Čaroděj na severu

Čaroděj na severu https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25343/bmid_hranicaruv-ucen-caro-25343.jpg 5 1533 132

Will coby plnohodnotný hraničář pečující o vlastní léno se záhy přesvědčí, že v každé, dokonce i v té sebeospalejší díře se mohou dít věci ohrožující životy lidí i bezpečnost celého království. Než se naděje, ocitne se spolu s Alyss ve víru nového dobrodružství, které ho zavede do odlehlého léna daleko na severu. Zde má tajně vyšetřit, jaká pravda se skrývá za místními zvěstmi o čarodějnictví. Když se však Will v Grimsdellském lese setká s děsivým přízrakem Nočního bojovníka, musí si položit otázku: Dá se pro to, co viděl, najít racionální vysvětlení… nebo snad čarodějnictví skutečně existuje?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Egmont (ČR)

The Sorcerer in the North , 2006

KillHurt
08.11.2019 4 z 5

Opět obrat o 180°. Postav ubylo a příběh je více zaměřený na Willa, jeho první kroky na vlastním lénu a jeho první velký úkol. Do příběhu je přidáno trocha tajemna. Vše končí nervy drásajícím cliffhangerem. Divím se, že jsem po dalším dílu nehmátl hned po dočtení tohoto. Celá kniha jako vždy ubývala velice rychle a to i přes pár hluchých míst, které rád odpustím. Autor zvládá nenápadně čtenářům předkládat detaily o hraničářích i o historii celé země, čímž dokresluje celkový obraz svého světa.

Renatapek
03.11.2019 5 z 5

6 díl a zbrusu nový příběh. Wil je hraničář a dostává na starost vlastní léno. Jen co se tam začne porozhlížet, je odvolán za tajným posláním a Alyss se stává jeho spojkou. Velmi napínavý příběh, který přečtete jedním dechem, ale na to jsme si už u této serie zvykli. Will se nedá zaskočit a pustí se s odvahou do řešení zdánlivě neřešitelné záhady. Pomalu rozplétá nitky opředené tajemstvím. Není v tom sám v knize potkáme známé i nové postavy.

Gordonlord
10.10.2019 4 z 5

Vidím, že je tenhle díl hodnocený docela nízko. Nevím proč, mě to hodně bavilo. Má to trochu jiný, ale poutavý příběh, který ke konci získá skvělé, zneklidňující napětí a hlavně je tu pár úhledných zvratů, které pěkně zamíchají příběhem a pohledem hlavního hrdiny na věc. Otevřený konec mi vzhledem k tomu, jak je série dlouhá a jednotlivé díly provázané nevadí, ba ani mě nepřekvapuje.

Navíc jsem tuhle knihu poslechl v audiu už vloni a zapomněl jsem ji ohodnotit. Dnes jsem si ji nevědomky pustil znovu a zase mě bavila tolik, že jsem ji doposlechl i podruhé až do konce.

KájaKoxík
07.10.2019 3 z 5

Jako vždy začnu s hodnocením. Tentokrát nemohu jinak než jít s hvězdami dolů, celkově 3 z 5.
1) Otevřený konec a to naprosto zbytečně, mínus hvězda. Nesnáším knížky s otevřeným koncem. Už jak jsem po knížce sáhla a viděla, že je užší než jiné díly, měla jsme podezření, že přijde otevřený konec. Zklamalo mne to stejně jako u Hořícího mostu. Tam aspoň bylo jasné, že dobrodružná výprava za osvobození Willa bude chvíli trvat.

2) Mapa je opět nedostatečná, ale to už jsem si u autora zvykla. Ani by mi nevadilo, kdyby se jen jednalo o vycpávkový díl. Přeci jen nám hrdinové vyrostli a již jsou dospělí a každý má své vlastní povinnosti. Ale vadí mi, že děj až příliš skáče. Upřednostnila bych, kdyby kniha skončila po první části příběhu ve Willově novém léně a dalo by se přidat příběh dalších mladých hrdinů. Bylo by fajn dopsat přeskočené pasáže. (Například když Will potřebuje, aby jeho fena něco uměla, autor to odbude tím, že ji to předtím naučil... )

Obsah - SPOILERY!
První část knihy popisuje velkou změnu ve Willově životě, kterou je přidělení vlastního léna. Cestou najde ošklivě zraněnou fenku ovčáka, kterou se mu povede zachránit. Zjistí že patří místnímu hrubiánovi Johnu Buttlovi. Místní baron ani jeho mistr zbrojíř nejsou moc nadšení, že jim Will bude koukat pod ruce. Hlavně když se ukáže, jak lajdácký přístup mají ke svým povinnostem. Situace se vyhrotí, když k lénu připluje skandijská loď. Willovi se podaří situaci urovnat a ještě mu to poslouží jako ukázka, jak nepřipravení zde na útoky jsou.
Náhle se objeví Willova kamarádka z dětství Alyss a jako kurýrka mu sdělí, že ho čeká tajná výprava. Celý rozhovor však vyslechne prohnaný John Buttl a hrozí, že tajemství vyzradí. Will ho dá kapitánovi skandijské lodě, aby ho odvez do otroctví. A situace se zdá vyřešená.

V druhé části knihy se Will vypraví na tajnou výpravu do severní části země, aby zjistil, zda tam řádí opravdový čaroděj nebo se jedná o triky a podfuky. Spolu s Alyss cestují každý sám v přestrojení. Will za potulného kejklíře Willa Bartona a Alyss jako hloupá šlechtična Gwendolyn. Podaří se jim jistit, že Temný rytíř, žijící ve zdejším lese je jen podfuk. Ale stále zbývá odhalit, proč baron zdejšího léna náhle onemocněl. Jeho syn lord Orman není mezi lidmi populární. Je to knihomol, a vše nasvědčuje tomu, že pokud by měl převzít povinnosti svého otce, nedokáže hrad ubránit proti nájezdům severních sousedů Skotiů. Oproti tomu jeho bratranec Keren má mezi vojáky spoustu příznivců. Situace na hradě se komplikuje, když se objeví John Buttl. Pozná jak Willa tak Alyss. Will pomůže Ormenovi prchnout z hradu, jelikož ho Keren nechal otrávit a nezbude mu nic jiného, než v záhadném lese hledat opravdového léčitele. Ten sám rozšířil pověsti o čaroději a vytvořil přelud Temného rytíře. Ormena se podaří léčiteli Malcolmovi zachránit, ale Alyss je uvězněna ve věži hradu. Will přes všechny své schopnosti nedokáže Alyss zachránit.

Jak to všechno dopadne si budeme muset přečíst v další knize. A to už sedmé Obléhání Macindawu.

knižnífanda
27.09.2019 5 z 5

Další napínavý příběh o hraničáři Wilovi. Někdy je konec dost předvídatelný ale vždyť je to četba pro mládež a ne detektivka. Na odlehčení od starostí je to výborně napsané s humorem a důrazem na potřebu přátelství a odvahy.

Palmanka
07.08.2019 5 z 5

Boží knížka. Místama jsem se dokonce i trochu bála... :D

Bucifalek
04.06.2019 2 z 5

SPOILERY

Jsem z této série zvyklý na ukecané části. Pomalé, roztahané žvanění, které nikam nevede. Doposud se ale vždycky vyvedl aspoň závěr, který každý předešlý díl zachránil. Tady ne. Tady se tlachá už od začátku knihy, až do rozbředlého, hloupého konce. Postavy se chovají nelogicky, debilně, jakoby všichni byli najednou úplně vypatlaní (Will má co nejrychleji rozbít mříže, ale místo toho žvaní s uvězněnou Elis, jakoby seděli nad kafem - směšný). Otravné a neustálé "povytáhl obočí" , teď nahradilo "pokrčil/a rameny" - neměl by se autor takovému opakování už konečně vyvarovat? U šesté knihy? Vždyť je to na každé třetí straně - postavy kývají rameny jak banda epileptiků. Příběh, který by se normálně vešel na pár desítek stran, je tady roztahán do monstrózních rozměrů ("306 stran není tak hrozné," řeknete si. Opak je pravdou - Je to hrozný, strašný, blbý)... Chápu, že jde o young adult fantasy, ale i literatura pro děti by neměla být takhle blbá. Je to škoda, snad to druhý díl zachrání. Pokud by podobným stylem pokračovaly i další knížky, asi bych u této série dlouho nevydržel. Pro mě zatím nejhorší díl hraničáře.

Zajimavý komentář: Ivan F

PhoebePollard
21.05.2019 4 z 5

Tohle není zase tak dobré, ale pořád čtivé. Zápletka tentokrát nic moc, ale začátek v Seacliffu jsem si neskutečně užila. Slabší, než předchozí díly, ale pořád se to dá.

Ivan F
05.05.2019 3 z 5

Autor sa uchýlil k podrazu a to mu neodpustím. Načo skončil knihu, ktorej obsah a dej je nadstavená voda, otvoreným koncom? Ako som s chuťou siahal po tejto detskej fantasy, tak mám teraz ťažké srdce na autora. Po naozaj výborných dieloch čitateľa podrazil hneď dvakrát - prvý raz to urobil takmer žiadnym dejom knihy (na severe je čarodej, treba to ísť skontrolovať, tak tam Will cestuje a zistí, že čarodej neexistuje - to je obsah knihy jednou vetou) a druhýkrát otvoreným koncom. Aj bez otvoreného konca by som si prečítal siedmy diel, ktorý však bude len pokračovaním dielu šiesteho. Sakra, toto sa nerobí, sklamanie.

tlllk
25.04.2019 3 z 5

Klasika, ale asi by ma šľak trafil, keby som rovno nemal po ruke pokračovanie .

Dada_cte
25.04.2019 5 z 5

Suprová kniha. Napínavá a dobře čtivá. Musím přiznat, že jsem se místy i bála, co se našemu Willovi stane. Knihu všem doporučuji ❤️

MonaLisa42
24.02.2019 3 z 5

Po předchozích skvělých knihách byl tento díl zklamáním. Nebylo zde tolik humoru a občas jsem se nudila. Tento díl byl spíše záhadný a především dobrodružný, ale něco zde chybělo. Začátek knihy byl moc hezký, fenku mám moc ráda a je skvělým spestřením. Ani mi nevadilo, že tu Halt příliš nevystupuje, i když ho mám moc ráda. Po opuštění Seacllifu jsem se začala nudit a měla jsem problém pokračovat ve čtení. Kvůli tomu, musím ubrat hvězdičky.
Objevilo se zde mnoho záhad, které příběh udělali docela poutavý. Vyvrcholení a skutečné povahy postav mě překvapili. Tento díl skončil napínavě, a tak se okamžitě vrhám na jeho pokračování. Děkuji!!!

LilianaFalcon
30.01.2019 3 z 5

Byla mile překvapená vývojem děje, protože přestože bylo jasné, kdo je tam ten pravý záporák, tak to neodhalil Will, ale bylo to celé originálně pojaté... když už to teda byla taková "odrhovačka". Ale celkově byl tento díl slabší než ty předešlé.
Proč? 1) Will působil jako pěkný trouba (až na začátek, se Skandijci se vypořádal po willovsku) 2) děj byl příliš roztříštěný a bylo to jen jak krátká předehra k pořádnému příběhu 3) chyběl tomu Halt, Gilan a Horác, prostě to nebylo tak vtipné
Se třemi hvězdičkami jsem asi moc přísná, ale mohlo to být o tolik lepší!

SASAturtle
10.01.2019 4 z 5

Tato kniha vypráví o dobrodružství hraničáře Willa a jejich přátelích z hradu Redmontu.
Překvapilo mě že tam žádný čaroděj nakonec nebyl a že to byly jenom triky.
Nejvíc mě bavilo/zaujalo jak se celý příběh odehrával.
Tuto knihu doporučuji, protože je hrozně čtivá a je dobrá pro mladé a dospělé čtenáře.

Devil-Ivet
19.12.2018 5 z 5

Tak toto je po Výkupném za Eraka něco zcela jiného. Skvělý námět, perfektně napsané, trochu strašidelné, hodně dobrodružné a co víc, některé scény byly opravdu zábavné. Jen ten konec, opět vše otevřené a člověk musí okamžitě sáhnout po dalším dílu.

Skripi
09.12.2018 5 z 5

Fantázia, už sa teším na ďalšiu. :)

Čtenář1234
11.11.2018 5 z 5

Slabší než předchozí díl ,ale stále skvělé

Dandy1
01.10.2018 4 z 5

Opět hezky napsané. Ale mám pocit, že v tomto díle je Will tak nějak hloupější.

dadako
04.09.2018 5 z 5

Trošku pomalejší rozjezd, ale nakonec zaujal i tento díl. Ani mi moc nechyběl Halt.

andrejci
16.06.2018 5 z 5

Já už nevím co mám k tomu psát. Snad jen to že se těším na sedmý díl.