Sněžný měsíc

Sněžný měsíc https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413568/bmid_snezny-mesic-PZk-413568.jpg 4 1568 1568

Josef Bergman série

Nová detektivka Michaely Klevisové zavádí čtenáře do idylické krajiny Beskyd, kde na horách ještě žijí lidé podobně prostě a v souladu s přírodou jako generace jejich předků. I sem ale vstoupil byznys, který staré roubenky mění na hotely a penziony a vše živé v lesích na lovnou zvěř. Realitní agentka Olga byla zavražděna na odlehlém místě vysoko v horách před roubenkou, kterou nabízela k prodeji. Stalo se to jen několik týdnů po vraždě makléřky v Praze. Oba případy spojují podobné okolnosti, a navíc se zavražděné ženy mohly znát. Kriminalista Josef Bergman proto odjíždí do hor a pátrá mezi místními obyvateli. Není to však jednoduché, protože obyvatelé horských samot jsou nedůvěřiví a uzavření a spousta z nich má svá tajemství, o která se s Bergmanem rozhodně dělit nechtějí.... celý text

lilastorm
10.10.2019 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší z detektivek Míši Klevisové.Umí kouzlit se slovy takže neunaví ani popisováním míst,kde se děj odehrává.Naopak si dokážete představit, že zrovna stojíte u chalupy a pozorujte vše na vlastní oči.V knize opět krásně podané zamyšlení nad vlastními životy.Dotknou se hluboko uvnitř, což se v běžné detektivce jen tak nestane.Ačkoliv si detektivky nekupuji, vždy jen od někoho vypůjčím a vrátím,této moc ráda udělám místo v knihovně;-)

Tvefisto
09.10.2019 4 z 5

Trvalo mi se začíst tak, aby mě zajímal konec. Čekání na Bergmana se zdálo nekonečné, ale vyplatilo se. Co mě ale uchvátilo - ten sešit, který našla Stela, s kouzly a bylinkami, měl něco společného s bohováním? Přece jen ta oblast, a to jaká kouzla to byla, úplně se to nabízí...

janina66
09.10.2019 2 z 5

Tak za mě ne. Hodně se mi líbily Dům na samotě, Kroky vraha nebo Zlodějka příběhů. Na tuto novou jsem se moc těšila, ale trochu jsem se nudila a napětí veškeré žádné. Samozřejmě krásně popsané Beskydy a samoty chalupy, ale to je všechno.

Greenfingers
08.10.2019 5 z 5

Autorka působivě vykreslila osudy lidí, kteří mají své "třinácté komnaty" a hlídají si svá tajemství před okolním světem. Příběh je zasazen do horského prostředí Beskyd, kde ještě žijí divoké šelmy. Tyto se stávají terčem bezohledných jedinců, kteří na ně v honbě za pochybným dobrodružstvím organizují lovecké výpravy. Kniha nemá ( snad s výjimkou vyšetřujících detektivů) žádné vysloveně kladné hrdiny. Jednotlivé postavy jsou vykresleny velmi plasticky: se všemi jejich klady i zápory. Detektiv Bergman působí na rozdíl od předchozích dílů série docela sympaticky i když stále ho mám tak trochu za "suchara". Celkově vzato: solidní česká detektivka, která rozhodně nenudí. Zároveň také perfektní sondáž do psychologie lidí ovládaných touhou po majetku.

IVANA0123
08.10.2019 5 z 5

Knížka je skvělá. Sněžný měsíc byl pro mě zatím nejlepší knihou z celé série s Josefem Bergmanem a to se mi líbily díly všechny. Tento je ale obzvláště povedený. Výborně vymyšlená zápletka spolu s perfektním popisem postav a hlavně prostředí už je pro tuto autorku standard a pro mě čtenářský zážitek. Navíc mám k Beskydům velmi pozitivní vztah a o to víc jsem si knihu užila. Michaela Klevisová patří k mým nejoblíbenějším autorům, moc se mi líbí její styl psaní a už se těším na další díl.
(10/19)

MakiMel
06.10.2019 4 z 5

Velmi dobrá detektivka z prostředí Beskyd vystihuje náturu obyvatel zdejších samot a polosamot. Nemohu říct, že by se po dočtení konal nějaký wow efekt, ale rozhodně je to dobře napsaná kniha, která zaujme.

kykyna42
05.10.2019 5 z 5

Tato autorka mě opět nezklamala,za mě super detektivka,bez kaluží krve.

Kvetulina
04.10.2019 4 z 5

Nebylo to špatné, ale předchozí knihy se mi líbily více.

veverka@ořech
04.10.2019 4 z 5

Příjemné oddychové čtení. Detektivka, v níž se vraždí "normálně". Autorka se nelibuje v žádném "sado maso". V knize vystupuje docela hodně postav, proto jsem měla ze začátku po ruce papír a tužku, abych se v nich při čtení vyznala. Osobně se mi líbilo, že děj byl zasazen do prostředí Beskyd, které mám moc ráda.

Toňula
02.10.2019 5 z 5

Další skvělá detektivka z pera mé oblíbené autorky, navíc zasazená do prostředí Beskyd, které je mi docela blízké. Opět skvělá kombinace detektivní zápletky, tajemství osudů lidí, žijicích uprostřed přírody, jejich slabostí, zklamání i drobných životních výher.

Janča089
02.10.2019 5 z 5

Úžasné! Na knihu jsem se moc těšila a splnila (snad i předčila) má očekávání. Nádherně popsaná příroda, vždy když jsem knihu otevřela jsem se ocitla přímo tam a jako v jiném světě. Postavy jsou ze života, skutečné, krásně vykreslené. Příběh pěkně propletený, kromě hlavní zápletky i další dějové linie (např. pytláctví), které autorka také nepopisuje vůbec jen povrchně. Baví mě kapitoly vyprávěné z pohledu různých osob. Pokud má kniha i negativa, nehodlám nad nimi přemýšlet a už teď se těším na další její knihu!

gilt
02.10.2019 5 z 5

Pěkné, zajímavé, má to spád. Autorka je právě moje nejoblíbenější!

martina.bella
01.10.2019 5 z 5

Dobře se to četlo, děj ubíhá hladce, postavy zajímavé, prostředí též. Současné detektivky mi často připadají jako takové "junk reading" - spousta napětí, šokujících zvratů a překvapivých odhalení, ale ve výsledku si z toho nevezmete vůbec nic (ne že bych si čtení takových knih také neužívala). Tato detektivka je jiná, má ještě hlubší rovinu a nad osudy některých postav (vlastně nikoli nad detektivní zápletkou) jsem přemýšlela ještě několik dní.

petula22
01.10.2019 3 z 5

Jako na českou detektivku zase dobrý, knížka byla čtivá, poměrně hodně postav, styl psaní paní Klevisové mi sedí a vyhovuje.

Roberta
30.09.2019

Za mně dobré, detektivka s přidanou hodnotou. Tak trochu mi připomíná knihy mé oblíbené autorky P.D.James.

Julie@Keller
29.09.2019 4 z 5

Knihu nyní čtu, jsem v půlce , k vraždě zatím nedošlo a ztrácím se v postavách. Snad se to změní . Jinak nejvíce od autorky se mi líbila kniha kroky vraha , moje srdcovka.

Refadora
26.09.2019 3 z 5

Od této autorky jsem četla už všechny detektivky, které vyšly. Mám ráda její styl psaní, ale tato knížka je spíš zklamání. Líbí se mi první část vyprávění, než dojde k zločinu a přijede vyšetřovatel. Děj hezky plyne, postavy jsou pěkně vykreslené a připadám si, jako bych v Beskydech byla s nimi. Příjezdem vyšetřovatelů se ale vše doslova obrátí vzhůru nohama. Na život většiny postav najednou nahlížíme jen zvenčí, vyprávění je povrchnější a občas se mi zdá, jakoby se z hrdinů z první části stali úplně jiní lidé. Rozuzlení není moc napínavé a nepřijde mi ani logické. Vzhledem k častým zvratům a změnám v chování postav navíc můžeme vraha jen hádat.

Marekh
26.09.2019 3 z 5

Od autorky jsem v minulosti četl knihy povídek - Čekání na kocoura a Kocour z Montmartru, které se mi líbily. Jelikož SNĚŽNÝ MĚSÍC je její nová kniha - detektivka, tak jsem se rozhodl vyzkoušet tuto knihu, ačkoliv detektivky moc nevyhledávám. Knihu bych hodnotil na 3,5*.

Detektiv Josef Bergman vyšetřuje případ vražd realitních agentek. Jeho parťákem je Sylvie. Detektiv přichází na scénu zhruba v polovině knihy. Líbilo se mi prostředí - Beskydy, ve kterém se děj odehrával. Závěr knihy nabízí překvapivé momenty. Vraha se mi nepodařilo odhalit. :)

Bohužel asi nejsem cílová skupina této série knih - detektivek, kde je vyšetřovatelem Josef Bergman. Neplánuji číst další knihy z této série.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Odjakživa vyhledává samotu. Když je sama se sebou, cítí se úplná, silná, vyvážená. Všechno rozkolísané zapadne na místo, pochybnosti se rozptýlí, odpovědi na otázky přicházejí snadno. Ale vlastně si ani moc otázek neklade. Když je sama, tak se neptá - ví. Kdykoli tu rovnováhu něco porušilo, přišlo to zvenčí. Právě proto se přestěhovala sem. Samota ji vlastně zachránila..

Illaa
25.09.2019 1 z 5

Má první kniha od této české autorky a bohužel musím přiznat, že mě vůbec nezaujala. Prostředí Beskyd mě lákalo, proto jsem si knihu i vybrala. Ale jinak musím konstatovat, že to byla jedna velká nuda, už vůbec mě nebavily pasáže ohledně pytláctví. Napětí by se tam také dalo hledat lupou a rozhřešení nebylo žádné velké překvapení.

Chesterton
25.09.2019 5 z 5

Laskavá detektivka o zákoutích a hlubinách lidských strachů, lásek i vášní? Souběžně čtu Sáry Saudkové Déšť a už to příběhu přidává desítky plusových bodů :o)
Zpočátku jsem se ztrácela v postavách i příbuzenských vztazích, ale postupně si vše sedlo a děj přívětivě plynul, jak jsme na schůzkách s touto cestovatelkou a žurnalistkou zvyklí. Rozuzlení mi taky přišlo nejslabším článkem, ale zásadně nevadilo.
Jako bonus vždy vystupuje lidskost, moudrost i slabost některých postav, čímž se Michaela lehce blíží pojetí velké Agathy. Celkový dojem dokresluje poetika přírody Beskyd i starých roubenek stejně jako vztah člověka k přírodě a vlastním kořenům.
Ideální oddechovka na dovolenou!