Když teče krev

Když teče krev https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/473567/bmid_kdyz-tece-krev-NcZ-473567.png 4 414 414

Povídky a novely série

< 13. díl

Čtyři dosud nepublikované povídky v souborném vydání, které v angličtině vyšlo v dubnu 2020, dostávají v éře světové pandemie nový rozměr. Kromě očekávaných nadpřirozených hororových témat a nové pohledy na povahu zla jsou Kingovy příběhy podtrženy veskrze pozemskými strachy, jako jsou obavy z blížící se smrti. V jedné z povídek se Stephen King vrací ke svému oblíbenému hrdinovi – spisovateli, tentokrát neúspěšnému, a fanoušci předchozí „kingovky“ Outsider budou potěšeni návratem Holly Gibneyové v titulní povídce.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

If It Bleeds , 2020

Tydvik
19.08.2021 3 z 5

Chuckův život – velká radost, skvostná povídka na hraně dokonalosti.
Na zcela opačném konci stupnice je Když teče krev… Recyklace něčeho, co už tady jednou bylo, navíc s lehkým politicko-výchovným aspektem. Nepotřebuji vychovávat. Chtěla jsem jen relaxovat.
Zbylé dvě – zlatý střed. Relaxační cíl víceméně splněn :-).

Turante
18.08.2021 4 z 5

Všechny povídky se mi četly moc dobře, každá měla něco do sebe, i když Chuckův život byla asi nejslabší. Pro mě nej byla asi Telefon pana Harrigana a Když teče krev.

klaraj093
16.08.2021 5 z 5

Jsem spokojená, ačkoliv mě povídky moc nebaví.Tak jsem si tyhle čtyři užila! Všechny čtyři byli svižné a plné napětí. Nejvíce se mi líbilo propojení předchozích knih v povídce Když teče krev! Určitě doporučuji.

Terva
11.08.2021 4 z 5

„Když teče krev, tak to táhne“
Telefon pana Harrigana ...*****
Chuckův život …..................**
Když teče krev …................***
Krysa ….............................****

Komentáře k samostatným povídkám najdete zde:
A nebo na pravé straně u této knihy pod kolonkou „Části děje“

Díky první povídce v tomto svazku jsem zjistil, jak vypadá Difenbachie. Teda, já to věděl, jen jsem netušil, že se tak jmenuje. A trochu jsem popřemýšlel, zda si tuto pokojovou rostlinku nepořídit místo televize nebo telefonu. A taky jsem dospěl k názoru, že až jednou tento svět opustím, chci být upálen bez svého mobilu. Jo a pokud chcete nějaký ten soundtrack, což je dnes dost v módě, pan Harrigan vám doporučuje Tammy Winette.

Citát: Nerušte mě, když se rozkládám. (Telefon pana Harrigana)

Druhý příběh je postapocalyptický příběh, který je ještě ke všemu tomu chaosu sepsán sestupně. Nerozumíte? Je to vlastně jednoduché. Obsahuje tři příběhy a pan King se rozhodl je do tohoto svazku vložit obráceně. Tak že vznikl solidní chaos a příběh tím určitě hodně ztratil. Chuckův život se mi jako celek nelíbí. Nejlepší byla ta první část, která je vlastně částí poslední. Po přečtení nepalte, ale podívejte se na film, který vám „Chuckie“ doporučuje. Je to „Zpívání v dešti“. V hlavní roli Gene Kelly.

Citát: Se světem to jde do háje a my můžeme říct akorát „je to blbý“. (Chuckův život)

Třetí povídka je další počin z dílny „Právo nálezce“. A vlastně s tímto příběhem pana Mercedese nás spojuje už jen pár vedlejších postav. Holly a Jeremy. Říkám si, „zda vůbec bylo nutné tento příběh psát?“ Četlo se to v pohodě, má to jisté napětí, ale díky „znalosti příběhu“ už vás konec prostě nepřekvapí. Pro lepší pochopení doporučuje pan King, přečíst si knihy Pan Mercedes, Konec hlídky a Právo nálezce. A komu to nestačí ať si dá i příběh Outsider.

Citát: Filmy jsou jenom jako. Když režisér zvolá „střih“, tak dívka, které Jason nebo Freddy podřízl krk, vstane a jde si pro kafe. (Když teče krev)

Čtvrtý příběh se odehrává v oblasti TR-90. Kdo by z Kingovo fandů, čtenářů i fanatiků tuto oblast neznal. A kolik již takových oblastí mistr vymyslel? Například Svědectví, Misery nechce zemřít nebo Pavučina snů a mnohá další. TR-90 je klidným územím s pochybnou elektřinou, bez signálu do mobilu...prostě ideální místo pro napsání bestového celeru. Ale nesmíte se bavit s krysami, mají na to trochu jiný pohled. A když už s nimi potvrdíte Faustovu smlouvu, bedlivě vybírejte svou oběť. K tomuto příběhu doporučuji, stejně jako Drew, ticho.

Citát: Milovala ho, tím si byl jist, ale dnes odpoledne ho moc ráda neměla. (Krysa)

Ginosaji
09.08.2021 4 z 5

Nemohu si pomoct, ale ty Kingovy úvody mě ubíjí. Vždycky mám chuť knihu na rok odložit. Stejný pocit jsem měla z Telefonu pana Harrigana. Nakonec ji ovšem subjektivně hodnotím jako nejlepší z těch čtyř povídek. Zbytek byl fajn, ale takové BUM! to zase nebylo.

smazenaryba
08.08.2021 4 z 5

Výborné. Z každého (a pre každého) niečo. O Chuckovom živote sa rozpisovať nebudem. Napísal som komentár pri samotnej poviedke. Azda len toľko, že tak príjemné mrazenie som naposledy zažil pri Zkratke paní Toddové. Telefon pana Harrigana je typická Kingovka, síce neprekvapí, ale poteší. Návrat Holy mi nevadil, kupodivu som si ho užil. Kingovu detektívnu sériu moc nemusím (Outsider bol fajn), ale tu sa pekne zúročoval svet, ktorý autor v štyroch knihách budoval. Fajn. Krysa je taká hračička, jednoduchý námet, ktorý môže fungovať len ak viete písať. To King vie. Bavil som sa.

Ubehlo to celé strašne rýchlo, ako všetky autorove knihy. Už sa stáva rituálom, že nová Kingovka mi vyjde vždy na leto. Teším sa na ďalšie.

LuckaLO
31.07.2021 3 z 5

(SPOILER) Já asi půjdu proti proudu, ale Holly opravdu ráda nemám. Snažila jsem se si ji oblíbit, ale nejde to. Po pravdě jsem tiše doufala, že jí Stephen tentokrát nechá umřít a zase nic. Takže mě titulní novela nijak nenadchla.
Zbylé tři novely se mi celkem líbily, ale tuhle knihu řadím mezi jeho slabší. Bohužel, těšila jsem se na ni a jsem trochu zklamaná.

Gracian1964
28.07.2021 5 z 5

Všetky štyri novely sa mi v podstate páčili, najviac asi Když teče krev a Krysa, potom prvá a na poslednom mieste skončil Chuckúv život, ktorému som asi celkom neporozumel, ale čo už, občas môžem aj niečomu nerozumieť, že ano.... Ano. Už by som si dal od majstra aj niečo oveľa dlhšie....

Janniska
25.07.2021 5 z 5

Skvělé!
Moc mě potěšila novela s milovanou Holly G. Bylo to opět milé setkání se starou známou :-)
I ostatní povídky jsou skvělé, za mě nejlepší TELEFON PANA HARRIGANA .

Ronnie68
15.07.2021 4 z 5

Za mě skvělé 4 příběhy ...

Marekh
11.07.2021 4 z 5

Po třech letech jsem se začetl do další „kingovky“ a tentokrát jsem si vybral knihu KDYŽ TEČE KREV, která obsahuje 4 novely, které byly doposud nepublikované. Novely se mi celkově líbily. Knihu hodnotím na 80 %.

První novela se jmenuje TELEFON PANA HARRIGANA. Novela CHUCKŮV ŽIVOT mohla být více propracovanější. Nejdelší novela se jmenuje KDYŽ TEČE KREV a je po ní také pojmenovaná tato kniha. Zpočátku jsem se nemohl úplně do této novely začíst, ale postupně to bylo stále napínavější a čtení mne bavilo a přestože jsem od počátku odhadnul, co a jak, tak jsem byl zvědavý, jak tento příběh skončí. Nejvíce se mi asi líbila novela KRYSA a byla mi z těchto novel nejbližší.

STEPHEN KING je autor, který nesedne asi každému čtenáři, protože je hodně popisný, a tudíž vyprávění je pomalejší, nicméně jeho příběhy jsou zajímavé a propracované a dokážou navodit záhadnou atmosféru tajemna. Od Kinga jsem četl prozatím 5 knih včetně této knihy. Časem bych chtěl vyzkoušet další knihy.

V závěru knihy se nachází AUTOROVA POZNÁMKA.

Kniha má originální přebal.

kolacky
08.07.2021 5 z 5

Starý (no...) dobrý King. Potěšilo mě P.S. k Právu nálezce, Holly se statečně pere se svými démony. Krysa byla taková... horrorová, co víc dodat. Telefon pana H., úžasná duchařská záležitost. A Chuckův život... brr, panenanebi, tohle mohlo napadnout jedině Štěpána Kingovic... filosofie zabalená do čtivého příběhu.

wlado
29.06.2021 4 z 5

4 novely (poviedkami by som to nenazval) klasického kingovského štýlu. Nejedná sa o žiadny horor, skôr niečo na zamyslenie. Odporúčam, aj keď u Kinga mi viacej sedia romány.

Astonius
26.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Další skvělá kniha... Všechny povídky jsou samostatně na 5 nebo 4 hvězdičky. Úplně nejvíc se mi asi líbila první, byl to příběh, který byl reálný, ale prostě měl svoji záhadu, která se sice logicky vysvětlit dala, ale kdo ví.... Když hlavní hrdina dostal SMS od mrtvého muže, naskočila mi husí kůže víc, než kdybych četla horor plný krve. U povídky Chuckův život jsem byla nadšená z toho, jak mazaně je to psané - první část působí jako nějaké scifi a další části jako by byly o někom dalším, ale když čtenář vše pochopí, dojde mu, že je to vlastně jeden logický příběh. Pokud jde o titulní povídku, návrat k Holly byl opět též návrat k šabloně příběhu, jaký jsme už četli a to mě zprvu trochu odrazovalo, už jsem se tím znovu nechtěla zabývat, ale stejně mě to pak zase chytlo a celé vygradování děje bylo opravdu super. Nejslabší byla pro mne povídka Krysa, tam mne trochu zklamal konec, i když atmosféra opuštěné chaty, nepřízeň počasí a nemocný hlavní hrdina mne ke knize vábily každou volnou chvíli. Opravdu doporučuji, jsem ráda, že King je stále ve formě a jako u každé jeho knihy se mohu opět jen podivovat, kam na ty nápady pořád chodí....

netopýrek
25.06.2021 4 z 5

Kniha mě zaujala svou obálkou a hlavně tím, že je od Stephena Kinga. Nicméně jsem se do ni pouštěla bez velkých očekávání, abych se zbytečně moc nenavnadila.

Nebyly to vyloženě hororové povídky, ale každá z nich mě zaujala svým vlastním způsobem, ať už se jednalo o filosofii smrti, života, odkazu a podobně.

všechny čtyři povídky byly dle mého velmi čtivě, plné zajímavých popisů, monologů a myšlenek.

Jančislava
23.06.2021 5 z 5

Zajimave nápady opět. Líbilo se mi to celé. Mohu jen doporučit.

Pitbullka
22.06.2021 5 z 5

Skvělá sbírka novel, všechny mi neskutečně sedly a bavily mě. Nejlepší byla Krysa, ta byla dokonalá.

jan37
22.06.2021 3 z 5

Moc me to nechytlo. Ale tak je to bohužel skoro se vším od Kinga z poslední doby. Protože me nebavil Outsider tak me ani nebavila tématicky podobná (a většinu knihy zabírající) povídka Když teče krev. Opět zbytečně roztahané a opět velmi rychlý konec. Chuckuv život je naopak velmi dobra povídka se zvláštní atmosférou. Jako jedinou ze sbírky si ji chci přečíst ještě jednou. Zbývající dvě - Telefon a Krysa - jsou průměr. Neurazí.

vnimat_Krasu
13.06.2021 3 z 5

Kingova série s Holly Gibneyovou mě míjí fest. A nejdelší povídka z novinky 'Když teče krev', která je vlastně takovej datadisk k Outsiderovi, má dobrou premisu, ale jinak se táhne jako smrad. Zbylá trojice je ale fajn. Krysa a Telefon pana Harrigana jsou rutinní, dobře napsaný žánrovky. Kratičkej Chuckův život je dokonce touchdown. Silnej. Děsivej. Překvapivej příběh s přesahem. Jedna z nejlepších povídek, který King kdy napsal.

n.ezn.amy
13.06.2021 5 z 5

Další z povedených povídkových knih Stephena Kinga. Je na nich poznat styl, kterým se teď prezentuje, žádné staré dobré drsné horory jak dříve, ale poctivé a napínavé strašidelné příběhy. King se již nevyžívá tolik v brutalitě jako ve starších dílech, ale to nic neubírá na kvalitě těchto povídek. Velmi mě potěšil návrat Holly. Jedna malá poznámka na závěr: Steve, vím že nemáš rád Donalda Trumpa, ale cpát to do každé povídky mi přijde zbytečné. Ale aspoň že v nich zatím nechválíš Kamalu Harris.