Listopád

Listopád https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463130/bmid_listopad-zqU-463130.png 4 5063 1337

Zeptali jste se někdy sami sebe, jaký by asi byl váš život, kdyby to v listopadu 1989 dopadlo všechno úplně jinak? Jaké by asi byly naše osudy, kdyby komunismus neskončil a my bychom zůstali za železnou oponou oddělující nás od světa i jeden od druhého? Jedna z nejúspěšnějších českých spisovatelek Alena Mornštajnová opět překvapuje; její nový román je dramatickým příběhem obyčejné rodiny, kterou velké dějiny během jedné listopadové noci rozdělí a postaví proti sobě. Sledujeme příběh Marie Hajné, která je kvůli účasti na demonstracích zatčena a odsouzena ke dvaceti letům vězení. Ví, že už nejspíš nikdy neuvidí vyrůstat své děti, a při životě ji udržují jen dopisy. A taky naděje, že se nakonec přece jen shledají... Vedle toho se odvíjí příběh dívenky Magdaleny, která je odebrána rodičům a umístěna do „ozdravovny“, ve které se vychovávají nové komunistické kádry. Jejich osudy se jednoho dne protnou, ale zcela jinak, než si obě představovaly a přály.... celý text

Sitting-Bull
06.05.2023 5 z 5

Teda, uff. Krásná a silná kniha. Díky Bohu za to, že je to jen alternativní historie. Dobu "před sametem" pamatuji a při čtení této knihy se mi chvílemi opravdu nedýchalo dobře. Současná rozpínavost Ruska tomu samozřejmě nepomáhá.

Lenourt
06.05.2023 5 z 5

Hodně silná kniha. Podruhé po ni nejspíš nesáhnu, ale zanechá hodně hluboký otisk ...

Astarothh
01.05.2023 5 z 5

Další kniha o tom, jaká je komunismus zrůdná a opovrženíhodná ideologie. Zmar a šeď z knihy doslova křičí. Další z famózních "depresí" AM.

callahanh
25.04.2023 4 z 5

U hodnocení Listopádu dost záleží na úhlu pohledu jednotlivého čtenáře. Osobně si myslím, že Mornštajnová nechtěla psát extrémně propracovanou dystopii, ale alternativní budoucnost "jen" využila ke svému oblíbenému tématu života jedince v soukolí velkých dějin a nejlépe totality. A z tohoto pohledu jí to vyšlo, protože Listopád je znovu strhující čtení, které má velkou sílu a velmi jednoduše, nicméně funkčně ukazuje, jak může nesmyslný totalitní režim rozvrátit celé rodiny a programově ničit životy lidí, kteří provedli jen to, že smýšlejí jinak než vrchnost. Atmosféra je hodně hutná a v závěru smutná a Marie je dost tragická hrdinka, která je vláčena dobou a nemůže se nijak bránit, přičemž scénu, kdy se MINISPOILER setká se svou dcerou, považuji za to vůbec nejsilnější, co se v knize objeví KONEC MINISPOILERU. Na osudech Magdaleny je naopak vidět cílené vymývání mozků totalitním režimem, ale i to, že pokud člověk nějaký rozum má, dřív, nebo později se musí projevit a žádný strom neroste do nebe. Pokud autorce někdo vyčítá, že tu není pořádný mužský hrdina, není to úplně fér, protože by se sem moc nehodil a poměrně intenzivní pocit by zbytečně rozmělňoval. Ani to, že tu chybí nějaký výrazný záporák, není úplně spravedlivé, protože tuto funkci supluje státní zřízení a jeho mašinérie jako taková. A je asi úplně jedno, zda by něco podobného opravdu bylo v listopadu 1989 možné (dá se ale říct, že zřejmě ano, protože pokud by se tehdejší pohlaváři rozhodli demonstraci rozehnat vojenskou silou, nikdo neví, jak by se situace nadále vyvíjela, je ale pravděpodobné, že něco podobného, co Mornštajnová popisuje, byť možná v ne tak ostré formě, by se tu rozjelo), protože takřka identické scény se nepochybně dějí v jiných částech světa. Ano, chvíli trvá, než se čtenář začte, což je ale nepochybně dáno tím, že alternativní budoucnost Československa je přece jen neobvyklá a je potřeba si na podobné téma zvyknout, posléze ale autorce vskutku není skoro co vytknout. Mornštajnová může být pro někoho přeceňovaná, pravdou ale je, že oprávněně patří k nejprodávanějším českým autorům, udržuje si poměrně vysokou úroveň a nepodbízí se. 80 %

attila1
25.04.2023 5 z 5

Skvělá knížka, celou dobu čtení mi bylo úzko. Po přečtení si oddechnete, že to u nás v listopadu 89 tak nedopadlo.

PiKey
23.04.2023 5 z 5

Spisovateľky nevyhľadávam a artovým opisom ženského sveta sa vyhýbam ako čert... diskusiám o Putinovi :) Od Aleny Mornštajnovej ale máme doma všetko, známa Hana je pre mňa trošku "prehajpovaná", Hotýlek uveriteľnejší a Tiché roky subjektívne vedú, ale najnovší Listopád mi v atmosfére novoročného prázdna zlomil srdce.

Lucie21352
21.04.2023 5 z 5

Tato kniha byla první, kterou jsem četla od Aleny Mornštajnové a líbila se mi tolik, že jsem neměla klid, dokud jsem nepřečetla všechny ostatní její knihy. Proč je to má nejoblíbenější autorka? Vždy vybere těžké téma, které rezonuje naší společností, donutí čtenáře se nad tématem zamyslet a tím otevře nové otázky a myšlenky (aspoň u mne to tak je). Musím s odstupem času říct, že toto je podle mne nejdepresivnější román této autorky (a to jsem již přečetla i Les v domě). Pokaždé když si na tento román vzpomenu děkuji všemu, v co jen člověk může věřit, že to v roku 1989 dopadlo tak, jak to dopadlo.

Majulle
21.04.2023 5 z 5

Tentokrát jsem dostala chuť na něco smutnějšího a tak jsem si přečetla Listopád.. Knížka se velice dobře četla, je zde slušná dávka emocí a možná pár dní budete i v depresi.. V knize jsou psány i jak vypadaly dopisy z vězení.. No prostě mazec.. Paní Mornštajnová to prostě umí. Uplně jsem si oddychla že to není pravda a že jsme svobodní

lehaje
17.04.2023 3 z 5

No toto bylo... asi zvláštní. To je asi to správné slovo. Asi první knížka, z který mám fakt depresi. A při čtení části Magdaleny jsem cítila vyloženě odpor. Je to samozřejmě můj subjektivní pocit, jak nahlížím na komunistickou dobu a jak nesnáším omezování práv. Knížku jsem dočetla a opravdu rychle - za dva dny, prostě paní Mornštajnová píše skvěle. Ale to téma mi prostě nesedlo. To varování tam je jasný, ty hlavní myšlenky knihy. Jen mám ráda, když knížku zavřu s pocitem, jeee to bylo teda silný, ale zároveň hezký. To tady nebylo. Jak si treba Hanu přečtu ráda znovu.Tak tuto určitě ne a ani tedy doporučovat nebudu.

koniklecka
15.04.2023

Když jsem to četla, tak jsem si říkala, jak někdo může být schopen napsat tak strašně smutnou a drastickou knihu. Jsem asi přecitlivělá na téma ubližování dětem a neměla jsem knihu číst v 7. měsíci těhotenství. Ještě nikdy se mi asi nestalo, že bych nemohla přestat číst knihu, která mě drásá. Možná ještě Hanu, ale tam alespoň byl nějaký dobrý konec, mohla jsem se u Hany opřít o dějiny a to, že bylo jakž takž lépe. Tady to bylo prostě nekončící utrpení. Knihu jsem dala za tři večery, i když jsem díky tomu nevyspalá. Ale četla jsem vlastně i proto, že jsem chtěla ten dobrý konec a on nepřicházel. Nemůžu hodnotit. Každopádně další knihu od autorky si asi přečtu, pokud budu mít pocit, že přeci jen tam bude naděje na lepší zítřky.

Menagerie
12.04.2023 3 z 5

Kniha mne docela zklamala. Těžko jsem se jí prokousávala, pokud byla nějaká část "strhující" - byl to její závěr. Všechny předchozí knihy mě pohltily, u této jsem trochu trpěla.

Hanouch072
11.04.2023 3 z 5

Strašně smutná knížka, aspoň mi to tak přišlo.

IvcaIva
06.04.2023 5 z 5

Moje první kniha od této autorky a určitě ne poslední! Dobře se příběh četl a vedle mě k zamyšlení, zda se opravdu máme v současné době tak špatně, jak to na první dojem vypadá?!

popeluška
04.04.2023 5 z 5

Kniha byla velmi čtivá, smutná.... paní autorka umí zaujmout čtenáře.

Manifest blech
30.03.2023

Morštajnová je brilantní. Přetočila běh dějin, co by kdyby nevyšla revoluce roku 89. A je to dechberoucí. O téhle autorce by se mělo učit na školách.

Aiden888
29.03.2023 5 z 5

Oproti Haně a Tichým rokům, které jsem si od paní Mornštajnové dala předtím, tohle bylo na 4,5 hvězdičky. Jenomže to tu dát nejde, čtyři jsou málo a tak dávám pět. Opět silný příběh, opět spisovatelská přehlídka emocí, nekonečné slovní zásoby a fantazie, která se tu ale až děsivě mísí s realitou, která u nás mohla být, kdyby Přiznám se, že tak dychtivě jako Tiché roky jsem to nečetla, ale bavilo mě to moc. Příjemný čtení, zajímavý námět.

kusma
29.03.2023 4 z 5

Samozřejmě emoční smršť, osud Maji jeden velký hororový sen pro všechny rodiče. Hodně jsem brečela, byla naštvaná. Na rozdil od některých komentujících si myslím, že to mohlo i takto dopadnout. Člověk ví, co se tu dělo a i dnes jinde bohužel děje. Tedy za mě dobře napsáno. Takový český Orwell. K pěti hvězdičkám mi ale něco chybělo, nevím. Je to mezi. Autorka je skvělá spisovatelka, budu od ni číst dál. Ale dám si chvilku pauzu. Kniha, o které budete přemýšlet.

Lalina3
28.03.2023 4 z 5

Nebylo to tak peckovní jak jsem čekala, ale i tak super kniha, čtení jsem si užila.

TerJac
28.03.2023 5 z 5

Co k téhle knize říct? Snad jen tolik, že by si ji měl přečíst každý, kdo dnes s takovou "láskou" vzpomíná na dobré časy minulého režimu. Ano, vím že ani tato doba není ukázková a má své kříže. Ale představa života, který v knize vylíčila docela věrohodně paní autorka je jiné kafe a opravdu silné. Uchvacuje mne ale nakolik příběh nabídl pro svého čtenáře i druhý pohled. A to sice ten, že svoboda slova ne vždy sebou přináší uspokojení a pravdu. Neboli že nám, asi žádný, režim nenabídne a nepředloží věci vždy takové jaké skutečně jsou, a jaké by měly být.

Mirinda26
28.03.2023

Tak tahle kniha byla mazec. Při čtení téhle knihy jsem si říkala, ještě že už to není pravda. V tomhle by nechtěl žít snad nikdo. Ale četla se jedním dechem.