Nitranská brána smrti

Nitranská brána smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295195/mid_nitranska-brana-smrti-Ayr-295195.jpg 4 375 64

Při vojenské výpravě do Horních Uher se vojskům Přemysla II. Otakara podaří obsadit Nitru. Správy města se ujímá zástupce českého krále Oldřich z Chlumu. Jednoho rána se na Dolní bráně najde oběšené tělo kanovníka nitranské kapituly. Městem se šíří panika, neboť je tato brána považována za prokletou. Před lety v ní zahynula žena obviněná ze spojení s ďáblem. Stopy vedou ke kostelu svatého Jakuba, jenže než se je podaří ověřit, objeví se v bráně oběšený farář tohoto kostela. Oldřich z Chlumu má tři dny na odhalení a usvědčení zločince.... celý text

Detektivky, krimi Literatura česká Historické romány
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Nitranská brána smrti , 2016

Dada077
24.05.2019 5 z 5

Veľmi milé čítanie.
Po tom, čo vojská českého kráľa Přemysla Otakara II. dotiahli k Nitre a ich veliteľ vyzval arcibiskupa Vincenta a ostatnú honoritu mesta, aby mu vyjadrili pokoru, vzdali sa a vydali mu mesto, rozhodne sa staručký biskup Vincent z baziliky svätého Emeráma potajme odniesť a uschovať vzácny relikviár s pozostatkami svätého Svorada a Benedikta na neznámom mieste. Výsledkom tohto snaženia je zavraždený kanonik a biskupov pobočník Daniel, potupne zavesený na dolnú nitriansku bránu, zmizutý relikviár a ďalší zavraždený muž, murár, zbavený hlavy a zhodený z hradieb.
Do vyšetrovania sa dávajú prítomný český kráľovský prokurátor Oldřich z Chlumu, jeho panoš Ota a veliteľ Diviš. Panoš Ota sa pritom zamiluje do krásnej nitrianskej devy Mariky. Láska má nakoniec nezvyčajné rozuzlenie. Kým prebiehalo vyšetrovanie a dramatickým záverom bol odhalený vinník, užívala som si humorné scény medzi spomenutými tromi vyšetrovateľmi a tiež historickú prechádzku po starobylej Nitre.
Pripomenula som si históriu mesta v ktorom žijem. Miesta, kde sa nachádzali pôvodné hradby, mestské brány, tržnice, osada Párovce, hradná katedrála svätého Emeráma. Kostol sv. Šteana skutočne dodnes na Párovciach v Nitre existuje a konajú sa v ňom bohoslužby, rovnako ešte stojí maličký kostolík sv. Michala.
Knihu som čítala v češtine, a veľmi milé bolo aj české mordovanie sa so slovenčinou, takže používanie nesprávnych predložiek a pádov k Párovciam ma opakovane privádzalo k úsmevom rovnako ako vyčíňanie panoša Ota v dievčenských posteliach :)))
Vondruška je pre mňa čitateľný.

tlllk
05.02.2019 4 z 5

/wiki/Nitriansky_hrad ---
1271 – strhla sa vojna medzi uhorským kráľom Štefanom V. a českým krá­ľom Přemyslom Otakarom II. Český kráľ vtrhol na Slovensko, dobyl aj Nitru. Mesto Nitru vyplienil a hrad spustošil. Zhorel aj kostol sv.Emeráma
1273 – Přemysl Otakar II. znovu vtrhol na Slovensko, zmocnil sa aj Nitry, ktorú dobyl a úplne spustošil. Zhorela biskupská katedrála a veľká časť historických listín.
---
na druhú stranu sa asi lepšie číta o spravodlivom a čestnom panovníkovi.....

p.pavlina
05.02.2019 5 z 5

Další skvělá detektivka od mého oblíbeného autora. Zajímavá zápletka a překvapivé rozuzlení.

Pavelpi
20.01.2019 5 z 5

Dobrá detektivka o pátrání po vrahovi a pak naprosto nečekané rozuzlení,tak jak je u autora zvykem.Řekl bych,že vystihl zvyky a atmosféru,tak že jí i využil ve svém pátrání.Spousta falešných stop např.klíč,oběšený muž atd.zavádí čtenáře několikrát do slepé uličky,ale nakonec se vše vyjasní,jak je u autora zvykem.

Forest66
08.11.2018 1 z 5

Celkem nezáživný příběh, který mě nedokázal upoutat a pamatuji si z toho spíš útržky. Velké množství zaměnitelných postav. Kratší příběhy jdou autorovi myslím lépe, nejsou tak překombinované a nepravděpodobné

Markushka
18.09.2018 4 z 5

Další z řady autorových pohodových historických detektivek, u které si člověk odpočine a nechá se vtáhnout do minulosti.

čef
22.07.2018 5 z 5

Nitranská brána smrti je další ze série dobrých detektivek s Oldřichem z Chlumu. Spíše cvičení z logiky než dobové reálie, i když atmosféra doby je vystižena , pokud mohu srovnat s jinými, asi také nadprůměrně. V Nitře pod Zoborem mám příbuzenstvo, takže nejen jim doporučuji knihu k přečtení.

babystar
30.05.2018 4 z 5

Další zajímavá historická detektivka plná falešných stop, kdy se zbytečně vraždí a řezají hlavy. Samozřejmě zase šlo o lidskou hamižnost a "prvotní hřích". Tentokrát jsem na hlavního pachatele měla podezření už téměř od začátku. Opět jsem se dozvěděla něco navíc, tentokrát o slovenské Nitře. Podle "googlu" Přemysl II. Otakar dobyl Nitru v r. 1271, kdy hrad i město vyhořelo. Jen nevím, zda se dobyvatelé chovali tak civilizovaně, jak píše pan Vondruška. Ostatky Andreje Svorady a Beňadika jsou uloženy v basilice dodnes a klášter na Zoboru také existoval.

ferda
29.05.2018 3 z 5

Taková klasická detektivka v historickém prostředí. Akorám se mě zdála dost rozvleklá.

Vojslava
24.02.2018 4 z 5

Že by případy mimo české království byly přece jen zajímavější? V Nitře se rozběhlo tolik falešných stop, že by v Praze vystačily aspoň na dva až tři případy :-) Ale zábavné čtení to bylo, jen mne pobavilo jméno nitranského župana, s takovým jménem by dítě neprošlo u křtu ani tehdy, ani dneska... Ne, pobavila jsem se a půjdu v sérii dál.

jindrich7442
12.01.2018 4 z 5

Opět poutavý a čtivý příběh měl díky situaci, v níž se odehrával, skutečně nevšední zápletku. Bohužel jednu věc příběhu vytknout musím. Ještě před polovinou knihy jsem správně předpokládal kdo vrahem je, neboť se velmi okatě vyhýbal Oldřichovým hypotézám, do kterých jsou mnohdy do zblbnutí všichni připomínáni neustále dokola s každou novou informací.

kapr
18.12.2017 5 z 5

Vondruška V. - Nitranská brána smrti

Při vojenské výpravě do Horních Uher proti králi Štěpánovi obsadí vojska Přemysla II. Otakara Nitru. (počátek anotace na zadní straně obálky)

Opět jedna z rozsáhlejších detektivek pana Vondrušky. Tentokrát nás autor zavádí na Slovensko, do Nitry.

Tak jako často v poslední době, trpím při čtení autorových detektivek zpočátku pocitem, že jsem knížku již četl, jak se mi stalo i v tomto případě. Po pár desítkách stránek ale tento dojem pomíjí, a knížka Vás hluboce zaujme. Opět jde o jednu z nejlepších autorových knih na poli historické detektivní literatury.

Z úvodu jsem pro vás vybral pár stručných řádek jako uvedení do příběhu:

Píše se druhá polovina 13.století. České království patří k nejmocnějším v Evropě. .. Za pozlátkem slávy se však skrývají trhliny. Doma v Českém království, zápasí Přemysl II. Otakar s vlastní odbojnou šlechtou. .. Aby upevnil svou moc, buduje panovník nová královská města a také hrady.

Vypadalo to, že se jaro toho roku Páně tisícího dvoustého sedmdesátého prvního opozdí. .. Na počátku Pašijového týdne se oteplilo, a řeky nestačily vodu odvádět. Český král sledoval oblohu s uspokojením, povodně přicházely a odcházely, podstatné bylo, že se oteplilo a už brzy vyrazí na válečné tažení. Bylo na čase, aby dal za vyučenou proradnému strýci své manželky Kunhuty, novému uherskému králi Štěpánovi. Za vrchol jeho proradnosti považoval Přemysl nerespektování příměří, které spolu v loňském roce dohodli. V zimě se ho totiž pokusil Štěpán se svými rytíři zajmout v Alpách.
Začátkem dubna vojsko překročilo zemskou hranici a obvyklou cestou zamířilo k Prešpurku. Spolu s ozbrojenci táhl nevelký oddíl zkušených tesařů. .. Aby se vojsko nezdržovalo broděním přes rozvodněné řeky, měli postavit dřevěné mosty. .. Stařičký nitranský biskup Vincent byl zpočátku klidný. Neobával se českého vpádu, protože předpokládal, že jeho diecézi ochrání řeka Váh tak, jako vždycky. Jenže pak mu jakýsi jobagín přinesl zvěst, že český král staví přes řeku dřevěný most.
Záhy poté dorazilo do Nitry české poselstvo. Vedl ho kanovník olomouckého biskupa Heidenreich. Doprovázel ho početný houfec rytířů v čele s královským prokurátorem Oldřichem z Chlumu. (výrazně kráceno a mírně upraveno)

Doufám, že si onen příběh přečtete se stejným potěšením, s jakým jsem jej četl já sám.
Moc se mi líbil.

Na závěr jsem si ještě pečlivě přečetl všechny dosavadní komentáře, a nejvíce mne z nich zaujala následující slova dcérky:

... ráda bych věděla jak žije a co dělá Ludmila, Divišova žena... a možná i něco málo z dějepisu k připomenutí doby.

Prostě doplnění příběhu o něco málo v tomto směru by určitě knihu obohatilo a potěšilo oddané čtenáře, a čtenářky, a nakonec i pan autor by z toho vytěžil pár dalších stránek

lucie.8
29.11.2017 5 z 5

Další pěkná detektivka, tentokrát ze zajímavého prostředí dobytého města.

Pet007
12.11.2017 3 z 5

Ze začátku jsem se do knihy moc nezakousla. Pak už to bylo milé setkání se starými známými.

KikiZ
08.11.2017

Po předchozích trochu zamotanějších dílech, typu Zločin na Bezdězu, rozhodně oceňuji návrat ke klasičtějšímu, jednoduššímu stylu vyprávění.
P.S. pro mě bude mít navždycky panoš Ota podobu francouzského krasobruslaře Gwendala Peizerata, schválně si najděte jeho fotky tak z let 2000-2002, no nebyl by to v té době skvělý filmový Ota?

Karborund
18.10.2017 4 z 5

Nic nového pod sluncem, ale pořád je to dobré čtení.Tentokrát nebyl závěr tolik uspěchaný, jak bývá v této sérii zvykem a rozuzlení poměrně neočekávané.

Alex.rrr
15.09.2017 4 z 5

Další pohodová kniha ze série. Pan Vondruška nezklame, i když mě osobně se tato kniha četla trochu hůř. Jestli je to tím, že se mi dělal špatně přehled ve všech prelátech a představených? Možná ano. Ale i tak to bylo dobré čtení s napětím a dobrým koncem.

Pavlnka
08.09.2017 4 z 5

Taková odpočinková klasika.

raty
27.06.2017 4 z 5

Souhlasím - prostě pan Vondruška. Ano, jeho knihy si jsou podobné. Ale proč bychom četli 21. díl ze série, která nikoho nebaví? Bude číslo 22?

Štramák
24.05.2017 1 z 5

Tož na rovinu borci, nebudeme si kecat, ale žádný historický porno to teda nejni, jak ste tady z toho všichni tak vzrušený.