stačí přečíst jednou. Určitě se ke knize už nevrátím.