Vraní oko

Vraní oko https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/512451/bmid_vrani-oko-kNa-512451.jpeg 5 1114 271

Josef Bergman série

< 8. díl

Vyšetřování zavede kriminalistu Josefa Bergmana do chatové osady u řeky na jižní Moravě, kde lišky dávají dobrou noc. V okolních mokřadech vzniká nová ptačí rezervace, kterou tam ovšem místní nechtějí. Lidé tak mají spoustu důvodů vzájemně se nenávidět. Bergman musí přijít na to, jak vražda podivínského ornitologa souvisí s nedávnou smrtí pražské profesorky. Pravdu znají snad jen ptáci, kteří nerušeně poletují nad hlavami obětí i podezřelých.... celý text

Timkim
20.11.2023 2 z 5

Napadá mě jediné....proč? Proč tato žena píše detektivky. To ještě žádnou nečetla? Budu se opakovat, ale ať radši píše cestopisy. Chápu, že pro někoho z města se může zdát mokřad a les rájem, ale babrat se v tom půl knížky? Opět se mi zdálo, že Bergman je tam pouze do počtu a jen aby se neřeklo. Nechápu tak vysoké hodnocení, mě to nudilo a autorku si odšktávám. Stačilo, asi si přečtu detektivku, ne dokument z National geographic.

Andyska007
19.11.2023 5 z 5

Přiznám se, že je toto teprve třetí kniha od Michaely Klevisové, kterou jsem četla. První byla Prokletý kraj a tu snad už nic nepřekoná, Ostrov šedých mnichů se mi líbila méně. Ale Vraní oko se mi četlo samo, bylo napínavé, postavy zajímavě vykreslené... Mám teď touhu si přečíst i předchozí díly této série.

jejda.majda
10.11.2023 3 z 5

Detektivky od Klevisové mám ráda. Příjemně a rychle se čtou a vraha jsem zatím ještě snad nikdy hned neodhalila.

Série s detektivem Josefem Bergmanem mě baví, je to pro mě vždycky dobrá oddechovka a žádný z případů tohoto detektiva mě nikdy nezklamal.

terimila
10.11.2023 4 z 5

Klevisové klasika - perfektně napsaná detektivka, osazená uvěřitelnýma postavama a zasazená do skvěle vylíčenýho prostředí. Přiznám se, že prostředí jihomoravských lužních lesů mě moc nevtáhlo, už jsem s Bergmannem navštívila místa, která mi seděla víc :-) Zápletka dobrá, i když jsem asi autorce sežrala návnadu a viděla zápletku v nepřiznaném otcovství jedné z postav. Rozuzlení tedy malinko překvapilo, ale je to dobré.
Celkově mi to přišlo méně strhující než některé dřívější díly, proto dávám "jen" čtyři hvězdy. Ale i čtyři hvězdy jsou myslím parádní hodnocení.

Siege03
08.11.2023 5 z 5

Jako vždy výborné, čtivé, Bergmana zkrátka nelze nemilovat

mila2411
06.11.2023 4 z 5

Povedená ptačí ČESKÁ krimi, tentokrát z jižní Moravy. I na po osmé zajímavá zápletka, sympatický detektiv a řada překvapivých odhalení. Novinka nezklamala!

martini.ce
05.11.2023 5 z 5

Bergman s kolegyní Sedlákovou mě baví. Prima tip na podzimní večery.

E_Lan
04.11.2023 4 z 5

Je to znovu příjemná a napínavá česká bergmanovská klasika. Navíc z poutavého prostředí venkova, s dobře popsanými a hlubokými postavami. To se čte (nebo poslouchá) samo. Super.

Marcela52
04.11.2023 5 z 5

Další z detektivních příběhů M. Klevisové mě opět zaujal. Nazvala bych ho pohodová detektivka, ve které čtenáře zaujme dobrá psychologie postav i zajímavá zápletka, bez drastických detailů. Autorka umí velmi dobře popsat prostředí, v tomto případě malebnou krajinu na jižní Moravě, kde se snaží pár nadšenců založit v mokřadech ptačí rezervaci. Myslím si, že se jí podařilo dobře vystihnout problémy dnešní doby, kdy podnikatelské záměry a snaha ekologů často na sebe narážejí. V tomto případě až do té míry, že to stojí 3 lidské životy. Rozuzlení bylo pro mě docela překvapivé, takže doporučuji jako dobrou oddechovku na dlouhé zimní večery...

simona8022
04.11.2023 3 z 5

Já nevím, tenhle díl mě nějak za srdce nechytil, ač prostředí a námět byly skvělé. Nějak mi neseděly povahy a chování, jakoby se opakovaly z minulých dílů. Ale možná byla chyba ve mně, že jsem se nedokázala na tento díl napojit. Nicméně dost věcí mi přišlo neuvěřitelných, občas mi vadilo naivní, místy dost nelogické jednání hlavních protagonistů, v příběhu bylo až moc náhod.

Vesmich
01.11.2023 5 z 5

Bergman zde působí svěžeji a daleko méně otahaněji, než když bloumal po Beskydech. Někdo chce za humny ptáky a mokřady a jiný tam chce barák a každý si to svoje přesvědčení protlačuje jak umí. A sem tam je potřeba i někoho zamordovat.

veriszv
31.10.2023 5 z 5

Skvělé, jako vždy!

denib
30.10.2023 5 z 5

Troufám si říct, že to je vlastně klasické dílo paní Klevisové - jako vždy poutavé, jako vždy zajímavé, jako vždy z příjemného prostředí, jako vždy s Josefem Bergmanem, jako vždy s vraždou.... Těch "jako vždy" je tu opravdu hodně. A přesto z knihy necítím opakování a pořád mě to nenudí. Je to prostě jako vždy výborné.

makovec201
29.10.2023 5 z 5

Napínavé, styl psaní mě nutil otáčet další a další stránky.

AlbionFoxyFox
25.10.2023 5 z 5

Kniha přesně podle mého gusta. Milované jihomoravské prostředí, příroda, postav tak akorát, uvěřitelná zápletka a velmi čtivě napsáno. Ideální pro podzimní večery.

Eva398
24.10.2023 5 z 5

Pěkné čtení. Dobře napsané, čtivé. Rada čtu knihy od českých autorů. A opět jsem se nezklamala.

RafaelOrtega
20.10.2023 5 z 5

Tento styl detektivek mi naprosto vyhovuje. Tentokrát chybělo napětí, ale o to víc byl příběh uvěřitelný, stejně jako pachatel. Některé pasáže, resp. Bergmanovo rozjímání u koní i jinde, mi nejdříve nedávaly příliš smysl. Ale do celkové atmosféry nakonec zapadly. Vztah lidí k přírodě je často mnohem drsnější než nejdrsnější severská krimi, a lidské jednání motivované ziskem a chamtivostí je v knize popsáno skvěle. Charaktery uvěřitelné, aniž by autorka zacházela do podrobných psychologických rozborů, vytvořila scénu jako na divadle, kde mokřad může zastupovat jakékoliv jiné území, které se jedni snaží chránit zatímco druzí se z něho snaží těžit. Staré fotky, které na konci příběhu mnoho objasní, se možná objevily příliš náhle, resp. jejich význam coby vodítka. Ale to knize hvězdu neubírá. Dávám plný počet i za téma mokřadů a knihu doporučuji.

Allla9
19.10.2023 5 z 5

Opět výborný Bergman. I tento díl je zaměřený na přírodu - tentokrát se vyšetřuje na jižní Moravě.

BaPe895
14.10.2023 3 z 5

Musím souhlasit s předchozími komentáři. Také se mi postavy dost pletly,to se mi ale u této autorky děje již opakovaně. A vyšetřovatel Bergman na rozlousknutí případů přichází spíše intuicí než poctivou policejní prací. Tento díl byl navíc hodně rozvláčný.

SimonaP
14.10.2023 2 z 5

Hrozně se to vleklo, hodně postav, pletla se mi jména, občas jsem nevěděla, kdo je s kým příbuzný, asi jsem se nedokázala soustředit, protože mě to nebavilo.