Vraní oko

Vraní oko https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/512451/bmid_vrani-oko-kNa-512451.jpeg 5 1114 271

Josef Bergman série

< 8. díl

Vyšetřování zavede kriminalistu Josefa Bergmana do chatové osady u řeky na jižní Moravě, kde lišky dávají dobrou noc. V okolních mokřadech vzniká nová ptačí rezervace, kterou tam ovšem místní nechtějí. Lidé tak mají spoustu důvodů vzájemně se nenávidět. Bergman musí přijít na to, jak vražda podivínského ornitologa souvisí s nedávnou smrtí pražské profesorky. Pravdu znají snad jen ptáci, kteří nerušeně poletují nad hlavami obětí i podezřelých.... celý text

Dimas
31.12.2023 5 z 5

Další výborná detektivka!

LadaLil
30.12.2023 4 z 5

Velmi příjemná četba nenáročné, ale zároveň zajímavé detektivky. Odehrává se v nám známém, českém prostředí a přesto se domnívám, že kniha dosahuje skutečné literární kvality. Příběh je spletitý ale ne moc a postava vyšetřovatele Bergmana je sympatická.

cérka
29.12.2023 4 z 5

Audiokniha

Načteno Janou Strýkovou, jejíž přednes je prostě vynikající.

Má první kniha ze série Josef Bergman a určitě ne poslední.
Na autorce se mi velice líbí, její lehký styl psaní a výběr prostředí. Postav tak akorát s výborně propracovanými charaktery. Jen ten konec byl na mě tentokrát až příliš překvapivý, ovšem zápletka super.

Má poslední přečtená kniha roku 2023.

vekkr
27.12.2023 5 z 5

Královna české detektivky,poklidné a přesto napínavé.Mrtvých je dost,ale není to drastické.Prostředí je známé.

dominika8192
26.12.2023 5 z 5

Autorčin styl už je mi dobře znám a oceňuji na ní, že svoje detektivky píše spíše jako novely než klasické krimi příběhy. Další oddychová a přitom hodně zajímavá záležitost.

Bedřich63
22.12.2023 4 z 5

Autorčin styl už dobře znám. Trochu pomalejší tempo, absence hromad mrtvol a potoků krve a delší popisné pasáže jsou všechno prvky, které mi v jejích knihách vyhovují.
To co ale u autorky oceňuji, není tak ani detektivní příběh, ale popis....... přírody, vztahů, okolností.....
Není to jen o vyšetřování a vraždách, ale i o nějakých vazbách, popisech, důsledcích a příčinách, běžném životě lidí a jejich problémech. Inu jako ze života.
Štítky této knihy obsahují např. bažiny, mokřady, močály, chalupy a chaty, lužní lesy, tajemství. Bylo by tam možné ještě přidat další, např. ochrana životního prostředí, byliny, samota, koně, ptáci, stíny minulosti a máme stručně a jasně charakteristiku toho, o čem příběh je.
Věřím, že tato kniha nebude poslední a že časem budeme číst pokračování s Bergmanem a Sedlákovou v nějaké jiné zajímavé lokalitě naší země, kde se odehraje další zločin.

Neo1tex
21.12.2023 4 z 5

Nebylo to špatné, kniha se čte fajn, příběh je zajímavý a má dobrý spád.

genduna
14.12.2023 5 z 5

První přečtená kniha od autorky. Za mě velmi povedená česká detektivka. S českými autory nemám moc dobré zkušenosti, ale tato autorka mě nadchla. Určitě si časem přečtu i další knihy z této série. Jen tak dál :)

Mona-Lisa
13.12.2023 4 z 5

Jde už o 8. díl detektivní série s vyšetřovatelem Bergmanem.
Sama na sobě jsem otestovala, že není potřeba mít načteno předchozí díly.
Opravdu ne. Nebyla potřeba znát vyšetřovatelovu minulost, ani s kolegyní neodkazovali na minulé případy.
Nešlo o krvavou nebo temnou detektivku. Z toho důvodu dávám pouze silné 4 hvězdy.
Nejdřív se seznámíš s houfem propojených charakterů z jedné osady. Zjistíš, kdo koho nenávidí a má pouta z minulosti.
Pak se objeví mrtvoly, chvilku dedukuješ pachatele a na str.100 nastupuje duo vyšetřovatelů a začínáš s nima zapojovat šedé buňky mozkové.
Svižně to ubíhalo, s vrahem jsem spokojená, jen bych se chtěla víc bát, nebo být víc v šoku.

mnohoknih
11.12.2023 3 z 5

Nechápu to vysoké hodnocení. Nebylo to špatné čtení, ale zase tak dobré taky ne. Příběh se odehrává v obci Slunečná. V obci, kde žijí zjevně jen nesympatičtí lidé. V obci, kde se pár nadšenců snaží obnovit mokřady a vrátit tak přírodě, co její jest. Začátek knihy byl jako vstup do ornitologického kroužku, fakt zajímavé informace. A po pár stránkách už se z příběhu stává detektivka, jedna mrtvola, druhá mrtvola, třetí mrtvolka. Případ pro kriminalistu Josefa Bergmana z Prahy. Líbilo se mi, že mi ho autorka opět představila. Pár dílů jsem vynechala a vůbec to nevadilo. Jeho sekundantka Sylvie také působí jako žena na svém místě. Zato ti obyvatelé Slunečné. Neustále se snaží zapírat, ale během 5 minut všechno přiznají. Musela jsem myslet na Blaženu Škopkovou:" nee, nee! Anebo radši joo." Však taky vraha/ vrahy vypátrají během 3 dnů jejich pobytu ve Slunečné. A stejně rychle uteklo i čtení.

Mandy412
11.12.2023 4 z 5

Detektivky od Klevisové mě baví. Líbí se mi podání příběhu, kde to není psané jako klasická detektivka, ale více jako příběh z okolí které nám připadá známé. Krásně popsaná příroda mokřadů a osudy hlavních postav.

VeruHoráková
10.12.2023 4 z 5

Případy Josefa Bergmana od Michaely Klevisové jsou už pro mě sázka na jistotu a Vraní oko byl tak další skvělý díl, který mě bavil od začátku do konce.

Ačkoliv je autorka označována za královnu českých detektivek, tak vyšetřování není to hlavní o co v knize běží. V popředí se vždy více řeší vztahy mezi sousedy na vesnici nebo ve městě a dozvídáme se tak, kdo komu závidí, kdo se s kým nemusí nebo kdo má jaký tajemství a to celé je právě doplněno vyšetřováním vraždy kriminalistou Bergmanem. A je to právě to, co mě na tom tak baví.

Kniha se mi četla už klasicky hezky, postavy byly sympatické a líbil se mi i popis přírody, kde se děj odehrával. Vyšetřování mělo spád a líbilo se mi, že vraha jsem opět vůbec neodhadla.

Kdo od autorky zatím nic nečetl, tak určitě neváhejte, protože všechny knihy, které jsem zatím četla, byly skvělé. Já tak doufám, že další díl na sebe nenechá dlouho čekat a brzo se dočkáme dalšího případu.

4xbabča
06.12.2023 5 z 5

To, že je autorka Michaela Klevisová dvojnásobnou držitelkou ocenění něj česká detektivka je zcela na místě, protože i tentokrát šlo o úžasný čtenářský zážitek. Detektivní příběh, který se odehrává na jižní Moravě, řeší se problémy ornitologie, ale i vztahy místních obyvatel, které nejsou zrovna dobré. Krásné čtení a určitě jedna z nejlepších knih autorky.

stejsdan
02.12.2023 5 z 5

Skvělá detektivka, bavila jsem se od začátku do konce. Úžasné prostředí, léto, koně, vtip, zápletka a na závěr překvapivé rozuzlení. Paní Klevisová mě hodně baví.

Makii
28.11.2023 5 z 5

Jen bych se opakovala. Zhltnuto za víkend, perfektní oddychová detektivka, čte se to samo. Propracované postavy, překvapivé, avšak naprosto reálné rozuzlení. Rozhodně doporučuji a gratuluji autorce, ptž jako opravdu jedna z mála dokáže držet laťku, co se týká knih v sérii. Dost často mívají série sestupnou tendenci, v tomto případě ne. Zatím :)

kamka1103
27.11.2023 5 z 5

Jedním slovem DOPORUČUJI . Vraní oko byla třetí kniha od Michaely Klevisové . Tentokrát ve formě e-knihy, přečetla jsem ji téměř jedním dechem. Příběh se mi líbil ,i když rozluštění mě překvapilo. Myslím ,že se k této knize ještě někdy vrátím.

DanielaH
27.11.2023 5 z 5

Zase dobře čtivý příběh

esfinge
23.11.2023 3 z 5

Uvěřitelné postavy, uvěřitelný příběh. Ale styl vyprávění mě chvílemi nudil.

Marika Vanova
21.11.2023 5 z 5

Vraní oko, tak tenhle příběh mi přijde z celé série s Bergmanem jako nejlepší.

sowatson
20.11.2023 4 z 5

Kdo je královnou české detektivky? Přece Michaela Klevisová! :) Jako milovník krimi příběhů z našeho prostředí jsem si nemohl nechat Vraní oko ujít. Po 3leté pauze autorka posílá v již 8. dílu své detektivní série "klidnou sílu" Bergmana opět řešit zločin daleko od Prahy. Tentokrát na jižní Moravu, kde Bergman se Sylvií zažijí tak trochu "dovolenou s řešením záhady" v atraktivním prostředí ptačích mokřadů. Opakuje se, co máme na detektivkách od Klevisové rádi – úzký okruh podezřelých, prostory na samotě, s přírodou na dotek, propracované vztahy v rodině, silný vývoj postav, zde zejména u fotografky Evy. I když je mrtvých víc (to není spoiler, dozvíme se to hned na začátku), Klevisová dokáže zločin popsat bez krvavých detailů. Tím i nám nabízí sympatickou detektivní dovolenou, na kterou bych s Bergmanem sám rád vyrazil. Čas strávený pátráním po tajemství Vraního oka je příjemně strávený. Pokud máte rádi poklidné detektivky, jakkoli paradoxně to může znít, Vraní oko si určitě přečtete.
Chcete zjistit, čím se Klevisová dostala na špičku tuzemské detektivní scény? Zkusit si sami psát v jejím stylu? Poslechněte si epizodu mého podcastu Proč je to bestseller, kde Vraní oko rozebírám podrobněji a dávám tipy, jak psát jako Michaela Klevisová. Předem díky za poslech, nové díly podcastu najdete zde: YouTube.com/@PJTBpodcast