Sněžný měsíc

Sněžný měsíc https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413568/bmid_snezny-mesic-PZk-413568.jpg 4 1568 1568

Josef Bergman série

Nová detektivka Michaely Klevisové zavádí čtenáře do idylické krajiny Beskyd, kde na horách ještě žijí lidé podobně prostě a v souladu s přírodou jako generace jejich předků. I sem ale vstoupil byznys, který staré roubenky mění na hotely a penziony a vše živé v lesích na lovnou zvěř. Realitní agentka Olga byla zavražděna na odlehlém místě vysoko v horách před roubenkou, kterou nabízela k prodeji. Stalo se to jen několik týdnů po vraždě makléřky v Praze. Oba případy spojují podobné okolnosti, a navíc se zavražděné ženy mohly znát. Kriminalista Josef Bergman proto odjíždí do hor a pátrá mezi místními obyvateli. Není to však jednoduché, protože obyvatelé horských samot jsou nedůvěřiví a uzavření a spousta z nich má svá tajemství, o která se s Bergmanem rozhodně dělit nechtějí.... celý text

Jana_Hlus
23.09.2019 3 z 5

Na jednu stranu relativně nenáročná detektivka, Josef Bergman tentokrát příliš nezáří, spíš tak nějak existuje a případ se i tak nějak sám samospádem vyřeší (rozuzlení bych příliš nekomentovala, trošku mi tam něco drhlo), ale na druhou stranu je v knize spousta zajímavých linek - ochrana přírody, život v Beskydech, kde se prolíná minulost se současným "moderním" způsobem života, autorka v příběhu také poukázala na problematiku současné morálky (v konkrétním případě třeba realitní byznys) a dokázala vykreslit sítě ne vždy pozitivních rodinných vazeb. Sněžný měsíc hodnotím jako zajímavé čtení, které bych spíše zařadila do společenského románu než do škatulky krimiromán - i když vražda tam je, a nejenom jedna:-). (3/5).

klarence
23.09.2019 3 z 5

Příjemná oddechovka , ze začátku je spíše popis vesnice a lidí ,až máte na chvilku pocit, že žádnou detektivku nečtete..ale za mne spokojenost , mám ráda tuto autorku

TamaraKrejčí
23.09.2019 4 z 5

Příjemné čtení. Doporučuji si udělat "seznam postav", v těch jsem se ztrácela, ale protože znám okolí Jablůnkovska, tak jsem se v tom nakonec našla.

zdehan
22.09.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila že znám Beskydy tak mě vzala za srdce mužu jen doporučit.

mendule
20.09.2019 5 z 5

Ikdyž se Bergman objevuje až na 120str., líbilo se mi to moc, asi ten styl, jak je to napsané, tady mi popisy krás přírody vůbec nevadí.

karolinadustman
19.09.2019 2 z 5

První polovina knihy je jen popis vztahů ve vesnici, zápletka začíná až ve druhé části, příběh mi přirostl k srdci zejména pro popis vesnice, přírody a proto, že Beskydy znám. Kniha jako taková je pro mě ale velice průměrná. Žádné větší napětí a překvapivé rozuzlení nečekejte.

plamínek21
19.09.2019 3 z 5

V malebné krajině Beskyd se odehrává poslední román české autorky. Asi bych byla spokojenější, kdyby to byl psychologický román ze zapadlé vesnice a ne detektivka. Po zdlouhavém představení všech možných místních obyvatel a jejich propojení dojde tedy jakoby mimochodem ke zločinu. Nepochopila jsem, proč jsem tak detailně seznámena s místními a jejich osudy, když potom vlastně nikterak nepokračují a mnohé nejsou pro příběh vůbec důležité. Jímavý a procítěný popis zvířecí říše dává tušit, že autorka je jejich milovnicí/ochránkyní.

peprminta
19.09.2019 5 z 5

Knížka se krásně četla a přesně splnila očekávání, koupila jsem Klevisovou a obdržela jsem Klevisovou, tedy čtivě popsané osudy lidí, za nimiž se v někde vzadu krčí detektivní zápletka.

Ajina76
13.09.2019 2 z 5

Tak tato posledni kniha se mi libila ze vsech nejmene. Mozna se mi to zdalo, ale hodne se podobala tem drivejsim. Nezatracuji ji. Ale vim, ze uz se k ni nevratim.

Beruska18
12.09.2019 3 z 5

Začátek knihy je věnován hodně popisu přírody v Beskydech a venkovského života. Děj ubíhá poklidně, bez vzrušení a bohužel i bez napětí. Není to špatné, ale něco tomu prostě chybí.

dlabikk
11.09.2019 2 z 5

Nuda, moc postav, nezáživné.

dagmar5477
10.09.2019 4 z 5

Za mě trochu zklamání. Předchozí knihy měly náboj a hlavně rysy detektivky. Tohle bylo hodně o psychologii postav, bohužel napětí tam chybělo.

pavčape
08.09.2019 5 z 5

Zase lepší Klevisová. Začátek knihy cca do sedmé kapitoly popisuje vztahy mezi obyvateli jedné beskydské vesnice, kde se odehrála vražda. Ale byla první? Příběh začíná v třeskuté horské zimě a končí v parném srpnovém období. Josef Bergman vyřeší nejen tento zločin.

dragonina
08.09.2019 2 z 5

Čekala jsem víc. První poloviny knížky se mi četla dobře a slibovala jsem si, že to bude gradovat. Ale to se nestalo a začala nuda. Škoda.

Terrez93
07.09.2019 3 z 5

Bohuzel musim hodnotit velmi prumerne.. nemohla jsem se zacist, dej nijak nehradoval, misty jsem se hodne nudila a doufala, ze uz se konecne neco stane... rozuzleni pribehu me teda ani trosku neuspokojio po dveste strankach jsem si myslela, ze prijde nejaky boom a ono nic.. bohuzel

martineden
06.09.2019 5 z 5

Sněžný měsíc je kniha z českého/moravského prostředí a je opravdu skvělá! Užila jsem si zápletku, ale i poetická líčení horských samot a přírody. Určitě si přečtu další knihy této autorky.

genie
05.09.2019 4 z 5

Návrat Bergmana k českému případu, na který jsem už čekala. Řekla bych však, že tu až tak moc prostoru nedostal, "případ" se dlouho rozjížděl. Nicméně autorka mě nezklamala.

Clara_C
02.09.2019 5 z 5

Za mně krásná knížka, jako detektivku jsem jí začala vnímat až ve druhé polovině. Vychutnávala jsem si popis Beskyd, chápala ochránce přírody a šelem, kteří se snažili škodit myslivcům bez ohledu na následky. Úplně jsem rozumněla Tereze, která na poslední chvíli cukla od prodeje domu i přes veškeré finanční nesnáze, nesnášela jsem Hanáka, coby prototyp lidí, kteří si myslí, že za peníze se dá koupit úplně všechno. Spisovatelka se velmi trefila do mého vkusu a díky za tuto knížku.

handulli
31.08.2019 5 z 5

Přečteno na dovolené v Beskydech :-) Pomalý začátek mi vůbec nevadil, popisy přírody i charaktery lidí jsem si užívala. Jen zpočátku jsem měla problém se zorientovat v klanu Mertových, ale jak děj ubíhal, tak si to sedlo samo. Na konci jsem taky ještě čekala nějaký zvrat, ten sice nepřišel, ale já jsem se s knihou ani chvilku nenudila a příběh hltala. Skvělá česká detektivka.

ddkk
31.08.2019 4 z 5

Taková příjemná přírodě více než blízká beskydská detektivka...žádné potoky krve ani hrůzu nahánějící zločinci. Sněžný měsíc je příběh odehrávající se v kulisách samot, lesů a luk překrásných Beskyd, kde je zapotřebí chránit divokou zvěř před pytláky a neodpovědnými myslivci. Celá první třetina je věnována místní přírodě, roubenkám a venkovskému životu. Skoro se zdá, že snad ani na žádné zločiny nedojde. Méně trpělivý čtenář už pomalu odkládá knihu v domnění, že snad omylem sáhl po vesnickém románu a ne po detektivce. Ale i zbývající - konečně už opravdu detektivní děj - ubíhá poklidně, bez vzrušení a k vlastní škodě i bez napětí. Josef Bergman, který se do beskydského vyšetřování tak nějak sám z Prahy nominoval, se vrací k oblíbenému pivu a bez viditelné námahy nakonec případ vyřeší. No, není to špatné, ale něco tomu chybí. Řekla bych, že je to taková vegetariánsko-environmentální skorodetektivka bez pořádné šťávy.

Nicméně, za mé rodné a milované Beskydy dávám za čtyři.