Když teče krev

Když teče krev https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/473567/bmid_kdyz-tece-krev-NcZ-473567.png 4 414 414

Povídky a novely série

< 13. díl

Čtyři dosud nepublikované povídky v souborném vydání, které v angličtině vyšlo v dubnu 2020, dostávají v éře světové pandemie nový rozměr. Kromě očekávaných nadpřirozených hororových témat a nové pohledy na povahu zla jsou Kingovy příběhy podtrženy veskrze pozemskými strachy, jako jsou obavy z blížící se smrti. V jedné z povídek se Stephen King vrací ke svému oblíbenému hrdinovi – spisovateli, tentokrát neúspěšnému, a fanoušci předchozí „kingovky“ Outsider budou potěšeni návratem Holly Gibneyové v titulní povídce.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

If It Bleeds , 2020

Pawlisman
09.01.2022 3 z 5

Můj první čtenej legendární King a poměrně zklamání. Ano, tak nějak do půlky a okolo půlky umí vystavět poměrně čtivou část, ale pak čekat a nudit se a doufat, že ta snaha o tajemno ve mě na konci vyvolá nějaké emoce či mrazení? Jednak nikoliv a jednak nějak tento druh literatury považuji za ztrátu času. Předtím jsem četl také žádný intelektuální skvost - Pilíře země, nyní po Kingovi zas Životopis A. Christie a vše je za mě z pohledu literárního i čtivosti a ztajímavosti o ligu jinde. A to se nebavím o těch top ve stylu Steinbeck, London, Zweig atp. Slabé pane Kingu.

Arlienen
06.01.2022 5 z 5

Po dlouhé době kniha povídek od Kinga, která mě vážně bavila číst!

SONP
02.01.2022 5 z 5

Docela fajn sbírka kingovských povídek:

Telefon pana Harrigana, surfující trochu jinak na podobné vlně jako legendární Nadaný žák.
Chuckův život mne též zasáhl, jde o poměrně originální zpracování oblíbeného Kingova tématu - smrti.
Titulní Když teče krev je spíš už novelou patřící do detektivní Kingovy série Finders Keepers, která začala panem Mercedesem a zatím skončila Outsiderem. Podobně jako v posledně jmenovaném dílku si i zde užijeme variace na příběhy McBaina, ale já prostě tu titulní postavu - mirně švihlou Holly - nemám rád, a tak to pro mne tak docela nefungovalo. Za tuhle povídku srážím jednu hvězdu - sorry mistře, sice jsem se dočetl v doslovu, že Holly milujete, ale já se od ní budu držet dál.
A konečně Krysa byla povídkou, které chvíli trvalo, než se zakousla, ale pak už nepustila. Je v ní totiž vše, co mám na Kingovi rád. Koktejl smrti, rodiny, vnitřních monologů i vnějších okolností, které se dějí nebohým spisovatelům, je korunován nadpřirozeným jevem, který se stal a možná nestal. Bravo.

ludek.n
13.12.2021 4 z 5

Čtyři nové Kingovy příběhy mají jedno společné: absenci čiročirého, strašidelného zla, minimum nadpřirozených propriet a umírněný vyprávěčský styl. Jestliže s úvodním Telefonem pana Harrigana by se ještě mohla nějaké křehká a éterická duše večer potmě bát, u ostatních kousků to už nehrozí ani omylem. Knize to ostatně nijak neubližuje, neboť mistr King dokáže být dostatečně intenzivní i ve své „civilní“ podobě. Alespoň v těch případech, kdy to nevezme do ruky z obráceného konce jako v Chuckově životě. Titulní a současně nejdelší příběh Když teče krev je prošpikován odkazy na postavy a děje z předchozích Kingových knih a pro plné vychutnání je proto dobré znát alespoň Outsidera (doporučuje se ale i trilogie s Billem Hodgesem), jinak vám to bude trochu klouzat, jako se to bohužel stalo mně. Poslední položka Krysa je postavena na jednoduché faustovské zápletce, a je to taková lehká únikovka na deprese. Pokud bych měl charakterizovat Kingovu sbírku ve zkratce, řekl bych: vyvážená, solidní a příjemná. Není to vrchol, ale dobře a hladce se čte.

Boboking
10.12.2021 4 z 5

Mistr King umí psát. Dokáže do děje vtáhnout, sblížit tě s postavou... Jen mi tam nějak už mi chybí prvek šoku, děsu... Všechny povídky (či snad novely) byly stejně dobré, zajímavé, s originálním námětem... Ale tak nějak všechny končí "a žili šťastně až do smrti"... Kde je to jeho "život je svině"? Ta fatálnost...

Petkona
08.12.2021 4 z 5

Velice zajímavá sbírka povídek, povídky samotné mě hodně bavily, měly zajímavé náměty a vždycky mě pohltily a určitě tam je znát autorův styl psaní. Jeho samostatným dílům se to nevyrovná a proto nemám sbírky povídek ráda stejně jako knihy. Některé povídky byly lepší a některé méně, ale přesto je to povedená sbírka.

pazdy15
19.11.2021 4 z 5

Nová kniha, nové příběhy, stále stejně kvalitní King. Dokonce zde bude návrat k zajímavé a dobře známé knižní postavě, což mi dost imponovalo. Všechny povídky měly kvalitu a něco do sebe. Hodnotím vcelku povedeně.

callahanh
14.11.2021 4 z 5

Čtveřice nových mistrových novel je rozhodně zajímavá, i když značně nevyrovnaná. Telefon pana Harrigana je typicky kingovská povídka, která připomíná jeho zlatou éru, a i když nepřináší nic nového, je napínavá, čtivá, má spád, atraktivní téma, její pointa je velmi dobrá a svým způsobem donutí k zamyšlení. Chuckův život je asi nejzvláštnější část, protože nedává smysl, začíná jako postapo a končí docela šokující pointou, když se ale čtenář dozví, že je řazena pozpátku a první část je ta poslední, trochu to mění pohled na ni, ale bohužel to nic nemění na tom, že se trochu ztratila v překladu a být psána chronologicky, možná by byl její dopad intenzivnější a jasnější. Titulní Když teče krev je takový "apendix" k Outsiderovi, takže už nikoho nepřekvapí a hodnocení je vesměs stejné a i přes všechny kvality působí tak trochu zbytečně. Krysa je také typicky kingovská záležitost, která je ale tak trochu sterilní a není tak nekompromisní, jak by asi zasloužila a ve finále působí vlastně smířlivě, což určitě není špatně, ale od Kinga by přece jen čtenář čekal o něco víc. Vzato kolem a kolem je Když teče krev solidní sbírka čtyř novel, z nichž se ale čtenář nejspíš vrátí jen k té první a kvůli formě a zpětnému pochopení asi i k té následující. 70 %

KatkaLas
24.10.2021 5 z 5

Některé pasáže, především ty o smrti, jako by mi mluvily z duše. Tedy autor mi spíš mluvil z duše. Nechybělo napětí ani úžasná čtivost, které jsem se zatím dočkala u každé Kingovy knihy, kterou jsem četla. Na téhle se mi ještě navíc líbila její aktuálnost, to, jak silně rezonuje s dnešní dobou.

Metla
21.10.2021 4 z 5

Čtveřice povídek, z nichž nejpovedenější je úvodní "Telefon pana Harrigana", sledující jedno podivné spojení mezi starým mužem a chlapcem, který mu předčítá. Důkladné zpracování, téma správně mrazivé i k zamyšlení 80-85%.
"Chuckův život" se v úvodní třetině tváří jako popis světa, na kterém probíhá plíživá apokalypsa (prostě se všechno zvolna otáčí vagínou ke zdi, velmi povědomé). Ve výsledku je to povídka o odcházení, o smrti. Čtenáři jsou ve svých reakcích rozpolcení, já patřím mezi ty oslovené. 75%
"Krysa" těží z Kingova oblíbeného námětu: spisovatel, jeho blok, psychické problémy, potřeba psát v klidu na odlehlém místě. Dobré, akorát s tou krysou jsem si úplně nevěděla rady a uvítala bych více temnoty. 70-75%
"Když teče krev" jsem si nechala na závěr, protože jsem zakopla o Holly, známou ze série o Billu Hodgesovi, zároveň však na mě vykoukl i jakýsi detektiv Anderson, jehož jsem nedokázala zařadit. A tak jsem si nejdřív přečetla "Outsidera", abych nebyla mimo mísu. Dostala jsem se sice do obrazu, přesto jsem měla tuhle povídku přinejmenším na několik týdnů uložit k ledu. Protože je to jen zkrácená varianta zmíněné knihy - zase jeden vražedný šmejd nepřirozeného původu, po němž jde superhrdinka (kdysi sympaticky narušená, teď už jen na nervy šplhající) jak kuna po vejcích. King by měl tenhle ojetý scénář konečně opustit a také přestat zuřivě ventilovat své politické postoje. Nečíst hned po "Outsiderovi", nejspíš bych hodnotila lépe: 65%.

ArwenAragorn
12.10.2021 4 z 5

Není to nejlepší Kingova sbírka povídek, ale užila jsem si ji.
Telefon pana Harrigana *****
Chuckův život**
Když teče krev*****
Krysa*****
A samozřejmě knížku doporučím.

soukroma
22.09.2021 2 z 5

Na mne je King nějak čím dál zdlouhavější, mnohomluvnější a nudnější. Ne že by se to nedalo číst, jenže když jsem v polovině ne zrovna krátké povídky a pořád se nic neděje, ani mne na příběhu nic moc nezaujme, tak ztrácím trpělivost.

Mikik
21.09.2021 4 z 5

Čtyři povídky a čtyři různé reakce. Jak už tu bylo několikrát zmíněno Telefon pana ... je prostě super, spolu s Krysou se mi líbily nejvíce. Telefon byl více propracovaný a opravdu navodil skvělou atmosféru. Druhá postapo..povídka mě moc nezaujala, ale propracovaná byla taky skvěle . Když teče krev se mi četlo docela dobře a ani mi nevadily obsáhlé popisné a dialogové pasáže . Určitě jsem ráda, že jsem si knihu přečetla. Takže směle do toho a pozor na krysinky...

bookcase
20.09.2021 5 z 5

Nejlepší Telefon pana Harrigana, nejmíň jsem pobrala Chuckův život, přišel mi trochu překombinovaný. Setkání s Holly super. Krysa? Mno, pozor na to, co si přejete. Vcelku příjemná sbírka povídek, King, tak jak ho znám.

slamenka
06.09.2021 4 z 5

Po delší době Kingovky, které byly dle mého gusta.
Nejlepší byla povídka Telefon pana Harringana.
V zápetí je Krysa, i když tam jsem trošku čekala, že si s tím King víc pohraje.
Když teče krev taky nebyla špatná, Outsidera jsem nečetla, a jestli je to podobné, jak se tu dozvídám, tak asi ani nebudu. Na můj vkus moc omáčky a jen jsem celou dobu čekala, kdy bude nějaká akce.
Chuckův život... pardon, ale to jsem nepobrala. Bavila mě ta před apokalyptická půlka, ale jak to mělo jít dohromady s tou druhou půlkou, to teda fakt netuším :-D

Takže za jednu slabou povídku ubírám jen jednu hvězdičku, protože jsem čtení po dlouhé době užila :-)

MíšaS.
05.09.2021 3 z 5

Pokud jsem knihu ještě nečetli, tak raději asi nečtěte ani můj komentář. Vysloveně neprozrazuji děj, ale píšu svůj názor, tak je možné, že by vám to mohlo něco prozradit !!!

Napřed vezmu jednotlivé povídky :

Telefon (3*)
Tahle povídka měla velmi silný potenciál, ale ten konec, ten to bohužel zazdil. Asi jsem myslela, že to bude trochu víc "epické", že to bude taková moralitka ve stylu zneužíváš moci a budeš využit, potažmo zneužit. Ale tohle mi přišlo takové nemastné neslané, zvlášť ten konec.

CHuck (1*)
Eee !?! To je první, co mi napadlo po dočtení. Nejdřív jsem si myslela, že to bude nějaké postapo o konci Země, ale při 2. části mi to přestalo dávat smysl a 1. část už to nijak nezachránila.

Holly (2*)
Většinu času jsem přemýšlela, kdy už se tam bude něco dít. Celou dobu se jen kecalo. To je i to, co mi vadilo na Outsiderovi - akce málo a spousta mluvení. Vlastně je to taková nápodoba Outsidera. Také mi trochu leze na nervy, že Holly vždy vše ví a vždy vše zvládne sama.
Jo a ty genderové kecy si mohl autor nechat od cesty. Mě na tom, že ženské vaří nepřijde nic špatného. Já jsem taky ženská a vařím ráda, určitě raději než štípu dřevo, a to máme štípačku. Takže z celé povídky mám takové smíšené, spíše špatné, pocity.

Krysa (4*)
Za mě nejlepší povídka v knize. Nevím proč, ale je to tak. Jednu hvězdu
ubírám za ten konec, měla jsem jinou představu, trochu víc "drsnější". Ale jak píše Aykiru, někde v dálce pode mnou, SK asi vyměkl. Ale zase každý holt nemůžeme mít tak silné výčitky svědomí a někdo má, jak píše sám autor, krysí povahu.
----------------------------
Na knize mě také mrzelo, že v ní není ani takový ten klasický kingovský úvod, kdy nám sdělí vše, co potřebuje a co ho třeba i štve a dobře vás naladí na čtení. Tady je jen poznámka na konci, které však něco chybí. Nemá to podle mně tu správnou jiskru, jako jiné jeho úvody.
Takže matematikou jsem došla k výpočtu 2,5*. Zaokrouhlím nahoru ..., ale je to jen o jeden krysí fousek :)

killy
02.09.2021 4 z 5

Tady bych vyzdvihla jednoznačně Telefon pana Harriganna. Ten pocit jsem měla dlouhou dobu taky s telefonem svého zesnulého dědečka. Neskutečně realistické a děsivé. Pak se mi moc líbila první čast (vlastně třetí) Chuckova života - Konec světa.... Ta gradace a bezvýchodnost na mě udělala neskutečně silný dojem a je to jedna z mých nejoblíbenějších povídek.

Deia
26.08.2021 5 z 5

Všetky poviedky sa mi páčili a čítali sa mi dobre, od knihy a jednotlivých poviedok som sa skutočne nemohla odtrhnúť. Kinga zbožňujem, hlavne to jeho čtivé písanie, aj keď sa v niektorých častiach jeho kníh toho veľa nedeje, stále sa to číta skvelo. Prvá poviedka mi prišla skvelá, jemne mrazivá a mysteriózna. Craig je skvelý rozprávač, spočiatku to bolo také pozvoľné rozprávanie a potom to začalo byť vážne napínavé. V druhej poviedke, v jej tretej časti (ktorá je teda prvá), sa mi veľmi páčilo to apokalyptické pozadie – tie požiare, zemetrasenia, výpadky elektriny, príde mi, že je to celkom blízka a reálna budúcnosť a to mi na tom prišlo to najdesivejšie. Ostatné dve jednania sa mi síce čítali dobre, Chuckov život bol zaujímavý, aj to prepojenie s umierajúcim vesmírom bolo zaujímavé, ale na mňa asi až príliš filozofické, ani neviem, či som to dobre pochopila.
Tretia poviedka s Holly je najdlhšia a mne prišla veľmi dobrá, páčila sa mi aj kniha Outsider a toto je v podstate také pokračovanie. A štvrtá poviedka je tiež skvelá, spisovateľ nachádzajúci sa na chate ďaleko od civilizácie, ešte aj chorý a s búrkou. Malo to skvelú atmosféru, aj keď som od toho čakala asi trošičku viac.

Greenfingers
25.08.2021 3 z 5

Ze všech čtyř povídek se průměru vymyká pouze ta titulní, a to díky napětí, které z ní rezonuje a hlavní hrdince, která se osvědčila již v předchozích příbězích.
Nedá se říct, že by mě tentokrát Stephen King vysloveně zklamal. Ničím novým však nepřekvapil.

jiri77
24.08.2021 4 z 5

Po přečtení této povídkové knihy jsem celkem spokojen a čtení mě i bavilo. Nejvíce se mi líbila povídka ''Telefon pana Harrigana'' ,naopak nejslabší pro mě byla povídka '' Krysa''.

Telefon pana Harrigana *****
Chuckův život ****