Listopád

Listopád https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463130/bmid_listopad-zqU-463130.png 4 5063 1337

Zeptali jste se někdy sami sebe, jaký by asi byl váš život, kdyby to v listopadu 1989 dopadlo všechno úplně jinak? Jaké by asi byly naše osudy, kdyby komunismus neskončil a my bychom zůstali za železnou oponou oddělující nás od světa i jeden od druhého? Jedna z nejúspěšnějších českých spisovatelek Alena Mornštajnová opět překvapuje; její nový román je dramatickým příběhem obyčejné rodiny, kterou velké dějiny během jedné listopadové noci rozdělí a postaví proti sobě. Sledujeme příběh Marie Hajné, která je kvůli účasti na demonstracích zatčena a odsouzena ke dvaceti letům vězení. Ví, že už nejspíš nikdy neuvidí vyrůstat své děti, a při životě ji udržují jen dopisy. A taky naděje, že se nakonec přece jen shledají... Vedle toho se odvíjí příběh dívenky Magdaleny, která je odebrána rodičům a umístěna do „ozdravovny“, ve které se vychovávají nové komunistické kádry. Jejich osudy se jednoho dne protnou, ale zcela jinak, než si obě představovaly a přály.... celý text

Michelleee
27.03.2023 4 z 5

Co by bylo kdyby? Příběh Marie Hajné a Magdaleny. Opravdu dramatická představa a mně se to líbilo. Nicméně Hana je Hana.

Nezletilci
24.03.2023 5 z 5

Nezletilá kritička Anna (16 let) hodnotí knihu takto, celou recenzi najdete ve skupině Nezletilí kritici na Facebooku: "Kniha mě zasáhla opravdu hodně, po dočtení jsem brečela a cítila jsem vděčnost, že se události v ten den odehrály tak, jak se doopravdy odehrály. Přestože mě zajímá historie, byla to moje první kniha s tématem alternativních dějin i totality. Také je to moje první kniha, kterou jsem četla od této autorky, i když jsem už dříve slyšela o Haně. Teď si ji určitě taky přečtu."

Štěpinambura
24.03.2023 5 z 5

Děj mě úplně vtáhl! Alena Mornštajnová píše perfektně!

Miriam
20.03.2023 3 z 5

Kniha ponurá, bez radosti a naděje, stejně jako komunismus. Ač téma velice žhavé a z pohledu alternativní historie zajímavé, ale nedotažené, jen okrajově naznačeno, emočně si na mě kniha nijak nesáhla.
Pro mě to byla nejslabší kniha této autorky.

tlllk
19.03.2023 3 z 5

Orwel napísal svoju 1984 ako výstrahu pred budúcnosťou, celú knihu som si kládol otázku čo týmto dielom autorka sleduje ? Príbeh bol silný a dobre napísaný, ale nevedel som nájsť pointu. Citím sa podvedený, ako niekto kto sa nechal citovo zmanipulovať k odporu k niečomu čo ani neexistuje.

Janov23
17.03.2023 3 z 5

Jsem trochu v rozpacích. Napsáno dobře, ovšem vkrádá se základní otázka - proč?

Nicole_picole
17.03.2023 5 z 5

Hodně silná kniha. Příběh je úplná noční můra... máme velké štěstí, že je to jen kniha a dopadlo to jinak. Každý by si měl povinně přečíst.

kob
15.03.2023 4 z 5

To je hrozná představa, kdyby to tak opravdu bylo. Hlavně by si měli knížku přečíst ti, kteří jsou pořád se vším nespokojení.

kiskuska
15.03.2023 3 z 5

První kniha od autorky, co mě asi trochu zklamala. Nebylo to špatný, čekala jsem víc, asi moc pesimistický.

Thalin
10.03.2023 2 z 5

Upřímně nevím, co jsem čekala, ale asi něco trošku záživnějšího, od tak vychvalované knihy. Děj byl akorát depresivní a utahaný. A místy mi přišlo, že až nulový. A zajímavý pohled na alternativní minulost taky takřka nenabídl. Chyběl mi tam pohled víc postav než ženy ve vězení a dívky v ústavě a něco málo potom. O okolním dění to mělo takřka nulovou vypovídající hodnotu. Jediné plus bylo, že jsem to rychle přečetla, ale na další knihy od autorky mě to nenavnadilo.

ElaJel
10.03.2023 1 z 5

Po mnoha letech kniha, kterou jsem nedočetla. Nezáživné. Bohužel zklamání.

zanetkov77
10.03.2023 2 z 5

Jako já nevim, já chápu, že je to asi celkem čtivý, ale já fakt nemám ráda, když něco takhle jednoduše útočí na čtenářovy emoce. A on to Listopád dělá. A asi mě to tolik nepřekvapilo, jako třeba to, jak strašně je to banální a hlavně - černobílý! Fanoušci Milionu chvilek by asi měli radost, chápu, liberální pravice má u nás silnou základnu, takže příběh založený na dichotomii bubák socialismus a sláva svobodě v kapitalismu s kapkou sentimentu tu uhodí na hodně strun. Ale i když pominu tohle, on ani ten příběh sám o sobě nefunguje. Téma alternativní historie může být fajn, ale potřebuje inovaci, a ne zopakovat normalizaci, trochu tomu přidat grády a šoupnout tam pár současných reálií, jo a nesmíme zapomenout na trochu tý orwellovštiny (Velký bratr, lol). Zdálo se mi, že se to snaží tvářit jako umělecká literatura (minimálně formálně - střídání časových linií, vypravěčů i forem vyprávění), ale selhává to, nejvíc na samotným vyznění, který je hrozně moralistní (midcult jak poleno). Fakt ne-e. (A vážně jsem to nečetla, jen abych to mohla shodit, normálně bych to prostě nechala minout, stejně jako většinu dalších současných autorek, ale četla jsem to na seminář, heh.)

knihovna22
07.03.2023 2 z 5

Miluju Hanu, přečetla jsem i další autorčiny knížky, které zůstaly daleko za Hanou, ale byly alespoň čtivé - ale tohle bylo velké zklamání. Ó, jak mě to nebavilo ... Za mne ukňouraná, sebelítostivá, zbytečná kniha.

Lakada
02.03.2023 1 z 5

tato kniha se mi nelíbila

JessePinkman
28.02.2023 2 z 5

Kniha se mi hůře četla, ale to dávám za vinu sobě. Komunistická doba je hrozně depresivní, díky bohu za listopad 89

Marcela52
26.02.2023 4 z 5

Chmurná vize, která líčí jak by to v naší republice vypadalo, kdyby sametová revoluce byla potlačena, je velmi dobře napsaná. Člověka až mrazí, co by bylo, kdyby... Těch zemí, kde je stále policejní stát, je bohužel ještě dost, a tak bychom si měli více vážit toho, že u nás žijeme ve svobodě. Ne všechno se nám vždy líbí, ale máme možnost volby, takže kvalita našeho života je i na nás. Není to snadné ani optimistické čtení, takže bych knihu doporučila spíše náročnějším čtenářům.

Briv
24.02.2023 5 z 5

Listopád jsem přečetla během dvou dní, kdy se u nás díky tomu celá domácnost zastavila, ale jinak to nešlo. Jestli ale čekáte, že kniha bude v podobném duchu jako předešlé, tak se velmi pletete, protože tentokrát je to tak trochu cesta do budoucnosti.
I když pro mě byl Listopád hodně čtivý, není to úplně téma, co by mi sedělo. Každopádně i tak mě osudy lidí zasáhly a člověk si ani nechce představovat, jak hrozné by bylo takto žít. Jsem velmi vděčná, že žijeme ve svobodě, kterou máme a přeji si, a zároveň se i bojím, aby nám vydržela.

Jiparis
21.02.2023 4 z 5

Co by bylo kdyby? Všechno napsané jsem vlastně zažila a chci věřit, že to už nejde změnit. Není chybou autorky, že mám z knihy depresivní pocit.

katpas76
19.02.2023 5 z 5

Kniha Listopád pro mě byla překvapením, protože autorka zvolila jiný žánr, než na jaký jsem u ní byla dosud zvyklá. Kniha byla dosti ponurá, smutná. Velmi čtivý a poutavý styl psaní paní Mornštajnové byl ale stejný jako u všech předchozích románů. Také se mi líbilo prolnutí obou hlavních ženských postav. Jedna byla vyprávěna v ich formě, druhá v er formě... obojí autorka bravurně zvládá a nemohu říct, že by bylo knize co vytknout. Líbila se mi moc, ač se jednalo o náročnější téma a několikrát jsem u knihy brečela.

zaba.zuzla
18.02.2023 3 z 5

Pro mne nejlepší česká spisovatelka se vydala směrem fikce a frází typu "coby kdyby". Není to jedna z knih, kterou si znovu přečtu, ale dočetla jsem ji, protože kvalita vyjadřování paní Mornštajnové a schopnost čtenáře zaujmout opravdu chytrým a vytříbeným stylem je nezměřitelná. Nemůžu hodnotit obsah knihy, protože to, jak si každý z nás dokáže představit, jak by vypadala minulost, "kdyby" se různé události vyvinuly jinak, je opravdu různorodá. Přečetla jsem si o představách paní spisovatelky, která tyto své představy umí zhmotnit a popsat velmi realisticky a zejména velmi kvalitně. Dvě hvězdy ubírám za přehnanou představivost, která je opravdu vykonstruovaná. Závěr knihy byl takový, jaký byl a zanechal ve čtenáři přesně takový pocit, jaký paní Mornštajnová zamýšlela - svíravý, smíšený, úzkostný s pocitem trocha toho vděku, že jsme ve společnosti tam, kde jsme.