Když teče krev

Když teče krev https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/473567/bmid_kdyz-tece-krev-NcZ-473567.png 4 414 414

Povídky a novely série

< 13. díl

Čtyři dosud nepublikované povídky v souborném vydání, které v angličtině vyšlo v dubnu 2020, dostávají v éře světové pandemie nový rozměr. Kromě očekávaných nadpřirozených hororových témat a nové pohledy na povahu zla jsou Kingovy příběhy podtrženy veskrze pozemskými strachy, jako jsou obavy z blížící se smrti. V jedné z povídek se Stephen King vrací ke svému oblíbenému hrdinovi – spisovateli, tentokrát neúspěšnému, a fanoušci předchozí „kingovky“ Outsider budou potěšeni návratem Holly Gibneyové v titulní povídce.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

If It Bleeds , 2020

MamaKnihomolka
13.06.2021 4 z 5

Horká novinka od mistra, která se skládá ze čtyř povídek, které podle mě (nebuďte zklamaní) – nejsou horory. Spíš jsem se já osobně nad každou zamyslela a vzala si z ní své. Což myslím, že tak má být. U Kinga si každý něco najde.
Všechny témata povídek na mě působí tak, jako by nás chtěl King upozornit na určitou problematiku moderní doby. Telefony, internet, rozpad a zničení země, výbuchy i Trump, ale samozřejmě to pojal po Kingovsku.
Telefon pana Harrigana je první povídka o prvních mobilech od Applu a co se může stát když daruje mladý chlapec mobil starému pánovi. Je to trošku duchařina, ale myslím, že ji King mohl udělat děsivější.
***
‌Chuckův život je rozdělená povídka na tři jednání. Svým způsobem pro mě nejdřív byla dost děsivá, pak jsem byla lehce zmatená a potom...to do sebe vše zapadlo.
****
‌Když teče krev. V této povídce mi chvíli trvalo než jsem se zorientovala. Vystupuje v ní totiž Holly Gibneyová, která je známá z knihy Pan Mercedes, kterou jsem nečetla. Ale byla moc čtivá a bavila mě. A samozřejmě mě hodně navnadila na Pan Mercedes.
*****
‌Krysa mě hrozně moc bavila. Povídka je totiž o autorovi, který má problémy se slovy a napadne ho dokonalý příběh. Jen ho napsat...Sice jsem čekala, že bude děsivější, ale nakonec svůj účel splnila a vážně jsem si ji užila.
*****
Během čtení jsem zjistila, že knihy od Kinga čtu pomaleji než ostatní. A nejlíp se mi čtou večer. Nevím čím to je, ale vždycky když si čtu poznámku autora nebo i jeho úvod culím se a jsem ráda, že jsem se s ním zase setkala.

heavy66
12.06.2021 5 z 5

Stephen King dospěl do věku dědečků, a jako každý správný dědeček vypráví svým vnoučatům – váženým čtenářům pohádky. Kdepak horor, milé děti, jen zábavné, napínavé příběhy, ve kterých dobro vítězí nad zlem! Dědečkovy příběhy nejsou o nic děsivější než ty, které vyprávěli svým vnoučatům Andersen, Erben nebo bratři Grimmové, a pořád se dobře čtou, protože když milujete pohádky, nevadí vám, že jsou si podobné, moc dlouhé nebo málo strašidelné, prostě dáte svému oblíbenému vypravěči plný počet*!

karol.cadex
11.06.2021 5 z 5

Nic nového pod sluncem - King zůstává mou láskou. Prožili jsme toho společně už mnoho a za chvíli budeme slavit dvacet let společného života. A zatím se nestalo, že by mě zklamal. Neskřípe to a náš vztah bych přirovnala k romantické vyhlídkové jízdě. Občas mě semtam překvapí jeho fantazie, protože i v jeho letech dokáže vyhrabat něco šílenýho z dosud neznámého šuplíčku.
A tak nemohu jinak než klasickým plným počtem. Miluju!

karinga
08.06.2021 5 z 5

4 báječné a především nové novely z počítače Stephena Kinga mi zpříjemnily pár večerů. Prostě proto, že jsem si je chtěla vychutnat. A nechybí ani doslov autora a to je spousta plusových bodů.

Telefon pana Harrigana - co když se ukáže, že se můžete telefonem spojit a mrtvým člověkem? (4,5/5)

Chuckův život - Díky Chucku! Trojice příběhů, tři jednání o typickém a zdánlivě upjatém obchodníkovi. (4/5)

Když teče krev - Holly Gibney z Pana Mercedesa je zpět. Tenhle příběh ale daleko víc souvisí s Outsiderem a je pekelně dobrej. (5/5)

Krysa byla příběh o představivosti a strastech psaní (a občas radostech). I když ta věc s krysou je taková jednodušší (umíš to líp, Steve), to, že nás nechal nahlédnout pod pokličku vlastní tvorby, byl úžasný zážitek. (5/5)
Takže velmi dobré povídky - minimálně dvě z nich si budu pamatovat hodně dlouho. A dost mizerná obálka, ale to se stává.

Shaxx
07.06.2021 5 z 5

Jak s oblibou píšu, King je autor, od kterého bych si přečetla i nákupní seznam a pořád to platí.
Když teče krev obsahuje čtyři povídky a spoko jsem byla se všemi.

Pro ty, kteří nečetli sérii Bill Hodges (Pan Mercedes, Právo nálezce, Konec hlídky) a knihu Outsider upozornění - povídka Když teče krev bude rozhodně mnohem lepším čtenářským zážitkem, pokud budete mít načteno výše zmíněné knihy. Jsou zde postavy z těchto knih a často je zde zmiňován děj Outsidera. Takže by bylo škoda si to vyspoilerovat a neužít si tuhle super povídku, která mě osobně bavila hodně.

Telefon pana Harrigana byla příjemně mrazivá záležitost, Krysa nepřinesla nic nového, ale i tak byla fajn a Chuckův život, ten byl asi nejzajímavější z celé čtveřice. Povídka byla rozdělená na tři části a všechny byly něco, jen ne obyčejné. V celkovém závěru to byl takový mixík, ale moc fajn Kingovský mixík :)

MichelleKing
06.06.2021 5 z 5

Hřeje mě u srdce, když vidím, že King má v sobě stále několik dobrých literárních skvostů.
KDYŽ TEČE KREV je vynikající ukázkou toho, jak nadaný je tento muž v umění povídek.
Knihu jsem si velmi užila. Zdá se, že každý z těchto příběhů má špičky až k prahu těchto dveří do země hrůzy.
Ale neudělejte chybu!
Toto není prohlídka s průvodcem. Vstup na vlastní nebezpečí!!!
BOOO!

Lenka.Vílka
05.06.2021 5 z 5

Na tuhle sbírku jsem byla hodně zvědavá. Zrovna jsem dočetla Outsidera, takže jsem doufala, že si mistr napraví reputaci. A po dočtení jsem úplně nepochopila (Ať teče krev je nejdelší kousek ve sbírce, má přes 150 stran), proč nebylo vydáno samostatně, titulní povídka. Já jsem totiž mezi knihou Outsider a Když teče krev nic jiného nečetla. Takže jsem hned začala titulní povídkou. Podle mě to žádný koncept nenaruší.

A teď upřímně. Každá povídka měla něco do sebe a každá mě dostala. Podle mě je zavádějící název knihy, který není úplně nejlépe přeložen, ale mě osobně nenapadá, co by tedy byla lepší varianta. Tedy ta, která by zněla lépe v češtině. Doslovný překlad by se nehodil. Ale potom to navodí dojem, že do ruky dostanete krváky a drsné horory. A ani jedna z těch povídek není horor. Nečtěte to s tou myšlenkou. Budete potom zklamaný. Nejsou to horory!!!!

První povídka je příjemná duchařina, která není možná duchařina, ale...v povídce...
Druhá povídka je apokalypsa v přímém přenosu, která není možná jenom o...v povídce...
Třetí povídka je detektivka, která se překlopí do jednoho z dílu mého oblíbeného sérialu, kterým je...v povídce...
Čtvrtá povídka je klasické dilema, které mi na konci...v povídce...

Prostě pochybnosti. A to mám na povídkách ráda. Když neskončí svým posledním slovem. Ale ta slova zní dál ve vás. V podobě pochybností ;)

Když teče krev je sbírka, která mi padla do noty. A není to jenom tím, že jsem zblblá a naivní a sežeru všechno. Tak dlouho mistra ještě nečtu. Ale vadí mi to neustále vyčítání superkorektnosti a měknutí. Já Kinga vnímám jako spisovatele, který toho už má dost za sebou a pochopil hodně věcí. Podle mě už píše jenom proto, že prostě musí kvůli tomu v sobě. Že si vydělal na další dva životy dostatečně. Mmch, na každou z povídek jsou už prodaná práva na zfilmování, adaptace Lisey už je venku, další letos taky proběhla. (On má podle mě peněz nejspíš až až.) A že do knih dává svoje myšlenky? Co to k%@^a? Vždyť o tom to je! Autor do knihy má dát sám sebe. A nerada někomu kazim iluze, ale každá krev neznamená drsnotu. Mě kolikrát dostanou úplně nevinné věci, které následně rezonují v nitru.

No, komentář k povídkám jenom u povídek, nevešlo by se to do jednoho komentáře ;)

Po dočtení jsem přemýšlela nad onou spojnicí povídek. Přeci jen, narazila jsem zde i na frázi "tahle se tam vůbec nehodila". Takže jsou tam jenom povídky "protože povídky, aby kniha" nebo mají spolu něco společného? No...

A tím slovem jsou právě pochybnosti. Z různého úhlu pohledu. A je pravda, že já občas byla plná pochybnosti stejně jako hrdinové povídek. Hlavně u první a poslední.

DennisMoore
03.06.2021 5 z 5

Stephen King čtyřikrát jinak, krátce, pokaždé však povědomý a vždycky výtečný. Titulní povídka mě, přiznám se, lákala ze všech nejméně. Holly je sice fajn postava, ale v Outsiderovi byla bez Billa tak trochu ztracená a působila jako deus ex machina, no a tahle povídka na Outsidera navazuje... Jenže jaké překvapení! Krásně se to četlo, bylo to takové civilnější, Holly opravdu pátrala a musela zapojit mozek, a také ostatní známé i nové postavy měly v příběhu smysl. Super. Ovšem, přiznávám, ještě předtím si mě King rozmazlil poeovsky-hitchcockovským Telefonem pana Harrigana a naprosto skvělým Chuckovým životem (vím, že jsem v menšině, ale právě tahle povídka se mi líbila absolutně nejvíc) a na závěr mě - královsky - pobavil Krysou. Jsem rád, že tahle mainská strašidelná dráha pořád jede a že mě pořád dokáže tak pěkně povozit.

To-z-kanálu
03.06.2021 3 z 5

Všechny povídky byly něčím zajímavé. V každé byla nějaká dobrá záhada. Nejvíce jsem si užil příběh č. 1. Kniha stojí za přečtení, ale nemohu se přimět dát čtyři hvězdičky. 3,5*

zahadum
03.06.2021 3 z 5

Telefónny zoznam a milión....čo to znamená ? No ,že pán King v podstate môže napísať čo len chce trebárs aj ten telefónny zoznam a bohaté inkasovanie ho neminie. Je to samozrejme prehnané ale....kedy v poslednej dobe som si povedal, že majster napätia, hrôzy a tajomných udalostí exceluje ? hmm ak sa tak zamyslím tak to bolo veľmi dávno a posledné minimálne desaťročie to ide skôr z kopca. Je to vek ? je to vyhorenie ? je to nedostatok kedysi tak bohatých nápadov a fantázie ? za týmto môže byť kadečo iné alebo aj všetko menované. Táto zbierka má desivú a desivú obálku, desivú prvýkrát preto lebo je to výtvor vhodný výsledku kurzu " spoznávame photoshop za dva dni " a desivý po druhýkrát by malo byť tým, že kniha teda táto zbierka poviedok bude desivá až strašidelná. Nie nie, nič také sa žiaľ nekoná a musím vás všetkých sklamať ale kniha je všetko len nie desivá. Možno, že je desivo drahá na to čo ponúka. Naposledy som si pochutnal na zbierke ktorá mala štyri poviedky v zbierke - Bezhviezdna tma a tam musím uznať, že šlo o desivé príbehy.

úvodná poviedka : Telefon pana Harrigana.
Silné puto priateľstva mladého chlapca a starého milionára nemá hranice.Silná, originálna poviedka ktorá je a aj nie je typická pre Kinga. Jeho značka ako spisovateľa je silný cit pre psychológiu postáv a dokonalé mrazivé stvárnenie pointy. Ktorá možno to tak neznie ale je to zmes hororu, fantastickej absurdnosti a nadprirodzených mentálnych schopností. Vedel by som si toto predstaviť aj ako román. Dávajte si pozor ak niekomu niečo dáte do vrecka. Pozor na priania, mohli by sa splniť.
4 / 5

Druhá poviedka : Chuckův život
Kam to viedlo ? rozhodne som sa v tom strácal a definitívne stratil...silne depresívne a filozoficky ladená poviedka o živote vs smrti rozhodne nepatrí do tejto zbierky...a tak sľubne to začalo.
2 / 5

tretia poviedka : Když teče krev
Trilógia Mercedes a Outsider nepatrí k tomu čo by som si cenil od Kinga a preto mi neprirástla k srdcu ani táto poviedka ktorej hlavná postava Holly pochádza z vyššie spomínaných kníh. Veľmi nudné a rozťahané pátranie divnou osobou ktorá je psychologicky na tom veľmi biedne nie je moja šálka kávy. Tu najviac cítiť Kingov úpadok kedy tak aktívny a živý autor priam uspáva a nevládzete ani otáčať stránky. Škoda zaradenia do tejto zbierky. Zbytočná kopa písmen.
1 / 5

štvrtá poviedka : Krysa
A posledná poviedka tejto zbierky je o spisovateľovi ktorý odíde do izolácie aby sa mohol nerušene venovať svojej novej knihe. Netuší, že aby úspešne dopísal túto knihu bude musieť zaplatiť veľkú cenu. Klasický príbeh o zapredaní duše diablovi aj keď v tomto prípade je oným diablom hlodavec. Pomerne svižná poviedka ktorá má čo ponúknuť a takisto prichádza s pointou ktorú vymyslel sám čert...
4 / 5

King nám predkladá v poslednej dobe samé tie isté prevarené témy a navyše poriadne zmäkol a je samozrejme aj silne politicky korektný. Tým sa radí do stáda autorov ktorí sa držia istej šablóny pri tvorbe a to vedie k tomu, že ich diela kedysi živé a plné života ( smrti ) sú dnes nudné, mdlé a silne predvídateľné.
Jedného dňa sa môže stať, že takto pohodlný autor si sadne a istý si svojou slávou napíše niečo ako telefónny zoznam a zinkasuje milión....
žiaľ...

Mona-Lisa
31.05.2021 4 z 5

Čtyři povídky mistra za mnou. Zklamala mě jen jedna (Chuckův život), druhá příjemně překvapila (Telefon..) a z posledních dvou jsem upřímně nadšená (Když teče krev a Krysa).
V mých očích jsou už od 13 let (kdy jsem šlohla tetě It️) Kingovy knihy esencí Ameriky a toho co pro něj samotného představuje.
Užívám si s každou jednotlivou stránkou louhování v těchto reáliích. Vyrůstat spolu s hrdiny v této krajině neomezených možností a zároveň čelit její temné, odvrácené straně/realitě - to je to, co u něho nejvíc miluju a čiré zlo mezi řádky (často pramenící z lidí) beru v jeho díle jako přidanou hodnotu.
A jeho pomrkávání na čtenáře, když zmíní mezi řádky jakoby mimochodem Shawshank nebo Derry??? ️
To vše se dostavilo i tady, ale ta pravá husí kůže a absolutní ponoření do příběhu nastalo až u posledních dvou povídek.
Vrátil mi oblíbenou postavu z Pana Mercedese a opět dokázal, že je mistr v budování atmosféry.
Nicméně, abych byla spravedlivá k jeho jiným povídkovým knihám, mé hodnocení je 4 hvězdy.

iveta3689
27.05.2021 4 z 5

Paráda. Sice vidím autorovu sílu v "tlustých" románech, ale tyto povídky byly velmi dobré. Svižné, skvělé náměty i zpracování. Po hyperkorektním Ústavu jsem měla trochu strach, aby se autor nesvezl na současné vlně některých knih, ale je to starý dobrý King.

Aykiru
26.05.2021 3 z 5

Začátky novel z Když teče krev připomínají Kinga v době jeho největšího rozletu, ovšem ve chvíli, kdy by děj měl gradovat a vy byste se pod peřinou měli třást hrůzou, (asi jako já v deseti letech, když jsem poprvé četla Cuja) se hodinový strojek příběhu zadýchá, škytne nějakou velmi nevybíravou nadávku a chcípne. Do cíle se dochrchlá a doplouží s radostí a svěžestí těžkého kuřáka zdolávající Eiffelovku.
Pokud Kinga nekriticky milujete a obdivujete, nebudete mít žádný problém, pokud jste ovšem jako já - vybíraví a kritičtí - nezbyde Vám nic jiného než konstatovat prostý fakt, že Stephen King jednoduše stárne ... a (opravdu jsem netušila, že to někdy řeknu) měkne.
Tam, kde byste dřív v příběhu našli malý masakřík či nějaké zešíleníčko, máte dnes jen provinilou hlavní postavu, která poslušně zpytuje svědomí. Netvor uvnitř nás je poražen a beze zbytku zničen. Odpovědí na hřích je se kát, na konci tunelu nacházíme světlo, nikoli další příšeru. Pro milovníku hororu zklamání, pro pacifisty - no, stejně asi nic ...
Tím, nechci říct, že by novely bylo vyloženě špatné, to ne, jen tak nějak ztrácí tu kovovou pachuť strachu a zhnusení a na místo ní servírují sladký nádech prozření a dobrého konce. Škoda jen, že jsem spíše na to první.

assa
26.05.2021 4 z 5

Telefon pana Harrigana
(Mr. Harrigan's phone)

Z počátku mi to hodně připomínalo Srdce v Atlantidě. Starý muž a chlapec, který mu po škole chodí předčítat a vypomáhat za malou finanční odměnu. Brzy se však na scéně objeví moderní technologie a příběh se vydá úplně jiným směrem.
Nechci moc prozrazovat, ale prozvánět mobil, který vyzvání na místě, kde nemůže hovor nikdo přijmout, mi přijde jako fakt originální a hodně děsivý nápad.
I když je povídka psaná jako horor, je v ní pořádná dávka nostalgie. Vyprávění příběhů s dětskými hrdiny a o dospívající mládeži z dob studií šlo Kingovi vždycky perfektně. Jako by jste smíchali Srdce v Atlantidě s hororovou Christinou. Za mě výborná povídka.

Chuckův život
(Life of Chuck)

Tak tohle byla povídka přesně podle mého gusta. To, co se zprvu jeví jako zánik planety Země, vyústí nakonec v úplně něco jiného.
Myslím, že King už hodně dlouho nic tak dobrého nenapsal. Neskutečně smutné a zároveň veliká oslava ŽIVOTA.
Nejedná se o horor!
Psáno netradiční formou, rozděleno do tří jednání.
Užívejte života plnými doušky, protože nikdo z nás neví, kolik času mu zbývá.

KDYŽ TEČE KREV
(If it bleeds)

V této novele se opět setkáváme se starou známou Holly Gibneyovou, její agenturou Právo nálezce a dalšími postavami, které nás provázejí již od knihy Mr. Mercedes. Kdo nečetl detektivní trilogii s Billem Hodgesem a následně román Outsider, možná bych doporučil počkat s novelou Když teče krev až po nich. Pokud se přece jen rozhodnete toto dílko číst, možná budete na nějakých místech tápat a zcela určitě Vám bude prozrazeno dost z knihy Pan Mercedes a Outsider.
S Holly se tu více ponoříme do jejich osobních problémů, ať už je to její ovdovělá matka, z jejichž pomyslných řetězů se snaží Holly většinu svého dospělého života vymanit či strýc postižený Alzheimerovou chorobou.
A samozřejmě tu do toho máme opět nějakého toho šmejda, s kterým se bude muset Holly a její přátelé Jerome a Barbara vypořádat.
Po Outsiderovi mi tohle přijde opět jako další epizoda z Akt X, kde se to podobnými individui jen hemžilo. Viděl bych tu možná i spojitost s románem Doktor Spánek.
Trošku se divím, že to King nevyplnil nějakou tou vatou (a všichni víme, že on to umí :-) ) a nevytvořil další plnohodnotný román s Holly Gibneyovou v hlavní roli.
Každopádně tahle zkrácená forma tomu dodala šmrnc a krásně to odsýpá s napětím až do konce.

Krysa (Rat)

Poslední povídka sbírky pojednává o učiteli jménem Drew, který má na kontě spisovatele amatéra pouze pár povídek a jeho velkým snem je napsat pravý román. Jeho dosavadní pokusy vždy skončili neúspěchem.
Jednoho dne ho však na ulici políbí múza a nápad na román je na světě. Na několik dní opouští svou rodinu a zaměstnání a vydává se do srubu ležícího hluboko v lesích, kde chce svůj sen zrealizovat.
Vše vypadá slibně až do chvíle, kdy Drewa přepadnou vysoké horečky, venku řádí hrozivá bouře a začíná se ozývat autorský blok.
Ale jedné noci se za dveřmi zjeví nezvyklý návštěvník s nabídkou, které se dá jen těžko odolat.
Klasická kingovka, která má pěknou atmosféru, ale asi mi v paměti dlouho neuvízne.

petrarka72
25.05.2021 3 z 5

Asi se do komentáře nikomu moc nechce - protože tento kingovský kvartet zanechává podivnou pachuť na čtenářském patře. Pořád je to vcelku dobré, autor řemeslo nezapomněl, svět a jeho temné stránky vnímá bystře, ale jako by někde cestou (pravda, pětapadesátiletou cestou s více než šedesáti romány, několika odbornými knihami a nespočtem novel a povídek na kontě, takže možná se není čemu divit) ztratil schopnost překvapovat... Telefon pana Harrigana je variací na Mrtví se někdy vracejí, Krysa na Skryté okno do skryté zahrady; titulní povídka neměla být podle mého názoru vůbec zveřejněna (pozor, jsem zaujatá, "Outsiderovská" série nepatří k mým oblíbeným); jediným zážitkem zůstává Chuckův život. Ale je to zážitek natolik silný, že jen kvůli němu ponechávám tuto Kingovu knížku v mé knihovně na čestném místě.